Problem z kotką czy to może być ruja ?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro gru 22, 2021 19:23 Problem z kotką czy to może być ruja ?

Od mniej więcej wczoraj załważyłam że moja kotka dziwnie się zachowuje.
Wypina dupke brzuchem dotyka podłogi i wydaje dziwne dźwięki. Wcześniej taki dźwięk wydawała jak mnie widziała kiedy przychodziłam do domu albo jak dawałam jej jedzenie. Jest to takie jakby yyy połączone z miałczeniem. Będzie miała ona rok w marcu. Zastanawiam się czy to może być rujka czy nie No bo z tego co mi się wydaje rujka nie powinna być w zimie ale nie wiem nie znam się to mój pierwszy kot. Niepokoi mni to że ostatni zaczęła się ona częściej lizać w okolicach odbytu.

Alaalicja

 
Posty: 42
Od: Czw wrz 16, 2021 14:24

Post » Śro gru 22, 2021 21:03 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Ruja jak ta lala :mrgreen: . Kotki rujkują cały rok, chociaż często da się zauważyć przerwę zimową i letnią (chociaż zależy od kotki czy potrwa ona 2-3 tygodnie czy 2-3 miesiące).

Jeżeli nie masz zamiaru kotki kryć to radzę ją wysterylizować PO rujce.

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Śro gru 22, 2021 21:17 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Całe szczęście że rujka bałam się że to coś poważnego. Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się nad sterylizacją ale nie wiem trochę się boje zwłaszcza ze nie mam zaufanego weterynarza i musiałabym rodziców przekonać.

Alaalicja

 
Posty: 42
Od: Czw wrz 16, 2021 14:24

Post » Śro gru 22, 2021 21:34 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Najgorzej jak wpadnie w rujke prenamentna ,o ile nie jest wychodzaca,bo wtedy mozesz miec za jakis czas kociaczki.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4789
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Śro gru 22, 2021 21:50 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Myszorek pisze:Najgorzej jak wpadnie w rujke prenamentna ,o ile nie jest wychodzaca,bo wtedy mozesz miec za jakis czas kociaczki.

No właśnie tego się poje ale z tego co czytałam to podobno można wysterylizować kotkę podczas niej i rujka pernamentna też ma jakieś przerwy.

Alaalicja

 
Posty: 42
Od: Czw wrz 16, 2021 14:24

Post » Czw gru 23, 2021 11:55 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Nie powinno się sterylizować kotek w trakcie rui - występuje zwiększone ryzyko mn. krwotoku.

Najlepiej podać kotce tabletki na wstrzymanie rujki i wtedy zabrać do weterynarza. Regularne podawanie hormonów jest złym rozwiązaniem, ale jednorazowe nie ma takich konsekwencji :wink:

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Czw gru 23, 2021 22:41 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Szkoda mi jej jak patrzę na nią podczas tej rui. Niepokoi mnie to że nie chce jeść karmy. Mósiałam za nią biegać i dawać jej z ręki żeby coś zjadła. Jedyne co to z chęcią zjada suche przysmaki i kawałek szynki (wiem że nie powinnam dawać szynki).
Czy brak apetytu jest normalny ?

Jak rujka się skończy zabiorę ją do weta.

Alaalicja

 
Posty: 42
Od: Czw wrz 16, 2021 14:24

Post » Czw gru 23, 2021 22:54 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Ona ma w głowie lepsze rzeczy niż jedzenie :twisted: .

U znajomej kotka zaczęła rujkę z wagą 3,5 kg, a skończyła po miesiącu z wagą 2,7 kg :strach: . Wtedy dopiero zrobiła przerwę (u nas leki wstrzymujące rujkę są niedostępne!) i ją wysterylizowano.

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Czw gru 23, 2021 22:54 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Tak normalny,moze tez zaczac sikac w roznych miejscach ,moja tak wlasnie posikiwala.Kotek w czadie ruji bardzo sie meczy,sprobuj moze ja czyms zajac pobaw sie z nia,u mnie zabawa powodowala,ze kot jakdbyby sie odprezal,tylko nie glaszcz,bo ja nakrecisz jeszcze bardziej
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4789
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Śro gru 29, 2021 21:32 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Kotka chyba skończyła ryjkę bo przestaną się dziwnie zachowywać. Teraz będę się zastanawiała nad sterylizacją. Chcę tylko dowiedzieć się więcej na ten temat. Więc jeśli macie jakieś informacje o tym zabiegu to możecie mi napisać chętnie dowiem się więcej na temat tego zabiegu i o tym jak to po nim wygląda i dlaczego jest on taki konieczny. Zna ktoś może jakiegoś dobrego weterynarza w okolicy Tarnowa ?

Alaalicja

 
Posty: 42
Od: Czw wrz 16, 2021 14:24

Post » Czw gru 30, 2021 11:13 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Dlaczego jest konieczny? Bo rujki (lub ew. ciągłe ciążę) wykańczają kotki. Z powodu braku jajeczkowania (wywołuje je dopiero stosunek) kotka jest w stanie bardzo często powtarzać rujkę (więc nie zdziw się, jak za tydzień/dwa rujka się powtórzy). Niestety, oznacza to, że kotka może spędzić nawet pół życia nie jedząc, będąc pobudzoną seksualnie, zestresowaną z powodu braku partnera... A te czynniki mogą przełożyć się na krótsze życie kota :( .

O sam zabieg proponuję pytać wybranego weta - są różne metody, nie ma sensu opisywać wszystkich po kolei :roll:

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon sty 03, 2022 21:21 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Rujka niestety wróciła było kilka dni przerwy od niej a ja nawet nie zdążyłam jeszcze umówić jej na sterylizację. Mam nadzieję że po tej rujce już zdążę.

Alaalicja

 
Posty: 42
Od: Czw wrz 16, 2021 14:24

Post » Pon sty 03, 2022 21:30 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Po raz kolejny ci powtarzam - poproś weterynarza o tabletki na przetwarzanie rujki. Większość znanych mi kotek* kończy już "przerwę zimową" i będzie radośnie rujkować aż do lata :roll: . Oczywiście z przerwami, ale zazwyczaj taka przerwa trwa maksymalnie tydzień :roll: .

Czekanie, aż kotka skończy rujkę, żeby dopiero ją umawiać nie ma najmniejszego sensu. Zanim doczekacie sterylizacji to kotka zacznie zabawę na nowo... a dobry weterynarz nie zgodzi się ciąć w trakcie kotki domowej bez bardzo poważnej przyczyny :roll: . Jak się zgodzi - zmień weterynarza.

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon sty 03, 2022 21:42 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Cos mi sie wydaje,ze to juz ruja pernamentna,bez provery chyba sie nie obejdzie.Dobrze Sierra radzi.No chyba,ze chcesz meczyc kota i siebie ,bo te rujki beda coraz bardziej uciążliwe,a kot bardzo sie meczy.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4789
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Pon sty 03, 2022 22:43 Re: Problem z kotką czy to może być ruja ?

Podanie provery jest najlepszym wyjściem. Może ją przepisać wet (5mg), może też ginekolog (10 mg tabletka - nawet wygodniejsza, bo podaje się pół tabletki, zwykle taką podawałam).
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59533
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ewar, Google [Bot], grubysnake, Szymkowa, Wojtek i 86 gości