IBD czy FIP pomocy dobry wet Warszawa poszukiwany

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw kwi 22, 2021 7:30 IBD czy FIP pomocy dobry wet Warszawa poszukiwany

Mam kotke ze stwierdzonym IBD od kilku lat, ostatnio jej stan sie pogorszył, codzienne wymioty, załatwianie sie poza kuwetą, krew i sluz w kale. Ogolnie jest osowiała i widać że ją boli.
Mam juz zaplanowane USG u dok. Marcinienskiego a dzisiaj iodziemy na badania z krwi i tutaj moje pytanie - co powinnam zbadac? bo mam wrażenie ze weterynarze robią jej te badania na oślep a póżniej dają steryd.
Po encortolonie jest lepiej ale nie może go przecież ciągle brać.
Obecnie jest na pół tabletki 5mg encortolonu.
Będe wdzieczna jakie badania zrobić które pokażą co sie dokłądnie niedobrego dzieje w organizmie.
Ostatnio edytowano Pt maja 14, 2021 9:52 przez magda7777, łącznie edytowano 2 razy

magda7777

 
Posty: 79
Od: Pon mar 03, 2014 22:09

Post » Czw kwi 22, 2021 8:00 Re: IBD jakie badania krwi

Niestety są choroby, które można prowadzić tylko terapią przeciwzapalną lub immunosupresyjną. Mało tego. Dla zdrowia organizmu zdecydowanie bardziej szkodliwy jest toczący się przewlekłe stan zapalny niż stosowanie sterydów.
Oprocz zwykłych badań krwi (podstawowych) możesz zbadsc poziom B12 i kwasu foliowego - mogą podpowiedzieć o ewentualnej dysbiozie bakteryjnej lub czy ibd nie przekształca się już w chłoniaka. Ale są to badania dość mało swoiste, rzadko wychodzi taki pewny, książkowy wynik, z którym cokolwiek da się zrobić.
No i badania kału.
Ostatnio edytowano Czw kwi 22, 2021 9:20 przez Yocia, łącznie edytowano 1 raz

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Czw kwi 22, 2021 8:37 Re: IBD jakie badania krwi

Zbadaj jeszcze trzustke fpl, bo zapalenie trzustki często pojawia się przy ibd, i koniecznie funkcjonowanie wątroby choć i funkcje nerek warto sprawdzić.

Marciniunio

 
Posty: 157
Od: Pon paź 29, 2018 17:01

Post » Czw kwi 22, 2021 9:12 Re: IBD jakie badania krwi

Mój pies bierze encorton od 4 lat. Bez tego odruch wymiotny prawie cały czas. Bierze 1/2tab 5mg raz dziennie. Suczka waży 14kg więc dla kota zaczynałabym od mniejszej dawki (może dwa razy dziennie bo pies nie miał biegunek itp ) Niestety tutaj leczy się objawy.
Przez lata też dowiedziałam się że może jeść bez zbóż i ryżu .Tylko kaczkę i indyka. Czym mniej zróżnicowana dieta tym lepsze efekty.

luty-1

 
Posty: 1133
Od: Nie lut 21, 2010 19:19
Lokalizacja: już nie Konstancin

Post » Czw kwi 22, 2021 11:38 Re: IBD jakie badania krwi

Zrobilismy pełne badania łącznie z profilem wątrobowym, nerkowym i trzustkowym.
Kicia dostala przeciwymiotne w zastrzyku i mocniejszy streyd w zastrzyku.
Mam tez pytanie odnośnie karmy, na tą chwile jest na zwykłej karmie tyle ze sensitive, bierze dodtkowe fortiflore i glutamine.
teraz dostałam zalecenie karmy Farmina UltraHypo - czy macie jakies sugestie rekomendacje karmy przy ibd?

magda7777

 
Posty: 79
Od: Pon mar 03, 2014 22:09

Post » Czw kwi 22, 2021 16:17 Re: IBD jakie badania krwi

luty-1 pisze:Mój pies bierze encorton od 4 lat. Bez tego odruch wymiotny prawie cały czas. Bierze 1/2tab 5mg raz dziennie. Suczka waży 14kg więc dla kota zaczynałabym od mniejszej dawki (może dwa razy dziennie bo pies nie miał biegunek itp


Do stłumienia rozbuchanego, zaostrzonego IBD zbyt mała dawka sterydu może więcej zaszkodzić niż pomóc, najpierw trzeba stan zapalny wygasić na ile się uda, a potem stopniowo się zmniejsza dawkę sterydu (najlepiej przy kontroli usg) by znaleźć najmniejszą skuteczną i ją już kontynuować.
Kontrola usg jest bardzo ważna bo na oko może wydawać się że jest super, kot nie ma objawów - ale w usg może się okazać że jelita nadal są w bardzo złym stanie, węzły chłonne bardzo wzbudzone.
5 mg dziennie Encortolonu to nie jest dużo, jeśli objawy wynikają z zaostrzenia choroby a nie z czegoś dodatkowego, a choroba jest wrażliwa na leczenie sterydami.
2.5 mg dziennie to tak naprawdę niewiele.
Ostatnio edytowano Czw kwi 22, 2021 19:37 przez Blue, łącznie edytowano 1 raz

Blue

 
Posty: 23421
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw kwi 22, 2021 17:36 Re: IBD jakie badania krwi

Jesteśmy już po badaniach. Wyszły podwyższone parametry trzustki. Chca kotce podać antybiotyk. Trochę się boję bo czytałam ze przy ostrym zapaleniu trzustki nie powinno się podawać antybiotyku
Tutaj wyniki:
https://naforum.zapodaj.net/a8aab7ba92be.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/e36ffa53ac60.jpg.html

magda7777

 
Posty: 79
Od: Pon mar 03, 2014 22:09

Post » Czw kwi 22, 2021 19:32 Re: IBD jakie badania krwi

Trzustki?
A co tak z trzustką wyszło nie tak?
fPL bardzo ładny.
Amylaza wysoka - ale ona nie oznacza z automatu problemu z trzustką, a na pewno nie jest diagnostyczna w ostrym zapaleniu trzustki, prędzej może oznaczać przewlekły stan zapalny - co przy dłużej trwającym IBD w zasadzie jest normą i bardzo często występuje.
Na pewno nie ma ostrego zapalenia trzustki, przynajmniej nic w wynikach na to nie wskazuje.
Bardziej bym się martwiła że przy rozległym stanie zapalnym macie leukopenię.
Robiliście testy na FeLV i FIV?
Kiedy robiliście ostatnio usg?

Blue

 
Posty: 23421
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw kwi 22, 2021 20:44 Re: IBD jakie badania krwi

Ostatnie usg bylo w listopadzie, byl stwierdzony stan zapalny w jelitach ale węzły nie były powiększone. Wtedy kicia dostala ponownie sterydy. Myślałam że amylaza jest parametrem trzustkowym.
Czyli w takim przypadku powinien być antybiotyk?
We wtorek mamy usg u dr. Marcinskiego
Nie badaliśmy fiv ani felv - ok rzeczywiście warto zrobić w tej sytuacji

magda7777

 
Posty: 79
Od: Pon mar 03, 2014 22:09

Post » Pt maja 14, 2021 9:53 Re: IBD czy FIP pomocy dobry wet Warszawa poszukiwany

Jestem już z kotką po 2 USG u dr Marcinskiego, na pierwszym wyszły przewlekłe stany zapalne w jelitach, trzustce (z cechami zapalenia ostrego), watrobie i płyn w otrzewnej. Kotka była 3 tyg na antybiotyku zeby wyciszyc trzustke. Po kontrolnym USG doktor stwierdzil ze tym razem obraz jest bardzo podobny do IBD albo FIP - ale bardziej mu to wygląda na FIP.

Po USG bylismy pobrac krew na badanie w kierunku FIP ale kicia była juz tak zestresowana ze sie to nie udalo. Dostałała steryd zeby sprawdzić czy to coś poprawi.
Natomiast jestem załamana lekarzami w klinice do której chodze, kazdego dnia inna osoba, z innym planem...Jedna sugeruje włączyć steryd, kolejna nie bo niedobry dla trzustki. Ja sie juz w tym gubie i chciałabym trafić do kompetentnego weta który potrafi diagnozowac i prowadzić takie trudne przypadki - czy ktoś moze kogoś polecić w Warszawie?

magda7777

 
Posty: 79
Od: Pon mar 03, 2014 22:09




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Fayerka, korbacz9, kotcsg i 104 gości