Zespół falującej skóry - diagnostyka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto sty 25, 2022 17:16 Zespół falującej skóry - diagnostyka

Dzień dobry!

Potrzebuję Waszej porady - na pewno ktoś stosował Seronil oraz posiada kota z zespołem falującej skóry.

Posiadam kota rasy maine coon (3,5 roku, kastrat, 9kg, nie choruje przewlekle). Dostaje Feringę oraz Purizona – brak problemów związanych z kuwetą.

Od wigilii nagle pojawiły się objawy zespołu falującej skóry (falująca skóra, trzepanie ogonem oraz głową/uszami, kompulsywne wylizywanie się, pobudzenie, bieganie „na ślepo”, bardzo powiększone źrenice, nadpobudliwość).

Jesteśmy po wizytach u różnych specjalistów:

- gruczoły okołodbytowe sprawdzone i wyczyszczone,

- dermatolog: brak pcheł itp., skóra lekko sucha – dostaliśmy szampon nawilżający oraz Allederm żeby ją nawilżyć. Wykąpany, skóra już nawilżona, brak grzybicy,

- neurolog: odruchy prawidłowe, od 3 tygodni dostaje gabapentynę 2x 100mg, Kalmvet przez 2 tygodnie, od 2 dni zmieniony na Kalm Aid, po wprowadzeniu Seronilu powoli odstawiamy Kalm aid

- Ortopeda: na rtg wyszło zwyrodnienie stawu biodrowego, dostał blokadę (diprophos), chociaż według mnie trochę kuleje, brak poprawy. Po uspokojeniu sytuacji zajmiemy się zwyrodnieniem (prawdopodobnie kwas)

- krew (badania rozszerzone, już wszystko po prostu przebadaliśmy, włącznie z tarczyca i toksoplazmozą) – wyniki ok,

- USG jamy brzusznej – wszystko ok,

- behawiorysta zaliczony – brak konfliktów pomiędzy kotami, zalecił częstsze ale krótsze zabawy oraz Feliway do kontaktu – włączony od 2 tygodni, właściwie brak jakiejkolwiek reakcji u kotów.

Jesteśmy w kropce, ataki są częste, nie znajdujemy jakiejkolwiek zależności kiedy się zaczynają. Potrafią jak się cieszy (po powrocie domownika do domu), jak jest zły (gdy np. nie dostał jedzenia przed pobraniem krwi), ale również jak np. się bawi, albo obudzą go ze snu.

Weterynarze zalecają rezonans (on nam tylko został...) oraz EEG - czekamy na termin.

Od tygodnia kot dostaje Seronil (pół tabletki raz dziennie). To była dla nas ostateczność, ale wszystko inne nie działało. Jak Wasze koty na nie reagowały?
U nas dostaje go o 10 rano - na początku jest śpiący, dużo śpi, rozbudza się w okolicach 18-19 (dostaje wtedy parę ataków). Wiem, że fluoksetyna potrzebuje 2-3 tygodni na wysycenie w organizmie, jednak u kota widać było już różnicę podczas 2 doby podawania - trochę się uspokoił. Ile czasu zajęło uspokojenie Waszych kotów?

Mam nadzieję, że może wpadnie ktoś jeszcze na jakiś pomysł oraz czekam na właścicieli kotów z zespołem falującej skóry.
Pozdrawiam!

Platynka92

 
Posty: 17
Od: Wto sty 25, 2022 16:25

Post » Śro sty 26, 2022 13:39 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Mam koteczkę, która choruje psychicznie i ma przy tym falującą skórę.
Od początku choroby od 7 lat dostaje luminal na to.
PO 5 latach jak objawy drgania skóry i ogona zaczęły się nasilać mimo podawania luminalu doszło do tego 1/8 tabletki seronilu.
Normalnie bywa tak, że ma długie okresy zupełnie bez objawów.
Dostaje leki dwa razy dziennie, rano luminal i seronil, wieczorem tylko luminal.
Kotka nie jest śpiąca, ma normalną aktywność, bawi się, wysoko wskakuje.
Otumaniona była, jak do luminalu dodaliśmy gabapentynę.
Po zmianie na seronil jest ok.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14192
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Śro sty 26, 2022 17:31 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Dziękuje za odpowiedz!
Czy robicie jakieś badania kontrolne?

Muszę porozmawiac z neurologiem czy gabapentyna 2x dziennie oraz Seronil 1x to dobry pomysł.
Czy pamiętasz może po jakim czasie od dodania Seronilu lub w ogóle zaczęcia terapii (na samym początku) było lepiej?

Platynka92

 
Posty: 17
Od: Wto sty 25, 2022 16:25

Post » Śro sty 26, 2022 18:32 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Tak, robię badania kontrolne co 6 miesięcy, poziom barbituranów i morfologia z biochemią.
Kotka dostaje też osłonowe na wątrobę.
Obecnie hepatiale advanced.
Na samym początku kotka dostawała tylko luminal (obecnie phenoleptil), poprawa była od ręki.
Po dwóch latach objawy falowania skóry zaczęły się częściej pojawiać, to zwiększyliśmy dawkę luminalu.
Po pięciu latach doszedł drugi lek, najpierw gabapentyna, ale kotka była otumaniona, a falowanie nie przechodziło.
A potem seronil.
Od razu się poprawiło, no ale kotka już bardzo długo jest na barbituranach.
Od początku neurolog mi mówiła, że dawki leków trzeba będzie zwiększać i dołączać nowe leki.
W przypadku mojej Simby podstawowe objawy są znacznie gorsze, falowanie skóry u niej jest łagodniejszym objawem.
Ale odkąd bierze leki, czyli od 2014 roku tego podstawowego objawu, który wygląda jak omamy z agresją, nie miała.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14192
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Śro sty 26, 2022 19:05 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Zastanowilabym sie, co zdarzylo sie w Wigilie, krotko przed, czy nie poszlo zatrucie, zmiany w domu, w otoczeniu, czy nie zaczal sie pojawiac okresowo dzwiek (byc moze nieslyszalny dla czlowieka), czynnik chemiczny, cos w karmie, cos ze srodkow czyszczacych, farba etc.?
Poza tym zastanowilabym sie opcja epilepsji, problemu neurologicznego.
Co kotka jada ?

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro sty 26, 2022 19:56 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Też o tym myśleliśmy - przyleciał do nas o godz. 5:00 z pierwszym mocnym atakiem.
Nikogo nic nie obudziło (ale nie mogę zagwarantować czy coś na zewnątrz budynku nie wydało głośnego dźwięku akurat).
Przed Wigilią - zero remontów, zero zmian rutyny dni, zatruć nie mają się czym (brak roślin, a podłogi są myte mopem parowym).
Co do karmy - Feringa, Macs, Purizon - też nie zmieniany wcześniej.
W poniedziałek mamy EEG oraz rezonans, walczę o szybsze miejsce u bardzo polecanej neurolog. Dziękuję! Wspomnę również o epilepsji.

Platynka92

 
Posty: 17
Od: Wto sty 25, 2022 16:25

Post » Czw sty 27, 2022 11:55 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Moja kotka ma stwierdzoną padaczkę sensoryczną i/lub chorobę psychiczną.
Neurolog powiedziała, że w tym wypadku diagnoza różnicowa jest niemożliwa, bo nie można przeprowadzić wywiadu z pacjentem.
Kotka ewidentnie miała jakieś omamy, zanim zaczęła brać leki.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14192
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Czw sty 27, 2022 20:45 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

mimbla64 pisze:Moja kotka ma stwierdzoną padaczkę sensoryczną i/lub chorobę psychiczną.
Neurolog powiedziała, że w tym wypadku diagnoza różnicowa jest niemożliwa, bo nie można przeprowadzić wywiadu z pacjentem.
Kotka ewidentnie miała jakieś omamy, zanim zaczęła brać leki.


Ile czasu zajęła Wam diagnoza oraz dobranie leków?

Platynka92

 
Posty: 17
Od: Wto sty 25, 2022 16:25

Post » Czw sty 27, 2022 21:04 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Moze zabrzmi smiesznie, ale zastanowilabym sie nad dodatkowymi opcjami:
1.przerabialismy opcje epi u psa po dluzszym karmieniu karmami przemyslowymi. Cos sie musialo skumulowac i dalo taki efekt. Po przestawieniu na normalne, domowe (mieso i dodatki) jedzenie ataki byly coraz rzadsze, zadzarzaly sie raz/dwa w roku.
2.zwierzeta sa znacznie czulsze na pewne impulsy. Obecnie mamy coraz wiecej urzadzen wifi, coraz wiecej obszarow pol elektromagnetycznych (sciany nie stanowia przeszkody), wyzsze wartosci tych pol, pojawiaja sie dzwieki nieslyszalne dla czlowieka, ale niepokojace zwierzeta (roznego rodzaju odstraszacze, urzadzenia czyszczace na bazie ultradzwiekow itp.).

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Pt sty 28, 2022 0:25 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

FuterNiemyty pisze:.
2.zwierzeta sa znacznie czulsze na pewne impulsy. Obecnie mamy coraz wiecej urzadzen wifi, coraz wiecej obszarow pol elektromagnetycznych (sciany nie stanowia przeszkody), wyzsze wartosci tych pol, pojawiaja sie dzwieki nieslyszalne dla czlowieka, ale niepokojace zwierzeta (roznego rodzaju odstraszacze, urzadzenia czyszczace na bazie ultradzwiekow itp.).


Ładowarki do telefonów... I laptopów... I ogólnie każda marna wtyczka w kontakcie - jeżeli ja słyszałam do 24-25 roku życia to psy i koty muszą szału dostawać :strach: !

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pt sty 28, 2022 10:48 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

FuterNiemyty pisze:Moze zabrzmi smiesznie, ale zastanowilabym sie nad dodatkowymi opcjami:
1.przerabialismy opcje epi u psa po dluzszym karmieniu karmami przemyslowymi. Cos sie musialo skumulowac i dalo taki efekt. Po przestawieniu na normalne, domowe (mieso i dodatki) jedzenie ataki byly coraz rzadsze, zadzarzaly sie raz/dwa w roku.
2.zwierzeta sa znacznie czulsze na pewne impulsy. Obecnie mamy coraz wiecej urzadzen wifi, coraz wiecej obszarow pol elektromagnetycznych (sciany nie stanowia przeszkody), wyzsze wartosci tych pol, pojawiaja sie dzwieki nieslyszalne dla czlowieka, ale niepokojace zwierzeta (roznego rodzaju odstraszacze, urzadzenia czyszczace na bazie ultradzwiekow itp.).


Nie brzmi śmiesznie! :)
Jeżeli chodzi o jedzenie - mam w planach przejście na karmy monobiałkowe - żeby wykluczyć właśnie alergię (chociaż wcześniej nic nie wykazało, próbować dalej można)


Sierra pisze:
FuterNiemyty pisze:.
2.zwierzeta sa znacznie czulsze na pewne impulsy. Obecnie mamy coraz wiecej urzadzen wifi, coraz wiecej obszarow pol elektromagnetycznych (sciany nie stanowia przeszkody), wyzsze wartosci tych pol, pojawiaja sie dzwieki nieslyszalne dla czlowieka, ale niepokojace zwierzeta (roznego rodzaju odstraszacze, urzadzenia czyszczace na bazie ultradzwiekow itp.).


Ładowarki do telefonów... I laptopów... I ogólnie każda marna wtyczka w kontakcie - jeżeli ja słyszałam do 24-25 roku życia to psy i koty muszą szału dostawać :strach: !


I teraz właśnie.. O ile ja sama w domu mogę ładowarki itp ograniczyć. To tego, co robią sąsiedzi nie (a mieszkamy w bloku) :cry:

Platynka92

 
Posty: 17
Od: Wto sty 25, 2022 16:25

Post » Pt sty 28, 2022 12:27 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Platynka92 pisze:
mimbla64 pisze:Moja kotka ma stwierdzoną padaczkę sensoryczną i/lub chorobę psychiczną.
Neurolog powiedziała, że w tym wypadku diagnoza różnicowa jest niemożliwa, bo nie można przeprowadzić wywiadu z pacjentem.
Kotka ewidentnie miała jakieś omamy, zanim zaczęła brać leki.


Ile czasu zajęła Wam diagnoza oraz dobranie leków?


Diagnoza trwała około miesiąca, kotka miała robione wszystkie badania ogólne typu krew, rentgen i usg.
Nie miała rezonansu czy tomografii, ponieważ w czasie badania neurologicznego lekarka stwierdziła, że wszystkie odruchy są prawidłowe.
Więc nie jest to zmiana strukturalna w mózgu.
Z luminalem od razu dobrze trafiła, tylko dawkę raz zmieniliśmy.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14192
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Pt sty 28, 2022 21:36 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Nie tyle mialam na mysli diete monobialkowa, co odstawienie karm przemyslowych, w ktorych do konca nie wiadomo, co jest.
Zrobione w domu przynajmniej jest w miare wiadomego pochodzenia i zawartosci :).

FuterNiemyty

 
Posty: 3471
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Nie sty 30, 2022 17:44 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Dziękuje za rady i wskazówki - na pewno skorzystam!
Jutro mamy rezonans i eeg (oczywiście, już jestem pełna stresu - w końcu narkoza/głupi Jaś + stres dla kota).
Jeżeli nic nie wyjdzie - to będę miała diagnozę zespołu falującej skory.
Ataków jest minimalnie mniej, jutro będą 2 tygodnie jak bierze Seronil. Kolejne 2 żeby w ogóle ocenić działanie leku.
Dłuży się…

Platynka92

 
Posty: 17
Od: Wto sty 25, 2022 16:25

Post » Wto lut 01, 2022 19:51 Re: Zespół falującej skóry - diagnostyka

Update.
My już po rezonansie i eeg, pobrali dodatkowo płyn mózgowo-rdzeniowy.
Wyniki z płynu są - wszystko dobrze. Na resztę opisów muszę czekać 2 tygodnie.
Co do kota - dalej pojawiają się ataki, najczęściej jak się liże w okolicach tylnich łap oraz jak zobaczy coś nowego (ostatnio dostał ataków jak zobaczył nową zabawkę).
Na szczęście daje nam przespać parę godzin w nocy, ale nie będę oszukiwać. Dalej jest ciężko i nie wiem kto już bardziej przyzywa. Czy ja, czy kot. :|

Platynka92

 
Posty: 17
Od: Wto sty 25, 2022 16:25

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], włóczka i 180 gości