Dziecko i kot

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie lis 21, 2021 21:24 Dziecko i kot

Hej, chcielibyśmy z narzeczonym zaadoptować kota. Mamy półroczne dziecko i zastanawiam się jaki wiek jest najbardziej odpowiedni napowiększenie rodzinki.
Mała nie ma uczulenia na koty, miała styczność z paroma i za każdym razem się śmiała. Chcielibyśmy, żeby kot czuł się jak najlepiej kiedy do nas trafi. Myślicie, że lepiej byłoby, żeby mała już zaczynała chodzić czy właśnie teraz kiedy jeszcze nie jest "mobilna", żeby kotek się do niej przyzwyczaił? :201461

Karixv

 
Posty: 3
Od: Nie lis 21, 2021 20:56

Post » Pon lis 22, 2021 9:07 Re: Dziecko i kot

Mała może zacząć chodzić w każdej chwili (mój brat chodził mając 8 miesięcy, ja - mając 18 :lol: ), więc specjalnej różnicy nie ma... Z tym, że potrzebujecie spokojnego kota znającego małe dzieci. Takiego, co to wszystko wybaczy (a i tak mogą się zdarzyć drapnięcia w obronie ogona).

Albo możecie poczekać, aż Mała podrośnie na tyle, żeby nie krzywdzić kota. Z mojego doświadczenia - ok. 9-10 lat każde dziecko powinno mieć wystarczająco dużo wyobraźni. Wcześniej... cóż... wyobraźnia dzieci nie zna granic :roll: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon lis 22, 2021 9:33 Re: Dziecko i kot

Myślę, że przy dzieciach najlepiej sprawdzają się młode koty. Sama wzięłam, a raczej znalazłam maluszka przy 6 i 8latce. Dzieci były już na tyle duże, że sporo rozumiały i nie gnębiły kota. Kicior lubił z nimi spędzać czas. Minęły 2lata i do dzisiaj śpi z nimi w łóżku. Traktuje je jak rodzeństwo :ryk: W przypadku tak małego dziecka trzeba będzie mieć oczy dookoła głowy.
...

Tamis

 
Posty: 325
Od: Pt lut 07, 2020 17:48
Lokalizacja: PL

Post » Pon lis 22, 2021 9:39 Re: Dziecko i kot

Tamis dostrzegam potężną przepaść między 6-miesięcznym i 6-letnim dzieckiem. Mimo wszystko nie polecę malucha... Ani nic poniżej roku :roll: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon lis 22, 2021 9:47 Re: Dziecko i kot

Sierra pisze:Tamis dostrzegam potężną przepaść między 6-miesięcznym i 6-letnim dzieckiem. Mimo wszystko nie polecę malucha... Ani nic poniżej roku :roll: .

Dokładnie tak, na tyle duży, żeby zdołał uciec przed dzieckiem, próbującym mu wsadzić paluszek w oko albo urwać ogon. A jednocześnie dość młody, żeby nie przerażał go hałas, związany z aktywnością dziecka (krzyki, płacz).
I najlepiej, żeby miał wcześniej kontakt z małymi dziećmi.
Ostatnio edytowano Pon lis 22, 2021 12:43 przez jolabuk5, łącznie edytowano 2 razy
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60221
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon lis 22, 2021 9:51 Re: Dziecko i kot

Chodziło mi o to, że małe koty szybciej akceptują dzieci niż dorosłe. Przed młodziakiem dostałam w spadku kota, zobowiązałam się przed śmiercią bliskiej mi osoby, że się nim zajmę. No i kot przeżył szok. Do końca swojego życia nie akceptował dzieci. Dostawał paniki będąc z nimi w jednym pokoju. Raczej każdy ma świadomość, że bardzo małe dzieci krzywdzą zwierzęta nieświadomie. Miałam też świnki morskie jak były sporo młodsze i nie zostały ukatrupione, bo kontrolowałam dotykanie.
...

Tamis

 
Posty: 325
Od: Pt lut 07, 2020 17:48
Lokalizacja: PL

Post » Pon lis 22, 2021 9:53 Re: Dziecko i kot

Dlatego napisałam "znający dzieci". Dorosłego kota, który nie miał wcześniej kontaktu z dzieckiem pod żadnym pozorem bym nie brała!

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon lis 22, 2021 9:55 Re: Dziecko i kot

Ależ ja się z wami dziewczyny zgadzam:) Niczego nie neguję.
...

Tamis

 
Posty: 325
Od: Pt lut 07, 2020 17:48
Lokalizacja: PL

Post » Pon lis 22, 2021 9:56 Re: Dziecko i kot

U nas najpierw były koty (dorosłe i starsze, po przejściach) - 4 sztuki, potem pojawiła się obecna 3 latka (dziecko ;) następnie 1 znaleziony młodziak, potem córka, która ma teraz 14 miesięcy, potem znów 2 starsze koty i ostatnio tz przyniósł kolejną znajdę, dziecko kocie :lol: czyli stan aktualny 2 dzieci i 7 kotów :lol: bez żadnych problemów :D
Koty od początku nie miały żadnych zakazów związanych z dzieckiem, oczywiście że obserwowaliśmy co się będzie działo, ale nie działo się nic :) pospały w wózku, pustym łóżeczku (Z małymi dziećmi nawet nie chciały) i tyle :lol: teraz śpią ze starszą córką, młodsza jest atrakcyjna jak ma przysmaki albo wędkę.
W pewnym momencie każda próbowała kotka głaskać troszkę za mocno, wystarczyło powtarzać, że nie wolno, pokazywać jak się to robi i zrobić kontrolowany pokaz dotknięcia pazurka kociego na rączce :)
Ze swojego doświadczenia poleciłabym 2 koty, tym bardziej młode, bo jeden może dziecko traktować jak równego kompana do kocich zabaw i tutaj łatwo o brak wyczucia z obu stron. Albo dorosły kot, ale taki który dzieci, a szczególnie dźwięków wydawanych przez te młodsze, się nie boi.
Niezależnie od tego jaki to kot będzie, pamiętajcie, że musi mieć swoje azyle i możliwość ucieczki/schowania się przed dzieckiem.
Sklep TYLKO dla Kotów. TYLKO bezzbożowe karmy.

Nowe, naprawdę skuteczne neutralizatory zapachów i latarką UV do poszukiwania niespodzianek w domu: https://sklep.kocikocidrapki.pl/pl/sear ... url=Powair

kocikocidrapki

 
Posty: 400
Od: Wto mar 05, 2019 23:07

Post » Pon lis 22, 2021 10:03 Re: Dziecko i kot

Dziewczyny ale skąd przekonanie o urywaniu ogona itd? Ja jestem zdania, że jeśli dziecku się tłumaczy i widzi jak dorośli traktują zwierzęta, no i oczywiście obserwujemy jak sytuacja wygląda, to nic takiego nie ma miejsca. Małe dzieci i koty są do siebie bardzo podobne, większość zabawek nawet jest wspólna :lol:

Moje koty "sprzed dzieci " nie miały z dziećmi kontaktu, a jeden z kotów ten kontakt miał, ale taki, że został wyrzucony z domu i to raczej z powodu dzieci właśnie, bo się ich bał i za każdym razem czekał na naszą reakcję. Zobaczył, że my nie panikujemy, nie zabraniamy, nie krzyczymy itd. itp. i okazał się najbardziej cierpliwym kotem, to on właśnie pokazywał pazurki w naszej obecności ;)
Sklep TYLKO dla Kotów. TYLKO bezzbożowe karmy.

Nowe, naprawdę skuteczne neutralizatory zapachów i latarką UV do poszukiwania niespodzianek w domu: https://sklep.kocikocidrapki.pl/pl/sear ... url=Powair

kocikocidrapki

 
Posty: 400
Od: Wto mar 05, 2019 23:07

Post » Pon lis 22, 2021 12:30 Re: Dziecko i kot

Inaczej to wygląda w domu takim, jak u Was, kocikocidrapaki, doświadczonym w kontaktach z kotami. Ale autorka wątku chce chyba adoptować pierwszego kota w życiu i nie będzie wiedziała tak dobrze, jak reagować na różne sytuacje. Dlatego lepiej dobrać kota w odpowiednim wieku i charakterze, znającego dzieci, a jeszcze lepiej - jak radzi kocikocidrapaki - dwa zaprzyjaźnione koty, które będą się zajmowały sobą i nie będą szukały kontaktu z dziećmi w celach zabawowych.
Stomachari ma taką fajną parkę , Amisia i Bąbelka, tylko one już mają po 5 lat, więc nie wiem... Ale kocia para super!
viewtopic.php?f=13&t=183852
Zdjęcia wypadałoby wymienić, bo u nie się nie wyświetlają.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60221
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon lis 22, 2021 16:15 Re: Dziecko i kot

Właśnie moja mama znalazła ostatnio kotke, ma 4 miesiące l, jest głucha i ultra spokojna. Niestety ma kotke która jej nie akceptuje (ogólnie jest indywidualistą, było już parę prób wzięcia kotka ale żadna nie wyszła i od czasu kiedy jest nowy kot starszy jest ciągle niespokojny, boi się) i zastanawiamy się czy jak już przejdzie leczenie (mocny świeżb i pchły) to jej po prostu nie wziąć. Tylko teraz pytanie czy głuchy kot przy dziecku jest dobrym pomysłem, chodzi mi o to, że nie będzie jej słyszeć jak mała będzie podchodzić ale z drugiej strony mała ma dopiero pół roku więc bez problemu od małego będzie tłumaczone jak należy się zachowywać.
W razie pytań, koty są oddzielone żeby nie było możliwości zarażenia.

Karixv

 
Posty: 3
Od: Nie lis 21, 2021 20:56

Post » Pon lis 22, 2021 16:15 Re: Dziecko i kot

Właśnie moja mama znalazła ostatnio kotke, ma 4 miesiące l, jest głucha i ultra spokojna. Niestety ma kotke która jej nie akceptuje (ogólnie jest indywidualistą, było już parę prób wzięcia kotka ale żadna nie wyszła i od czasu kiedy jest nowy kot starszy jest ciągle niespokojny, boi się) i zastanawiamy się czy jak już przejdzie leczenie (mocny świeżb i pchły) to jej po prostu nie wziąć. Tylko teraz pytanie czy głuchy kot przy dziecku jest dobrym pomysłem, chodzi mi o to, że nie będzie jej słyszeć jak mała będzie podchodzić ale z drugiej strony mała ma dopiero pół roku więc bez problemu od małego będzie tłumaczone jak należy się zachowywać.
W razie pytań, koty są oddzielone żeby nie było możliwości zarażenia.

Karixv

 
Posty: 3
Od: Nie lis 21, 2021 20:56

Post » Pon lis 22, 2021 17:07 Re: Dziecko i kot

kocikocidrapki pisze:Dziewczyny ale skąd przekonanie o urywaniu ogona itd? Ja jestem zdania, że jeśli dziecku się tłumaczy i widzi jak dorośli traktują zwierzęta, no i oczywiście obserwujemy jak sytuacja wygląda, to nic takiego nie ma miejsca.

Przypadek wśród znajomych:
Mała dziewczynka, ogólnie grzeczna i starająca się oraz kot bardzo cierpliwy dla dzieci (nie dla dorosłych). I mimo powtarzania oraz mimo tego, że dziewczynka ogólnie grzeczna, i tak kilka razy granice kota cierpliwego dla dzieci zostały przekroczone. Kot odpowiedział pazurem.

jolabuk5 pisze:Stomachari ma taką fajną parkę , Amisia i Bąbelka, tylko one już mają po 5 lat, więc nie wiem... Ale kocia para super!
viewtopic.php?f=13&t=183852
Zdjęcia wypadałoby wymienić, bo u nie się nie wyświetlają.

Dziękuję za polecenie mnie na wątku :D
Do dziecka raczej proponowałabym Alisia i Bąbelka, bo Amisiowi zdarza się przebiec po twarzy człowieka ;)
Zdjęcia działają, ale nie wyświetlają się na wszystkich urządzeniach ze względu na ustawienia przeglądarek. W wątkach bazarkowych też mi niektóre osoby pisały, że zdjęć nie widzą, podczas gdy inne widziały. Niestety nic na to nie mogę poradzić :)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10672
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon lis 22, 2021 18:27 Re: Dziecko i kot

Ja się zastanawiam raczej jakim cudem wy umiecie od rocznego dziecka wymagać, żeby nie złapało kota za ogon, nie spróbowało ugryźć w ucho 8O .

Tak całkiem poważnie mnie to zaskakujące. Kocham zwierzęta, uwielbiam zwierzęta, mój syn odziedziczył to po mnie. Przez pierwszy rok życia ustalali z kotem co komu wolno i, mimo bycia najlepszymi kumplami, drapnięcia się zdarzyły. Kota nie winiłam, miał nieziemską cierpliwość (za ugryzienie w ucho sama bym drapła). Dziecka nie winiłam, musiało się nauczyć... I naprawdę podejście, że kot się z dziećmi dogada, należy brać co się lubi i niczym nie przejmować mnie szokuje. Przecież koty są różne, po co sobie utrudniać życie?

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 379 gości