Zapalenie oka?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro paź 05, 2022 19:58 Zapalenie oka?

Hej!

Moja 14.5 letnia kotka, o ktorej otwieralam watek niedawno a propos nadczynnosci tarczycy, ma kolejny problem. Mianowicie, tydzien temu dostala tak jakby wylewu do oczka, oczko sie przekrwilo i zrobilo sie brazowe i zamglone. Dziwna sprawa, ze w ciagu dnia wygladalo calkiem niezle, natomiast przekrwienie nasilalo sie wieczorem.
Bylismy u okulisty i okulista stwierdzil, ze to “moze byc zapalenie oka”, ale mam wrazenie, ze sama nie byla do konca pewna. Powiedziala, ze po lekach moze przejsc, a jak nie to bedziemy myslec dalej. Cisnienie w oku bylo w normie.
Przepisala nam zastrzyki przeciw zapalne co 2 dni 5 sztuk.
Krople do oczu:
Tropicamid 2 x 4 dni potem 1 x
Neosynephrin 2 x dziennie
Dwzamethazon 5x5 dni potem 3 x dziennie

Co mnie martwi to to, ze Kicia po pierwszym dniu podania tych kropli okropnie mruzy to oczko, drapie sie w nie lapka, a wczesniej tak nie bylo. Czy to normalne, ze kot po podaniu kropli tak sie zachowuje?
Wydaje mi sie tez, ze strasznie duzo tych kropli, ale nie wiem, lekarzem nie jestem.
Z gory dzieki za podpowiedzi

zawiszka

 
Posty: 15
Od: Nie lip 17, 2022 19:40

Post » Śro paź 05, 2022 23:58 Re: Zapalenie oka?

Może kotka ma uczulenie na któreś z tych kropli?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw paź 06, 2022 12:58 Re: Zapalenie oka?

Nie jestem weterynarzem ale napisze jakie bylo moje doswiadczenie w podobnym przypadku.
Weterynarz przepisal niewlasciwe (chyba byly ze sterydami, ale juz nie pamietam) krople do oczu, ktore pogorszyly bardzo bardzo stan, oko bylo juz nie do uratowania i przysporzyly kotu mnostwo cierpienia. Stosuje zasade ograniczonego zaufania do wetow, poniewaz nigdy niewiadomo, na kogo sie trafi. Chyba ze ma sie szczescie miec zaufanego, dobrego weterynarza.
Jesli widzisz, ze sie drapie po kroplach - ja bym nie dawala tych kropli.
Moze postaraj sie o konsultacje u innego okulisty weterynaryjnego albo chociaz konsultacje online (przeslij zdjecia, wyniki, zalecenia akutalnego weta).
Mam nadzieje, ze koteczka wydobrzeje :ok:
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Czw paź 06, 2022 15:30 Re: Zapalenie oka?

Tak się złożyło, że moje koty często miały problemy z oczkami. Zawsze dostawały sporo kropli i musiałam im zakrapiać oczka nawet kilkanaście razy dziennie. Tak! Z tych, które wymieniłaś znam tylko tropicamidum, działa troszkę znieczulająco, rozszerza źrenicę.
Nie wiem, co jest Twojej kotce, ale dwa moje tymczasy zatarły sobie oczka środkiem przeciwgrzybiczym. U jednego konieczna była operacja, kotek widzi, ale niezbyt wyraźnie na to oczko. Inna kotka ma chore oczka, nieuleczalnie, jest to choroba autoimmunologiczna i jedno oczko musiała już mieć usunięte. Piszę o tym, bo nie można tego lekceważyć. Tutaj nie ilość kropli, ale ich wybór może mieć znaczenie.
pibon pisze:Moze postaraj sie o konsultacje u innego okulisty weterynaryjnego

Też bym to polecała.

ewar

 
Posty: 54905
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Pt paź 07, 2022 10:09 Re: Zapalenie oka?

Drodzy,

Dzieki za odpowiedzi! Podajemy kropelki juz 3ci dzien i Kicia sie juz nie drapie po oczku i tez przestala je nadmiernie mruzyc. Moze to byla poczatkowa reakcja na lek…
Ma bardzo rozszerzona zrenice w tym leczonym oku, co jest skutkiem jednego z tych specyfikow. Narazie podajemy i zobaczymy jak to sie bedzie ukladac, dam znac.

zawiszka

 
Posty: 15
Od: Nie lip 17, 2022 19:40

Post » Pt paź 07, 2022 14:01 Re: Zapalenie oka?

Tak, tropicamidum powoduje rozszerzenie źrenicy, tak ma być.

ewar

 
Posty: 54905
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Pt paź 07, 2022 14:18 Re: Zapalenie oka?

zawiszka pisze:Drodzy,

Dzieki za odpowiedzi! Podajemy kropelki juz 3ci dzien i Kicia sie juz nie drapie po oczku i tez przestala je nadmiernie mruzyc. Moze to byla poczatkowa reakcja na lek…
Ma bardzo rozszerzona zrenice w tym leczonym oku, co jest skutkiem jednego z tych specyfikow. Narazie podajemy i zobaczymy jak to sie bedzie ukladac, dam znac.

Napiszę co ja zaobserwowałam i co sama przeszłam. Gdy pojawia się u mnie stan zapalny, a potrafi szybko postępować, podane krople wzbudzają okropne podrażnienie a nawet ból. Potrafi mi się łza z bólu pojawić. Aż pocę się przed ich kropieniem. Potem ,w miarę zaleczenia, objawy ustępują. Najgorzej to zapodać późno gdy rozwinie się stan zapalny.
Podobnie reagują moje koty przy leczeniu oczu. Pierwsze doby bywają ciężkie.
Inną sprawą jest to ,że niby te same produkty mogą mieć inne działanie drażniące bo składnik pomocowy jest inny. Tak mam z Difadolem. Lek "zastępczy" taki jak Naclof czy Dicloabak jest okropnie szczypiący. Unikam ich jak ognia. Sama stosując dowiedziałam się dlaczego moje koty szaleją.

Mogę tylko napisać, że lecząc oczy nie można zaprzestać kontroli. Chodziliśmy do okulistycznej lecznicy dr Garncarza. Co 10-12 dni mieliśmy zmieniane leki. Odejmowano jedne. Dodawano inne. Bo stan oczu zmieniał się i każdy etap wymagał innego podejścia. Przy czym futra dostawały leki p.bólowe/zapalne na samym początku.
Kciuki :ok:
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pt paź 07, 2022 14:22 Re: Zapalenie oka?

A jak kot się zachwouje? Normalnie chodzi i je? Nie ma zwiotczenia czy napięci mieśni?Miał robione badania? Wklej wyniki.
Taki "uraz oka" może być objawem poważnej choroby
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Sob paź 08, 2022 22:57 Re: Zapalenie oka?

Hej, Kicia czuje sie generalnie okej, je normalnie, nie zauwazylismy nic nadzeyczajnego. Sluchajcie, a po jakim czasie powinno sie zaczac poprawiac? Podajemy krople juz 4 dni i kotek jest po 3 przeciwzapalnych zastrzykach, a mam wrazenie, ze to oko niewiele sie poprawilo. Jest mi ciezko stwierdzic dokladnie, bo ta zrenica jest mega powiekszona i nie widac tego zakrwawienia w teczowce tak dokladnie, ale jest roznica w kolorze pomiedzy jednym, a drugim okiem…
Kotek mial robione dokladne badania w sierpniu, wraz z usg etc i wszystko bylo okej. Stwierdzili jedynie nadczynnosc tarczycy, na ktora przyjmuje Apelke

zawiszka

 
Posty: 15
Od: Nie lip 17, 2022 19:40

Post » Nie paź 09, 2022 9:19 Re: Zapalenie oka?

a jakie ma ciśnienie ? Nadczynności tarczycy często towarzyszy nadciśnienie tętnicze, które często powoduje zmiany w oczach - do ślepoty włącznie.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15037
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie paź 09, 2022 14:16 Re: Zapalenie oka?

Okulistka mierzyla jej wylacznie cisnienie w oku i powiedziala, ze okej. Jak zapytalam czy to moze byc od generalnego nadcisnienia, powiedziala, ze nadcisnienie objawia sie zazwyczaj w 2 oczkach i zeby najpierw sprobowac tego leczenia. Bede do nich jutro dzwonic, sama nie wiem co robic…

zawiszka

 
Posty: 15
Od: Nie lip 17, 2022 19:40

Post » Nie paź 09, 2022 14:48 Re: Zapalenie oka?

zawiszka pisze:Okulistka mierzyla jej wylacznie cisnienie w oku i powiedziala, ze okej. Jak zapytalam czy to moze byc od generalnego nadcisnienia, powiedziala, ze nadcisnienie objawia sie zazwyczaj w 2 oczkach i zeby najpierw sprobowac tego leczenia. Bede do nich jutro dzwonic, sama nie wiem co robic…

W moim wypadku krwiak pojawiał się zawsze w jednym oku gdy ciśnienie miałam nie teges. Długo nie wiedziałam, że mam nadciśnienie. Więc jeśli u ludzi są oczy "atakowane" pojedynczo to u kotów też.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon paź 10, 2022 7:38 Re: Zapalenie oka?

Hej, wczoraj zeszlismy z Tropicamidum do dawki 1x dziennie i dzisiaj zrenica sie zmniejszyla, wiec wreszcie moglam zobaczyc teczowke, ktora generalnie wyglada tak samo jak przed leczeniem :( Podajemy leki juz 5 dni, wydaje mi sie, ze powinno juz zaczac sie poprawiac, jezeli leczenie byloby wlasciwe, prawda?

zawiszka

 
Posty: 15
Od: Nie lip 17, 2022 19:40

Post » Pon paź 10, 2022 9:15 Re: Zapalenie oka?

zawiszka pisze:Hej, wczoraj zeszlismy z Tropicamidum do dawki 1x dziennie i dzisiaj zrenica sie zmniejszyla, wiec wreszcie moglam zobaczyc teczowke, ktora generalnie wyglada tak samo jak przed leczeniem :( Podajemy leki juz 5 dni, wydaje mi sie, ze powinno juz zaczac sie poprawiac, jezeli leczenie byloby wlasciwe, prawda?

To nie bywa krótkie leczenie. My czasem wiele tygodni jeździmy do okulisty co 10-14 dni i leki są zmieniane za każdym razem. Tak naprawdę nie wiadomo co jej jest. Byłaś z nią u weta? Co powiedział?
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon paź 10, 2022 10:27 Re: Zapalenie oka?

Jeśli kot ma zmieniony kolor tęczówki oka (tak to rozumiem z opisu) to prawie na pewno ma zapalenie błony naczyniowej - a to jest objaw choroby ogólnoustrojowej - jakiegoś zapalenia toczącego się w organizmie. Szerokie badanie krwi, USG, wykluczenie fiv/felv i toksoplazmozy to minimum w tym przypadku. Trzeba też niestety wykluczyć FIPa, który w ostatnich czasach pokowidowych "szaleje".

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: DavidoosKax, Sherinkatab i 230 gości