Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto sie 03, 2021 20:44 Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

Witam, pomału przygotowuję się do zakupu kociaka z hodowli. Zależy mi na tym, żeby kociak naprawdę się do mnie przywiązał i był moim przyjacielem na dobre i złe oraz lubił głaskanie i przytulanie. Mile widziany raczej spokojny temperament. Jakie rasy polecacie? Myślałam o birmańskim albo tajskim, podobają mi się też tonkijskie oraz bengalskie, ale one są dość aktywne. Ewentualnie ragdolle. Co o tym myślicie? Pozdrawiam.
..
Tam dom Twój, gdzie kot Twój.

wasza asia

 
Posty: 170
Od: Sob wrz 01, 2012 19:29
Lokalizacja: Kraków

Post » Wto sie 03, 2021 21:28 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

Każdy kot, który jest kochany przez własciciela, zadbany, dobrze traktowany, odwzajemnia w jakis sposób milość. Masz dziwne wymagania kot to nie maskotka, która lubi głaskanie, przytulanie, tylko zywa istota, jedne sa miziakami , inne nie , i nalezy to zaakceptowac
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4807
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Wto sie 03, 2021 21:57 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

Są rasy spokojniejsze, w teorii bardziej przewidywalne co do usposobienia i charakteru, ale zawsze najważniejsza jest relacja. Jeśli nie dasz kotu dobrej, mądrej miłości opartej na zrozumieniu jego natury, nie dostaniesz miłości/bliskości /towarzystwa od nawet najbardziej spolegliwego kota.
Jeśli rozglasz się za kotem, wykorzystaj ten czas na lekturę książek o kotach. Warto je poznać wcześniej.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto sie 03, 2021 22:07 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

to jak kot będzie się zachowywał, to nie jest kwestia rasy, a indywidualnego charakteru, cech genetycznych, najwcześniejszej socjalizacji. W obrębie jednego miotu, po doskonale dobranych rodzicach mogą zdażyć się kocięta o zupełnie różnych temperamentach. Do tego kocię to dzieciak - musi szaleć, wariować po nocach, latać po firankach, podgryzać palce od nóg - najchętniej ok 4 nad ranem. i co najgorsze - nigdy nie wiadomo, co z tego wyrośnie i kiedy te wariactwa mu miną (o ile w ogóle).
O ile masz aż tak ściśle określone oczekiwania - celuj w kota doroslego, o już dawno ukształtowanym charakterze i temperamencie, tu znacznie latwiej o kanapowca, nakolankowca i przytulasa.

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15055
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto sie 03, 2021 22:14 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

izka53 pisze:O ile masz aż tak ściśle określone oczekiwania - celuj w kota doroslego, o już dawno ukształtowanym charakterze i temperamencie, tu znacznie latwiej o kanapowca, nakolankowca i przytulasa.


Dokladnie! Jesli masz takie rygorystyczne wymagania to najpredzej znajdziesz kotka o poszukiwanych cechach wsrod doroslych kotow w domach tymczasowych, gdzie opiekunowie dokladnie znaja charakter, upodobania i zachowanie zwierzaka.
edit: jeszcze dopisze - moja nauczycielka poszla do schroniska i wybrala najbardziej zabiedzonego, najmniej reprezentacyjnego kota. Wrecz spytala w schronisku, ktory ma najmniejsze szanse na adopcje a bardzo potrzebuje domu. Dostala moze nie jakiegos pieknego rudzielca tylko takiego pospolitego tygryska o dlugim pyszczku i lapach, ale najbardziej kochajacego i przytulasnego! Simco sie nazywa i ciagle za nia chodzi, siada obok niej, lize ja po rekach.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4232
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Wto sie 03, 2021 23:03 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

pibon ma rację - najbardziej przywiązane, miziaste, wpatrzone w Ciebie są zwykle te koty, którym pomogłaś, a które wydawały się nie mieć już żadnych szans. I tak, jak piszą dziewczyny - jeśli chcesz kota o określonym charakterze, to weź dorosłego kota z domu tymczasowego, albo schroniska z dobrym wolontariatem. Opiekun potrafi powiedzieć, jaki charakter ma dorosły (nawet młody) kot, ale o kociaku nic nie wiadomo, nawet jeśli jest rasowy, z legalnej hodowli, a rasa wskazywałaby na pożądane cechy charakteru.
Widzisz, koty to myślące stworzenia. Jeśli zaopiekujesz się, dasz miłość i bezpieczeństwo takiemu, który zaznał w życiu wiele zła, to on doceni to, co dostał i będzie za to ogromnie wdzięczny. Jeśli weźmiesz kociaka z dobrych warunków, to ona oczywiście może okazać się kochany i miziasty, ale nie doceni tak bardzo szczęścia, jakie mu się trafiło, jak kot, który już wie, jaki okrutny może być świat.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60130
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie sie 08, 2021 21:45 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

O ile masz aż tak ściśle określone oczekiwania - celuj w kota doroslego, o już dawno ukształtowanym charakterze i temperamencie, tu znacznie latwiej o kanapowca, nakolankowca i przytulasa.

Szczerze proponuję Ci adopcję dorosłej kotki z prawdziwej hodowli, która już nie będzie rodziła. Najlepiej (wg Twoich oczekiwań) brytyjską krótkowłosą.

Aga43_aa

 
Posty: 3
Od: Śro sie 09, 2017 21:30

Post » Pon sie 09, 2021 9:57 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

Syberyjczyk też mógł by się sprawdzić z charakteru.

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pon sie 09, 2021 10:29 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

Myszorek pisze:Masz dziwne wymagania kot to nie maskotka, która lubi głaskanie, przytulanie, tylko zywa istota, jedne sa miziakami , inne nie , i nalezy to zaakceptowac


Niekoniecznie - jeśli ktoś na spokojnie przygotowuje się do adopcji kota i ma to przemyślane. To nie chodzi o zaakceptowanie cech kota bo tak należy tylko o to by obu stronom żyło się dobrze razem.
To nie są wcale dziwne wymagania. Niektórzy lepiej będą się czuli z kotem miziakiem, wpatrzonym w człowieka, spokojnym z temperamentu, dla którego szczytem szczęścia jest zainteresowanie człowieka i godziny spędzone na jego kolanach.
Inni z żywym srebrem, którego wszędzie pełno, bystrym, domagającym się wielu bodźców, aktywnym godzinami, rozgadanym.
Tak samo jest to ważne dla kota - by trafić do człowieka dla którego jego temperament i cechy będą zgrane z jego temperamentem, sposobem życia, warunkami.
Jeśli ktoś spokojnie przygotowuje się do adopcji i ma poczucie że jest to dla niego ważne - nie ma żadnego sensu brać kota w ciemno, bo o wiele więcej zalet jest z wybrania kota który pasować będzie do naszego charakteru, trybu życia, warunków jakie możemy mu zapewnić. On też wtedy ma większe szanse być szczęśliwszy z nami.

Nawet w obrębie jednej rasy są różne temperamenty kotów, ale jednak kupując kota określonej rasy od dobrego hodowcy (który dobrze doradzi w temacie wyboru konkretnego kociaka) można z pewną dozą prawdopodobieństwa pewnych cech u kota się spodziewać - innych u kota bengalskiego a innych u brytyjczyka czy syjama lub MCO.

Byłabym też troszkę ostrożna z opiniami że najbardziej miziaste i wpatrzone, kochające swojego człowieka są koty uratowane, bez szans, z tragiczną przeszłością. Bo to też może rodzić potem rozczarowania. Takie koty są czasem po traumatycznych przejściach, mają też swoją osobowość i temperament. To nie zawsze jest potem samo szczęście i miłość oraz nieustające mizianki.
Wiele tragedii było z tego powodu że człowiek adoptował "kota bez szans" ze schroniska z dobrego serca, ujęty jego historią lub wyglądem, nie przygotowany na ewentualne trudności, pełen optymizmu i szczytnych idei oraz oczekiwania wielkiej wdzięczności. Kot po przejściach ma prawo nie być miziakiem i nie okazywać w ten sposób wdzięczności za ratunek.

Przy przekonaniu że ktoś najlepiej będzie czuł się z kotem spokojnym, bardzo proludzkim, miziastym - też uważam że kierunki są dwa. Albo dobra hodowla kotów rasy o spokojnym temperamencie i dogadanie sprawy z hodowcą by kociak był właśnie taki.
Albo fajny dom tymczasowy lub schronisko z dobrym wolontariuszem i kot albo już taki mocny podrostek albo dorosły.
Plus ewentualnie ogłoszenia - można też pomóc np. kotom którym opiekun zmarł lub zaistniała jakaś trudna sytuacja a o kocie wiadomo że miziak i wpatrzony w człowieka.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw sie 12, 2021 10:05 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

Z tego, co czytałem i rozmawiałem z właścicielami, to takimi mocno przywiązującymi się są koty syberyjskie. Nazywane są nawet kotopsami, ze względu na charakter i zachowania podobne do psów.

citrix

 
Posty: 27
Od: Czw sie 05, 2021 10:38

Post » Czw sie 12, 2021 10:27 Re: Jaka rasa kota najbardziej kocha,?

Jako właściciel syberyjczyków... Tulka i może jest we mnie (czasem :lol: ) zakochana, ale Romi to ma mnie głęboko pod ogonkiem. Jemu służę do spełniania zachcianek :roll: .


Naprawdę - charakter konkretnego kota ma dużo większe znaczenie niż rasa :roll:

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot] i 107 gości