Karma dla kota z chorą wątrobą

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon lip 04, 2022 14:45 Karma dla kota z chorą wątrobą

Jakie polecacie karmy dla kota z chorą wątrobą ? Kot skończył 10 lat. Ma nadczyność tarczycy oraz odbiegające od normy wyniki parametrów wątrobowych. Pod stałą opieką vet. Chcę zmienić mu karmy. Co można mu podać (suche i mokre) ? :201461

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48

Post » Pon lip 04, 2022 14:58 Re: Karma dla kota z chorą wątrobą

generalnie dobra wysokomięsna karma mokra z obniżoną zawartością tłuszczu. Co kot je teraz ?
Mozesz wkleić wyniki ? bo wysoka nadczynność rzutuje na cały organizm, obciąża serce, wątrobę, nerki...jeśli wątrobowe nie są jakieś dramatyczne, nie kombinowałabym z dietą, tylko skupiła na tarczycy. Kot miał mierzone ciśnienie i echo serca ?
U nas jaka taka stabilizacja T4 trwa już ponad rok, teraz wynik jest w szarej strefie, ciśnienie wciąż wariuje i w ostatnim echu, w kwietniu pokazały się początki HCM.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15025
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon lip 04, 2022 18:23 Re: Karma dla kota z chorą wątrobą

Teraz ma brit care sterilized sensitive - sucha i mac's - mokra. Jego wyniki: T4 - 3,62 (norma 1-2,50); ALT - 291,1 (norma 1-91,0); AST - 68,6 (norma 1-59,0). Ciśnienia i echa serca nie miał badanego. Miał robione rozszerzone badania z krwi i usg jamy brzusznej i tarczycy. Z tarczycą i wątrobą już tak od 1,5 roku się zmagamy. Tarczyca skacze ale była już w normie, najgorszy wynik to T4 - 5,57. Miał zmienione leki na metizol ale zle zareagował, powrot do apelki i teraz będą badania co z tarczycą (apelka dawka 0,25 ml). Na wątrobę podaje mu teraz hepatiale forte. Brał też ornitil plus oraz heparegen. Kotek stracił na wadze z 6,40 na 6,0 kg. Mocno wychodzi mu sierść.

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48

Post » Pon lip 04, 2022 20:03 Re: Karma dla kota z chorą wątrobą

Trochę zejdę z tematu wątroby ponieważ przyszło mi do głowy pytanie co do podawabia apelki czy też innego tego typu leku. U mnie dawkowanie jest 2 razy dziennie - to standard. Na ulotce jest napisane żeby trzymać się tego samego schematu podawania względem pór karmienia, a nie jest napisane, że co 12 godzin. U mnie miski cały czas są pełne a lek podaję przed 6 rano i przed 21 wieczorem. Czy ten lek może tak być podawany, czy powinno być zachowane 12 godzin między dawkami ? Czy to może mieć wpływ na późniejsze wynik tarczycy ?

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48

Post » Pon lip 04, 2022 22:31 Re: Karma dla kota z chorą wątrobą

u mnie dwie wetki twierdzą, że powinno być to +/- 12 godz.
My mamy dawkę 0,75 ml rano i 0,5 wieczorem i teraz wreszcie spadło do 3,3 - czyli do szarej strefy, ale póki co dawkę utrzymujemy (były okresy, że na 0,5 x2 mieliśmy T4 poza skalą). No i do tego koszmarne ciśnienie, w porywach sięgało 260, dopiero ostatnio było jakoś w miarę, choć też sporo za wysokie - 165 ( na ciśnienie ma amodip i atenolol).
A USG wątroby nie wykazalo zmienionych żył ? Tak wysokie AST to może być efekt upośledzonego krążenia żylnego w wątrobie. Ja bym to ciśnienie zrobiła koniecznie. U nas parametry wątrobowe ok, okresowo rozjeżdżają się parametry czerwonokrwinkowe.
Myszka straciła od kwietnia ub roku 2 kg - jej waga optymalna to 5,5 -5,6 kg. W kwietniu ub roku miała 5,2, w kwietniu tego roku - 3,2. Z jej przepięknej "prawie brytkowej " sierści zostały smętne resztki.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15025
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto lip 05, 2022 7:10 Re: Karma dla kota z chorą wątrobą

Olka_W pisze:Czy ten lek może tak być podawany, czy powinno być zachowane 12 godzin między dawkami ? Czy to może mieć wpływ na późniejsze wynik tarczycy ?


Podajesz obecnie lek - raz co 15 godzin a raz co 9. Po po około 12 godzinach od podania jego poziom we krwi zaczyna spadać i kot powinien dostać kolejną dawkę. Gdy dostanie po 9 godzinach - poziom leku jest wyższy niż potrzeba, potem zaś - niższy niż wymagany.
To zupełnie niepotrzebne i nie wskazane zamieszanie oraz dodatkowe obciążanie wątroby, czego szczególnie trzeba unikać jeśli leczenie nie do końca działa tak jak się oczekuje a wątroba jest przeciążona.

Przy niestabilnej tarczycy koniecznie trzeba zbadać ciśnienie krwi, zrobiłabym też jej usg.

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto lip 05, 2022 11:24 Re: Karma dla kota z chorą wątrobą

izka53 pisze:Podajesz obecnie lek - raz co 15 godzin a raz co 9. Po po około 12 godzinach od podania jego poziom we krwi zaczyna spadać i kot powinien dostać kolejną dawkę. Gdy dostanie po 9 godzinach - poziom leku jest wyższy niż potrzeba, potem zaś - niższy niż wymagany.
To zupełnie niepotrzebne i nie wskazane zamieszanie oraz dodatkowe obciążanie wątroby, czego szczególnie trzeba unikać jeśli leczenie nie do końca działa tak jak się oczekuje a wątroba jest przeciążona.


Podawanie leków w ten sposób to nie jest mój wymysł tylko wynika z tego, że w tych godzinach jestem w domu i mogę podać. Nie zawsze wrócę przed 18 żeby podać lek, a godzina 21 jest bezpieczna. Czyli może lepiej będzie tak, że kiedy będę w domu podam mu przed 18, a jak nie zdąże to później ?

izka53 pisze:Przy niestabilnej tarczycy koniecznie trzeba zbadać ciśnienie krwi, zrobiłabym też jej usg.


USG miał i nie wyszło źle (takie mam informacje od VET). A o ciśnienie krwi zapytam.

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48

Post » Wto lip 05, 2022 11:34 Re: Karma dla kota z chorą wątrobą

trochę Ci się cytaty pokręcily :mrgreen:

A opis USG ? było robione przez zwykłego weta ?

Przy tarczycy badanie ciśnienia jest rutyną, my robimy minimum co trzy miesiące, a przy modyfikacji leków nawet częściej.

A tej porannej dawki nie możesz podawać później ? ja np podaję ok 11 i drugą ok 23.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15025
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto lip 05, 2022 11:45 Re: Karma dla kota z chorą wątrobą

U specjalisty od USG.

OPIS BADANIA
USG:
wątroba umiarkowanie powiększona, ale normoechowa, jednorodna (podrażnienie incydentalne?/efekty uboczne leków? ew. stan po zapaleniu?/przewlekłe metaboliczne?), drogi żółciowe niezmienione;
trzustka wielkości prawidłowej, o lekko obniżonej echogeniczności, bez zmian w strukturze i bez reakcji otaczających tkanek (śladowe zwyrodnienie?/podrażnienie?/stan po zapaleniu?);
jelito cienkie nadal ze wzmożoną echogenicznością błony śluzowej, ale przy prawidłowej grubości i strukturze warstwowej ściany oraz normalnej perystaltyce i zawartości (śladowe zwyrodnienie? ew. lekkie przekrwienie?/podrażnienie?/nadwrażliwość?), żołądek i jelito grube w dostępnych odcinkach prawidłowe; pęcherz moczowy z prawidłową ścianą, wypełniony umiarkowaną ilością echogennego (zbyt zagęszczonego) moczu; cewka moczowa i moczowody nieposzerzone, w dostępnych odcinkach prawidłowe; nerki wielkości, kształtu i echostruktury prawidłowej, lewa 40x24, prawa 44x24 mm, z prawidłowym układem zbiorczym; oba nadnercza wielkości, kształtu i echostruktury prawidłowej, po 4 mm w osi krótkiej; śledziona normalnej wielkości, bez zmian w echostrukturze; dostępne węzły chłonne jelita ślepego, czczego i biodrowe przyśrodkowe niepowiększone, normoechowe, pozostałe
w badaniu niedostępne; pozostałe dostępne w badaniu obszary jamy otrzewnej i przestrzeni zaotrzewnowej bez uchwytnych zmian;

USG tarczycy:
oba płaty gruczołu tarczowego obecnie porównywalnie powiększone, lewy 28x3x4,1 mm, V=180 mm3, prawy 26,3x3,6x3,6 mm, V=178 mm3, o zachowanym kształcie wrzecionowatym narządu i podobnie lekko nieregularnej powierzchni i nieznacznie obniżonej echogeniczności, bez uchwytnych zmian w strukturze (przerost gruczołowy+farmakoterapia? ew. efekty uboczne innych leków?/stan po zapaleniu?);

Diagnoza:
obraz gruczołu tarczowego porównywalny, prawdopodobnie w efekcie przerostu gruczołowego w trakcie leczenia, możliwy wpływ diety, toksyn lub innych chorób - do dalszej diagnostyki w badaniach laboratoryjnych, kontrolnych lub dodatkowych w razie braku poprawy;
lekka hepatomegalia i śladowe zmiany w trzustce mogą wynikać z przebytego zapalenia w przeszłości, ale też przewlekłych chorób metaboliczych/endokrynopatii i/lub efektów ubocznych leków oraz diety - do weryfikacji w badaniach laboratoryjnych i/lub kontrolnych; wzmożona echogeniczność błony śluzowej jelita cienkiego najpewniej w efekcie śladowego zwyrodnienia np. po zapaleniu w przeszłości lub wtórnie do innych chorób, ale nadal niewykluczone utrzymujące się łagodne przekrwienie np. z efektów ubocznych leków lub w nadwrażliwości - do weryfikacji w wywiadzie i dalszej diagnostyki w badaniach dodatkowych w razie skorelowanych objawów/braku poprawy;
zagęszczenie moczu bez innych zmian w układzie wydalniczym prawdopodobnie w efekcie lipidurii nieistotnej klinicznie, ale niewykluczone inne przyczyny np. metaboliczne/endokrynopatie - do weryfikacji w wywiadzie i/lub badaniach laboratorynych.

Wychodzę z domu o 6.30 więc nie da rady póżniej. Mogę przesunąć o kilka minut o ile mi się nie schowa, bo to różnie bywa, a czas rano nagli więc daje tak szybko jak sie tylko da złapać.

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], włóczka i 175 gości