Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro cze 23, 2021 6:37 Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

Mój dwumiesięczny kotek został zdiagnozowany z robakami. Odkąd z nami jest (czyli od środy 16.06), cierpiał na biegunkę, miał nadęty brzuch i puszczał kał zmieszany z krwią. W poniedziałek 21.06 weterynarz podał mu środki na robaki (fenbendazol) i kazał pojawić się na kolejną dawkę po dwóch tygodniach. Od tego czasu religijnie sprawdzam wszystkie kupki naszego kociaka, ale nic w nich nie widać - nie ma żadnych martwych robali, a brzuszek jest dalej spęczniały i duży. Kot również nie zaczął wymiotować po podaniu leku.
Stąd moje pytanie: kiedy mniej więcej środek na robale zaczyna działać i jak będę wiedziała, że działa/nie działa? Chociaż kot czuje się bardzo dobrze (poza opisanymi przeze mnie objawami zachowuje się, jakby był zdrowy), to ciągła biegunka i rozmiar jego brzucha martwią.

shirogace

 
Posty: 5
Od: Śro cze 23, 2021 6:28

Post » Śro cze 23, 2021 13:02 Re: Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

Fenbendazol powinien być powtórzony codziennie przez 3 dni. To lek, który przy jednokrotnej dawce nie zabija pasożytów, tylko je osłabia.
Kociak może mieć wzdęty brzuch od pokarmu, który źle toleruje. Albo od biegunki tła bakteryjnego. Czym go karmisz? Co jadł w poprzednim domu?

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro cze 23, 2021 13:16 Re: Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

Yocia pisze:Kociak może mieć wzdęty brzuch od pokarmu, który źle toleruje. Albo od biegunki tła bakteryjnego. Czym go karmisz? Co jadł w poprzednim domu?


Nie, akurat i ja, i wet jesteśmy przekonani, że wzdęty brzuszek jest właśnie od ciężkiego zarojenia glistami. A karmię go Animondą Carny dla kociąt. Nie mam pojęcia, co jadł w poprzednim domu – to jeden z dwumiesięcznych kociąt dzikiej kotki, które przyprowadziła komuś do ogródka. Nikt ich nawet nie zabezpieczył, nie wiem nawet, czy ktokolwiek je dokarmiał, zanim wzięłam jednego do domu. Zakładam, że jeśli był dokarmiany, to najtańszym supermarketowym żarciem.

shirogace

 
Posty: 5
Od: Śro cze 23, 2021 6:28

Post » Śro cze 23, 2021 16:46 Re: Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

Yocia pisze:Kociak może mieć wzdęty brzuch od pokarmu, który źle toleruje. Albo od biegunki tła bakteryjnego. Czym go karmisz? Co jadł w poprzednim domu?


A jednak! Pospieszyłam do weterynarza po raz drugi i poprosił, bym zmieniła kotku karmę, żeby zobaczyć, czy to nie alergia. Skontaktowałam się też z osobami, które się nim wcześniej zajmowały. Karmiły go Whiskasem (mokrym i suchym) dla kociąt. Podobno też jego rodzeństwo nie miało biegunki, chociaż jak Leosia karmiłam na samym początku Whiskasem z braku dostępu do lepszej karmy, to tak czy siak biegunkę miał, tylko bez krwi.
Od weterynarza dostał zastrzyk z antybiotykami, żeby wspomóc go w zwalczaniu biegunki. Mam obserwować i patrzeć, co się dzieje :( Mam nadzieję, że kici niedługo się polepszy, bo serce mi się łamie, jak widzę, jak bardzo ma podrażniony odbyt od ciągłego kupkania. Na szczęście dalej zachowuje się normalnie, tuli się, bawi, szaleje po pokoju, więc to daje mi nadzieję.

shirogace

 
Posty: 5
Od: Śro cze 23, 2021 6:28

Post » Śro cze 23, 2021 17:03 Re: Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

Moje kociaki odrobaczałam chyba pięć razy :( Naprawdę bałam się, że je zabiję, były tak straszliwie zarobaczone. Robale rzadko można zobaczyć w kupie, czy wymiocinach. Posłuchaj weta, on wie, co robi.
Jeszcze jedno. Koty nie powinny być karmione monotematycznie, zmieniaj karmy, dawaj surowe mięso ..itd. Zwracaj uwagę, czy kot pije wodę. Kilka razy było już na forum o tym, że miska z wodą, a najlepiej kilka, nie powinny być obok miski z karmą. To bardzo ważne.

ewar

 
Posty: 54974
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Śro cze 23, 2021 17:16 Re: Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

ewar pisze:Zwracaj uwagę, czy kot pije wodę.

Na szczęście pije, co mnie cieszy, bo jakoś nadrabia tę całą wodę, którą wydala w biegunce. A miska z wodą znajduje się z daleka od jedzenia i kuwety. Co do karmy, to zamówię mu dzisiaj MAC's for kittens w różnych smakach... Może źle reaguje na Animondę.

shirogace

 
Posty: 5
Od: Śro cze 23, 2021 6:28

Post » Śro cze 23, 2021 18:43 Re: Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

Taka biegunka z krwią, samoistne popuszczanie... może oznaczać pierwotniaki. Czyli lamblie, kokcydia... Kot winien mieć zrobione badanie kału w kierunku pasożytów z uwzględnieniem powyższych. O nie trzeba poprosić bo zwykle badanie nie obejmuje tego.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55360
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon cze 28, 2021 21:43 Re: Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

Update, gdyby kogoś ciekawiło: odkąd Leoś dostał leki od weterynarza, stan jego odchodów się poprawił, ale nadal cierpiał na lekką biegunkę. Kombinowałam z różnymi rodzajami karmy. Jak na razie najlepsze wyniki mieliśmy z mieszankę karmy mokrej z karmą suchą (MAC's Kittens Turkey & Rabbit z Applaws Kitten Chicken), dzięki tej kombinacji udało mu się wyprodukować dwie zdrowe kupki o właściwym kolorze i konsystencji :) Również jego częstotliwość wydalania odchodów spadła, z 6-9 do 3-4 razy dziennie. Jeszcze nie jestem pewna, czy to marka jedzenia, konkretny składnik czy coś innego są przyczyną jego biegunek, ale cieszę się, że jest poprawa.
Co do jego brzuszka, to niestety dalej jest spęczniały. Liczę na to, że po drugiej dawce odrobaczania opuchlizna zacznie znikać wraz z robakami...

shirogace

 
Posty: 5
Od: Śro cze 23, 2021 6:28

Post » Pon cze 28, 2021 22:18 Re: Jak wiedzieć, czy odrobaczanie jest skuteczne?

Fajnie, że się poprawia, chociaż 3-4 razy na dobę to jeszcze za często. Ale jest lepiej! :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60201
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: AGdansk, Majestic-12 [Bot] i 302 gości