Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt gru 10, 2021 19:34 Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Cześć, od razu napiszę, że kot jest w trakcie leczenia, od tygodnia.

Mój kot jest starszym kotem - ma 12-13 lat. W styczniu wszystkie wyniki badań były idealne. Jest łakomczuchem, więc gdy w czwartek (2.12) nie chciał zjeść kolacji, to w piątek od razu pojechałam do weterynarza. Zlecono mi dopiero na poniedziałek badania krwi, we wtorek były wyniki, a od środy (08.12) dostaje kroplówki i miał też usg. Dostaje przeróżne leki: np. przeciwwymiotne - bez tego wymiotuje od razu po wepchnięciu mu jedzenia (niestety nie zje sam), nospę, bo boli go brzuch i kilka innych.
Nagły problem z wątrobą. Zatrucie? Tylko nie wiem czym. Konsultowałam to już z trzema lekarzami. Roślin nie mam trujących, zjada tylko swoje jedzenie, nie wychodzi na dwór, nie ma kontaktu z innymi zwierzętami. Naprawdę nie mam pojęcia skąd zatrucie, bo raczej inna przyczyna nie wchodzi w grę.

Ogólne wyniki krwi są dobre - żaden z lekarzy nie miał zastrzeżeń. Poniżej chcę pokazać jak okropnie wyglądają wyniki wątrobowe:

Obrazek

Czy ktoś może miał kota z tak okropnymi wynikami? Wyszedł z tego?
Kolejne badanie krwi odbędzie się po weekendzie, w poniedziałek, a we wtorek przyjdą wyniki.
W jego stanie zauważam sinusoidę - wczoraj stabilnie, dzisiaj już źle.
Pewnie wyniki powiedzą co dalej. Jeśli będą lepsze, to walczymy dalej, ale jeśli gorsze, to już weterynarz powiedziała, że raczej nie będziemy dalej męczyć kota :(

natalia_7

 
Posty: 9
Od: Pt gru 10, 2021 19:10

Post » Pt gru 10, 2021 20:14 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Podstawą do rozpoznania przyczyny jest USG jamy brzusznej. Najczęściej przy takich wynikach z podwyższoną bioirubiną jest zapalenie dróg żółciowych, ale może być wszystko.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pt gru 10, 2021 20:18 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Wiem, że nic to nie pomoże, ale wrzucam opis USG:

Obrazek

I jeszcze dodam: weterynarz powiedziała, że jeden płat jest jasny

natalia_7

 
Posty: 9
Od: Pt gru 10, 2021 19:10

Post » Pt gru 10, 2021 21:13 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Ja sama miałam taki GOT I GPT jak złapałam wirusa żółtaczki typuB. Tylko bilirubina o dziwo, była w normie.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60405
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt gru 10, 2021 21:39 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Żółtaczki raczej nie ma, ale jutro zapytam o to panią weterynarz, czy może być taka możliwość

natalia_7

 
Posty: 9
Od: Pt gru 10, 2021 19:10

Post » Pt gru 10, 2021 21:59 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Najgorsze jest to czekanie na wyniki. W poniedziałek krew zostanie pobrana, a dopiero we wtorek będzie wiadomo co dalej.
Przedwczoraj jechałam z nim o piątej rano, do innego miasta - czuł się naprawdę źle.
Generalnie, za bardzo nie ma z nim kontaktu. Wydaje mi się, że jest jakiś taki trochę zdezorientowany - o tym też muszę wspomnieć jutro pani weterynarz.

natalia_7

 
Posty: 9
Od: Pt gru 10, 2021 19:10

Post » Pt gru 10, 2021 22:31 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Mojemu kotu przy hemobartnelli tak polecialy parametry watrobowe. Ale jednoczesnie mial silna anemie. A jakie ma leukocyty? Czy robiono mu testy na fiv i felv? Jest stan zapalny?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14699
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pt gru 10, 2021 22:46 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Żółtaczkę ma - dwukrotnie przekroczona górna granica bilirubiny.

Badanie USG jest mocno subiektywne, więc ciężko się do niego odnieść. Ale wątroba niejednorodna echogenicznie może wróżyć coś złośliwego, np. chłoniaka czy inne nowotwory :(
Dobrze, jakby udało Wam się dostać do specjalisty od USG - nie postawi diagnozy bez biopsji, ale może powie jakie jest prawdopodobieństwo.
Jasna wątroba jest przy stłuszczeniu, ale to zazwyczaj cała.
Przy zmianach zapalnych lub zatruciach też zmienia się "kolor" całego narządu, nie fragmentarycznie.

Hepatiale forte warto wymienić na hepatiale forte advanced (lub inny odpowiednik tego składu) - ma dodatkowe substancje silnie wspomagające wątrobę, sam forte ma słaby skład bardzo, nie na takie stany.
Jak kot nie je to koniecznie musi być dokarmiany, to przy wątrobie ważne. Można podawać tabletki na apetyt (peritol, mirtagen). Warto jeśli jest dostępny - podać Ornipural.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Pt gru 10, 2021 23:54 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Ornipural dziala cuda.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14699
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Sob gru 11, 2021 1:11 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Jestem u weta w Poznaniu

natalia_7

 
Posty: 9
Od: Pt gru 10, 2021 19:10

Post » Sob gru 11, 2021 4:32 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Dla pocieszenia
Moja Amy miała podobne wyniki. Natychmiast nas nastraszono - chłoniakiem, rakiem wątroby.
Nie jadła jakieś 1 - 1.5 dnia, chowała się, była smutna i chyba obolała.
Dano nam Denamarin, nie mam pojęcia czy jest to stosowane w Polsce..
Zachodziliśmy w głowę, co mogło spowodować takie wyniki - kotka nie wychodząca, roślin w domu nie ma, do żadnych nieodpowiednich substancji nie ma dostępu.
Nigdy nie znaleźliśmy odpowiedzi.
Ale kotka po 2-3 dniach podawania Denamarinu wróciła do zdrowia. Sprawdzamy wątrobę co kilka miesięcy i wyniki są książkowe.

Życzę równie dobrego rozwiązania problemu.
Sally (*) 12/2009
Milton (*) 8/2016

Obrazek
Amy

Obrazek
Sam i Frodo

CatnipAnia

 
Posty: 107
Od: Pt sie 19, 2016 15:25

Post » Sob gru 11, 2021 8:51 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14699
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Sob gru 11, 2021 10:23 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Sama wysokość enzymów wątrobowych nie mówi wiele o faktycznym stanie wątroby. One mogą wystrzelić w kosmos chwilowo po np. jednorazowym zatruciu lub uszkodzeniu wątroby lekami - a potem wątroba regeneruje się ładnie sama, mogą być tylko lekko podniesione lub wcale przy faktycznej destrukcji wątroby. U Was wiadomo że coś wątrobie bardzo zaszkodziło lub szkodzi. I trzeba dowiedzieć się co to jest.

Dołączę się do osób które pisały przede mną - dobre leki osłaniające/wspierające regenerację wątroby i jeszcze jedno usg - u kogoś doświadczonego, z dobrym sprzętem - plus badania na choroby które mogą uszkodzić wątrobę.
Być może wet który robił Wam usg jest ok, ale sprawdziłabym to usg u kogoś innego. Czasem inny sprzęt, inne oko, inne ułożenie kota i więcej się zobaczy.
Skoro była taka różnica w wyglądzie jednego płata - dlaczego tego nie ma w opisie?
To bardzo ważna informacja.

Możesz wkleić wszystkie wyniki które zrobiono?

Oznaczono poziom specyficznej kociej lipazy?

Ten silny ból brzucha przy nie powiększonej wątrobie, silne torsje - dla mnie mocno trzustkowo wyglądają. Tu zwykły lek rozkurczowy nie pomoże (to potworny ból, kot powinien dostawiać opioidy - chyba że stan wątroby je wyklucza) a ostre choroby zapalne trzustki idą często w parze z uszkodzeniem wątroby - także przez to że mają wspólne ujście do dwunastnicy, niejako się w tym miejscu łączą, bardzo często towarzyszą im mocno podwyższone enzymy wątrobowe i bilirubina. Trzustka często jest bardzo trudna do oceny w usg i to że jej okolice w usg dobrze wyglądają nic tak naprawdę nie znaczy.
GGTP wyszło w normie, ale i tak bym się upewniła.

Ja bym przed podejmowaniem decyzji o eutanazji koniecznie sprawdziła krew pod kątem trzustki, do tego czasu silne leki przeciwbólowe (dobrane pod kątem niewydolności wątroby), kroplówki. Jeśli specyficzna lipaza wyjdzie ok - to na cito kolejne usg - warto się zapisać od razu by czasu nie tracić.
To że kot się bardzo źle czuje - to jedno. Trzeba zrobić co się da by jego komfort poprawić (osłona przeciwbólowa, leki przeciwwymiotne, płynoterapia etc - to i tak podstawa przy takich objawach). Ale przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę. Wysokie wyniki wątrobowe nie są wskazaniem do eutanazji.
Uśpić kota który usg ma wedle weta w porządku niemal, krew też wedle tego co piszesz - w normie niemal - to takie troszkę nie bardzo i budzi pewną nieufność.

Kot ma prawo bardzo źle się czuć jeśli bardzo cierpi nie dostaje bardzo silnych leków przeciwbólowych.
Przy silnym uszkodzeniu wątroby też nie ozdrowieje w chwilę moment. Wyniki mogą wskazywać na stłuszczenie wątroby (tak wysokie enzymy i GGTP w normie). Kot ma nadwagę? albo miał epizody głodzenia się ostatnio? Był odchudzany przez Ciebie?

Jaką temperaturę ma kocio?
Co on je?

Trzeba szukać a do tego czasu wspierać go jak się da... Trzymam kciuki!

Blue

 
Posty: 23498
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob gru 11, 2021 18:20 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Kot mimo leków przeciwwymiotnych wymiotował drugi dzień, męczył się, wczoraj spał tylko 20 minut, był dwa razy u weterynarza. Było z nim ciężko. W Poznaniu pani doktor, po długim wywiadzie, powiedziała, że możemy przedłużać mu męki, ale ona jest raczej za tym być dać mu ulgę. Tak też się stało. Prawdopodobnie nigdy nie dowiem się co było przyczyną. Do kliniki, która leczyła mojego kota, nigdy już nie pójdę.

Bardzo Wam dziękuję za wpisy.
Jest mi okropnie smutno.

natalia_7

 
Posty: 9
Od: Pt gru 10, 2021 19:10

Post » Śro gru 15, 2021 14:26 Re: Bardzo złe wyniki wątrobowe - jaka może być przyczyna?

Wiem, że nic mu życia nie przywróci, ale nadal zastanawiam się nad przyczyną.
Mam w związku z tym pytanie: dostawał Encortolon na astmę, najpierw rano i wieczorem (to był duży kot, 5,5 kg), potem 2 tygodnie jedną, a później tylko połówkę. Trwało to może z miesiąc, albo trochę dłużej.

Czy ten steryd mógł być przyczyną tak bardzo złych wyników wątrobowych?

natalia_7

 
Posty: 9
Od: Pt gru 10, 2021 19:10

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Chanelka, cvAwaib, Google [Bot], kasiek1510, Majestic-12 [Bot], Vi i 549 gości