Kicia siusia co dwa dni

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro mar 30, 2022 17:32 Re: Kicia siusia co dwa dni

Antybiotyk przy odrobinie krwi z jelita grubego? No trudno, poszło, dobrze, że podajesz probiotyk. Jelito grube fizjologicznie nie jest jałowe, dużo tam różnych bakterii.
Kita po tak długo trwających zatwardzeniach ma to jelito wymordowane. Kupa co półtora dnia jest ok, zawsze w pierwszych dniach podawania prokinetyku działa on najmocniej. I na pewno jeszcze będzie się zdarzać, że nie będzie się obkurczać prawidłowo, będzie mocniej parła, zanim zacznie lepiej pracować.
A jak z jedzeniem? Dajecie trochę delikatnego mięska? Puchy? Czy dostaje suche?

megan72

 
Posty: 3473
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Pon kwi 04, 2022 14:13 Re: Kicia siusia co dwa dni

megan72 pisze:Antybiotyk przy odrobinie krwi z jelita grubego? No trudno, poszło, dobrze, że podajesz probiotyk. Jelito grube fizjologicznie nie jest jałowe, dużo tam różnych bakterii.
Kita po tak długo trwających zatwardzeniach ma to jelito wymordowane. Kupa co półtora dnia jest ok, zawsze w pierwszych dniach podawania prokinetyku działa on najmocniej. I na pewno jeszcze będzie się zdarzać, że nie będzie się obkurczać prawidłowo, będzie mocniej parła, zanim zacznie lepiej pracować.
A jak z jedzeniem? Dajecie trochę delikatnego mięska? Puchy? Czy dostaje suche?


Znowu było przez tydzień dobrze, a potem krew (pupcia była lekko ubrudzona krwią nawet, takie kilka kropel) i kupka poza kuwetą, co chyba u niej oznacza zatwardzenie po prostu.
Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji można jej podać jednorazowo lactulosę, tylko po to, by nie męczyło jej takie zatwardzenie. Wolałabym uniknąć antybiotyku.

Głównie staramy się jej dawać puchy. Doprawiamy pastami, bo inaczej jest trudno.
Mięso u niej nie przejdzie. Po prostu nie tyka.
Unikamy suchego, ale raz dziennie nas zmusza wręcz, bo chodzi za nami i miauczy przeokropnie. Ale bardzo staramy się unikać suchego.

Zadzwonię jeszcze do veta i się skonsultuje.

Offika

 
Posty: 31
Od: Wto paź 02, 2018 17:25

Post » Pon kwi 04, 2022 14:22 Re: Kicia siusia co dwa dni

Jest mnostwo sposobow przechodzenia na mokre/mieso z suchego.
Warto dodawac wode i nieco oliwy z oliwek/innego tluszczu na rozluznienie stolca.
Na pewno to wynika tylko i wylacznie z kwestii zywieniowej i wyproznienia?

FuterNiemyty

 
Posty: 3485
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Pon kwi 04, 2022 14:49 Re: Kicia siusia co dwa dni

FuterNiemyty pisze:Jest mnostwo sposobow przechodzenia na mokre/mieso z suchego.
Warto dodawac wode i nieco oliwy z oliwek/innego tluszczu na rozluznienie stolca.
Na pewno to wynika tylko i wylacznie z kwestii zywieniowej i wyproznienia?


Wyżej są zestawy badań, które robiłyśmy. Wygląda na to, że było jakieś uszkodzenie.
Podejrzewam, że mogła też po prostu mieć zatwardzenia już wcześniej.
To znajda, więc nie znamy dokładnie jej historii.

@Yocia bez przeciwbólowych też się zaczęła załatwiać.
Ale po kilku dniach normalnego załatwiania się, znowu pojawia się problem z wypróżnianiem i krew w kale.

Rozmawiałam już z vetem. Twierdzi, że to moze być tak, że nie robi co dzień, ale nagle robi mniejszą kupkę i potem ma problem.
Optuje vet jednak za wprowadzeniem małej dawki laktulozy, by jej ułatwić załatwianie się.

Offika

 
Posty: 31
Od: Wto paź 02, 2018 17:25

Post » Pon kwi 04, 2022 20:02 Re: Kicia siusia co dwa dni

Jakoś musisz z wetem współpracować. Ale bałabym się wprowadzania samej laktulozy bez parafiny. Laktuloza zmiękczy i zwiększy masy kałowe, ale na poślizg nie zadziała. Prędzej kombinowałabym z samą parafiną, koty zazwyczaj małe dawki dobrze tolerują w karmie.
Chyba musicie po prostu popróbować. Uważnie obserwując kotę.

megan72

 
Posty: 3473
Od: Śro kwi 18, 2007 12:41
Lokalizacja: Cymru

Post » Śro kwi 06, 2022 18:55 Re: Kicia siusia co dwa dni

megan72 pisze:Jakoś musisz z wetem współpracować. Ale bałabym się wprowadzania samej laktulozy bez parafiny. Laktuloza zmiękczy i zwiększy masy kałowe, ale na poślizg nie zadziała. Prędzej kombinowałabym z samą parafiną, koty zazwyczaj małe dawki dobrze tolerują w karmie.
Chyba musicie po prostu popróbować. Uważnie obserwując kotę.


No muszę, trudno mi też tak zupełnie zmieniać jego zalecenia, więc na razie jest małej dawce laktulozy, 1,5 ml dwa razy dzienne, ale ma to zależeć od kupki, a kupki jakoś nie ma.
Co dziwne. Zrobiła tylko siusiu, ale bez kupki nie ma od przedwczoraj. No zobaczymy dalej, jak się nie poprawi, to chyba kota zawędruje na badanie do veta znowu.

W sumie do tej pory co dwa dni tę kupkę robiła, tylko nagle ta krew mnie bardzo zaniepokoiła.

Offika

 
Posty: 31
Od: Wto paź 02, 2018 17:25

Post » Czw kwi 14, 2022 14:55 Re: Kicia siusia co dwa dni

Podciągnę i przekaże porcje wieści, bo może będą zainteresowani.

Kicia była u veta. Okazało się, że iż jelito nam się ładnie obkurczyło. RTG wykazało kał jedynie w prostnicy, miękki, niezbity, a całość już niemal jak u zdrowego kota.
Co ciekawe, uważałam, że za rzadko Tofcia robi kupkę, a tu taka niespodzianka. Może jednak jakąś kupkę przypisałam niesłusznie drugiej kotce.

Vet zrobił lekką lewatywę i kazał utrzymać leczenie, czyli Gasprid.
Optował też za podawaniem regularnym laktulozy, ale podkreślił, by dawkować ją w zależności od twardości kupki.

Za to miałyśmy problem z kryształami znowu, więc wracamy do intensywniejszego zakwaszania. L-Methicid dwa razy dziennie.

Przy okazji zrobił vet badanie na tarczycę, ale tylko T4, wyszło w normie. Innych nie robił.

Offika

 
Posty: 31
Od: Wto paź 02, 2018 17:25

Post » Pt kwi 15, 2022 20:27 Re: Kicia siusia co dwa dni

Moja wetka twierdzi, ze jak sie zacznie podawac Gasprid, to juz nie wolno przerwac.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14606
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Sob kwi 16, 2022 13:55 Re: Kicia siusia co dwa dni

mziel52 pisze:Moja wetka twierdzi, ze jak sie zacznie podawac Gasprid, to juz nie wolno przerwac.


To już wiem. Bardziej mnie martwi ta lactuloza.
Nie wiem, czy regularnie podawana nie wywoła jakiegoś przyzwyczajenia jelit lub innych skutków.

Takie pytanie przy okazji.
Jak dawkujecie Vetfood L-Methiocid?
Poprzedni vet polecił 1 kaps. dziennie. Pomogło, ale problem był nieco mniejszy.
Obecny 2 dziennie. Ph 7, dużo kryształów.

Offika

 
Posty: 31
Od: Wto paź 02, 2018 17:25

Post » Nie kwi 17, 2022 21:03 Re: Kicia siusia co dwa dni

Laktuloza po dluzszym podawaniu przestaje dzialac. Lepiej ja zachowac na zatkania, a codziennie pilnowac nawodnienia plynnymi pokarmami lekkostrwnymi. Moja po zatkaniu brala juz po laktulozie paste odklaczajaca trzy razy dziennie az sie uregulowala. Sama chetnie jadla.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14606
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro kwi 20, 2022 14:17 Re: Kicia siusia co dwa dni

mziel52 pisze:Laktuloza po dluzszym podawaniu przestaje dzialac. Lepiej ja zachowac na zatkania, a codziennie pilnowac nawodnienia plynnymi pokarmami lekkostrwnymi. Moja po zatkaniu brala juz po laktulozie paste odklaczajaca trzy razy dziennie az sie uregulowala. Sama chetnie jadla.


Szczerze mówiąc to mam wrażenie, że po tej laktulozie jest gorzej niż było. W niedzielę kicia w ogóle dostała lekkiej biegunki. Vet stwierdził, że może to po lekkiej lewatywie, która u niego miała w czwartek.
Odstawiłam więc laktulozę w niedzielę i od tej pory Tofcia kupki nie zrobiła. Wczoraj rozmawiałam z vetem, kazał wrócić dziś dopiero do laktulozy, co też zrobiłam. A to już trzeci dzień bez kupkania. :(
Dalam jej oczywiście rano dawkę tej latulozy. Ale wcześniej jednak i bez leków robiła co 48 godzin, a teraz... zamieszanie.

Niby lepiej jelita wyglądają na zdjęciu, ale kociak nie załatwia się normalnie.
Nie za bardzo mi się to podoba. Może jednak chodzi o poślizg bardziej niż rozmiękczanie i tak jak pisała @megan72, trzeba by zadziałać nieco inaczej.

Czy dodanie jakiegoś oleju, oliwy z oliwek może spełnić taką rolę?
A co myślicie od siemieniu dla kici? W jakiej ilości można je podawać? Czy przy megacolonie może zaszkodzić?

Zaczynam się martwic, że zamiast pomóc Tofci, to tym leczeniem jej jeszcze zaszkodziłam. :(
Nawet bez gaspridu, laktulosy robiła co drugi dzień kupkę, a teraz po krótkiej poprawie nagle takie przestoje...
Mam ochotę w ogóle odstawić tę laktulosę, ale znowu boję się, że się jelito rozepcha... ;/

Offika

 
Posty: 31
Od: Wto paź 02, 2018 17:25

Post » Pt kwi 22, 2022 23:09 Re: Kicia siusia co dwa dni

Sprobuj sok z przetartego surowego buraka. Tez rozmiekcza i pomaga w wydalaniu.
Albo gotowane
https://allegro.pl/oferta/zabka-na-szcz ... 1434017534
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14606
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Nie kwi 24, 2022 13:13 Re: Kicia siusia co dwa dni

mziel52 pisze:Sprobuj sok z przetartego surowego buraka. Tez rozmiekcza i pomaga w wydalaniu.
Albo gotowane
https://allegro.pl/oferta/zabka-na-szcz ... 1434017534


Jaką pastę na zatkania jej podawałaś?

Może też spróbuję.

Offika

 
Posty: 31
Od: Wto paź 02, 2018 17:25

Post » Nie kwi 24, 2022 20:32 Re: Kicia siusia co dwa dni

Offika pisze:
mziel52 pisze:Sprobuj sok z przetartego surowego buraka. Tez rozmiekcza i pomaga w wydalaniu.
Albo gotowane
https://allegro.pl/oferta/zabka-na-szcz ... 1434017534


Jaką pastę na zatkania jej podawałaś?

Może też spróbuję.

Gimpet
https://www.zooplus.pl/shop/koty/przysm ... gKd3fD_BwE
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14606
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

[poprzednia]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, kotcsg i 168 gości