Kotka sika w mieszkaniu

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw lip 14, 2022 8:03 Kotka sika w mieszkaniu

Hej!!

Na początku tego roku adoptowałem 2 kotki - Stelle i Gaje. Przez początkowe miesiące nie było z nimi większych problemów, jednak od około 1.5 miesiąca, Gaja zaczeła sikać po mieszkaniu :/

Gdy sikanie się zaczeło, wykonałem u weterynarza badanie moczu, ale wyniki były bardzo dobre, bez żadnych zaburzeń. Próbowałem inne metody znalezione w internecie, takie jak:
1. Czyszczenie powierzchni sików specjalnymi preparatami do zwalczania zapachu,
2. Zmiana kuwet, (w mieszkaniu są 3 kuwety)
3. Zmiana żwirku,
4. Częstrze czyszczenie kuwety,
5. Feromony uspokajające oraz suplementy relaksacyjne podawane wraz z karmą

Następnie myślałem, że to ruja, dlatego obie kotki zostały wysterylizowane (odbyło to się 3 tygodnie temu), jednak to także nie pomogło :(

Dziwne dla mnie jest to, że kupe robi zawsze w kuwecie. Nigdy jeszcze nie znalazłem jej kup poza kuwetą. Sikając poza kuwete jest w pozycji na kuczkach, dlatego nie wydaje mi się aby było to znakowanie terenu, ale nie jestem ekspertem.
Od 2 tygodni, zaczałęm Gaję zanosić do kuwety rano, w południe i wieczorem aby jej pokazać, że tam może sie wysikać. Czasami to działa i Gaja wysika się troszeczke, ale częściej po prostu zignoruje kuwete, wyjdzie z niej i wysika się poza nią.
Druga dziwna dla mnie rzecz, to że gdy Gaja (lub Stella, obie to robia) załatwi się w kuwecie lub gdy się w niej trochę wysika to następnie "głaszcze" łapkami sciany kuwety. Nie jest to drapanie, pazury są schowane, po prostu głaszcze łapkami sciany kuwety wciąż w niej będąc (po wewnętrznej stronie).
Dzisiaj rano, Gaja zaczeła sikać na kanape, jednak udało mi się ją zdjąć w czas i nie narobiła większej szkody.

Bardzo proszę o pomoc, bo w tym momencie musze czyścić kocie siki około 2 razy dziennie i już powoli tracę siły. Ponadto, cała ta sytuacja kosztowała mnie sporą sumę w kuwetach, żwirkach, preparatach do czyszczenia i suplementach. :placz: :strach:

Rudolf249

 
Posty: 3
Od: Nie sty 02, 2022 19:42

Post » Czw lip 14, 2022 8:36 Re: Kotka sika w mieszkaniu

kotka wycisza się hormonalnie po kastracji po jakichś 2 miesiącach, ona nadal może rujkować, a więc znaczyć. 3 tygodnie po kastracji jak najbardziej jest to prawdopodobne. W jakim wieku są kotki? Bo jesli są dorosłe i kicia nie była wykastrowana wiele lat i rujkowała, to znaczenie może zostać, chociaż pewnie w mniejszym zakresie. Ale jesli to młodziak, to kastracja zwykle pomaga
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw lip 14, 2022 8:55 Re: Kotka sika w mieszkaniu

Obie kotki są w wieku około 10 miesięcy. Kastracja jaka była wykonana to owariohisterektomia. Z góry dziękuje za pomoc ^^ Czy mogę coś zrobić aby zaczęcić Gaje do sikania w kuwecie, jeżeli rzeczywiście wciąż przechodzi ruje? :)

Rudolf249

 
Posty: 3
Od: Nie sty 02, 2022 19:42

Post » Czw lip 14, 2022 12:27 Re: Kotka sika w mieszkaniu

Czy mieszkacie w bloku, czy w domu z ogrodem? Może być tak, że w okolicy pojawił się obcy kot i Twoja kotka reaguje na jego obecność, znacząc moczem swój teren. Może to być też kocur w mieszkaniu obok, jeśli np. Wychodzi na korytarz, ociera się o drzwi.
A jak układają się stosunki między obiema kotkami?
Czy w domu nic się nie zmieniło (nowy domownik, jakieś nowe meble, zapachy)?
Generalnie kot siusia poza kuwetą, kiedy chce powiedzieć, że coś jest nie tak, że coś mu nie odpowiada, niepokoi, boli. Czasami bardzo trudno zgadnąć, co to może być.
Jakie żwirki wypróbowałeś?

Jeśli zdarzy mi się, że kot nasiusia poza kuwetą, psikam w to miejsce jakimiś perfumami (najlepiej tanie, bardzo silnie pachnace) - koty bardzo nie lubią takiego zapachu i omijają miejsce.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59704
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw lip 14, 2022 18:15 Re: Kotka sika w mieszkaniu

Kotka może znaczyć w pozycji kucnej - Tulka w trakcie rui leje po książkach i plastikowych torbach, zawsze grzecznie kucając :twisted: .

Piszesz o badaniach - wklej wyniki, dziewczynom łatwiej będzie coś doradzić (a potrafią je interpretować lepiej od nie jednego weta!)

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pt lip 15, 2022 9:26 Re: Kotka sika w mieszkaniu

A jakie polecicie meble na tarasie? Tak aby koty nie niszczyły?

banka

 
Posty: 44
Od: Czw lip 24, 2014 10:20

Post » Pt lip 15, 2022 16:21 Re: Kotka sika w mieszkaniu

Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Pon lip 18, 2022 6:26 Re: Kotka sika w mieszkaniu

banka pisze:A jakie polecicie meble na tarasie? Tak aby koty nie niszczyły?



Moim zdaniem najlepiej sprawdzi się komplet z aluminium - sama mam takie meble i koty się do nich nie dotykają. Moja kotka oczywiście lubi sobie na kanapie czy na leżaku poleżeć :) Poduch nie zostawiam na noc, mam obok w ogrodzie skrzynię, tak więc poduchy na noc chowam do skrzyni tak aby nie zmokły. Mam meble z tej serii:
Obrazek

Te leżaki ogrodowe możesz przejrzeć sobie na stronie tego sklepu. Zamówiłam w zeszłym roku, z tego co widzę to obecnie również są w dobrej cenie.

Ogólnie nie polecam mebli drewnianych, podejrzewam, ze koty również nie będą się nimi interesowały, ale meble nie nadają się na odkryty taras, sa delikatniejsze od mebli na stelazu aluminiowym, aluminium może stać nawet w trakcie deszczu.
Ostatnio edytowano Śro lip 27, 2022 9:32 przez nadina, łącznie edytowano 1 raz

nadina

 
Posty: 33
Od: Pon lut 04, 2013 16:39

Post » Pon lip 25, 2022 12:18 Re: Kotka sika w mieszkaniu

jakie badania byly robione?

kotekplotek90

 
Posty: 1
Od: Pon lip 25, 2022 12:14




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: skaz i 220 gości