Płyn w jamie opłucnowej - leczenie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob sty 01, 2022 19:59 Płyn w jamie opłucnowej - leczenie

Witam,
Wracam na forum z kolejnym chorym kotem....
W poniedziałek 27 grudnia nad ranem mój kot zaczął nagle bardzo kaszleć, szybko biegać i tak jakby charczał. Potem siadł w miejscu miał otwarty pyszczek i język na wierzchu. Tak jakby ciężko było złapać mu oddech. Po ok 15 min sytuacja się unormowała i normalnie się zachowywał. Wcześniej miał czasami lekki kaszel lub kichnął, ale to nie było jakoś bardzo często. Zadzwoniłam do wet i się dowiedziałam,że jak kot normalnie je, pije i zachowuje się normalnie to pewnie jakieś zapalenie dróg oddechowych lub też myślałam że zjadł igłę od choinki. Z racji tego, że kot jest wyłącznie domowy i śpi ciągle na ciepłym parapecie to nie chciałam z nim jechać do wet w taki mróz. Do wet pojechałam w czwartek na spokojnie "żeby kota nie przeziębić".... i się zaczęło:
Kot kastrowany wiek 15 lat

Opis badania:
wysłuch nad płucami i tchawicą zaostrzony
RTG
płyn w jamie opłucnowej, obraz oskrzelowy płuc
stopień zmian; duży
Diagnoza: podejrzenie prawokomorowej niewydolności serca, zap. dróg oddechowych na tle bakteryjnym
Rokowanie: ostrożne

Zabiegi:
RTG 1
USG

leki:
Furosemidum 5% 50 ml
dawkowanie 2xdz 0,5 ml
Enrocat
dawkowanie 1ml / dz

Dowiedziałam się, że stan kota jest poważny i że w każdej chwili może umrzeć.
Myślałam, że jadę do wet po leki na przeziębienie i zbadanie krwi a tu wyszło zupełnie coś innego.
Z racji tego, że jest ten płyn to płuca ma mocno przesunięte pod kręgosłup i jakieś leżące serce. Nie mam wyników USG i RTG. Serce jest podobno w dobrej formie.

Piszę tu z powodu problemu, który zaczął się wczoraj... Do czwartku kot był w super formie, jadł, skakał, gonił inne koty. Wczoraj był jakiś bardziej ospały, mniej jadł (chyba raz widziałam go przy misce). Dziś natomiast jest już dużo bardziej slaby praktycznie cały czas spi, nie chce jeść (sprawdziłam z różnymi karmami - w jedzeniu nie był dość mocno wybredny więc jak mu postawiłam przy pyszczku karmę i nie chce jeść to już coś nie tak).
Zadzwoniłam do wet bo nie byłam przekonana że to nie jest od tego leku i wet powiedział, że jak moim zdaniem ten Enrocat żle na niego wpływa to żeby dziś nie dawać i ma dostać tylko furosemid a jutro przyjechać z nim na wizytę.
I tu się pojawia pytanie czemu z kota normalnie szczęśliwego tak nagle zmienił się o 180 stopni. Leczył ktoś z Was tym lekiem? Bo na forum nic nie znalazłam na ten temat.
Jakie macie doświadczenie w leczeniu kotów, które mają płyn w jamie opłucnowej?
Będę wdzięczna za każdą radę.
MAŁA Obrazek SPIJ SPOKOJNIE STOKROCIU Obrazek

mala1996

 
Posty: 451
Od: Pon sty 16, 2012 19:47

Post » Sob sty 01, 2022 20:24 Re: Płyn w jamie opłucnowej - leczenie

Czy płyn był pobierany z nakłucia do badania?
Czy było wykonane echo serca?
Czy były wykonane badania krwi u kota w takim wieku, u którego rozpoczęto leczenie furosemidem?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob sty 01, 2022 20:42 Re: Płyn w jamie opłucnowej - leczenie

Dzięki za odpowiedź.
Płyn nie był pobrany
Było USG - nie wiem czy to było jako echo serca
Nie było badania krwi. Wet stwierdził że jest w zbyt złym stanie żeby denerwować go pobieraniem krwi
MAŁA Obrazek SPIJ SPOKOJNIE STOKROCIU Obrazek

mala1996

 
Posty: 451
Od: Pon sty 16, 2012 19:47

Post » Sob sty 01, 2022 21:49 Re: Płyn w jamie opłucnowej - leczenie

Oczywiście każdy lek, zwłaszcza doustny, może spowodować posmutnienie i utratę apetytu, ale nie doszukiwałabym się tutaj winy leków. Ten antybiotyk nie powoduje zazwyczaj takich objawów.
Echo serca zapewne nie było, brak w opisie, który dostałaś. Możliwe, że w Twojej okolicy nie ma nikogo, kto by je wykonywał...
Jednak jeśli płynu jest tyle, że spycha płuca w kierunku kręgosłupa to powinien być kategorycznie ściągnięty z tej klatki piersiowej - w sedacji. Wtedy można też pobrać krew do badań i wykluczyć mocznicę jako przyczynę osłabienia i utraty apetytu.
Sam płyn w płucach także może powodować brak apetytu.
Najlepiej jakby zobaczył go jakiś lekarz jak najszybciej.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Nie sty 02, 2022 20:43 Re: Płyn w jamie opłucnowej - leczenie

Brak apetytu i osowiałość pojawiła się dopiero po lekach. Wcześniej nie miałam takich problemów.Był normalnym żywym kotem, a po podaniu leków sytuacja się zmieniła dlatego doszukuję się działania leków.
Wczoraj dostał tylko rano furosemid a potem już mu nie dałam antybiotyku i drugi raz furosemid. Rano jadł normalnie i był bardziej żywy.
Dziś byliśmy u wet. Dostał ten sam antybiotyk w zastrzyku żeby sprawdzić czy reakcja będzie lepsza i został zmniejszony furosemid do 0,2 ml 2 razy dziennie.
Reakcja jest taka że kot znowu tylko śpi i nie chce jeść.
MAŁA Obrazek SPIJ SPOKOJNIE STOKROCIU Obrazek

mala1996

 
Posty: 451
Od: Pon sty 16, 2012 19:47

Post » Pon sty 03, 2022 23:06 Re: Płyn w jamie opłucnowej - leczenie

Nie możecie przejść na inny antybiotyk w iniekcji
Po lekach są różne reakcje
I po tym w inj tez uważaj na miejsce po zastrzyku
Nie sprawdzałam tych nazw ale leki z tym składnikiem mogą powodować odczyny
Czasami weci dają o wyższym stężeniu bo się lepiej im opłaci i robią się odczyny
W małych gabinetach to nawet nie znają dla kotów ze jest inne stężenie przeznaczone dla kotów
A i tak lepiej rozcienczac

anka1515

 
Posty: 4091
Od: Nie gru 25, 2011 16:05




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: AGdansk, elmas i 322 gości