Łysy placek na udzie kota domowego

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt kwi 16, 2021 22:52 Łysy placek na udzie kota domowego

Hej, na wstępie zaznaczę, że byliśmy dzisiaj z kotką u weterynarza. Wet powiedział, że to nie jest świerzb, ale nie umiał określić co to może być. Kitka dostała antybiotyk w strzykawie i coś na zakażenie.

Piszę tutaj z pytaniem, gdyż może ktoś z was miał styczność z podobną sytuacją i jest w stanie podzielić się jakimiś poradami.

Tutaj zdjęcia jak to wygląda:
https://files.fm/u/y3v6cxf8y

Kitka ma 9 miesięcy, jest absolutnie niewychodna i od początku ma drewniany żwirek (cats best comfort) i tydzień temu wyczuliśmy w tym miejscu malutki strupek (na udzie od zewnętrznej strony). Strupek jak strupek - zdarza się gdy kotki się bawią ze sobą. Ale dzisiaj podczas głaskania wyczuliśmy długa, suchą skórę, jakby cała w takich strupkach.
Zaraz pojechałam do weta bo zaniepokoiło nas to i jak wcześniej pisałam - wet nie umiał określić co to może być. Dostaliśmy colreksyderm do przemywania 2x dziennie. I w sumie tyle. W niedzielę mamy iść na ponowienie antybiotyku.

Dodam, że deuga kicia jej siostra nie ma żadnych takich problemów, a sama Rysia jest minimalnie osowiała (po prostu mniej się przytula nie wcześniej, ale nadal się bawi). Apetytu dużego nie ma, mokre poliże, woli sucha karma i dużo wody.

Pomocy. Może coś podobnego widzieliście?

Szarlott

 
Posty: 18
Od: Pt paź 23, 2020 7:50

Post » Pt kwi 16, 2021 23:15 Re: Łysy placek na udzie kota domowego

Nie wiem czy to to samo ale jedna z moich wolnozyjacych kotek miala ostatnio takie wlasnie llyse miejsca na udach i potem takze na brzuszku, poniewaz zaczela obsesyjnie sie wylizywac. Okazalo sie, ze przyczyna byla najprawdopodobniej karma Purina (absolutnie nie karmie kotow ta karma ani zadna sucha tylko dawalam jako przysmaczek po malej garstce chrupek). Na jakis skladnik w tej karmie kicia jest uczulona. Podawanie tych chrupek bylo jedyna zmiana w diecie kotki i gdy wyrzucilam purine kotka po kilku dniach przestala sie wylizywac.
Dodam jeszcze, ze poniewaz jest to kotka wolnozyjaca dostala tez ode mnie na wszelki wypadek krople przeciwpchelne/przeciwkleszczowe na karczek bo nie bylam pewna, ze to wylizywanie nie ma zwiazku z pasozytami ale u Ciebie kotka niewychodzaca wiec to na pewno nie to.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Sob kwi 17, 2021 0:03 Re: Łysy placek na udzie kota domowego

Nie na moje oczy to
Ale takie pytanie
Czy jak ręka pomacasz to nie ma wrażenia ze to ze skory jakby pod palcami taki warkocz w dotyku
?
Lata temu coś takiego widziałam i weci nie wiedzieli co to
Spory czas temu ktoś podobnego coś opisywal
Podejrzewali ze to jakiś pasożyt ,

anka1515

 
Posty: 4069
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Sob kwi 17, 2021 7:12 Re: Łysy placek na udzie kota domowego

Wiek kotki, umiejscowienie i wygląd sugerują tarczkę eozynofilową. To oczywiście żadna diagnoza ;) - ale uważam że pierwsza rzecz do sprawdzenia.

Bardzo często ujawnia się jako reakcja alergiczna na ślinę owadów, pcheł, komarów, kleszczy. Wystarczy jedno ukłucie, a potem sprawa się już toczy, bo jest to tylko taki aktywator tej reakcji autoimmunologicznej.
Czasem atakuje kota z niewiadomego powodu, możliwe ze jako uczulenie na coś innego (choć nie jest to typowe uczulenie, alergen inicjuje jedynie proces) lub stres.

Blue

 
Posty: 23417
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob kwi 17, 2021 7:30 Re: Łysy placek na udzie kota domowego

Wygląda jak ziarniniak liniowy. Zamiast antybiotyku to steryd potrzebny temu kotu :) a potem jak już pisano - poszukiwania co tam kitku uczula.

Yocia

 
Posty: 1597
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Sob kwi 17, 2021 11:33 Re: Łysy placek na udzie kota domowego

Czy to tarczka eozynofilowa czy ziarniniak eozynofilowy, jedna cholera ;) a często jedno przechodzi w drugie.
Ale w sumie masz pewnie rację, autorka wątku nie pisze o świądzie, a przy tarczce częściej występuje, z drugiej strony lekka osowiałość za tarczką przemawia, bo przy niej częściej występuje ogólnoustrojowa reakcja.

Jeszcze jedna sprawa - warto kotu zbadać krew, zrobić panel diagnostyczny, czasem reakcje eozynofilowe są odpowiedzią na jakieś ogólnoustrojowe problemy. Ty dodatkowo widać zmianę zachowania.
Pytanie też kiedy kot był odrobaczany?
I czy miał testy na FeLV i FIV.

Blue

 
Posty: 23417
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob maja 08, 2021 10:55 Re: Łysy placek na udzie kota domowego

Hej.
Po czasie mogę odpisać - dziękuję wam wszystkim za odpowiedzi i pomoc. :) Zmieniony wet i doszliśmy do tego, że to na 99% uczulenie na pochłaniacz zapachu do żwirku. Przestaliśmy go sypać i jest cora lepiej. Strupki zeszły, bąbelki są znikome, a udko już zarasta. Dziękuję!

Szarlott

 
Posty: 18
Od: Pt paź 23, 2020 7:50

Post » Sob maja 08, 2021 22:07 Re: Łysy placek na udzie kota domowego

Super! :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Cosmos, Google [Bot], pimpuś..wampirek, PioByr19 i 235 gości