Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto maja 03, 2022 13:19 Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Od 3 lat pomagamy pseudo właścicielce z jej kotami na działkach. Kotów jest 5. Wczoraj się okazało że nie są szczepione ‍♀️ kobieta daje im jeść i tyle. W ubiegłym roku wzięliśmy jednego do weta, bo stan zębów kota był taki, że ślina ciekla mu z pyszczka. Dramat. Miał wyrwane większość zębów. Odrobaczamy, odpchlamy, odkleszczamy. Próbowaliśmy z nią rozmawiać o adopcja Ch, to się obraziła i nic już od nas nie chce. Koty maja miskę i wolność i ona do mieszkania nie odda. W tej chwili jeden kot jest u weta, jutro go odbieramy. Miała go wziąć gdzieś do odosobnienia ale nie wierzę że to zrobi. Twierdzi że oba boi się podawać leki bo koty ja pogryzą! A ten kot potrzebuje antybiotyków i na działki wracać nie powinien. Drugi kot, tak jak ten co wraca od weta, ma ranę na pyszczku, leje się krew. Od tygodnia słyszę że zabierze go do weta i nic się nie dzieje. W ubiegłym roku też nad zwodzila przez 2 tygodnie że kota zabierze i nie zabrała. Dopiero my się za niego wzięliśmy. Koty chodzą, chorują i cierpią. I przesiadują u nas bo Pani przychodzi na działkę, daje jeść i spada. A my na to cierpienie patrzymy. Mam zdjęcia ran kotków, mam zdjęcia warunków w jakich one mają schronienie na zimę. Co ja mogę z tym zrobić? Ma ktoś podobne doświadczenia? Zgłosić to gdzieś? Warto? Jak to widzicie? Ja nie mogę na to patrzeć, chcę tym kotom pomóc. Ma ktoś jakiś pomysł?

Martiszon

 
Posty: 109
Od: Nie lis 21, 2021 17:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto maja 03, 2022 13:57 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

tak, weź koty do domu, wylecz, odkarm i szukaj im domów.
To tak trochę sarkastycznie, ale najwygodniej jest pomagać cudzymi rękami.
Ta kobieta - z tego co piszesz, jest karmicielką. A karmiciele też mają różne możliwości. Piszesz, że przyjeżdża, daje jeść i spada. No, taka generalnie jest rola karmicieli, oni często mają po kilka takich stad do wykarmienia i bardzo często robią to za własne pieniądze, bo gminy nie garną się do pomocy.
To, że koty są na jej działce, nie oznacza, że są jej, po prostu trzymają się tam, gdzie są karmione.
Chcesz pomóc - dowiedz się, w jakim zakresie gmina pomaga kotom wolnożyjącym, z jakim wetem ma podpisaną umowę i zacznij działać

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15058
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto maja 03, 2022 14:02 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

To nie są koty wolno żyjące, ona jest ich właścicielką. Ale taką właścicielką jak napisałam. To nie jest karmicielka. Jej podejście do kotów jest takie, że mają miskę i wolność. Weterynarz nie potrzebny.

Martiszon

 
Posty: 109
Od: Nie lis 21, 2021 17:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto maja 03, 2022 14:11 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

jeśli koty chodzą wolno, jeśli nie mają czipów,ani obroży z adresatką czy tatuaży, to kobieta w żaden sposób nie udowodni, że jest ich właścicielką, nawet przed sądem. Państwo też nie mają obowiązku rozpoznawać, które to koty "tzw" jej, a które niczyje. Takiego bezpańskiego kota można wziąć i wyadoptować i tyle jeśli chodzi o prawo. Jeśli kot ma cierpieć bo jest ranny , lub wręcz umrzeć.......
Ja zazwyczaj biorę pod uwagę zdanie opiekuna kotów (nawet wolnożyjących - nie tylko tzw. właścicielskich) , ale zdarza się, że przedkładam dobro zwierzęcia ponad to zdanie- zwłaszcza, że prawnie bardzo trudno pomóc krok po kroku (zwierze prędzej umrze) i ratuję "na skróty" pisząc to co wcześniej wspomniałam (w sytuacjach, kiedy ktoś czynami nie potrafi udowodnić że zależy mu na dobru zwierzaka)

Najważniejsze pytania jakie sobie wtedy stawiam: na ile kot jest związany z miejscem i opiekunem , jak dobry dom mu jestem w stanie znaleźć - czy rzeczywiście będzie tam szczęśliwy . A jestem też zwolenniczką wychodzących kotów jeśli tego chcą i są pilnowane na ile się da (więc sama mam możlwiość sprawdzić czy zwierze (pies czy kot) zabezpieczone początkowo u mnie zaakceptowało zmiany. Sprawdzam wychodząc z nim . Żadne jeszcze nie próbowało ode mnie uciec, każde jedno poznawszy dobry dom wracało do niego ..więc zwyczajnie miałam pewność, że nie skrzywdziłam zwierzaka a dałam to czego sam chce. Na podstawie potrzeb szczegółowych szukałam już domów stałych takich które je spełnią.
Kierujcie się subiektywną oceną (bo obiektywna nie istnieje) tego co dla kota będzie najlepsze .

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 511
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Wto maja 03, 2022 14:26 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Jasne, masz rację (mam na imię Marta, nie paniujmy sobie proszę :)). Ja też jestem za tym żeby one tam zostały ale nie leczone? Nie mam na to zgody. Jeśli jednak jest tak, jak piszesz z tym właścicielstwem, to spróbuję założyć zbiórkę dla tych kotów i sami będziemy je leczyć, bez jej zgody. Mogę tak?

Martiszon

 
Posty: 109
Od: Nie lis 21, 2021 17:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto maja 03, 2022 14:39 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

miło mi . Ja Edyta .
Jest tak jak piszę bo sprawdziłam to w praktyce. Najbardziej potwierdziła mi to odwrotna sytuacja. Kotkę, którą wyadoptowałam, znalazłam kilka miesięcy później ponownie na ulicy (całe szczęście te samo miasto). Natychmiast kontakt do właścicielki- a ona mi na to, że to nie Dżidżi , bo Dżidzi umarła. Długo by pisać , ale ogólnie kotka była bardzo charakterystyczna i wyglądem i charakterem więc na milion procent się nie pomyliłam. Rzekomego ciała kotki oczywiście właścicielka nie umiała wskazać. Wniosłam sprawę na policję. Prowadzono ją rzetelnie, i przesłano następnie do prokuratury. Prokuratura odrzuciła na podstawie "nie jesteśmy w stanie udowodnić, że to nie inny identyczny kot" .
I uwaga- ja byłam w stanie. Ta menda zostawiła sobie kociaki po Dżidzi (była kotna jak została zaadoptowana, nie było wiadomo, a zanim do wymaganej umową kastracji doszło to już ciąża była na tyle widoczna, że uległam prośbom właścicielki i pozwoliłam kotce urodzić) . Na policji w związku z tym złożyłam wniosek o pobranie materiału genetycznego kociaków i kotki, ja miałam materiał Dżidżi (bo była oczywiście zabrana ponownie z ulicy) , sama zobowiązałam się pokryć koszty i wszystko było by jasne. Prokurator się nie zgodziła ... a ja byłam "za malutka" wtedy by wiedzieć jak "nalegać" .
Podsumowując- udowodnienie, że kot jest tym a nie innym jest niemożliwe bez czipu, czy tatuażu (a o testy genetyczne trzeba by walczyć i mieć z czym ).

jeszcze jedno z doświadczenia: Jeśli kot zniknie, właścicielka wyskoczy z kilkoma pretensjami i na tym się skończy- policja zgłoszenia o "kradzieży" bez dowodów nie przyjmie, lub i tak odrzuci prokurator. Natomiast jeśli kot będzie "na tapecie" , ogłaszany,(zbiórkami lub ogłoszeniami adopcyjnymi) zlokalizowany.. możesz mieć trudności, nieprzyjemności jak właścielka wypatrzy i zacznie robić zamieszanie. I teraz tak - jak w domu pojawi Ci się policja to zapyta "czy to Pani kot ?" . Jeśli powiesz np. "tak, mam go od maleństwa" to jest słowo przeciw słowu i dla właścicielki nie do wygrania. Jednak jeśli powiesz "znaleziony" a daty będą się zgadzać, że może być jej , to automatycznie policja uznaje tej kobiety własność i nakazuje oddać kota. Paradoxy prawne
Ostatnio edytowano Wto maja 03, 2022 14:47 przez ita79, łącznie edytowano 3 razy

ita79

Avatar użytkownika
 
Posty: 511
Od: Sob lut 05, 2022 2:08
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post » Wto maja 03, 2022 14:44 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Oczywiście, że możesz. A ja jeszcze tak sobie myślę, że "właścicielka" może celowo odmawiać leczenia u weta, żebyście nie zażądali od niej zwrotu kosztów leczenia!
A tak na marginesie - macie własne koty?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60187
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto maja 03, 2022 14:45 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Ogromnie Ci dziękuję Edyto <3 to jakaś dobra wiadomość na przestrzeni ostatnich moich dramatów z tymi kotami. Zatem biorę się za nie. Koszty leczenia trójki są spore ale spróbuję wśród znajomych założyć zbiórkę. Jeszcze raz dziękuję :)

Martiszon

 
Posty: 109
Od: Nie lis 21, 2021 17:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto maja 03, 2022 14:49 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

jolabuk5 pisze:Oczywiście, że możesz. A ja jeszcze tak sobie myślę, że "właścicielka" może celowo odmawiać leczenia u weta, żebyście nie zażądali od niej zwrotu kosztów leczenia!
A tak na marginesie - macie własne koty?


Dokładnie tak! Dlatego się na nas obraziła. Ja dziś całe rano przeplakalam bo pomagaliśmy tym kotom przez 3 lata. I jak bez szemrania to robiliśmy to byliśmy super. Teraz zaczęliśmy też wymagać i już się skończyło rumakowanie. Obraziła się i nic od nas nie chce, mamy dać jej spokój. Jej i jej kotom. Świetnie. Tyle tylko że te koty cały dzień siedzą u nas na działce. Zajmujemy się nimi, one nas lubią (z wzajemnością) więc nie powiem kotom żeby sobie teraz poszły! Niestety ta kobieta ma obniżone możliwości intelektualne i normalna rozmowa nie jest z nią możliwa :( :evil:

Martiszon

 
Posty: 109
Od: Nie lis 21, 2021 17:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto maja 03, 2022 14:51 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Tym bardziej róbcie tak, jak radzi Edyta. :ok:
Super, że się tymi kotami zajmujecie, dzięki Wam żyją! :1luvu: :1luvu: :1luvu:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60187
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto maja 03, 2022 14:52 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Acha no i tak, mamy własnego kota. Jedynaka. Niestety z FIV ale póki co zdrowy :)

Martiszon

 
Posty: 109
Od: Nie lis 21, 2021 17:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto maja 03, 2022 14:54 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Też mam kotkę z FIV. I żaden z 4 kotów od niej się nie zaraził. :wink:
Ostatnio edytowano Wto maja 03, 2022 14:55 przez jolabuk5, łącznie edytowano 1 raz
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60187
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto maja 03, 2022 14:55 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

jolabuk5 pisze:Tym bardziej róbcie tak, jak radzi Edyta. :ok:
Super, że się tymi kotami zajmujecie, dzięki Wam żyją! :1luvu: :1luvu: :1luvu:


Tak zrobimy! Dziękuję Wam serdecznie, bardzo mi pomogłyście :1luvu:

Martiszon

 
Posty: 109
Od: Nie lis 21, 2021 17:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto maja 03, 2022 14:56 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Martiszon pisze:
jolabuk5 pisze:Tym bardziej róbcie tak, jak radzi Edyta. :ok:
Super, że się tymi kotami zajmujecie, dzięki Wam żyją! :1luvu: :1luvu: :1luvu:


Tak zrobimy! Dziękuję Wam serdecznie, bardzo mi pomogłyście :1luvu:

Najważniejsze, że Wy pomagacie kotom :201461 :1luvu:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60187
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto maja 03, 2022 15:06 Re: Pseudo właściciel - gdzie zgłosić? Warto?

Całe forum to forum pomagaczy. Dobrych ludzi jest sporo <3

Martiszon

 
Posty: 109
Od: Nie lis 21, 2021 17:28
Lokalizacja: Wrocław

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 325 gości