Kot liże wszystko dookoła

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 06, 2021 14:55 Kot liże wszystko dookoła

Mam problem z moim 9 letnim kotem, otóż przy głaskaniu lub dotykaniu tylnej części ciała ,kot zaczyna intensywnie lizać wszystko co jest w zasięgu pyszczka(moją dłoń , kanapę lub siebie). Jeden lekarzy stwierdził że to na tle nerwowym inny natomiast stwierdził że jest otyły i ma zwyrodnienie kręgosłupa i dotyk sprawia mu ból. już sama nie wiem która wersja jest prawdziwa. może ktoś tez miał z takim zachowaniem styczność. Pozdrawiam

tocia

 
Posty: 3
Od: Sob gru 04, 2021 19:01

Post » Pon gru 06, 2021 20:29 Re: Kot liże wszystko dookoła

To zwyrodnienie kręgosłupa, to diagnoza na oko, czy rtg było robione. generalnie jakie badania zostały zrobione ? była morfologia mocz?
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4810
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Pon gru 06, 2021 22:13 Re: Kot liże wszystko dookoła

A kot jest sam w stanie się tam umyć, wylizać?
Czasem takie zachowanie występuje u kota którego np. swędzi nasada ogona z powodu nieusuniętej sierści, niedomycia, ale tam nie sięga z powodu otyłości czy jakichś zwyrodnień. I gdy się go tam czochra, drapie, może pojawić się właśnie takie zachowanie. To nie tyle objaw bólu co drapania swędzącego miejsca, mam wrażenia że przyjemności a wręcz ekstazy tym spowodowanej. Spróbowałabym kota codziennie porządnie wyczesywać w tej okolicy, po grzbiecie i boczkach. Obejrzałabym też dokładnie czy nie ma tam zmian skórnych oraz wykluczyłabym pchły. Warto również obejrzeć okolice odbytu, gruczoły. Kot który jest otyły czasem nie domywa się po kuwecie, powstaje stan zapalny w okolicach odbytu i smyranie w okolicy ogona może też wyzwalać takie zachowania.

Tak czy owak - jeśli kot jest otyły i szczególnie jeśli wykazuje już objawy zwyrodnień stawów w wieku 9 lat - koniecznie powinien zostać mądrze i ostrożnie ale odchudzony.

Blue

 
Posty: 23497
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon gru 06, 2021 22:45 Re: Kot liże wszystko dookoła

Wyniki żadne nie były robione. Jutro spróbuję złapać chociaż mocz. Faktycznie mój kot nie może wylizać sobie w okolicy ogona i dlatego co kilka dni przecieram go specjalnymi chusteczkami lub specjalną pianką do mycia na sucho.Kotek bardzo grzecznie i z radością leży tylko zanim go położę na plecach mocno liże wszystko a czasami nawet delikatnie przygryza. Pani weterynarz sprawdzała odbyt i bliskie gruczoły i jest wszystko dobrze. Obecnie staram się po wskazówkach pani wet odchudzić tłuścioszka ( prawie 9 kg wagi). Karmiony był mokrą karmą i miał stały dostę i miał stały dostęp do suchej. Obecnie od tygodnia jest tylko na mokrej. Od kilku dni zauważyłam że często liże wszystko dookoła kanapę, pościel szczególnie przed snem.

tocia

 
Posty: 3
Od: Sob gru 04, 2021 19:01

Post » Wto gru 07, 2021 5:53 Re: Kot liże wszystko dookoła

Lizanie różnych rzeczy, nie wywołane glaskaniem może być objawem niedokrwistości lub niedoborów a nawet chorób nerek i wątroby a także przewlekłym stresem wywołanym np. dolegliwosciami. Koniecznie trzeba zrobić badania krwi, w ogóle nie powinno się ruszać z odchudzaniem przed ich zrobieniem szczególnie u mocno otyłego kota. Plus mocz. Odchudzanie otyłego kota to coś co wymaga dużej ostrożności. Jest mocno obciążające dla wątroby i nerek, i tak przeciążonych dużą nadwagą. Trzeba wiedzieć w jakim są stanie. Szczególnie gdy kot ma dziwne objawy.

Kolejna sprawa, nie uzywalabym na kocie bez potrzeby chusteczek i szamponów w takim celu a już na pewno nie co kilka dni i zamiast szczotkowania.
Cudu nie zdziałają a mogą u kota powodować dodatkowy dyskomfort (poczucie bycia brudnym i niemożność się umycia) a nawet wywołać problemy skorne. O wiele lepsze jest regularne szczotkowanie dobrą szczotką. Usuwa martwe włosy, rozprowadza sebum, masuje skórę. I jeśli kot to lubi jest dla niego bardzo przyjemne i relaksujące.

Blue

 
Posty: 23497
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob gru 11, 2021 11:44 Re: Kot liże wszystko dookoła

Wyniki moczu kota jak to stwierdziła Pani wet, wzorcowe. po niedzieli robimy morfologię. Przez ostatnie dni wyczesywałam sierść kota i przy czesaniu tylnej części ciała zaczynał bardzo impulsywnie lizać swoje łapki i wszystko dookoła przez cały czas bardzo głośno mrucząc. Wyczesując go nie przytrzymywałam dając mu możliwość ucieczki w kazdej chwili jednak kocisko układało się wygodnie i dalej bardzo głośno mrucząc wylizywał wszystko co miał w zasięgu pysku. Mam wrażenie że jednak przy dotyku nic go nie boli bo inaczej starałby się ograniczyć kontakt. Jeśli chodzi o odchudzanie to za radą pani wet odstawiłam suchą karmę a zwiększyłam ilość mokrej biorac pod uwagę proporcje zalecane przez producenta. Pozdrawiam :)

tocia

 
Posty: 3
Od: Sob gru 04, 2021 19:01

Post » Sob gru 11, 2021 19:07 Re: Kot liże wszystko dookoła

Czesz więc dalej bo wprawiasz tym kota w ekstazę :)

Blue

 
Posty: 23497
Od: Pt lut 08, 2002 19:26




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aassiiaa, qumka, Zeeni i 515 gości