Parafina

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie cze 06, 2021 8:55 Parafina

Mam starszego kota, lat 13. W ostatnim czasie zauważyłam, że mniej regularnie korzysta z toalety w celu wypróżnienia (odstępy 2 - 3 dniowe) plus od tygodnia codziennie wymiotował (wieczorem, po jedzeniu - treścią żołądka lub żółtą wydzieliną). Widać było, że kot zagląda do kuwety, ale bezskutecznie. Mój weterynarz na urlopie, stąd udałam się do innego, który podał antybiotyk i zalecił zastosować parafinę. Podałam wczoraj, próbowałam 9,5 ml, ale myślę, że udalo się może z 6-7 ml. W międyczasie przeczytałam, że odchodzi się już od podania parafiny i że kot może nawet się nią zakrzsztusić (więc zmieniłam podawanie ze strzykawki na dodanie do pokarmu). Boję się, że tylko zaszkodziłam kotu, bo minęło 16h od ostatniej dawki a kot nawet się nie wypróżnił.
Dodam, że rok temu zdiagnozowano u kota niewydolność nerek, którą udalo się mocno złagodzić za pomocą diety i sanacji jamy ustnej, plus kot jest cały czas na eneralu. Wynki po tym leczeniu miał dobre. Dopiero we wtorek wraca mój weterynarz, stąd moja prośba o wasze wsparcie. Jutro miałam mieć wizytę kontrolną u lekarza, który zalecił parafinę, ale wolę poczekać na powrót mojego. Czy jest szansa, że parafina zacznie jeszcze działać i że nie zaszkodziłam kotu?

dezet

 
Posty: 1
Od: Nie cze 06, 2021 8:38

Post » Pon cze 07, 2021 0:22 Re: Parafina

Teoretycznie kot już powinien się wypróżnić. Wet zalecił za dużo naraz. Podaje się około 5ml jednorazowo, a jeśli nie przyniesie rezultatu, to się powtarza tę dawkę. Do karmy też można dodawać, bez różnicy. Czy wet wymacał kotu masy kałowe zalegające w jelitach?
Zamiast parafiny można dać bezsmakową laktulozę, która rozmiękcza zatwardzenie.
Poza tym kot powinien dużo pić.
Czy kot ma apetyt? Jeżeli próbuje się załatwić i nie może, pomaga posmarowanie odbytu parafiną lub włożenie tam termometru posmarowanego parafiną. W ostateczności wet zrobi lewatywę.
Kota trzeba codziennie wyczesywać, to się nie zakłaczy.
A niezależnie od wszystkiego - skoro sytuacja się powtarza, warto zrobić usg brzucha. Chyba że kot mało je, wtedy załatwianie się co 2 - 3 dni jest ok.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Cosmos, Kocia Lady, pimpuś..wampirek i 181 gości