Zatrucie, wątroba, wyniki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lip 10, 2021 6:00 Zatrucie, wątroba, wyniki

Witam mam problem z kotka. Ogólnie kotka białaczkowa, ma 5 lat, 2 tyg temu zaczęła gorzej się czuć być osowiała i miała mniejszy apetyt, najpierw mysleismy ze to przez upały, w domu były piwonie które były poza zasięgiem ale opadły płatki i możliwe że je zjadła ale pewności nie ma. Kot miał badanie krwi i wyniki wątrobowe złe. Po zastosowanym leczeniu 3 dniowym kot odżył i zaczął normalnie się zachowywać i jesc,po 3 dniach od ostatniej wizyty u lekarza znowu zaczęła gorzej się zachowywać, ponowna wizyta o lekarza dłuższe leczenie i kot znowu odżył ale przed ostatnim zastrzykiem kot trochę mniej zjadł a po zastrzyku na drugi dzień siedzi schowany i nic nie je oprócz zastępczego płynu podstawianego pod nos. Niestety vet nie chce zrobić usg bo mówi że nie da rady. Prosze o pomoc co mamy robić. Kot dostawał antybiotyk i jakiś inny zastrzyk oraz przez parę dni w karmie przemycany hepatiale forte.
https://m.fotosik.pl/zdjecie/969bdb33097777e5
https://m.fotosik.pl/zdjecie/799d36066b79e7ef

kichy

 
Posty: 16
Od: Wto lut 11, 2020 20:28

Post » Sob lip 10, 2021 8:34 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Te wyniki wątrobowe to wcale nie są aż takie złe. Ale skłaniają do poszukiwania dalej. Może zapalenie trzustki - trzeba zrobić specyficzną lipazę. USG jest konieczne. Znajdź lecznicę, która Ci je zrobi.
Poza tym jest też anemia, tutaj też trzeba temat podrążyć.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob lip 10, 2021 9:06 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Vet dzisiaj stwierdził że to może być jednak białaczka i ja zaczyna wykańczać, dał jakieś 3 zastrzyki w tym steryd i powiedział że to ostatnia próba, kot już sika i wymiotuje na jego widok, czy kot by tak odzywał po antybiotykach?

kichy

 
Posty: 16
Od: Wto lut 11, 2020 20:28

Post » Sob lip 10, 2021 9:15 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Jest anemia i jest stan zapalny (wysoki poziom bialych krwinek) plus proby watrobowe wysokie. U mojej kotki przy podobnych probach watrobowych plus wymioty i bardzo slaby apetyt, kot byl smutny, chowal sie, okazalo sie ze ma ostre zapalenie trzustki, zapalenie watroby i zapalebie zoladka.
Yrzeba zrobic bafanie specyficznej lipazy trzustkowej, cxyli povrac krew i wyslac do laboratorium i przydaloby sie usg.
Wiadomo ze moze odezwac sie bialaczka, ald mam poczucie ze twoj wet troche uchyla sie od diagnostyki i leczenia..
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35338
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Sob lip 10, 2021 9:16 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

I takie wyniki watrobowe powinny sklonic weta dorozwazenia podawania kroplowek, zeby oczyscic watrobe.
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35338
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Sob lip 10, 2021 10:04 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

kichy pisze:Vet dzisiaj stwierdził że to może być jednak białaczka i ja zaczyna wykańczać, dał jakieś 3 zastrzyki w tym steryd i powiedział że to ostatnia próba, kot już sika i wymiotuje na jego widok, czy kot by tak odzywał po antybiotykach?


Napisz skąd jesteś i szukaj innej lecznicy najlepiej większej, gdzie jest sprzęt na miejscu.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob lip 10, 2021 10:41 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Jestem ze Śląska, też coś czuję że za dużo badań to nie będzienajblizej mam do Rybnika, w poniedzialek umówione usg, dzisiaj kot już ma wstręt do zastępczego pokarmu, mam nadzieję że coś pomoga zastrzyki i zacznie jeść, nie wiem jak ja zmusić do jedzenia, brak mi już sił, jadę na konsultacje do innego vet zobaczę co powie
Edit kot zaczyna chliptać zastepczy pokarm oczywiście przy podstawianiu pod nos, innych karm nie chce odsuwa się, konsultacja u innego vet niestety nie udana brak lekarza dzisiaj

kichy

 
Posty: 16
Od: Wto lut 11, 2020 20:28

Post » Nie lip 11, 2021 12:26 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Witam ponownie wczoraj udało się zrobić usg u innego vet, jeszcze tragedii nie ma ale jakieś powiększenia lekkie są, niestety wyniki krwi w ciagu dwóch tygodni się pogorszyły, czy jest dla niej jeszcze jakaś szansa, czy kontynuować steryd?
https://m.fotosik.pl/zdjecie/149a347bcd4cd9c6

kichy

 
Posty: 16
Od: Wto lut 11, 2020 20:28

Post » Pon lip 12, 2021 8:35 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Przede wszystkim jest wskazanie do NATYCHMIATSOWEJ transfuzji!
Inaczej żadne leczenie nie ma szans zadziałać. Kot ma skrajną niedokrwistość i za chwilę umrze z niedotlenienia i przeciążenia serca :(.
Moim zdaniem powinien dostać od razu krew, trzeba zrobić testy na FeLV i FIV oraz podać doksycyklinę np. unidox na wypadek gdyby to była hemobartoneloza, bo może być jak najbardziej.
Leukocytoza wręcz niewiarygodnie wysoka.
Ale cokolwiek to jest bez podania krwi - kot ma bardzo marne szanse na zycie tym bardziej że wyniki się pogarszają :(

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon lip 12, 2021 13:01 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Kot jest bialaczkowy(napisane w pierwszym komentarzu) , steryd odstawiony leczenie u innego vet dostał epo i aransep, dzisiaj trochę odżył zaczyna sama pić próbuje podjadać i wskakiwac gdzie się da, w porównaniu do wczoraj niebo a ziemia, dzisiaj się dowiem co z tą krwią, często odpoczywa, ale zaczęła sama chodzić i nawet się dzisiaj łasiła

kichy

 
Posty: 16
Od: Wto lut 11, 2020 20:28

Post » Pon lip 12, 2021 17:16 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Napisane jest ze wet stwierdził że to może być białaczka...
Edit: juz doczytałam i się poprawiam :oops:

Dlaczego wet stwierdził że nie da się zrobić usg?
Ono jest konieczne by choc wstepnie wykluczyć krwawienie wewnętrzne.
Jeśli to hemobartoneloza to nawet jesli organizm zostanie zmuszony do wyprodukowania wiekszej ilości czerwonych krwinek to bez leczenia choroby bedzie to poprawa chwilowa, za moment organizm je zniszczy.
Dlatego tak wazne jest by kot dostawal z marszu antybiotyk ktory to dziadostwo leczy. I tak powinien jakis dostac bo tak silnie niedotlenione tkanki i jelita są bardzo podatne na nadkazenia.
Steryd tez jest konieczny.
Dostal epo i aranesp?

Konieczne jest zrobienie rozmazu manualnego oraz oznaczenie piziomu retikulocytów. Oznaczyc poziom zelaza i wit. B12. Zrobic usg. Super byloby pobrac krew no PCR w kierunku hemobartoneli tuz przed podaniem unidoxu. Diagnostyka tego kota biednego jest cieniutka :(
Mam troszkę wrażenie ze weci nie bardzo mają pomysł co z tym zrobić :(
A tu trzeba wykluczyć najczęstsze przyczyny i dac kotu czas, transfuzją.
Ostatnio edytowano Pon lip 12, 2021 17:30 przez Blue, łącznie edytowano 2 razy

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon lip 12, 2021 17:25 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Blue pisze:Napisane jest ze wet stwierdził że to może być białaczka.

Blue, nie, kotka jest białaczkowa (pierwszy post pierwsze zdanie) i wet podejrzewa, że teraz białaczka się uaktywniła.
Moim zdaniem niekoniecznie tak musi być.
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35338
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Pon lip 12, 2021 17:29 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Ach, faktycznie, ślepa jestem od upału i czytania na telefonie, 3 razy post czytałam i szukałam tej informacji...
Ale tak czy owak, konieczne są te badania o których pisałam. U kota białaczkowego tym bardziej prawdopodobna jest hemobartoneloza bo to czynnik ryzyka. Podobnie jak nowotwory etc. Przy czym wiedząc co dokładnie się dzieje, jest możliwość zastosowania ukierunkowanego leczenia, wie sie na czym się stoi. Sama morfologia to stanowczo za mało :(

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon lip 12, 2021 18:42 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Witam usg zrobione w sobotę u innego wet, nie widać krwawień, nie ma jakiś strasznych zmian, węzły trochę powiększone, śledziona nawet mniejsza, kot po podaniu aransepu i epo dzisiaj odżył, sama pije, nie trzeba jej karmić strzykawka, już skakała na blat i z blatu, na umywalkę, widać że trochę ja to kosztuje wysiłku ale zdecydowanie odżyła, nie wiem co dalej jutro chyba kolejna wizyta, niestety mój wet jedyne co chciał zrobić to dać steryd, nie robił nawet badań krwi ponownych, dopiero u drugiego wet dowiedziałem się że jest znaczne pogorszenie

kichy

 
Posty: 16
Od: Wto lut 11, 2020 20:28

Post » Pon lip 12, 2021 21:32 Re: Zatrucie, wątroba, wyniki

Bardzo ważne, że kotka zareagowała na aranesp. Mój Kitek po aranespie nie miał żadnej poprawy morfologii :( Ale był dużo starszy od Twojej kotki.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60352
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 358 gości