Kaszel u kota - alergia?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lis 15, 2022 18:21 Kaszel u kota - alergia?

U mojej 11 miesięcznej kotki pojawiły się pewne problemy zdrowotne przez co bardzo się martwię.. przekopałam kilka wątków jednak nie znalazłam historii dokładnie takiej jak nasza więc postaram się krótko opisać jak to wygląda - być może ktoś z Was borykał się z podobnym problemem.

Zaczynając od początku - w zasadzie odkąd kotka pojawiła się w naszym domu miałam wrażenie że zdecydowanie zbyt często się drapie i potrząsa głowką. Nie wydrapywała sobie ran - były to raczej krótkie drapniecia - ale moim zdaniem zbyt częste. Wizyta u weta - uszy przebadane, czyste. Podejrzenie alergii. Miałam obserwować czy objawy się nasilają ale nic takiego nie miało miejsca. Cały czas miało to miejsce z podobną częstotliwością i tak jest do teraz.

Latem pojawił się kaszel, takie ataki max minutowe co kilka dni. Znowu wizyta u weta - podejrzenie zarobaczenia lub zaklaczenia (kot brytyjski krótkowłosy). Pani doktor podała leki na odrobaczanie oraz zaleciła podawanie pasty odklaczajacej (wcześniej nie podawałam). Kaszel się uspokoił, pojawiał się sporadycznie a ataki były bardzo lekkie.

W zeszłym tygodniu kaszel powrócił, przez kilka dni był prawie codziennie. Udało mi się nagrać filmik, poszłam do weta na co pani doktor stwierdziła że nie wygląda to na "kłaczka". Powiedziała też że nie jest to typowy kaszel, bardziej kaszlnięcie pomieszane z kichnięciem - takie wyrzucanie powietrza ( na koniec kotka zawsze przełyka). W wynikach krwi podwyższone kwasochłonne (8,06), pozostałe parametry w normie. Wg pani doktor może to być alergia/astma. W czwartek idziemy na RTG klatki piersiowej i zobaczymy co wyjdzie..

Z objawów które ewentualnie mnie niepokoiły to przy intensywnym wysiłku fizycznym (kotka jest baaardzo aktywna) zdarzało jej się oddychać przez otwartą buzię. Dodatkowo, czasami mam wrażenie że zatyka jej się nosek i przez chwilę słychać jak wciąga powietrze przez nos (to akurat ma miejsce w spoczynku).

Czy opisane przeze mnie objawy faktycznie mogą wskazywać na alergię/astmę? Bardzo się martwię o mojego malucha :cry:

Poza wskazanymi objawami, kot jest bardzo aktywny - biega, bawi się, je jak mały koń, wyprożnia się jak w zagarku :D

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki!

Vesola

 
Posty: 19
Od: Wto lis 15, 2022 17:44

Post » Wto lis 15, 2022 23:16 Re: Kaszel u kota - alergia?

Najpierw porządne odrobaczanie
Czym była odrobaczana
Na kazdego robala może co innego działać
Ostatnio mam kotkę która była odrobaczana na wejściu
Miała różne objawy
Dusiła się ,kasłała
Po wykryciu capilaria (trzeba sprawdzić nazwę )
Leczenie odpowiednim preparatem 2 tyg
I poprawa

anka1515

 
Posty: 4089
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto lis 15, 2022 23:24 Re: Kaszel u kota - alergia?

16.12 i 30.12 Procox
14.03 Fenbendazol
27.07, 10.08 Milpro

Kotek jest niewychodzący, w domu nie ma innych zwierząt. To możliwe żeby w takim wypadku była tak zarobaczona że pomimo podanych preparatów nadal mogłaby być? Dodam że nigdy w kale nie zauważyłam żadnych larw, po podaniu tabletek odrobaczających również.

Vesola

 
Posty: 19
Od: Wto lis 15, 2022 17:44

Post » Czw lis 17, 2022 2:12 Re: Kaszel u kota - alergia?

Trudno powiedzieć czy ma robale ale ja uważam ze koty mają
Bardzo często nie wychodza w badaniach robaki
A ze nie widziałaś w kale to nic nie znaczy
Mogła nastąpić autoliza
Kicia u mnie była odrobaczana kilka razy
A przypadkiem złapałam mocz ,poszło do lab i wyszło draństwo
Mogą być płucne nicienie
Po znalezieniu jaj caplaria znalazłam w int podobny przypadek
I leczenie trwało dwa tyg
Po krótszym podawaniu był objawy zaraz
Dlatego warto próbować z wet na ten temat
U nas tez temat był nie znany

anka1515

 
Posty: 4089
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw lis 17, 2022 16:58 Re: Kaszel u kota - alergia?

W Polsce występują 4 rodzaje robali płucnych. Febendazol i milbemycyna działają na 2 najpowszechniejsze. Wszystkie 4 tłucze tylko Broadline.
Tu fajnie są pisane schematy postępowania w robaczycach płucnych: https://magwet.pl/wpd/36891,robaczyce-p ... y-board-on

megan72

 
Posty: 3476
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Wto lut 14, 2023 17:53 Re: Kaszel u kota - alergia?

Chciałabym trochę reaktywować mój wątek.

Kaszel u nas nadal sporadycznie się pojawia. Jako że poprzedni wet niespecjalnie nam pomógł a ja naczytałam się o astmie, naogladałam filmików i za chiny mi ta astma nie pasuje do naszych objawów to postawiłam zmienić weta. I faktycznie nowy wet stwierdził że w pierwszej kolejności musimy kotkę porządnie odrobaczyć bo środki które dostawała nie działają na ewentualne pasożyty płucne. Jesteśmy po pierwszym odrobaczenie, jeśli będzie potrzeba powtórzymy. Ale tutaj pojawiło się - może trochę głupie :) - pytanie z mojej strony. Jeśli okazałoby się że to faktycznie pasożyty płucne to w jaki sposób kot je wydała po odrobaczeniu? Pasożyty z układu pokarmowego wiadomo jaką mają drogę ujścia a co z pasożytami układu oddechowego?

Vesola

 
Posty: 19
Od: Wto lis 15, 2022 17:44




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 291 gości