Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob paź 29, 2022 10:27 Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Witam,

Niedawno adoptowałam kotka, malutki, chudziutki, z niewykształcony przednimi łapkami, ale wet powieział, że jest zdrowy.
Niedawno zaczęłam czuć mocz, śmierdział, zapach ciężki do opisania. Poza tym nie ma zmian w zachowaniu kota. wypróżnia się codziennie, myje się, nosek mokry, przytula się, mruczy, nigdy nie był szalonym kotem który biega po mieszkaniu, być może przez ograniczenia ruchowe, ale dalej jest zainteresowany np sznureczkiem.
Wet zrobił badania krwi i moczu i wyszły bardzo źle. Wygląda to na wątrobę.

W poniedziałek ma USG i Biosję i panikuję, a jest dopiero sobota. Wiem, że nie powinnam wyłączyć komputer, przestać czytać o różnych chorobach ale nie mogę.
Boję się, że to może być zespolenie wrotno oboczne lub rak

Kiciuś ma bardzo wysokie stężenie kwasu żółciowego, badania robilam w UK, to mnie też przeraża ponieważ nie mam zaufania do służby zdrowia, co prawda głównie miałam styczność z ludzką, ale chodzi ogólnie o system szkolenia itp.

wyniki badań:
Bilirubina 55 *H* (<15)
ALT 262 *H* (15-69)
ALP 223 (16-250)
AST 90 *H* (9-40)
GLDH 44 *H* (<10)
GGT 17 *H* (0-10)
kwas żółciowy 124.6 *H* (<5)

T4 < 12.9 *L* (19-50)
Urea 10.3 (3.5-12)
Creat 97 (88-140)
Chol 3.1 (2-6.5)

HCT 31.7 (24-45)
Retic 1.3% *H* (<0.5)
Neut 6.51 (2.5-12.5)
Lympho 7.37 *H* (1-6)
Eosin 0.4 (0-1.5)

Kot jest FIV i FELV negatywny, zaszczepiony

Czy kogoś kot miał może podobne wyniki i może mi powiedzieć co to może być?

diablo

 
Posty: 32
Od: Nie lut 09, 2014 19:07

Post » Sob paź 29, 2022 16:42 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Poprosiłam modów o przeniesienie na koty, mam nadzieję że Blue zajrzy.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84527
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Sob paź 29, 2022 17:15 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

dziękuję bardzo! nie zauważyłam, że w złym miejscu wstawiłam post

diablo

 
Posty: 32
Od: Nie lut 09, 2014 19:07

Post » Sob paź 29, 2022 19:43 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Spoko. Tam więcej osób ma szansę pomóc.
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84527
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Sob paź 29, 2022 20:04 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Myślę że najbardziej do wzięcia pod uwagę jest zespolenie wrotno-oboczne :(

https://magwet.pl/20136,zespolenie-wrotno-oboczne-u-psow-i-kotow-aktualne-aspekty-diagnostyczne?page=2

Poczytaj sobie o tym, jest sporo w necie, to ważne, by wiedzieć czego dopilnować diagnostycznie - skoro nie masz zaufania do wetów, jakie są zasady poprawienia stanu kota przed operacją (dieta!).
To oczywiście może być coś innego, skoro kot ma wadę budowy może mieć i inne nieprawidłowości ( choćby metaboliczne, problemy z krążeniem uderzające w wątrobę etc)- tym bardziej że ma zaburzenia wzrostu i jest malutki. Ale ta choroba o której piszę pierwsza mi się od razu nasunęła na myśl. Kociakowi potrzebna jest dokładna diagnostyka i diagnoza, bo przy takich wynikach za moment jego stan może się bardzo pogorszyć :(
Na pewno organizm jest bardzo zatruty.
Ostatnio edytowano Sob paź 29, 2022 20:09 przez Blue, łącznie edytowano 1 raz

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob paź 29, 2022 20:07 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

zuza pisze:Poprosiłam modów o przeniesienie na koty, mam nadzieję że Blue zajrzy.


Dzięki za wiarę we mnie :1luvu:
Mocno na wyrost, ale to miłe :)

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob paź 29, 2022 20:12 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Tu jeszcze jeden artykuł, jest trochę ważnych informacji:
https://cowsierscipiszczy.pl/zespolenie-wrotno-oboczne/
Ty też tą chorobę bierzesz pod uwagę - sama się doszukałaś czy wet o tym powiedział?

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob paź 29, 2022 20:17 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Zaznaczę
Kciuki :ok:
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55322
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Sob paź 29, 2022 21:43 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

dziękuję za pomoc

sama przeczytałam o tym zespoleniu :( trochę objawów pasuje, typu: wada rozwojowa, kotek jest mały, delikatny itp. ale też nie ma napadów drgawek, nie ślini się. Je tylko mokrą karmę, wysokomięsną, nie zauważyłam żadnych zmian po jedzeniu. Podobno koty też się dłużej wybudzają z narkozy. On po kastarcji wybudzał się normalnie.

znalazłam też limfocytarne zapalenie dróg żółciowych, pasują mi bardzo objawy. czy jest szansa, że to jest to?

diablo

 
Posty: 32
Od: Nie lut 09, 2014 19:07

Post » Nie paź 30, 2022 9:51 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Może być - podobnie jak wiele innych rzeczy - ale ze względu na wadę budowy i zaburzenia rozwoju koniecznie trzeba wykluczyć wady rozwojowe (także te wpływające na wątrobę a niekoniecznie z nią bezpośrednio powiązane - typu choroby serca etc).
W jakim wieku jest kot? Bo w sumie nie dopytałam. Jeśli to kociak (tak, pewnie niesłusznie, założyłam bo piszesz o adopcji kotka, kiciuś, z rozpędu to zrobiłam, sorry, czasem szybciej napiszę niż pomyślę :oops: ) - to zespolenie jest bardziej prawdopodobne. Jeśli dorosły kot - inne czynniki.

Silny chemiczny zapach od kota z takimi wynikami, przy prawidłowych wynikach nerkowych najprawdopodobniej wynikają z bardzo silnego zatrucia organizmu toksynami nie metabolizowanymi i/lub wydalanymi przez wątrobę, organizm się ratuje wydalając je przez skórę, śluzówki. Jest to stan bardzo poważny, do czasu wyjaśnienia sprawy warto zwrócić uwagę na dietę - by było w niej mniej białka i nie były to duże porcje na raz etc. Warto też kota płukać trochę kroplówkami by pomóc organizmowi pozbyć się toksyn. To super że jeszcze nie ma objawów typu drgawki, ale może wynikać z tego że Twój kocurek ma po prostu wyższy próg drgawkowy, nie ma co do tego dopuszczać bo toksyny tak czy owak swoje robią.

Czy były zrobione tylko te badania krwi?
Koniecznie trzeba zrobić badania kału czy nie ma lamblii - to one bardzo często doprowadzają do autoagresywnych stanów zapalnych w drogach żółciowych u kotów (ale nie tylko one, także niektóre bakterie beztlenowe). Ale najważniejszy będzie jutrzejszy wynik usg, możliwe że już da odpowiedź (może to być też proza życia czyli np. zamulony pęcherzyk żółciowy jeśli to dorosły kot). Jednak jeśli nie - a będzie widać pogrubienie przewodów żółciowych - to marudziłabym o podaniu metronidazolu w ciemno. Badanie kału jest ważne bo jeśli wyjdą lamblie to trzeba będzie nieco popracować w domu nad tym by się ich pozbyć z otoczenia. Ale ważne jest by przy podejrzeniu stanu zapalnego przewodów żółciowych porządnie przeleczyć kota metronidazolem.

Trzymam kciuki!

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie paź 30, 2022 11:09 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

ponownie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Kotek jest młody ale dorosły, przyszedł do mnie początkiem maja, na dom tymczasowy, zgarnięty prosto z ulicy, weterynarz określił jego wiek na ok rok, czyli teraz ma około półtora roku.

Kotka samego w ogóle nie czuć, tylko jego mocz. Nie miał się czym w domu zatruć, nie mam kwiatków, podłogę myję mopem parowym.

Robione były tylko badania krwi i mocz.

W poniedziałek jedzie na USG z biopsą.
ma dodatkwo zapisane badania krwi: Coagulation profile
FELF,FIV, koronawirus (flev i fiv juz mial wiec w zasadzie nie wiem po co)

Zasugeruję badania kału, zwłaszcza, że kot był bezdomny, przyszedł do mnie strasznie zaniedbany i brudny

Dobrze, że zdążyłam go ubezpieczyć, ale niestety tylko do 5,000 funtów, i oprócz zamartwiania się o zdrowie kota, zamartwiam się jeszcze o finanse. Jeden koci szpital, wycenił mi USG z biopsją na 4500-5000 funtów, czyli ponad 25tys złotych za USG! Będę robić w innym szpitalu, koszt tego 1400 funtów, jestem więc załamana co dalej.

diablo

 
Posty: 32
Od: Nie lut 09, 2014 19:07

Post » Nie paź 30, 2022 11:14 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

właśnie sprawdziłam objawy lambiozy i nie wygląda na to:
1. nie ma biegunek
2. nie ma wzdęć
3. Kał ma normalny kolor/konsystecję (brak śluzu czy krwi w kale)
4. brak zmian skórnych
5. Nie wygląda na to żeby miał bóle brzucha, chociaż wiem, że koty mogą maskować ból

diablo

 
Posty: 32
Od: Nie lut 09, 2014 19:07

Post » Nie paź 30, 2022 12:06 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Cena biopsji jak z kosmosu! :strach: :strach: :strach:
Gdy jeszcze nie wiadomo co tak naprawdę się dzieje jest ona konieczna?
Było tylko jedno, mocno okrojone badanie krwi i moczu (co w nim wyszło?), nie było usg.
Czy wet coś mówił skąd takie dalsze zalecenia?

Skoro to kot w tym wieku a wonieje tylko jego mocz - to potencjalnych przyczyn takich wyników jest więcej, trzeba szukać i dokładnie kota przebadać, ale dlaczego od razu biopsja? Wet coś mówił? Na pewno sprawa nie jest błaha - ale może warto postawić na szerszą diagnostykę acz niej inwazyjną póki co?
Chyba że wet ma jakieś konkretne podejrzenia? Bo to jest bardzo ważne i w sumie determinuje sprawę. Skoro pierwszym rzutem zlecił oznaczenie kwasów żółciowych (to nie jest coś co bada się z marszu, standardowo) i faktycznie wyszły one mocno podwyższone - może ma jakieś podejrzenia? Kocurek pewnie jest zażółcony? W omacywaniu wyszły jakieś niepokojące rzeczy? Powiększona wątroba? Jakaś gruzełkowata w dotyku? Nieregularna? Jeśli tak - usg i biopsja są uzasadnione bardzo. Jeśli nie - może najpierw zróbcie usg i dopiero po nim podejmijcie dalsze decyzje?

Autoagresywne zapalenie przewodów żółciowych wywołane przez obecność lamblii to wynik reakcji alergicznej na nie. Może być ich malutko, mogą nie dawać żadnych objawów pokarmowych. Większość sytuacji gdy kot ma lamblie, jeśli jest w dobrej formie - to przypadki bezobjawowe.

Badanie na FeLV i FIV trzeba powtórzyć - bo bywają wyniki fałszywie ujemne - pytanie jednak kiedy te testy były robione.
Jeśli ileś miesięcy temu, po znalezieniu - to jak najbardziej do powtórki.
Jeśli kilka dni temu - to troszkę bez sensu, chyba że są jakieś ewidentne wskazania do weryfikacji.

Test na koronawirusa bez sensu z marszu, większość kotów ma go w sobie lub miała z nim kontakt. Niczego to nie determinuje i nie jest diagnostyczne w temacie FIPa. O wiele ważniejsze jest oznaczenie stosunku albumin do globulin i zrobienie elektroforezy białek jeśli weci podejrzewają że to może być FIP.

Skoro kot ma półtora roku to niestety jest to choroba do wzięcia poważnie pod uwagę (choć limfocyty wysokie, to dobrze) - nie był przypadkiem w ciągu ostatniego miesiąca-dwoch odrobaczany lekiem z oksymem milbemycyny? Albo nie miał większego stresu?

Warto by też oznaczyć poziom przeciwciał w kierunku toksoplazmozy.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie paź 30, 2022 13:06 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

tak, w Anglii ceny z kosmosu, USG które w polsce jest standardem nawet w malych, osiedlowych lecznicach, są dostępne tylko w wybranych placówkach (i to w Londynie!).
Ja też nie chciałam bipsji od razu, zwłaszcza, że to tego musi być pełna narkoza, z tego powodu szukałam konsultacji w innym miejscu. Komedia co tu się dzieję. Nie powiedzą jakie są orientacyjne terminy i ceny, trzeba wysyłać skierowanie żeby dostać wycenę czy termin! już nie będę opisywać wszystkiego, bo to dużo pisania, mega bałagan i brak informacji, skończyłam w końcu tam gdzie zaczęłam.

Jak się też okazuje, tutaj też idą na łatwiznę i nawet USG robią w pełnej narkozie, z jednej strony pdmówili podania szczepionki na wsiekliznę ale nie mają problemów z pelną narkozą. Wiem, że w Polsce stosuje się już nowe preparaty, mniej obciążające organizm ale nie wiem jak jest w UK. Tu są wiele lat do tyłu. (tak, obalam mit wspaniałej Wielkiej Brytanii)

Dodam jeszcze, że badanie krwi i moczu nie było robione na czczo. czy to może mieć jakiś wpływ?

FIV i FELV były robione w maju, po znalezieniu kotka
Kot był odrobaczany ale też w maju, po znalezieniu go
jeśli chodzi o stres to miał trochę stresu, ale wtedy nic mu nie było, kiedy przyczyna stresu została wyeliminowana to się zaczęło, może to być reakcja organizmu? np mnie jak stres i adrenalina schodzi to wtedy dopiero padam.
Przyczyna stresu. Byłam wcześniej kotem tymczasowym dla pieknego, starego kotka, poszedł do nowego domu, zaraz po tym ten został znaleziony. Niestety, po jakimś czasie okazało się, że poprzedni staruszek się nie przyjął w nowym domu, nie było innych domów tymczasowych dostępnych więc zgodziłam się go wziąć spowtorem. Niestety, ten starszy kotek strasznie ale to strasznie zaborczy był i atakował młodego. czasami potrafił podejść do śpiącego młodego i go pacnąć. Na szczęście znalazł nowy dom, tym razem wygldąda na to, że na stałe, a ja postanowiłam adoptować młodego.

spróbuję zasugerować badanie na toksoplazmozę, niestety wątpię, że moje zdanie będzie miało jakieś znaczenie. Co do biospji, w zasadzie nie wiem dlaczego chce robić, dlatego próbowałam iść w inne miejsce żeby poznać inną opinię, czy biopsja na tym etapie jest potrzebna.

zapomniałam jeszcze wspomnieć, że wet zapisała mu destolit

diablo

 
Posty: 32
Od: Nie lut 09, 2014 19:07

Post » Nie paź 30, 2022 13:31 Re: Złe wyniki badań krwi - enzymy wątrobowe i kwas żółciowy

Nie no, proszę Cię - oznaczano poziom kwasów żółciowych u kota nie na czczo?
Na pewno coś z wątrobą się dzieje (widzisz by mocz był bardziej żółty lub kocurek miał zażółcenia skóry?) - ale to badanie robi się na czczo, to bardzo ważne, bo jeśli kot jest po jedzeniu to fizjologicznie poziom kwasów żółciowych sporo rośnie. Nie aż tyle, ale wynik jest niewiarygodny. Wet wiedział że kot nie jest przygotowany do badania?
Podobnie zresztą jest z enzymami wątrobowymi. Te badania nie dla zabawy robi się na czczo.

Masakra to co piszesz o opiece wet w Anglii.

Kocurek jest wykastrowany?
Nie był wnętrem?

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 188 gości