Którego kota wybrać jako drugiego?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lis 30, 2021 20:45 Którego kota wybrać jako drugiego?

Hejka,
Mam 7 miesięczną kotkę i chcę przygarnąć drugiego kociaka, póki moja jest mała i ma większe szanse na adaptację. Mam ją od kiedy miała 3 miesiące - miała spokojne dzieciństwo w domu z mamą i rodzeństwem, więc bez żadnych przejść. Chcę dopasować do niej drugiego kociaka.
No i teraz tak. O mojej kotce:
Jest bardzo łagodna - nie drapie, nie gryzie - nawet u weterynarza przy np. pobieraniu krwi, nawet nie syknie. Śpi ze mną, chodzi ze mną po domu. Bawię się z nią ok 30 min rano i 45 min wieczorem - wędką, piłką itd. Oprócz tego ma po domu porozrzucane zabawki - tunel, dywanik z dziurami, karton, gumki, słomki, myszki, piłki itd. Lubi też aportować gumki do włosów. Dodatkowo jak się jej wyjątkowo nudzi trenują ją z klikerem - umie komendy "nie" "chodź" "nos" "siad" i "łapa", bardzo szybko łapie. Mimo tych wszystkich zajęć, które staram się jej zorganizować znosi mi zabawki pod nogi i miauczy albo patrzy żałośnie. Chciałaby się bawić więcej i stara się ewidentnie zachęcić mnie do zabawy we wzajemne polowanie na siebie - pomyślałam przez to, że przyda się jej towarzysz, kolana mnie bolą od skradania się za łożkiem czy pod kartonem Rano się potrafię obudzić w łożku z połową zabawek które leżały na ziemi, więc pewnie w nocy też by się chętnie z kimś pobawiła :P

Stosunek kotki do innych ludzi i kotów:
Jest przyjazna wobec gości, na początku wiadomo ucieka na kilka metrów, ale po 5 minutach jak osoba usiądzie to ładuje się na kolana i na ramiona, bo lubi być na ramionach u ludzi. Nie miała styczności z innymi kotami od kiedy jest u mnie (od początku 4 miesiące życia - ma teraz 7) - ale jak przychodzę wypachniona innym kotkiem (mojego taty) to nie syczy, nie wydaje się zirytowana ani obrażona, trochę poniucha i zachowuje się jak zwykle. Jest też raczej delikatna i w miarę spokojna - początkowo miałam ją brać razem z jej bratem z miotu, ale jej brat był bardzo zaborczy - nie dawał się jej bawić, fukał i syczał na nią, wydawała się przy nim wycofana troszkę, więc wzięłam ją samą.

I teraz pytanie do was:
Myślę nad kotkiem dla niej. Czy to dobry pomysł? Mam czas siedzieć w domu - bo pracuję z domu - i nadzorować socjalizację. Mam też dodatkowe pokoje na początek i oglądałam/czytałam o socjalizacji z izolacją. Czy kotom przydaje się koci towarzysz? Są generalnie szczęśliwsze z innym kotem jak uda się je poprawnie sobie przedstawić?
Dodatkowo nie jestem pewna jakiego kotka do niej dobrać:
Opcja 1) 3 miesięcznego małego kotka - możliwe, że lepiej przyjmie takiego maleńkiego? Ale tutaj ciężko jeszcze poznać charakter kotka.
Opcja 2) ok. 5-6 miesięcznego kotka - byłby w jej "gabarytach" i wieku + mam możliwość dopasowania już pod kątem charakteru - też raczej spokojnego, nie dominującego kotka - żeby jej nie przytłoczył energią i zaborczością jak jej brat. Ale pytanie czy w tym wieku równie łatwo go przyjmie co mniejszego kociaka.

Plus oczywiście zastanawiam się, czy nie przestanie spać ze mną, chodzić za mną itd. bo będzie wolała kocie towarzystwo :(.

Z góry dziękuję za odpowiedzi! Mam nadzieję, że mi pomożecie.

Bells

 
Posty: 89
Od: Wto lis 23, 2021 23:44

Post » Wto lis 30, 2021 21:34 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Gdyby to był mój wybór, to wzięłabym kotka 5-6 miesięcznego lgnącego do innych kotów.
Takiego, który lubi się razem bawić i lubi się do innych kotów przytulać.
Na pewno masz szansę tak wprowadzić kota, że będą mocno zaprzyjaźnione.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14192
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Śro gru 01, 2021 0:34 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Też bym tak wybrała! A czy kotka będzie za Tobą stale chodzić - trudno przewidzieć, na pewno część czasu będzie spędzała na zabawach ze swoim nowym towarzyszem. I powinno jej to bardzo dobrze zrobić, stan psychiczny kota, który ma swojego kociego przyjaciela, jest na pewno lepszy!
I tak, jak pisze mimbla64, szukaj kotka, który jest łagodny, ale lgnie DO KOTÓW, a nie do ludzi (nie mówię, że ma być dzikusem, ale nie musi być wielkim miziakiem).
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro gru 01, 2021 7:58 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

jolabuk5 pisze:Też bym tak wybrała! A czy kotka będzie za Tobą stale chodzić - trudno przewidzieć, na pewno część czasu będzie spędzała na zabawach ze swoim nowym towarzyszem. I powinno jej to bardzo dobrze zrobić, stan psychiczny kota, który ma swojego kociego przyjaciela, jest na pewno lepszy!
I tak, jak pisze mimbla64, szukaj kotka, który jest łagodny, ale lgnie DO KOTÓW, a nie do ludzi (nie mówię, że ma być dzikusem, ale nie musi być wielkim miziakiem).


mimbla64 pisze:Gdyby to był mój wybór, to wzięłabym kotka 5-6 miesięcznego lgnącego do innych kotów.
Takiego, który lubi się razem bawić i lubi się do innych kotów przytulać.
Na pewno masz szansę tak wprowadzić kota, że będą mocno zaprzyjaźnione.


Dzięki! Tak też myślałam, że lepiej jednak dopasować charakter. Poprosiłam o dopasowanie mi takiego kotka charakterem miejsce, z którego będę go brała i dziś jadę go spotkać :)
Dodatkowe pytanko - jak wygląda zabawa z 2ma kotami np. wędką? Bawi się z nimi razem czy oddzielnie?

Bells

 
Posty: 89
Od: Wto lis 23, 2021 23:44

Post » Śro gru 01, 2021 9:20 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Osobiście już dawno porzuciłam wędkę - przy większej ilości kotów to za trudne...

Moje koty zgodnie, całą bandą, biegają za piłeczkami :wink:

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Śro gru 01, 2021 9:24 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Z dwoma kotami to łatwo - bierzesz 2 wędki, każdą w jedną rękę i machasz każdemu oddzielnie, nawet w pewnej odległości, żeby na siebie nie wpadały. :D Można też jednego zabawiać wędką, drugiego laserkiem. koty bawią się razem, ale zwykle preferują indywidualną zabawę ze swoją Dużą, przynajmniej moje tak mają.
Piłeczki tak, można rzucać kilka na raz. Tylko potem trzeba pozbierać i rzucić ponownie - koty rzadko aportują :wink:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro gru 01, 2021 9:56 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

jolabuk5 pisze:Z dwoma kotami to łatwo - bierzesz 2 wędki, każdą w jedną rękę i machasz każdemu oddzielnie, nawet w pewnej odległości, żeby na siebie nie wpadały. :D Można też jednego zabawiać wędką, drugiego laserkiem. koty bawią się razem, ale zwykle preferują indywidualną zabawę ze swoją Dużą, przynajmniej moje tak mają.
Piłeczki tak, można rzucać kilka na raz. Tylko potem trzeba pozbierać i rzucić ponownie - koty rzadko aportują :wink:

Sierra pisze:Osobiście już dawno porzuciłam wędkę - przy większej ilości kotów to za trudne...

Moje koty zgodnie, całą bandą, biegają za piłeczkami :wink:


Hah brzmi łatwo, ale nie wiem :P
Moja za piłeczkami biega tak średnio, gumkę do włosów aportuje. Kocha wędkę, ale wędką trzeba się namęczyć - zachowwyać się na zmianę jak ptaszek, jak myszka itd :P I potrafi 1h bez przerwy wędkować z radością, inne zabawy się jej nudzą.

Bells

 
Posty: 89
Od: Wto lis 23, 2021 23:44

Post » Śro gru 01, 2021 10:42 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Do wspólnej zabawy zadają się niektóre zabawki, np. Koci łowca.
https://swiat-pupila.pl/interaktywne-za ... 0351-.html
Niestety, oryginalnego w tej chwili nie można kupić, a inna, dostępna wersja
https://allegro.pl/oferta/kerbl-zabawka ... 1503905360
nie bardzo mi się sprawdziła - chodziła głośno, nie miała regulacji prędkości. Teraz widzę, że już ma regulację, może ulepszyli. Poza tym dużo tańsza, więc może warto spróbować. Koty lubią łapać piórko, poruszające się pod matą, i czasem udaje im się robić to wspólnie. Fajna zabawka, nie potrzeba nic robić, wystarczy włączyć i zerkać, czy koty nie psują (np. mogą siadać na poruszającym się piórku, co chyba źle wpływa na silniczek).
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro gru 01, 2021 10:52 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

O tak, koci łowca to HIT. Nie pamiętam czy mam oryginał czy nie, ale mam 4 prędkości (wolno, średnio, szybko i zmienna).

Z tym, że moje koty jakimś cudem potrafią wykręcić patyczek i później urządzać wspólne galopady po mieszkaniu :lol: . Czasami też wykonują rozpęd przez cały pokój, żeby skoczyć na patyczek. Patyczki nie koniecznie to wytrzymują, więc na wszelki wypadek dokupiłam zapasowe patyczki.

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Śro gru 01, 2021 12:24 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

jolabuk5 pisze:Do wspólnej zabawy zadają się niektóre zabawki, np. Koci łowca.
https://swiat-pupila.pl/interaktywne-za ... 0351-.html
Niestety, oryginalnego w tej chwili nie można kupić, a inna, dostępna wersja
https://allegro.pl/oferta/kerbl-zabawka ... 1503905360
nie bardzo mi się sprawdziła - chodziła głośno, nie miała regulacji prędkości. Teraz widzę, że już ma regulację, może ulepszyli. Poza tym dużo tańsza, więc może warto spróbować. Koty lubią łapać piórko, poruszające się pod matą, i czasem udaje im się robić to wspólnie. Fajna zabawka, nie potrzeba nic robić, wystarczy włączyć i zerkać, czy koty nie psują (np. mogą siadać na poruszającym się piórku, co chyba źle wpływa na silniczek).


Sierra pisze:O tak, koci łowca to HIT. Nie pamiętam czy mam oryginał czy nie, ale mam 4 prędkości (wolno, średnio, szybko i zmienna).

Z tym, że moje koty jakimś cudem potrafią wykręcić patyczek i później urządzać wspólne galopady po mieszkaniu :lol: . Czasami też wykonują rozpęd przez cały pokój, żeby skoczyć na patyczek. Patyczki nie koniecznie to wytrzymują, więc na wszelki wypadek dokupiłam zapasowe patyczki.


O! Myślałam nad czymś podobnym nawet dla jednego kitku, widziałam gdzieś u Jacksona Galaxy :o Może sobie faktycznie sprawię. Może dla 2 kotków będzie super. Moja na razie średnio lubi automatyczne zabawki - mam taką jeżdzącą randomowo po pokoju z piórkiem, jakieś motylki latające w kółko, robaczki chodzące itd. bawi się nimi 2-4 min a potem odkrywa że podobny pattern i zlewa :P Może z drugim kotkiem byłoby ciekawiej.

No to zostaje dziś zobaczyć kotka - czy to "ten" - i pracować i modlić się o to, że się polubią. Chyba dla każdego ryzyko, że nowego kotka będzie trzeba oddać jeśli byłyby razem nieszczęśliwe jest najgorsze... No bo biedny taki kotek :( I niepotrzebny stres wtedy dla obu. Będziemy pracować!

Mam też nadzieję, że moja dalej będzie za mną chodzić, lubię towarzystwo :P Idę do łazienki, siedzi w nogach. Idę do kuchni, siedzi na kaloryferze kuchennym. Pracuję - leży na biurku albo kolankach. Śpię - śpi na mnie albo na półce w tym samym pokoju. Podoba mi się posiadanie małego stalkera :P W wersji najlepszej zyskam kolejnego.

Bells

 
Posty: 89
Od: Wto lis 23, 2021 23:44

Post » Śro gru 01, 2021 13:16 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Jeżeli chodzi o stalkerów to... Tula zawsze miała lekki dystans. Uwielbia tulenie (imię zobowiązuje) i bycie niedaleko mnie, ale ma swoje godziny. To ona ustala kiedy się tulimy.
Romiś (młodszy) to stalker pełną gębą. Przez pół roku nie mogłam zjeść nic normalnie, bo kot leżał mi na kolanach. Kąpiel? Tylko z kotem (drań lubi wodę)! W kibelku z kotem, czytając książkę -z kotem. Oglądając film - z kotem. Śpiąca z kotem zamiast poduszki.

Tak więc o ile istnieje ryzyko, że twoja kotka wybierze kocie towarzystwo... o tyle wcale nie jest to konieczne!

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Śro gru 01, 2021 21:30 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Sierra pisze:Jeżeli chodzi o stalkerów to... Tula zawsze miała lekki dystans. Uwielbia tulenie (imię zobowiązuje) i bycie niedaleko mnie, ale ma swoje godziny. To ona ustala kiedy się tulimy.
Romiś (młodszy) to stalker pełną gębą. Przez pół roku nie mogłam zjeść nic normalnie, bo kot leżał mi na kolanach. Kąpiel? Tylko z kotem (drań lubi wodę)! W kibelku z kotem, czytając książkę -z kotem. Oglądając film - z kotem. Śpiąca z kotem zamiast poduszki.

Tak więc o ile istnieje ryzyko, że twoja kotka wybierze kocie towarzystwo... o tyle wcale nie jest to konieczne!


Moja lubi wodę tylko "do kostek" - chociaż kot nie ma takich ludzkich kostek :P Ale wyżej już jej się nie podoba.

Byłam dzis odwiedzić kociaka. Rozmruczany fajny. Jak przyszłam do domu moja kotka mnie obwąchała dokładnie i zaczęła wylizywać sweter na którym trzymałam kociaka. Nie jestem pewna czy to dobra reakcja, ale na pewno lepsza niż oburzenie:P

Bells

 
Posty: 89
Od: Wto lis 23, 2021 23:44

Post » Śro gru 01, 2021 22:27 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Cieszę się, że polubiliście się z nowym kociakiem :mrgreen: .

Pamiętaj, że łączenie kotów może potrwać... Chociaż przy takich dzieciakach jest duża szansa na bezproblemowe zapoznanie :ok: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Śro gru 01, 2021 22:50 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Sierra pisze:Cieszę się, że polubiliście się z nowym kociakiem :mrgreen: .

Pamiętaj, że łączenie kotów może potrwać... Chociaż przy takich dzieciakach jest duża szansa na bezproblemowe zapoznanie :ok: .



Ja się lubię z każdym kotem. Nawet z wredotą mojego taty, który obcych gryzie i drapie - taki półdziki kot :P Nowy kotek dostanie sypialnię, zobaczymy jak będzie. W sobotę gi wezmę, trzymajcie kciuki! Kotce na pewno się nie spodoba że odetnie się jej pomieszczenie, no ale zobaczymy.
Jeszcze testy na wirus powodujący FIP będę musiała zrobić, żeby wiedzieć czy któreś szczepić, bo na FIV/FELV obydwa mają testy negatywne.

Bells

 
Posty: 89
Od: Wto lis 23, 2021 23:44

Post » Śro gru 01, 2021 23:06 Re: Którego kota wybrać jako drugiego?

Odetnij pokój już dzisiaj, będziecie mieć parę dni na przeżycie ograniczenia zanim zacznie się zabawa na dwa koty :wink: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ametyst55, Blue, Google [Bot] i 200 gości