Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lut 17, 2023 17:07 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Faktycznie coś mi się pomyliło. Nie dawaliśmy pod mikroskop bo i tak małe szanse na wypatrzenie i lepszy do tego jest wymaz a my zostawialiśmy kupę w vetcardii - mieliśmy po drodze do tego tam gdzie robiliśmy usg nie wysyłali chyba do Animal labu i kurier byłby dopiero następnego dnia.
Z tym stosunkiem a/g to u niego wychodzi różnie. Miał pobieraną krew 7 razy i bywało powyżej 0,8 ale też poniżej. Nie wiem na ile ostatnie badanie jest wiarygodne przez tą probówkę z heparyną. Miał robioną też dwa razy elektroforezę i tam wychodziło powyżej 0,8. Do tego test elisa i pcr z krwi na fcov ujemny ale ten z kału na początku wyszedł dodatni. Na wszelki wypadek dołączę do grupy na fb o fipie i też zapisałam sobie nazwisko wetki co prowadzi terapie gs-em żeby w razie czego być przygotowaną.

Profesor jak na razie nie dzwonił do mnie więc wciąż czekam na jego opinię. Martwię się, że skończymy na lekach immunosupresyjnych jeśli ten pcr nie wyjdzie pozytywny. Bo wtedy zostanie nam już chyba tylko opcja jakiejś choroby autoagresywnej.

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 139
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Pt lut 17, 2023 17:29 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Właśnie przyszedł wynik pcr - negatywny :(

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 139
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Pt lut 17, 2023 18:04 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Czyli pewnie wejdziecie ze sterydem. Moja Sabcia jest na Vecorcie - bezbolesny zastrzyk co 3 dni, po 5 zastrzykach 2 tygodnie przerry. Może u Was też byłby dobry?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60195
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt lut 17, 2023 18:55 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Nie wiem, zobaczę jaka będzie propozycja leczenia. Ja dawałam prednicorton (prednizolon) i nie było efektu. Tzn raz zrobił ładną kupę ale to było raz i brał wtedy bardzo wysoką dawkę. Nie jestem pewna czy tamta kupa była zasługą sterydu. Na niższych dawkach i przy odstawianiu nie było efektu.

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 139
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Pt lut 17, 2023 19:50 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Wiem, że orientujesz się w temacie ale na wszelki wypadek aktualne wytyczne odnośnie diagnostyki FIP https://journals.sagepub.com/doi/10.117 ... X221118761
i o GS https://www.theatlantic.com/science/arc ... ts/611341/
Gdzie tak szybko robią pcr na rzęsistka? 1 dzień to super expres.

raksa

 
Posty: 38
Od: Czw mar 16, 2017 22:47
Lokalizacja: warszawa

Post » Pt lut 17, 2023 22:26 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Też miałam 3 lata temu koteczkę która ciągle miała biegunki. Wyadoptowana wróciła do mnie po miesiącu bo dom nie był w stanie pomimo leczenia zapanować nad biegunką. Połowy tech badań o których mówisz nie miała wprawdzie robionych ale wetka się poddała. Nie miała pomysły czym ją leczyć. W końcu dawałam jej przez tydzień tylko gotowane ryby i zaskoczyła. Kupy się unormowały i teraz je wszystko i zero sensacji.
Obrazek

Ewa.KM

 
Posty: 3765
Od: Śro mar 20, 2013 23:32

Post » Sob lut 18, 2023 13:41 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

dla mnie się wydaje, że rzęsistek nie może aż tak długo i bez przerwy męczyć kota biegunkami. Tak na logikę- jest chyba dość częstym pasożytem i zamęczył by połowę populacji.
Postawiła bym jednak też na dietę na zasadzie : trzy tygodnie bez poprawy - całkowita zmiana karmy (nie tylko z puszki na puszkę) , i tak kilkukrotnie. Coś musi zacząć w końcu tolerować. Jelita już ma pewnie tak wymęczone , że łatwo nie będzie, ale ...chyba leki/badania/wizyty też czas odstawić zanim go zamęczą :(

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 512
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Nie lut 19, 2023 2:31 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

wg literatury fachowej biegunka przy rzesistku najczęsciej trwa kilka miesiecy do 2 lat, zdarza się też dłużej. Mimo biegunki koty na ogół mają się dobrze. To jest charakterystyczne dla tej infekcji. Moje dwa koty są tego najlepszym dowodem. Kotka poradziła sobie z biegunka bardzo szybko, raz miała nawrót. Kot znacznie gorzej zareagował i od września do teraz robi najczęściej krowie placki, zdarza się częściowo uformowany kał, czasami też całkiem biegunkowy. Apetyt ma, samopoczucie bardzo dobre, nie jest odwodniony, co prawda z powodu pnn mamy nawyk dodatkowego dopajania. Wyniki oba koty maja bez zmian i trudno się do nich przyczepić. Oczywiście na usg mają stan zapalny w okręznicy gdzie bytuje rzęsistek.
U kociaka Rudolfy ostatni wynik usg sugeruje coś poważniejszego niż sam rzęsistek.

raksa

 
Posty: 38
Od: Czw mar 16, 2017 22:47
Lokalizacja: warszawa

Post » Czw lut 23, 2023 14:43 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Rozmawiałam wczoraj z profesorem. Według niego mogą to być e coli zagnieżdżone w tkankach węzłów chłonnych i być może jelitach. Próbujemy ostatni raz z dietą tj gotowanym brafem (jest na nim 3 dni) i za tydzień mam się kontaktować. Jeśli nic się nie zmieni to będziemy jechać na wizytę i możliwe, że trzeba będzie pobrać wycinki z jelit i węzłów. No więc sytuacja nie wygląda dobrze, liczyłam, że uda się uniknąć rozcinania kota.
Ogólnie kocio czuję się bardzo dobrze, ma apetyt, energię, przynosi zabawki żeby się z nim bawić. Z takich widocznych rzeczy to jedynie ma gluty w nosie. Nie wiem, w vetcardii mówili, że to zapalenie płuc jest najprawdopodobniej wtórne do jelit ale wtedy mnie uspokoili na wizycie, że nie trzeba go leczyć, że widać że to już na wygaszeniu. A tu w ostatnim usg płuca wyglądają właściwie tak samo jak w grudniu.

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 139
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Czw mar 09, 2023 9:28 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Update
Przeszliśmy na tą gotowaną wołowinę. Z preparatów podawałam floractive (taki probiotyk w saszetkach, nie byłam przekonana ale profesor go zalecił), immunoxan oraz zentonil. I na początku coś zaskoczyło. Już na następny dzień po wprowadzeniu diety kupa zaczęła się formować a po dwóch dniach była właściwie normalna. Niestety trwało to tylko ok 4-5 dni i potem stopniowo jej konsystencja zaczęła się pogarszać aż wróciliśmy do punktu wyjścia :|
Kociak wciąż pełen energii, cały czas lata z zabawkami. Do tego chyba trochę grubiutki się robi. Ale wciąż ma gluty w nosku, mam wrażenie, że cały czas ma zapalenie płuc. Myślę nad próbą z królikiem teraz bo po zmianie diety coś zaskoczyło na te parę dni więc może i tym razem się uda.

A tak poza tym mamy kolejny problem - wczoraj wieczorem nie wiem jak ale złamał sobie kieł. Złamany w połowie do tego pod skosem. Udało mi się umówić nas na dziś wieczór do stomatologa. No więc takiego mamy pecha... :cry:

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 139
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Czw mar 09, 2023 9:55 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Spróbowałabym dołożyć surowe mielone kości.
Tak z 5 do 10%
Najfajniejsze są kacze/gęsie szyje mielone, bo one dodatkowo mają sporo takiego fajnego jakby szpiku w sobie i ogólnie bardzo dobrze kotom robią....ale mogą tez być kurczakowe.
Surowe kości bardzo ładnie zatwardzają kupę.
Tylko muszą być surowe.
To oczywiście nie usunie przyczyny biegunek, tylko kupę zagęści.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw mar 09, 2023 12:17 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Grubiutki przy dużej aktywności i nieustających biegunkach?
On moze mieć problemy z uwapnieniem kości i dlatego kieł mógł łatwo się złamać. Ale przy okazji wizyty u stomatologa warto poprosić by wet rzucił okiem na brzuszek kociaka. Czy to na pewno ciałko...

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw mar 09, 2023 12:55 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

To raczej tłuszczyk. Cały czas trzymam rękę na pulsie czy to aby nie fip, konsultowałam to już z wetem i jak na razie każdy wet twierdzi, że mało prawdopodobne. Z tym tyciem też nie chodzi mi tylko o brzuszek, rozkłada się to dosyć równomiernie po kocie - po prostu czuć, że powoli robi się taka kluska.
Kupy w tej chwili są dwie na dobę. Ilość powiedziałabym, że normalna ale ta konsystencja wciąż dość płynna... Więc może dlatego zaczął przybierać :?: apetyt wciąż ma olbrzymi.

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 139
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

Post » Czw mar 09, 2023 14:05 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Blue pisze:Grubiutki przy dużej aktywności i nieustających biegunkach?
On moze mieć problemy z uwapnieniem kości i dlatego kieł mógł łatwo się złamać. Ale przy okazji wizyty u stomatologa warto poprosić by wet rzucił okiem na brzuszek kociaka. Czy to na pewno ciałko...
Oooo...to może być....nie pamiętałam, ale jak kociaki miały problem z wapniem, to też były zawsze tłuściutkie....
Ale to byłoby widać na RTG kości długich....on pewnie jakieś RTG miał robione ? jeśli tam kości widać, można pod tym kątem popatrzeć.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw mar 09, 2023 20:42 Re: Kociak od 2 miesięcy ma biegunkę edit. już 4 miesiąc...

Jesteśmy już po i wracamy do domu. Pytałam o odwapnienie ale stomatolog wykluczył, powiedział, że to po prostu nieszczęśliwy wypadek.
Kociak miał zabieg - miał nałożony opatrunek i na to kompozyt. Przez to, że minęło mało czasu od złamania jest szansa, że uda się uratować ten ząbek tj połowę zęba. Za 2 miesiące mamy kontrolę czy miazga żyje.

Trochę kiepsko, że miał narkozę i zabieg ale nie było innego wyjścia - jakbym nic nie zrobiła to prawdopodobnie wdałoby się tam zakażenie i trzeba wtedy ząb usuwać. Do tego taki złamany ząb boli bo kanaliki i miazga są na wierzchu.

Rudolfa

Avatar użytkownika
 
Posty: 139
Od: Wto lip 24, 2018 0:29

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 275 gości