Próchnica na zębach kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt paź 28, 2022 15:27 Próchnica na zębach kota

Witam, mam kota rasy angora turecka od urodzenia gluchy, robi mu się próchnica i chce zadbać o jego zęby, niestety ma bardzo wyczulony zmysł węchu. Wyczuwa z daleka zapachy leków i środków na zęby, które dla człowieka wydają się bez zapachu.
Przez to nie daje sobie podac niczego co mu pomoże na próchnice.
Czy są środki które w zapachu i smaku są przyjemne dla futrzaków?

cadron2222

 
Posty: 1
Od: Pt paź 28, 2022 15:18

Post » Sob paź 29, 2022 9:48 Re: Próchnica na zębach kota

Co masz na myśli mówiąc że kotu robi się próchnica? Czy wet to widział?
To najprawdopodobniej nie próchnica tylko kamień nazębny i osad. Jeśli jest tego więcej niż troszkę - to trzeba usunąć u weta, zęby wypolerować, ocenić wcześniej stan dziąseł i zębów.
Ile kot ma lat?

Możesz zrobić zdjęcie tych zębów i tu pokazać?
Jako profilaktykę można stosować kilka sposobów - np. tylko mokra karma (najlepiej dobrej jakości) plus np. 3 razy w tygodniu (lub częściej) kawałek mięsa do gryzienia. Kot podczas dzielenia zębami porcji zwartego mięsa czyści sobie zęby najlepiej. Ale jeśli kamienia jest już sporo to musi być usunięty bo jest wylęgarnią bakterii i jest niestety doskonałą bazą do narastania następnych warstw.

Preparatów medycznych nie używam więc nie wiem jaki mają zapach - tu koś inny musi coś doradzić.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob paź 29, 2022 22:23 Re: Próchnica na zębach kota

Ja moim smaruje Stomodine ,mialam tez Orazyn.Koty dobrze tolerowaly nie slinily sie po nich.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4808
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Sob paź 29, 2022 23:36 Re: Próchnica na zębach kota

Uzywalam Orazyne, ale to nic nie daje. Moja meldowała się po to jak po smakołyk, ale po zużyciu dwóch tubek nie zauważyłam różnicy. Po zdjęciu osadu u mojej biorę gazę i lecę po ząbkach ściągając resztki jedzenia. Jeśli nie mam gazy (wacik ani chusteczka się nie nadają, bo się rwą i przyklejają do zębów) to przelatuje zwilżonym palcem.
Cokolwiek to jest musi ocenić vet i podjąć działanie. Dużą ilość kamienia trzeba usunąć, żadna profilaktyka nie pomoże. Profilaktyka ma sens kiedy kamień już został usunięty lub jest w małej ilości, a paszcza ewentualnie wyleczona.

Chikita

 
Posty: 6403
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510 i 403 gości