Kot sam w domu - jak długo?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw wrz 30, 2021 17:33 Kot sam w domu - jak długo?

Jak w temacie, chciałbym zostawić moje dwa koty 7 i 6l na weekend same w domu, tzn pt-nd. One raczej nie są przyzwyczajone zostawać same co najwyżej na kilka h, zdarzyło się kilka razy zostawić je na dobę i raz na dwie. Tym razem znów chciałem je zostawić na dwie doby i to chyba nie aż tak duży problem.
Naszykowałbym dodatkową kuwetę, nakarmił je do syta surowym mięsem a tym się najadają pod korek więc już cały dzień nie jedzą. Dodatkowo wyłożył dwie puszki 400g na osobne duże miski jedną być może zamrożoną (400 g zjadają wspólnie na dzień + po garstce suchej) do tego micha suchej.
Ale zastanawiam się czy mogłyby spokojnie zostać do poniedziałku popołudnia ? Czyli 3 doby ?
Co prawda pewnie znalazłbym kogoś kto by przyszedł i dał im jeść ale nie chciałbym angażować osób niedoświadczonych i ryzykować np wyjście kota z mieszkania między nogami bo kocica tak lubi.

Goldberg

 
Posty: 91
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Czw wrz 30, 2021 17:50 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Ja bym na tyle samych nie zostawiła. Bałabym się po prostu. Wiesz, może jednak opcja by wpadł ktoś np w niedzielę, posprzątał kuwety, wywietrzył i nakarmił, a przede wszystkim sprawdził czy żyją, nie jest taka zła?
Bardzo fajny jest też podajnik na karmę z zooplusa, można go tak ustawić, by otwierał się raz dziennie przez cztery kolejne dni. Opcji zresztą jest tam kilka.
To ten: https://www.zooplus.pl/shop/koty/automa ... gIswvD_BwE
Prócz dostkowej kuwet warto też dołożyć dodatkowe miski z wodą.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Czw wrz 30, 2021 19:35 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Absolutnie odpada! Mokra karma rozmrozić się w ciągu paru godzin, nie dotrzyma do 2 dnia!

Za to smród po 3 dniach (a niech jeszcze będzie ciepło i wilgotno) będzie można kroić! Po za tym jeżeli cokolwiek się stanie to nikt kotom nie pomoże.

Osobiście, jako osoba zajmująca się zwierzętami zawodowo, uważam, że jedna wizyta na 2 dni to minimum (zwłaszcza że względu na jedzenie i wodę). Optimum to 1 wizyta na dobę, luksus - 2 wizyty na dzień, a ideał - właściciel w domu :ryk: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Czw wrz 30, 2021 21:03 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Rozumiem tę obawę o kota uciekającego między nogami, bo sama mam ten problem - uczulam na to kocich opiekunów, a kiedy wyjeżdżałam pierwszy raz to wpadałam w panikę, kiedy opiekunka zastępcza nie odpisywała mi na smsa, czy wszystko w porządku. Oczyma wyobraźni widziałam już, że kot uciekł i coś mu się stało. Ale jednak zwykle się okazywało, że koty przede wszystkim nie pchały się do drzwi widząc/słysząc nie-domownika. Więc gdyby ten ktoś naprawdę uważał, byłoby wg mnie lepiej niż tak całkiem zostawić na trzy dni.

Miski takie na sześć porcji mam, sprawdzają się przy suchym, bo - tak jak pisze Sierra - nie dałabym do nich mokrego na tak długo. Więc to rzeczywiście było wykorzystywane.

Ale jednak kuwety... Nie wiem, jak Twoje są przyzwyczajone i ile wszystkiego tam "zostawiają", u mnie po jednej dobie chyba już żaden kot by nie wszedł do kuwety (koty trzy, cztery kuwety), gdyby miały być same trzy dni, to sporo kuwet bym musiała ustawić :) Ale może Twoje robią mniej siku? Ale i tak...

No i tak, ten argument o bezpieczeństwie. A może kamerka? Ale wtedy w każdym pomieszczeniu? I podglądanie kotów? I w razie czego ktoś zaufany blisko, kto przybiegnie i poratuje? Kamerką podglądałam kiedyś moje, tak z ciekawości. Oczywiście nie obejmowała wszystkich kątów.

No i tyle moich przemyśleń :)
Wątek o Bajce, która dołączyła do Feliksa: viewtopic.php?f=46&t=176799
Wątek o Bezdomniaczce, która się stała Domniaczką Bezią: viewtopic.php?f=46&t=186711
Wątek przedprzedostatni, całego tercetu: viewtopic.php?f=46&t=208290
Nasze Kocie Wierszyki: viewtopic.php?f=8&t=208424

Nul

 
Posty: 11234
Od: Śro lis 02, 2016 17:23
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw wrz 30, 2021 21:23 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Tylko przy dochodzącym opiekunie nie zapomnij go o kamerkach poinformować - takie "podglądanie" bez uprzedzenia to powód, dla którego odmówiłam już parokrotnie dalszej współpracy...
I nie śledź każdego ruchu opiekuna (a jeżeli kamerka sama za ruchem podąża to daj znać), bo inaczej człowiek czuje się jak zwierzę na wybiegu. To był powód zakończenia współpracy z kolejnym klientem.

Po za tym pamiętaj, żeby opiekunowi podać do którego weta chodzicie. Awaryjny kontakt (znajomy, rodzina, sąsiad... Ktokolwiek!) też jest mile widziany, zwłaszcza jeżeli jedziesz za granicę (już mi raz klienci utknęli na dobę na lotnisku, a przecież opiekun może mieć jakieś swoje plany).

Po za tym nawet najbardziej przyjazne koty trzymają lekki dystans jak wchodzi ktoś nowy. Uprzedzić opiekuna, żeby zwracał uwagę i tyle. Że swojej strony opiekun (zwłaszcza płatny) powinien wysłać ci fotkę zwierzaka (ew. pełnych misek, co mi się zdarzało przy kotach wychodzących) z każdej wizyty. Po pierwsze na dowód, że był, po drugie na dowód, że koty mają się dobrze.

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pt paź 01, 2021 0:01 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Moje koty mają jedną dużą kuwetę którą sprzątam raz na dobę i spokojnie im starcza. Dlatego teraz na dwie doby dwie, wyjątkowo sądzę, że i trzeci dzień by dały do nich radę. Najbardziej kłopotliwe to jedzenie może jeszcze rano zdążę poprosić kolegę o nakarmienie ich w niedzielę. Te kamerki to trochę przesada i nadmierny wydatek poza tym na takie numery już za późno.

Goldberg

 
Posty: 91
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Pt paź 01, 2021 0:29 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Skoro wyjazd już lada moment i nie za bardzo masz co zrobić...

Nie karm kotów mięsem przed wyjazdem (pomiędzy mięsem a suchą karmą powinno być parę godzin przerwy) i zostaw im dużo suchej karmy. Jest najbezpieczniejsza, nie zepsuje się w 3 dni. Chociaż jakby znajomy mógł wpaść w sobotę lub niedzielę to byłoby świetnie.

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pt paź 01, 2021 12:34 Re: Kot sam w domu - jak długo?

[quote="Goldberg"]Moje koty mają jedną dużą kuwetę którą sprzątam raz na dobę i spokojnie im starcza. Dlatego teraz na dwie doby dwie, wyjątkowo sądzę, że i trzeci dzień by dały do nich radę. Najbardziej kłopotliwe to jedzenie może jeszcze rano zdążę poprosić kolegę o nakarmienie ich w niedzielę. Te kamerki to trochę przesada i nadmierny wydatek poza tym na takie numery już za późno.[/quObys sie nie zdziwił, dołozyłabym jednak kuwetę, za trzy dni , to urobek kotów nie zmieści sie do tej kuwety na bank.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4810
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Pt paź 01, 2021 21:41 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Więc stanęło na tym, że koty zostaną na 2,5 doby. Udało się załatwić inny transport powrotny zamiast w niedzielę w czesnym popołudniem na niedzielę wieczór, więc w sumie "wilk syty i owca cała".
Koty mają 2 kuwety, 2 miski z wodą, 2 miski z mokrą 800g, trochę suchej. I Były dokarmiane w pt od rana surowym które wpychają pod korek więc myślę, że będzie ok.

Goldberg

 
Posty: 91
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Pt paź 01, 2021 22:28 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Mokra karma się zepsuje, a karmiąc suchym jedzeniem zaraz po mieście ryzykujesz (brzydko mówiąc) sraczką. Wiąże się z różnym trawieniem jednego i drugiego, a natury nie przeskoczysz... Za to jak koty zareagują na taki przeskok kiepsko to i 10 kuwet może nie wystarczyć :roll: .

Po co pytasz się o radę, skoro później to ignorujesz?

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pt paź 01, 2021 23:54 Re: Kot sam w domu - jak długo?

To nie tak, że ignoruję bo na 3 doby bym jednak kotów nie zostawił. Chodziło mi też o wasze doświadczenia w takich sytuacjach
A jeśli mokra się zepsuje zanim zjedzą to poprostu jej nie zjedzą i chwilę mogą być głodne.

Goldberg

 
Posty: 91
Od: Sob cze 29, 2019 21:18

Post » Sob paź 02, 2021 9:22 Re: Kot sam w domu - jak długo?

A co w sytuacji "zjedzą i zarzygają pół dom"? Romiś dowodem, że kot potrafi zjeść stare jedzenie :roll: .

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Sob paź 02, 2021 19:59 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Jeszcze jak rzygna i nic im nie bedzie to pół biedy, gorzej jak sie zatrują.Miejmy nadzieje, że jednak bedzie ok.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4810
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Nie paź 03, 2021 21:21 Re: Kot sam w domu - jak długo?

Czarnowidztwo to widzę ulubiony kierunek na forum.
Koty mają się świetnie, obie puszki zjedzone, sucha zjedzona, wody sporo zostało, kuweta stała zabrudzona, zapasowa tylko trochę, żadnych rzygów, koty zadowolone chętnie zjadły skore do głasków. Już drugi raz tak zostały na dwie doby więc z doświadczenia mogę powiedzieć, że pt-nd spokojnie mogą zostawać same.

Goldberg

 
Posty: 91
Od: Sob cze 29, 2019 21:18




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Szeska i 514 gości