Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt cze 18, 2021 17:07 Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

witam, mam pytanie dotyczące zachowania mojej kotki. Otóż od jakiegoś czasu zauważyłam, że oddaje mocz pod drzwi wyjściowe. To dziwne zachowanie, wcześniej tego nie robiła. Ma kuwetę która jest regularnie czyszczona, także kiedy nie ma dostępu do tych drzwi, załatwia się w kuwecie. Jest wysterylizowana, niewychodząca (jedynie wyprowadzana czasem na smyczy), ma rok. Czy wie ktoś może jak temu zaradzić lub jakie są przyczyny tego? Przepraszam jeżeli ten temat był już poruszany, ale wolałabym opisać przypadek mojego kota osobno.

cursedcat21

 
Posty: 5
Od: Pt cze 18, 2021 17:01

Post » Sob cze 19, 2021 4:26 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

przyczyny mogą być zdrowotne i behawioralne, by się zająć tymi drugimi, najpierw trzeba wykluczyć pierwsze- zacząc od podstawowych badań- krew, porządne badanie moczu, usg jamy brzusznej- pęcherza, nerek.

A równolegle jednak zacząć od sprawdzenia kuwety- jakiego żwirku uzywacie? w jakim miejscu kuweta stoi? Co to za kuweta? Jeśli jakaś z tych rzeczy jest średnio akceptowalna, kotka mogła przestać toleować to, co do tej pory było przez nią tolerowane.
Zastanów się, czy coś w domu się zmieniło- od najprostszych, ustawienie mebli, zachowania domowników.

I jeśli wiesz, że na forum było dużo watków- czytałaś je? Próbowałaś wykorzystać rady opisywane w nich? Coś zadziało/ nie zadziałało?
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Sob cze 19, 2021 6:58 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

maczkowa pisze:przyczyny mogą być zdrowotne i behawioralne, by się zająć tymi drugimi, najpierw trzeba wykluczyć pierwsze- zacząc od podstawowych badań- krew, porządne badanie moczu, usg jamy brzusznej- pęcherza, nerek.

Dokładnie :ok:

ewar

 
Posty: 54905
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Pon cze 21, 2021 9:52 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

A kotka jest sterylizowana?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon cze 21, 2021 11:37 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

Tak, jest to napisane w pierwszym poście.

ewar

 
Posty: 54905
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Pon cze 21, 2021 17:19 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

Aj, nie zauważyłam, rzeczywiście. No to trzeba zacząć od badań.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie cze 27, 2021 21:36 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

Zestaw badań oczywiście w pierwszej kolejności.
Co do problemów behawioralnych - miałam kiedyś kocura, który obsikiwał różne miejsca (strasznie neurotyczny typ). Zauważyłam jedną prawidłowość - drzwi wejściowe były obsikane za każdym razem, gdy na klatce schodowej były jakieś hałasy, albo przyszła do mnie obca osoba. Podobnie z oknem - kałuża na parapecie po każdej burzy ;)
Może kotka się czegoś/kogoś boi? Może sąsiedzi hałasują albo sprawili sobie psa? Przyszedł ktoś, kogo się wystraszyła?

joanna z kotami

 
Posty: 1754
Od: Czw paź 20, 2005 22:36
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon cze 28, 2021 23:26 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

To była moja pierwsza myśl - czy za drzwiami nic się nie zmieniło?

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51

Post » Pt lip 02, 2021 19:54 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

maczkowa pisze:przyczyny mogą być zdrowotne i behawioralne, by się zająć tymi drugimi, najpierw trzeba wykluczyć pierwsze- zacząc od podstawowych badań- krew, porządne badanie moczu, usg jamy brzusznej- pęcherza, nerek.

A równolegle jednak zacząć od sprawdzenia kuwety- jakiego żwirku uzywacie? w jakim miejscu kuweta stoi? Co to za kuweta? Jeśli jakaś z tych rzeczy jest średnio akceptowalna, kotka mogła przestać toleować to, co do tej pory było przez nią tolerowane.
Zastanów się, czy coś w domu się zmieniło- od najprostszych, ustawienie mebli, zachowania domowników.

I jeśli wiesz, że na forum było dużo watków- czytałaś je? Próbowałaś wykorzystać rady opisywane w nich? Coś zadziało/ nie zadziałało?


Do kuwety używam drewnianego podłoża (żwirek "drewniany") ze względu na to, że eliminował on przykre zapachy. Być może masz rację, spróbuję innego żwirku. Jeśli chodzi o ustawienie mebli akurat nie było zmieniane. Co do wątków, właśnie czytałam je i może pójdę też z kotem do weterynarza. Dziękuję za poradę

cursedcat21

 
Posty: 5
Od: Pt cze 18, 2021 17:01

Post » Pt lip 02, 2021 19:56 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

joanna z kotami pisze:Zestaw badań oczywiście w pierwszej kolejności.
Co do problemów behawioralnych - miałam kiedyś kocura, który obsikiwał różne miejsca (strasznie neurotyczny typ). Zauważyłam jedną prawidłowość - drzwi wejściowe były obsikane za każdym razem, gdy na klatce schodowej były jakieś hałasy, albo przyszła do mnie obca osoba. Podobnie z oknem - kałuża na parapecie po każdej burzy ;)
Może kotka się czegoś/kogoś boi? Może sąsiedzi hałasują albo sprawili sobie psa? Przyszedł ktoś, kogo się wystraszyła?

Wydaje mi się, że nie ma jakiś hałasów szczególnych u nas. Ale prawda, kot pomimo że zamknęłam drzwi od wejścia do korytarza, obsikuje inne drzwi które są w poblizu :/

cursedcat21

 
Posty: 5
Od: Pt cze 18, 2021 17:01

Post » Pt lip 02, 2021 19:57 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

Sierra pisze:To była moja pierwsza myśl - czy za drzwiami nic się nie zmieniło?

Ogólnie to pomimo że zamykamy drzwi do tego korytarza z drzwiami zewnętrznymi, kotka obsikuje drzwi w pobliżu tego miejsca.

cursedcat21

 
Posty: 5
Od: Pt cze 18, 2021 17:01

Post » Pt lip 02, 2021 19:59 Re: Oddawanie moczu przez kota poza kuwetą

Dziękuję wszystkim za porady, pójdę z kotem do weterynarza i zobaczę czy wszystko ok z nerkami. Wymienię może też żwirek, jak coś się zmieni to dam znać, być może komuś też pomogę :)

cursedcat21

 
Posty: 5
Od: Pt cze 18, 2021 17:01




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 226 gości