Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczkiem

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon paź 04, 2021 19:10 Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczkiem

Witam.
Mam rocznego Kocurka, kot nie wychodzący,do tej pory okaz zdrowia. W połowie września dokocilismy się drugim kocurkiem, równiez rocznym, z fundacji. Koty najpierw były izolowane, po kilku dniach zaczeły się bawić i mają ze sobą kontakt, wydaje mi się że nie ma agresji z żadnej strony. Po półtora tygodnia odkąd pojawił się drugi kot Simba zaczął wymiotować śliną, pojechaliśmy do weta z obydwoma, nowy zdrowy, u Simby bolesny brzuszek- wet podejrzewał bakterie od Bonusa, dostał zastrzyk anty wymiotny i antybiotyk w piątek,w sobotę i miał dostać w pon ostatnia dawkę, ale w nocy z niedzieli na pon wymiotował więc w poniedziałek dostał kroplówkę. Badania krwi, weterynarz powiedział że wyniki wskazują na odwodnienie oraz wirusa, we wtorek i środę znów po pół kroplówki. Około wtorku doszła chrypa, ale minęły wymioty. Wet stwierdził że jeśli nic nie będzie się działo, znaczy że wirus pokonany. W sobotę wieczorem zauważyłam że Simba klapie pyszczkiem, chwilę ale wyglądało jak odruch i miał zaczerwieniony/zdarty nosek. Wczoraj wieczorem znów odruch wymiotny ale bez wymiotów, tylko strasznie mlaskal, i wydawało nam się że dostał katar, dziś wymioty śliną. Pojechaliśmy do drugiego wet, który stwierdził że albo coś połknął, albo z innego powodu się zatkał- wydaje nam się że robi kupę, ale zauważyliśmy że zdarza się że wchodzi do kuwety, kopie i wychodzi... Teraz wet kazał dawać olej parafinowy, controloc w tabletkach i przyjechać w czwartek - powiedziała że ma bardzo czerwone gardło i trochę bolesny brzuszek (ale raczej gardło od wymiotów a nie odwrotnie). Uznał że te wyniki krwi wskazują jedynie na odwodnienie.
Jakieś pomysły?
Bardzo się martwimy. Dodam że nowy kot co jakiś czas wymiotuje karmą ale wet stwierdził że to raczej kwestia przejedzenia.
Proszę o rady, czy jakiś kotek mial podobne objawy?

SimbaBonus

 
Posty: 8
Od: Pon paź 04, 2021 18:45

Post » Pon paź 04, 2021 20:20 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Dokocenie bylo stresem, mogl sie u kota ujawnic katar i nadzerki w pyszczku. Ale cos w zoladku moze mu zalegac, nie zjadl czegos niestrawnego, liscia albo sznurka? Ewentualnie klaki.
Czy je? Co? Powinien miec delikatna diete chroniaca sluzowke, bo same leki nie zalatwia problemu. A mocz oddaje?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14694
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon paź 04, 2021 21:35 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Mocz oddaje na pewno, dostaje mokra karmę i sucha, zazwyczaj jadł w większości mokra, teraz z kolei bardziej podchodzi do miseczki z suchą karmą, ale nie zmienialiśmy firmy ani rodzaju karmy. Nie pojawiły się żadne nowe rośliny w domu, natomiast dzień przed wymiotami dobierał się do kwiatka ale go schowałam. Kot ma ponad rok a nigdy jeszcze nie wymiotował klakami, zastanawiam się czy to nie jest przyczyną - kupilam pastę odklaczajaca i w weekend zaczęłam podawać zgodnie z zaleceniami, trawę miał kilka razy ale nigdy jej nie jadł.

SimbaBonus

 
Posty: 8
Od: Pon paź 04, 2021 18:45

Post » Wto paź 05, 2021 17:59 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Kot wymiotujący wymaga karmy wyściełającej śluzówkę, czyli kleiku, do łagodzenia podrażnień służy alugastrin w płynie. Sam Controloc sprawy nie załatwi, mam rzygajacego kota z powodu kłaków, to wiem. Wymioty bez kłaka świadczą, że albo kot jest pod tym względem czysty, albo też kłak powędrował do jelit i zalega. Nie ma kotów, które nie łykają kłaków. W większości wypadków kot poskubie trawy i wywali kłaka górą, co jest lepsze niż jego wędrówka w jelitach.
W tej sytuacji, którą masz trzeba albo kota kota karmić kleikiem strzykawką, albo podawać przed jedzeniem gluta z siemienia lnianego, do tego alugastrin. I spokojnie czekać na kupę. Nie zawsze od razu w pierwszej kłaki wyjdą. Czy ten drugi wet wymacał kotu kupę w jelitach? Taka wiedza ułatwia postępowanie. Jeśli po jednej porcji parafiny nic nie będzie, to daje się za pół dnia kolejną. Kupy pilnuj, bo to ważne, mogą powstać kamienie kałowe i bez operacji się nie obejdzie.
Kot był odrobaczany? Miał krew zbadaną, czy tylko go oglądano w gabinetach?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14694
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto paź 05, 2021 19:10 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Badania krwi miał(po 2 dawkach antybiotyku) i wyszło jedynie odwodnienie - kot jest regularnie odrobaczany. Teraz koty są odseparowane i czekamy na kupę. Weterynarz nie mówił że wyczuł coś, tylko że bolesny brzuszek. Kupowaliśmy kilka razy trawę ale kot totalnie jej nie jadl, natomiast myje się regularnie więc na pewno dużo kłaków zjada. Jak długo czekać na kupę? Wczoraj weterynarz nie kazał już mu dawać jedzenia, dziś je ale na razie przez cały dzień nie było kupy. Olej parafinowy 3x dziennie kazał dawać, jak długo czekać na kupę? W czwartek mam kolejna wizytę ale nie wiem czy czekać do tego czasu czy jak jutro nie będzie kupy to jechać na cito na wizytę? Zapomniałam o to zapytać...

SimbaBonus

 
Posty: 8
Od: Pon paź 04, 2021 18:45

Post » Wto paź 05, 2021 21:05 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

A kiedy byla ostatnia kupa i ile od tego czasu kot zjadl? Jesli nie je, to nie ma czym przepchnac. Czy sama parafina od drugiej strony sie pojawila? Troche puszki albo miesnego gerberka przetarte z kleikiem dalabym mu strzykawka do pyszczka.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14694
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro paź 06, 2021 5:26 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Przedwczoraj rano była taka bardzo mała kupa, wczoraj 0, dziś w nocy zrobił duża kupę ale niestety nie widać kłaków....zastanawiam się na ile możliwy jest problem ze kot nie chce się załatwić bo nowy korzysta z wszystkich 3 kuwet? Czy taka sytuacja jest prawdopodobna i jak temu zaradzić?

SimbaBonus

 
Posty: 8
Od: Pon paź 04, 2021 18:45

Post » Śro paź 06, 2021 7:59 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Zauważyłam że jak tylko wpuściłam nowego kota do pokoju to poszedł się wysikać do tej kuwety, a Simba (nasz pierwszy kot) miauczal jak to zauważył.... Może więc pomimo że się nie atakuja/ bawią wspólnie to jednak nowy kot zawładnął wszystkie kuwety?? Czy jest to możliwe? I czy mogłoby to dawać takie objawy na tle nerwowym??

SimbaBonus

 
Posty: 8
Od: Pon paź 04, 2021 18:45

Post » Śro paź 06, 2021 8:32 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

W kupie nie zawsze widac klaki, ale jesli sa, to kupa po wrzuceniu do wc plywa, a nie tonie.
Ja mam podobny problem z kotka, ktorej inne przeszkadzaja, musze ja zamykac na jakis czas w pokoju z kuweta i wtedy szybko sie zalatwia. Ona juz to rozumie i daje mi znac, kiedy potrzebuje, najczesciej wieczorem zamykam ja razem z tradycyjna miseczka mleka, ktore uwielbia. Kotka wie, ze ja wkrotce otworze i zarazem ma komfort spokojnego korzystania z kuwety. Zanim tego nie wprowadzilam, kotka zalatwiala sie po katach i dywanach. Po wizycie kotki kuwety sa znowu dostepne dla calego stada.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14694
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro paź 06, 2021 8:59 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Dziękuję bardzo za pomoc! Na razie przestał wymiotować i zachowuje się "zdrowiej". Jutro kontrolna wizyta, a jeśli nadal będzie bolesny brzuch to umówiłam wstępnie rtg żeby sprawdzić czy na pewno nic nie połknął. Na razie koty wypuszczam tylko na chwilę, żeby miał komfort z korzystaniem z kuwety.

SimbaBonus

 
Posty: 8
Od: Pon paź 04, 2021 18:45

Post » Śro paź 06, 2021 12:44 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

A jak masz ustawione kuwety? W jednym miejscu, czy w kilku, odległych od siebie? koty potrafią blokować sobie wzajemnie drogę do kuwety w sposób dla człowieka niezauważalny. Dlatego przy kilku kotach kuwet powinno być więcej i powinny stać w różnych miejscach.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60355
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro paź 06, 2021 13:29 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Mam dwa piętra w mieszkaniu, do góry mam dwa pokoje i w jednym pokoju jest kuweta (z której kot rezydent praktycznie nie korzystał ale była od początku), na dole jest w toalecie(drzwi mają zawsze otwarte) oraz w salonie pod schodami (odległość to dosłownie 2m)- zdarzyło nam się kilka razy widzieć że drugi kot stoi przed kuweta gdy ten jest w środku, ale wtedy go zabieramy.
Kiedy Simba był sam korzystał z kuwety w toalecie, gdy zabraliśmy Bonusa dokupiliśmy kuwetę pod schody i praktycznie obydwoje z tej korzystają (Bonus z wszystkich) a Simba tylko z tej, ale tak jak pisałam wcześniej kilka razy widziałam że wchodzi, kopie i wychodzi, lub wszedł do pustego kartona i zaczął w nim zakopywać ale nie próbował się tam załatwiać - natomiast wzbudziło to mój niepokój, wspomniałam o tym pierwszemu weterynarzowi ale on uparcie twierdził że to jakiś wirus i że to nic niepokojącego. Pytanie czy te 3 kuwety na dwa koty to może być za mało? Czy może być tak że Simba korzysta z kuwety ale jest to dla niego niekomfortowe dlatego np robi to rzadziej niż by chciał? Odkąd są obydwoje nie raz widziałam że Simba też się załatwiał dlatego na pewno nie jest tak że on nic nie robi.

Teraz jestem po dwóch wizytach u dwóch kolejnych weterynarzach i obydwoje mówią że wyniki krwi były ok i nie wskazują na wirusa, że gardło jest podrażnione - jeden kazał jechać na rtg bo wygląda że kot cos polknal, drugi kazał dawać ten olej i poczekać do jutra czy będzie poprawa bo albo coś połknął albo stres. Na jutro mamy wizytę u wet, a potem rtg, jednak od pon nie ma już wymiotów, a jedynie to podrażnione gardło.

SimbaBonus

 
Posty: 8
Od: Pon paź 04, 2021 18:45

Post » Śro paź 06, 2021 13:51 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

O jednej porze dnia, kiedy zazwyczaj kot sie wyproznia, zamykaj go na pol godziny, zeby mial spokoj. Jesli to bedzie w miare regularnie, to i kot sie dostosuje i skorzysta z takiej mozliwosci.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14694
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Śro paź 06, 2021 19:02 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Zaznaczam wątek...

W kupie nie zawsze widac klaki, ale jesli sa, to kupa po wrzuceniu do wc plywa, a nie tonie

I oto rozwiązanie zagadki, dlaczego kupy od Sierry (kotki partnera, o bardzo gładkiej, krotkiej sierści) pływają jak przyjeżdżamy do nich z Tulą na dłużej (syberyjczyk, chętnie zwalający na Sierrę dbałość o futro :lol: ).

Aż w domu z ciekawości sprawdzę jak u nas w domu to wygląda (raczej nie wyrzucam kup do ubikacji)

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Śro paź 27, 2021 13:52 Re: Identyfikacja choroby-wymioty, chrypka, kłapanie pyszczk

Witam.
Niestety wracam z tematem…. Jesteśmy pod stałą opieką weterynarza, było dobrze (ostawiamy stopniowo leki). W sobote jedziemy jeszcze na badania krwi i proby watrobowe, ale było już dobrze, wymioty ustały, wszystkie inne objawy tez. Dziś znów kot wymiotuje śliną, takie małe kupki gęstej śliny z pianą, kilka razy już, być może znalazłam winnego i chciałam zapytać czy może ktoś z Was miał taką sytuację i może potwierdzić. Wczoraj kot napił się mleka, niewiele ale jednak. Wymiotów nie było już ponad 2 tygodnie i nagle dziś wróciło, czy to może być reakcja na mleko???

SimbaBonus

 
Posty: 8
Od: Pon paź 04, 2021 18:45

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Szymkowa, Zeeni i 514 gości