Kotek 4 lata tarczyca

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto maja 10, 2022 11:04 Kotek 4 lata tarczyca

Witam.

Kotek od małego był bardzo żywym zwierzęciem, lubił się bawić miał pełno energii. Po jakimś czasie te zabawy stawały się coraz bardziej agresywne, do takiego stopnia, że kotek przychodził, łasił się po czym odwracał na plecy i atakował (wbijał pazury i gryzł). Kot to fachowiec więc myślałem, że to taka jego dzika natura.

W wieku 3 lat kot zaczął się drapać, możliwe, że miał wpływ na to zmiana otoczenia, przeprowadzka do mojej mamy oraz to, że coraz mniej byłem w domu. Po jakimś czasie kot drapał się tak mocno, że robił sobie rany na karku, główce i uszach. Myślałem, że to świerzb więc poszliśmy do weterynarza.

W dwóch klinikach zrobili mu zeskrobine i ani śladu świerzba. Zrobili również sprawdzenie pod kątem grzybów, po kilku dnia przyszły wyniki i również ani śladu. 

Zrobiliśmy mu badanie z krwi i wyniki były dobre poza jednym , prawdopodobnie to tarczyca (wynik T4 < 10 / norma 10-30 oraz wynik fT4 0.31 / norma 1-3). Kot się cały czas wylizuje tak mocno, że aż na łapkach ma łyse plamy.

Czy to możliwe, że takie objawy są przy tarczycy? Proszę o pomoc jak mam się zająć takim maluchem :(

Aktualnie przebywa już ze mną. Lecz chowa się po kątach, wychodzi tylko zjeść (ma apetyt) oraz do kuwety. (Załatwia się bez problemu, stolec jest twardy, nie ma biegunek). 

Może jest tu jakiś weterynarz, który pomoże, niestety Ci u mnie poza tabletkami na tarczycę nie są w stanie nic zrobić ani powiedzieć jak się zajmować takim kotkiem. A może ktoś miał podobne objawy przy tarczycy u kota.
Dodam jeszcze, że na grzbiecie co kilka centymetrów ma strupki.

Kapel94

 
Posty: 7
Od: Wto maja 10, 2022 10:47

Post » Wto maja 10, 2022 12:56 Re: Kotek 4 lata tarczyca

U kotów posiadających tarczycę i nie dostających leki hamujących jej pracę niedoczynność tarczycy praktycznie nie występuje. Koty to takie dziwne stworzenia że nawet gdy im się tarczycę wytnie - to mają poziomy hormonów tarczycowych w normie zazwyczaj - jej rolę przejmują nadnercza.
Zdarza się niedoczynność, ale jest to naprawdę rzadkie - zwykle związane np. z guzem przysadki.

O wiele częściej zachodzi zjawisko gdy jakaś choroba, nie związana z tarczycą - fałszuje wyniki.
Dlatego u kota, szczególnie z objawami, przy takich wynikach - konieczne są wszechstronne badania krwi oraz ocena narządów wewnętrznych (oraz tarczycy) przy pomocy usg.

Czy w wiesz co badano podczas analiz krwi?
Możesz to wkleić? Plus wyniki które wyszły?
Robiliście usg?
Ostatnio edytowano Nie maja 15, 2022 21:14 przez Blue, łącznie edytowano 1 raz

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto maja 10, 2022 13:41 Re: Kotek 4 lata tarczyca

nie jest to niedoczynność tylko nadczynność, oto wyniki:

Obrazek

Kapel94

 
Posty: 7
Od: Wto maja 10, 2022 10:47

Post » Wto maja 10, 2022 14:25 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Jaka nadczynność? Te wyniki nie mają nic wspólnego z nadczynnością tarczycy.
Na zdrowy rozum, jeśli wynik wynosi 0.31 przy normie od 1 do 3 to oznacza że jest poniżej normy. Czyli teoretycznie wychodzi niedoczynność. Ale u kotów nie diagnozuje się po takim, jednorazowym badaniu, bez dokładnych badań i szukania przyczyny która pozatarczycowo wpływa na taki wynik. Bardzo ważne jest też powtórzenie badania, czy nie doszło do błędu laboratoryjnego.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto maja 10, 2022 14:46 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Faktycznie, masz rację, niedoczynność jak już.
Rozumiem, że lepiej powtórzyć badania z krwi oraz szukać innych przyczyn z tym, że ja się nie znam a weterynarze takiego przypadku u mnie jeszcze nie mieli, może jakieś dodatkowe sugestie w którym kierunku mamy go przebadać? Wtedy skonsultuje to z weterynarzem. Dziękuję ☺️

Kapel94

 
Posty: 7
Od: Wto maja 10, 2022 10:47

Post » Wto maja 10, 2022 14:56 Re: Kotek 4 lata tarczyca

On nie ma alergii na coś, np. na jakies mięso w jedzeniu, które dostaje?
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4808
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Wto maja 10, 2022 14:59 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Od małego dostaje praktycznie to samo jedzenie. Problemy skórne te drapanie i nadmierne wylizywanie zaczęły się rok temu.

Kapel94

 
Posty: 7
Od: Wto maja 10, 2022 10:47

Post » Wto maja 10, 2022 16:22 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Skąd jesteś i do jakiego większego miasta masz w miarę blisko?
Kot najpewniej ma alergię - albo pokarmową albo atopię (środowiskową). Oczywiście pasożyty też do wykluczenia mimo zeskrobin. To, że nigdy wcześniej nie miał problemów skórnych a je to samo od zawsze nic nie znaczy - pierwsze objawy mogą się pojawić nawet w wieku 6-7lat. To co sam możesz zrobić to wprowadzić kotu dietę eliminacyjną - przez kilka tygodni powinien jeść jeden rodzaj diety - albo hydrolizowanej albo monobialkowej.
Tak wykluczysz lub potwierdzisz alergię pokarmową.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Wto maja 10, 2022 17:14 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Kapel94 pisze:Od małego dostaje praktycznie to samo jedzenie. Problemy skórne te drapanie i nadmierne wylizywanie zaczęły się rok temu.
karmisz puszkowym?, to ,że je to samo od kilku lat, nie zmienia faktu, że firmy cos tam kombinują, ze składem. jeden składnik więcej i alergia gotowa. Najlepiej rzeczywiście diete monobiałkową wprowadzić i zobaczyc, co się będzie działo
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4808
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Wto maja 10, 2022 18:11 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Kapel94 pisze:Od małego dostaje praktycznie to samo jedzenie. Problemy skórne te drapanie i nadmierne wylizywanie zaczęły się rok temu.


A co dokładnie dostaje? Bo może to być równie dobrze alergia (czasem występuje po długim czasie podawania pokarmu) jak i objaw silnych niedoborów.
Sama alergia nie powinna doprowadzić do takiego zafałszowania wyników hormonów tarczycowych.
Kiedy kot był odrobaczany? I czym?
Jak wygląda jego sierść?

Kot od kiedy się chowa?
Czy dostał od weta - oby nie!!!! - jakieś leki w związku z tym wynikiem?

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro maja 11, 2022 8:44 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Yocia pisze:Skąd jesteś i do jakiego większego miasta masz w miarę blisko?
Kot najpewniej ma alergię - albo pokarmową albo atopię (środowiskową). Oczywiście pasożyty też do wykluczenia mimo zeskrobin. To, że nigdy wcześniej nie miał problemów skórnych a je to samo od zawsze nic nie znaczy - pierwsze objawy mogą się pojawić nawet w wieku 6-7lat. To co sam możesz zrobić to wprowadzić kotu dietę eliminacyjną - przez kilka tygodni powinien jeść jeden rodzaj diety - albo hydrolizowanej albo monobialkowej. Crypto Genius
Tak wykluczysz lub potwierdzisz alergię pokarmową.

Oj tak najpierwsz trzeba wyeliminować źródło problemów. a to może takowym być. Tak jak u człowieka. To, że nie był na coś uczulony może się na to uczulić z czasem itp. Powodzenia

MonikaBlluszka

 
Posty: 1
Od: Śro maja 11, 2022 8:39

Post » Śro maja 11, 2022 15:34 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Rozmawiałem z weterynarzem, dodamy do tego dietę hipoalergiczną i po kilku tygodniach zrobimy mu znowu badanie z krwi. Może faktycznie ta stres plus żywienie wpływa na niego tak, że się drapie cały czas i wylizuje. Dziękuję wszystkim za opinie, dam znać jak wygląda sprawa za kilka tygodni.

Kapel94

 
Posty: 7
Od: Wto maja 10, 2022 10:47

Post » Pt maja 13, 2022 21:13 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Mam jeszcze pytanko, jaką karme hipoalergiczną mokrą polecacie dla kota? Na zooplusie mają tylko w dwóch smakach do wyboru, jedną zjada, aż się trzęsą uszy, a drugi smak niechętnie. A nie chciałbym mu dawać cały czas jednego smaku.

Kapel94

 
Posty: 7
Od: Wto maja 10, 2022 10:47

Post » Pt maja 13, 2022 21:27 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Podczas diety eliminacyjnej,która trwa około 12 tygodni MUSISZ podawać jeden smak i to z konkretnej firmy. I zero innych dodatków i przysmaków.
A jaka mu zasmakowała?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob maja 14, 2022 18:55 Re: Kotek 4 lata tarczyca

Concept for life o smaku koniny

Kapel94

 
Posty: 7
Od: Wto maja 10, 2022 10:47

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 262 gości