Krwawienie z odbytu

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon sty 24, 2022 11:12 Krwawienie z odbytu

Temat brzmi dość groźnie ale właśnie z tym problemem do Was przychodzę. Chodzi o kotkę mojego brata. Została ona zagarnięta z podwórka na początku grudnia. Do tego czasu żyła na podwórku, spała w kotłowni przez nie cały rok, kotka młodziutka. W grudniu została zabrana przez mojego brata i jego dziewczynę to mieszkania i stała się kotkiem niewychodzacym. Po około dwóch tygodniach zaczęła wymiotować glistami. Była bardzo zarobaczone. Jedno, drugie odrobaczenie i chyba po problemie. Niestety po pozbyciu się robaków pojawiła się krew w kupie i krwawienie z odbytu. Nie jest to tak, że krew się leje, po prostu zaczęła zostawiać ślady (kleksy) w miejscach w których siedziała. Wizyta u weta, który po wymaganiu kotki stwierdzil krwotoczne zapalenie jelita, dostała antybiotyk w zastrzyku i tabletki na tydzień bo wypadały akurat święta. Poprawiło się kotce, przestała plamić. Po tygodniu wszystko wróciło, kolejna wizyta u weta który powiedział,że po ostatnich antybiotykach powinno przejść, no nie przeszło. Kotka dostała zastrzyk osłonowy i polecenie odstawienia mokrej karmy i dawanie tylko suchej. nie na kilka dni był spokój. Tydzień temu plamienia znów wróciły. Wizyta tym razem unijnego weta. Kotka okaz zdrowia, temperatura wzorowa, zaopachy z pyszczka i odbytu w normie, apetyt dopisuje, bawi się i zachowuje normalnir. Wet rozkłada ręce, kotka dostała tabletki na owrzodzenia na 10 dni. Podejrzewamy, że owe krwawienie jest po robakach bo było ich na prawdę dużo, ale to tylko nasze podejrzenia.
Próbuje pomóc jakoś bratu i znaleźć jakieś rozwiązanie bo szkoda mi kotki, która ze względu na to,że brudzi przebywa w jednym pokoju.
Czy macie jakieś pomysły co może być przyczyną tego krwawienia? Co ewentualnie można jeszcze sprawdzić, zbadać?

marta91h

 
Posty: 3
Od: Pon sty 24, 2022 10:58

Post » Pon sty 24, 2022 13:39 Re: Krwawienie z odbytu

Zaznaczę sobie temat...

I proponuję przygotować wszystkie informacje od weta (co dostawała, jakie miała wyniki krwi itp), bo jak znam dziewczyny to będzie ich pierwsze pytanie :wink:

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon sty 24, 2022 16:10 Re: Krwawienie z odbytu

Niestety nie wiem co dostawała. Napisałam wszystko, co wiem od brata, czyli,że antybiotyk, coś na flotę bakteryjną i teraz tabletki na wrzody. Nie miała robionych badań krwi.

marta91h

 
Posty: 3
Od: Pon sty 24, 2022 10:58

Post » Pon sty 24, 2022 17:38 Re: Krwawienie z odbytu

Tylko dwa odrobaczenia to często za mało, żeby wybić glisty. Nieraz stosuje się inny schemat. Jest bardzo prawdopodobne, że kotka nadal ma robaki.
Ale bałabym się w ciemno podawać kolejny preparat. Najpierw zrobiłabym szereg badań (potem spróbuję wypisać). Na szybko tylko: na pewno zrobiłabym test ELISA na lamblie, bo one mogą powodować krwawienia.
Koniecznie wróciłabym do mojrej karmy i całkiem zrezygnowała z suchej. Jeśli pękają naczynka, to napinanie przy oddawaniu stolca jeszcze pogorszy stan.
Jak wygląda defekacja? Kotka bardzo się męczy? Ile razy dziennie oddaje stolec i jaki on jest?
Co dokładnie jadła wcześniej i co je teraz?
Jakie były badania? Dobrze byłoby wkleić wyniki.
Czym była odrobaczana?
Jaki preparat dostawała na owrzodzenie jelit i ile dni?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10655
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon sty 24, 2022 18:52 Re: Krwawienie z odbytu

Niestety nie dostali u weta książeczki więc nie wiemy jakie leki konkretnie dostała. Nie miała robionych też żadnych badań. Była osłuchania, miała zmierzona temperaturę, wet wąchał też patyczek z pyszczka i odbytu. Stwierdził, że kotka to okaz zdrowia Właściwie tyle tylko wiemy.
Kotka dostaje suchą Purine One i dostawała mokrego Felixa. Wet kazał odstawić mokre.
Kupa na suchej karmie jest normalna, zwarta, wcześniej była luźniejsza.
Jeśli chodzi o preparat na wrzody, to dostali po prostu tabletki, kapsułki w woreczku. Od wczoraj podana pierwsza tabletka i podawane mają być przez 10 dni.

marta91h

 
Posty: 3
Od: Pon sty 24, 2022 10:58

Post » Pon sty 24, 2022 22:34 Re: Krwawienie z odbytu

Felix i Purina One to jedne z najgorszych karm.
Felix zawiera tylko 4% odpadów mięsnych (w tym będą też pióra, kopyta, wymiona i inne), zaś Purina One (przykładowa, którą sprawdziłam) 18% różnych losowych części indyka (a więc znów będą pióra, dzioby, pazury, kości, mączka i reszta bałaganu), ale jest sucha i to jej największa wada.
Koty to obligatoryjni mięsożercy. Muszą mieć w diecie znacznie więcej mięsa, aby były zdrowe. Dobra mokra karma ma ok. 70% mięsa.
Tu jest spis dobrych, mokrych, wysokomięsnych karm: viewtopic.php?f=1&t=183659
ser_Kociątko pisze:GranataPet
Grau
Catz Finefood
Power of Nature
Moonlight Dinner (No. 21-26)
Terra Faelis
Feringa
Herrmann's Bio
ZiwiPeak
Wild Freedom
MAC's
O'Canis
Gussto
Zooplus BIO

Przestawiłabym kotkę jak najszybciej na jedną z tych karm.
Proponowałabym monobiałkową (a więc bez dodatku oleju z łososia) w ramach diety eliminacyjnej, bo silna alergia też może powodować krwawienie w układzie pokarmowym. A skoro nie wiadomo, co kotce dolega, to lepiej ograniczyć ilość możliwych problemów. Na przykład Cat'z Finefood Dziczyzna. Albo Feringa Królik z pasternakiem.
Czemu mokra? Ponieważ koty jako zwierzęta pochodzenia pustynnego mają zaburzony ośrodek pragnienia i piją bardzo mało. Sucha karma odwadnia organizm, więc nawet jeśli opiekunowi wydaje się, że kot dużo pije, to potem dobowy bilans wychodzi ujemny. Ja jestem zwolennikiem dolewania niewielkiej ilości wody do porcji mokrej karmy.
Po Felixie stolec może być taki sobie, bo to karma składająca się z odpadów zbożowych (w tym spleśniałych zbóż). Nie jest dobrze stale tym karmić kota.

Niech brat poprosi o wypisy z wizyt. Tam będą podane nazwy leków. Szczególnie ważny jest ten na owrzodzenie jelit.
Ma prawo do wypisów. To jego własność.
A książeczkę niech założą. To koszt ok. 5 zł.
Książeczka to co innego niż wypis z wizyt. Wypis jest w cenie, którą już zapłacili.
W książeczkę mało co się wpisuje (chociaż szkoda), ale przyda się do szczepień.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10655
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 63 gości