Nadpobudliwy kociak - terrorysta

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sie 18, 2021 10:20 Nadpobudliwy kociak - terrorysta

Może ktoś miał podobną sytuację do mojej. Mam kociaka, który ma 4 miesiące i jest strasznie nadpobudliwy. On w ogóle nie siedzi ani nie leży, tylko ciągle biega jak oszalały. Wszystko gryzie, niszczy. Śpi max 4 godziny w ciągu doby. Nawet jak się położy na chwilę i oczy mu się zamykają to za 2 min znowu coś go skusi do szaleńczej gonitwy. Nie umie się na niczym skupić, każdą zabawką bawi się może 2 sekundy i biegnie przed siebie, nie wiadomo po co. Nawet jak chcę go "wybawić" żeby go zmęczyć, to on się nie umie skupić na tej zabawie.
Czy są jakieś środki które mogą mu pomóc? Ashwaganda, feromony do kontaktu? Ja już nie mogę tego wytrzymać, jestem ciągle niewyspana, nie mogę go zamknąć w innym pokoju w nocy bo mieszkam w kawalerce. Wetka powiedziała, że to przez barfa, że jest zbyt kaloryczny i mały ma za dużo energii.
Czy muszę po prostu przeczekać aż mu przejdzie głupawka wieku kocięcego? Dodam, że w domu jest drugi kot, więc dokocenie nie jest rozwiązaniem. Proszę o jakiekolwiek podpowiedzi :(

whiteska

 
Posty: 3
Od: Czw sie 25, 2016 10:03

Post » Śro sie 18, 2021 12:09 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

Współczuję... Niestety, niektóre typy tak mają. Do tego (z mojego doświadczenia) wiek 3-6 miesięcy jest najbardziej postrzelonym, aktywnym okresem u kociaków. Później dalej są szalone, ale przynajmniej większość ogarnia, że noc jest do spania.

U nas, przy super aktywnej Sierze, pomogła wieczorna rutyna, ciągłe uspokajanie kota między 24-6 rano (było o tyle łatwiej, że byliśmy we dwoje - sypialiśmy na zmianę) i bawienie się z kotem po 8-10 godzin dziennie. Sierra uspokoiła się bardziej jak skończyła 1,5 roku...

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Śro sie 18, 2021 13:41 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

Możliwe że kociak ma po prostu taki temperament (to jakaś rasa?) i trzeba to przetrwać mając nadzieję że z czasem się uspokoi. Na co szanse są spore :)

Ale testowo spróbowałabym przez kilka tygodni karmić go czymś innym, dobrą gotową karmą.
Czasem nietolerancje pokarmowe i alergie powodują nawet bardzo silną nadpobudliwość u kociakow.
Ten BARF który podajesz jest na pewno dobrze skomponowany?
Bo niedobory i przedawkowania pewnych składników tez mogą dać takie objawy.
Zastanowiłabym sie też nad kwestią odrobaczania. Czasem pasożyty jelitowe mają taki wplyw na organizm kociąt.

Kolejna sprawa. Drugi kot bawi się z kociakiem?

Następna - jakie masz atrakcje w domu dostepne dla kota? Ma on swobodę poruszania się po mieszkaniu? Jaką ma przestrzeń? W domu jest spokoj? Czy np. są malutkie dzieci? Lub mocno pobudliwi dorośli?
Nie jest tak ze jest ciągle zganiany z blatow, stołów, półek, parapetów?

Czasem takie zachowanie u kociaka moze wynikać ze stresu, pobudzenia emocjonalnego.

Kociak zalatwia sie normalnie? Ile je dziennie?
Od kiedy go masz?
Od początku byl taki?
Jest zdrowy? Chorował na coś? Miał uraz glowy? Jak wyglada? Ma ladną sierść, oczy, prawidłową budowę?

Odpowiedź na te pytania są dla mnie bardzo ważne by coś wiecej powiedzieć :)

Niektore kociaki takie po prostu są :)
Ale przy naprawde silnej nadpobudliwości warto się temu dokladnie przyjrzeć.

Blue

 
Posty: 23498
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro sie 18, 2021 17:37 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

Kociak jest u mnie miesiąc, to dachowiec. Był taki od początku. Drugi kot czasem dołącza do zabaw, ale ma 5 lat więc nie nadąża za młodym. Mały ma pełną swobodę w domu, mam też osiatkowany ogródek więc ma też atrakcje zewnętrzne, robaki, przechodniów itd. W domu mieszkam tylko ja, jest spokój. Załatwia się normalnie, je strasznie dużo - ze dwa razy więcej od starego kota, który jest od niego 3,5 raza większy. Barfuję od 5 lat, starszy kot jest regularnie badany i nie ma niedoborów, także z żarciem raczej wszystko ok. Dostaje też whole prey jako dodatek do barfa. Odrobaczany był 2 razy w ciągu tego miesiąca. Na początku miał świerzba, ale już wyleczony. Poza tym wszystko z nim ok.
Bawienie się z kotem przez 8-10 godzin dziennie brzmi niezbyt pocieszająco :D Muszę kiedyś pracować, żeby wyżywić te darmozjady :P
Myślałam o suplementach, miałam przez pierwsze 3 tyg feliway friends w kontakcie żeby łatwiej przeszło dokocenie, może teraz podłączę ten classic albo optimum? Czytałam też o takim środku calm aid, ale to chyba głównie na stres lękowy, a mały nie boi się zupełnie niczego.

whiteska

 
Posty: 3
Od: Czw sie 25, 2016 10:03

Post » Śro sie 18, 2021 19:21 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

A jakby wziąć na tymczas kociaka o podobnym temperamencie/i w podobnym wieku? Np. z tego samego samego miejsca? Może jest tam jeszcze jego brat czy siostra.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27175
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro sie 18, 2021 22:16 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

Co do jedzenia - i odrobaczania - odrobaczałaś preparatem działającym na tasiemce?
Mój Barnaba jadł jak smok, załatwiał się w sumie normalnie tylko trochę bardziej smrodliwie, ale jakoś tak mizernie rósł. Po 3 -4 miesiącach znalazłam na futerku człony tasiemca :(

A dzieciak wyścigowy jest niemiłosiernie, teraz ma już ponad rok i prawie przesypia noc, ale to może od 2-3 miesięcy, wcześniej pobudki robił o 4-5-tej. Łatał i lata jak z motorkiem, czasem dołącza do niego 8 kg rudzielca ale generalnie gruby nie nadanża ;)
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Czw sie 19, 2021 9:57 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

Jakby to był człowiek, to bym sprawdziła hormony tarczycy, czy nie ma nadczynności.

wyrobekj

 
Posty: 178
Od: Sob lip 30, 2011 20:56

Post » Czw sie 19, 2021 10:08 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

U kotów to też możliwe, ale - powiedzmy - 10 lat później. :wink:
Kociak 4-miesięczny zazwyczaj chce się bawić i roznosi go energia.
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34274
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Czw sie 19, 2021 19:52 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

Andorka - dziękuję :)
Edit: wykasowane z powodu zalatwionej prywaty :)
Ostatnio edytowano Czw sie 19, 2021 21:24 przez Blue, łącznie edytowano 2 razy

Blue

 
Posty: 23498
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw sie 19, 2021 20:46 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

Blue pisze:Do andorki
Przepraszam, prywata :)


Ok, wyślę Ci jutro sms-a, to się dogadamy jakoś na mail
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Pt sie 20, 2021 21:53 Re: Nadpobudliwy kociak - terrorysta

wyrobekj jak masz trochę czasu, to poczytaj watek Korka viewtopic.php?f=1&t=186157&hilit=korek
Ten to dopiero potrafi wywijać :strach: :strach: :strach:
I jakoś wcale z tego nie wyrósł
Obrazek

andorka

 
Posty: 13131
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bells, Google [Bot], kasiek1510, kicalka i 522 gości