Prośba o pomoc w diagnozie kotki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro kwi 27, 2022 12:12 Prośba o pomoc w diagnozie kotki

Dzień dobry, proszę o pomoc w diagnozie kotki.
Kotka okolo 15 lat, stwierdzona niewydolność serca. Serce bardzo znacznie powiększone, brak płynu w jamie opłucnowej, brak obrzęku płuc. Znaczny spadek rzutu skurczowego. Dostala lek Vetmedin i suplement na serce. Poza tym:
-Wyniki krwi w normie (także tarczyca, nerki, wątroba itd.). Znaczący spadek wagi (przez dwa miesiące bezskutecznie szukano diagnozy). Stwierdzony lekki stan zapalny trzustki (dostala zastrzyk). Kotka ma spory apetyt i dużo pije. Wydała znaczne ilości kału (wcześniej jedna kupa dziennie, teraz 3-4). Jest mniej aktywna, nie bawi się. Straciła sporo futerka na tylnych łapkach.
Czy spotkal sie ktoś z podobnym przypadkiem? Czy te wszystkie objawy powiązane są z niewydolnością serca czy może jeszcze należy poszerzyć diagnostykę o inne organy?

mt85

 
Posty: 3
Od: Sob cze 26, 2021 9:24

Post » Śro kwi 27, 2022 17:15 Re: Prośba o pomoc w diagnozie kotki

Podbije, moze ktos madrzejszy zajrzy.

FuterNiemyty

 
Posty: 3646
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro kwi 27, 2022 20:04 Re: Prośba o pomoc w diagnozie kotki

Kotka miała kilka lat temu usunięty pęcherzyk żółciowy i jest na diecie gastro. W wynikach krwi wyszła podwyższona lipaza.

mt85

 
Posty: 3
Od: Sob cze 26, 2021 9:24

Post » Śro kwi 27, 2022 21:30 Re: Prośba o pomoc w diagnozie kotki

A badanie moczu ?
Usg j brzusznej ?
Na trzustkę bada się specyficzna lipaze u kota
I jeden zastrzyk nie wystarczy

anka1515

 
Posty: 4111
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Czw kwi 28, 2022 12:36 Re: Prośba o pomoc w diagnozie kotki

Na jakiej podstawie zdiagnozowano lekki stan zapalny trzustki? Jaki zastrzyk na to dostała koteczka? Jeden zastrzyk? Coś poza tym jest robione? Co wyszło w wyniku który wskazuje na chorobę trzustki? To miałby być stan ostry czy przewlekły?

Kotka załatwia się 4 razy dziennie - ale: ma rozwolnienie? Załatwia się normalnie mniejszymi porcjami? Czy po prostu dużo więcej je?
Kiedy miała ostatnie badanie serca? Teraz jego choroba wyszła w czasie diagnostyki chudnięcia czy to było już wcześniej?
Kotka gdy chodzi - męczy się ewidentnie? Ma przyspieszony oddech? A gdy leży? Oddycha czasem pyszczkiem?

Z jakiego powodu był usunięty pęcherzyk?
Koteczka miała usg?
Próbowaliście działania leku przeciwbólowego?

Ogólnie mówiąc - szybkie chudnięcie starszego kota z prawidłowo działającą tarczycą i bez biegunek to niestety nowotwór do wykluczenia :(. Do tego wyłysienia - to szczególne ryzyko nowotworu trzustki i jelita...
Dlatego tak ważne jest pytanie - czy było robione usg.

Druga sprawa - koty z usuniętym pęcherzykiem żółciowym są silnie narażone na choroby zapalne jelit, dwunastnicy - bo stale spływające (nie gromadzone w pęcherzyku i uwalniane po jedzeniu gdy się mieszają z pokarmem po jego wcześniejszym kontakcie z kwasami z żołądka i przez to rozcieńczają a przesuwające masy pokarmowe niejako czyszczą śluzówkę) enzymy trawienne są drażniące i w perspektywie czasu mogą powodować silne stany zapalne śluzówki, nie gojące się, stale jątrzone. To też niestety zwiększa ryzyko nowotworzenia w tych miejscach - o ile pęcherzyk nie został usunięty z powodu nowotworu dodatkowo.

Trzecia sprawa - ból. 15 letni kot ma prawo mieć silne zwyrodnienia stawów, kręgosłupa. Warto przeprowadzić próbę z leczeniem przeciwbólowym (z uwzględnieniem tej ew. chorej trzustki, trzeba dobrać lek który jej nie podrażni) - przewlekły silny ból mogą powodować chudnięcie, zaburzenia trawienia (przy zwyrodnieniu kręgosłupa częściej zaparcia), złe samopoczucie, brak aktywności, wylizywanie łap.

Blue

 
Posty: 23498
Od: Pt lut 08, 2002 19:26




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Chanelka, Google [Bot], Halina50, kasiek1510, magic99, magnificent tree i 542 gości