Koty rasowe

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto kwi 13, 2021 12:47 Koty rasowe

Witam,
Od dawna 'chorowaliśmy' na kota rasy maine coon. Niedawno znaleźliśmy kociątko i od razu pojechaliśmy go obejrzeć. Zobaczyliśmy całą hodowlę, rodziców kociaka, właściciele udzielili nam wszelkich informacji i tak od słowa do słowa podpisaliśmy umowę i wpłaciliśmy zadatek w kwocie 500 zł (łączna cena za kota 2800). Szukając informacji o odpowiednim drapaku dla tej rasy trafiłam na to forum. Gdzie w jednym z wątków od drapaka rozmowa przeszła do kota, hodowli i dalej.
I przechodząc do sedna... Hodowla, z której pochodzi nasz kot należy do stowarzyszenia canis e cat... No i dużo naczytałam się o prawdziwych hodowlach oraz pseudohodowlach. Wychodzi na to, że jesteśmy ignorantami, bo nie interesowały nas stowarzyszenia itd. Zobaczyliśmy ślicznego kota i postanowiliśmy go kupić i teraz sama nie wiem... Jakie jest ryzyko, że kot to jakiś mieszaniec? Sama hodowla i jej właściciele wzbudzili w nas zaufanie. Widzieliśmy koty, jak mieszkają i jak są traktowane i nie mieliśmy odczucia, że coś jest nie tak. A teraz sama nie wiem czego się spodziewać. Kot jest szczepiony, za 2 dni ma kolejne szczepienie, jest odrobaczony i ogólnie zdrowy. Mamy dostać rodowód ale z tego co czytałam w związku z tym, że to canis e cat to będzie on nic nie warty i nie potwierdza, że kot jest rasowy? Jak już nauczę się jak wstawia się tu zdj to dołączę jego zdjęcie :lol:

Minimaxi

 
Posty: 4
Od: Wto kwi 13, 2021 12:34

Post » Wto kwi 13, 2021 13:21 Re: Koty rasowe

https://zapodaj.net/ba36bb8c9db56.jpg.html o to i on. Chodzi o canis e catus i nie jest to hodowla rajska zatoka.
Jak już pisałam wcześniej, NIE WIEDZIAŁAM czym różni się canis e catus od PRAWDZIWEGO stowarzyszenia czy związku, więc porady typu 'nie lepiej było wziąć ze schroniska' są zbędne. Zapomnieliśmy, że wszystko trzeba sprawdzać na każdym kroku i nikomu i niczemu nie można ufać
Ostatnio edytowano Wto kwi 13, 2021 13:56 przez Minimaxi, łącznie edytowano 1 raz

Minimaxi

 
Posty: 4
Od: Wto kwi 13, 2021 12:34

Post » Wto kwi 13, 2021 13:25 Re: Koty rasowe

Minimaxi pisze:Witam,
Od dawna 'chorowaliśmy' na kota rasy maine coon. Niedawno znaleźliśmy kociątko i od razu pojechaliśmy go obejrzeć. Zobaczyliśmy całą hodowlę, rodziców kociaka, właściciele udzielili nam wszelkich informacji i tak od słowa do słowa podpisaliśmy umowę i wpłaciliśmy zadatek w kwocie 500 zł (łączna cena za kota 2800). Szukając informacji o odpowiednim drapaku dla tej rasy trafiłam na to forum. Gdzie w jednym z wątków od drapaka rozmowa przeszła do kota, hodowli i dalej.
I przechodząc do sedna... Hodowla, z której pochodzi nasz kot należy do stowarzyszenia canis e cat... No i dużo naczytałam się o prawdziwych hodowlach oraz pseudohodowlach. Wychodzi na to, że jesteśmy ignorantami, bo nie interesowały nas stowarzyszenia itd. Zobaczyliśmy ślicznego kota i postanowiliśmy go kupić i teraz sama nie wiem... Jakie jest ryzyko, że kot to jakiś mieszaniec? Sama hodowla i jej właściciele wzbudzili w nas zaufanie. Widzieliśmy koty, jak mieszkają i jak są traktowane i nie mieliśmy odczucia, że coś jest nie tak. A teraz sama nie wiem czego się spodziewać. Kot jest szczepiony, za 2 dni ma kolejne szczepienie, jest odrobaczony i ogólnie zdrowy. Mamy dostać rodowód ale z tego co czytałam w związku z tym, że to canis e cat to będzie on nic nie warty i nie potwierdza, że kot jest rasowy? Jak już nauczę się jak wstawia się tu zdj to dołączę jego zdjęcie :lol:


napisz nazwę hodowli , bo z Twojego opisu trudno cokolwiek wywnioskować
stowarzyszenie nazywa się canis e cat.?

czy Canis e Catus?
https://canisecatus.pl/ ?

a hodowla nazywa się Rajska Zatoka?
to ceny poszły do góry od tamtego roku https://www.olx.pl/d/oferta/kocieta-mai ... HIvBb.html

Rodowód możesz sobie przecież powiesić na ścianie, w ramce, i pewnie w ramach tego stowarzyszenia miłośników kotów i psów jest uznawany, nigdzie poza tym już nie. Więc będzie miał wartość ładnej ozdoby ściany.
Ciekawe tylko czy ci wyrosnie kotek w ogóle podobny do tej rasy.
No i czy naprawdę jest zdrowy - bo jak będzie ładny, nawet niepodobny do rasowego, ale zdrowy -to tez ok przecież.

A kto jest rodzicami i dziadkami tego kotka?
bo stowarzyszenie istnieje chyba dopiero niedawno -od 2012?

tutaj np przeczytaj https://felisdenieve.pl/pseudohodowla/
Poniżej znajduje się lista stowarzyszeń i związków niepodlegających żadnej międzynarodowej organizacji felinologicznej typu FIFé, WCF, CFA, TICA. Rodowody wydawane przez poniższe organizacje nie świadczą o rasowości kota i nie są honorowane międzynarodowo, a koty z takimi rodowodami/metrykami NIE są i nigdy nie będą kotami rasowymi:
Canis e Catus – Ogólnopolski Niezależny Związek Miłośników i Hodowców Psów i Kotów Rasowych


i tutaj https://www.swiadomyzakuppsa.pl/2020/04 ... owcow.html

Nie lepiej wziąć ładnego kociaka ze schroniska?
Niż wspierac taki niekontrolowany rozród kotów ?

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto kwi 13, 2021 13:27 Re: Koty rasowe

Tak, chodzi o canis e catus

Minimaxi

 
Posty: 4
Od: Wto kwi 13, 2021 12:34

Post » Wto kwi 13, 2021 13:29 Re: Koty rasowe

:wink: Nie, nie chodzi o rajską zatokę

Minimaxi

 
Posty: 4
Od: Wto kwi 13, 2021 12:34

Post » Wto kwi 13, 2021 14:10 Re: Koty rasowe

Spróbuj poprosić o pokazanie rodowodów obojga rodziców.
W rodowodach, uznawanych przez w/w światowe organizacje, są wymienione co najmniej 4 pokolenia przodków ( ale może być i 8 pokoleń), wszystkie wymienione z imienia, przydomka i z podanym kolorem.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto kwi 13, 2021 14:44 Re: Koty rasowe

Zapytaj również o badania genetyczne rodziców wymagane w danej rasie
Obrazek

andorka

 
Posty: 13112
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Wto kwi 13, 2021 14:46 Re: Koty rasowe

W przypadku rasy Maine Coon ważne są też badania dotyczące wady genetycznej czyli kardiomiopatii.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14225
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Wto kwi 13, 2021 19:40 Re: Koty rasowe

Minimaxi pisze::wink: Nie, nie chodzi o rajską zatokę


a o jaką hodowlę?

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto kwi 13, 2021 20:13 Re: Koty rasowe

mimbla64 pisze:W przypadku rasy Maine Coon ważne są też badania dotyczące wady genetycznej czyli kardiomiopatii.

I koniecznie dopytaj o tendencję w hodowli do dysplazji stawów biodrowych. Mój pierwszy maine coon, mimo, że rasowy, niestety oba biodra musiał mieć operowane. Straszny to ból dla kota.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Wto kwi 20, 2021 14:45 Re: Koty rasowe

No niestety trzeba baczniej zwracać uwagę na wszystko,poruszomny tu wątek przynależność hodowli do "odpowiedniego" związku, niestety nawet to nie gwarantuje nam że hodowca przestrzega regulaminu, czy dochowuje określonych terminów rozrodu kotek itp. Sama szukając kota dla siebie zaczęłam się temu uważniej przyglądać i to co widzę wcale mi się nie podoba. No i tu moje pytanie - gdzie powinno się zgłaszać nieprawidłowości w hodowli? Głownie chodzi o rozmnażanie kotek po kilka razy w ciągu roku wbrew temu co przewidują regulaminy

Kasiula777

 
Posty: 4
Od: Wto kwi 28, 2020 14:26

Post » Śro kwi 21, 2021 7:32 Re: Koty rasowe

Kasiula777 pisze:No niestety trzeba baczniej zwracać uwagę na wszystko,poruszomny tu wątek przynależność hodowli do "odpowiedniego" związku, niestety nawet to nie gwarantuje nam że hodowca przestrzega regulaminu, czy dochowuje określonych terminów rozrodu kotek itp. Sama szukając kota dla siebie zaczęłam się temu uważniej przyglądać i to co widzę wcale mi się nie podoba. No i tu moje pytanie - gdzie powinno się zgłaszać nieprawidłowości w hodowli? Głownie chodzi o rozmnażanie kotek po kilka razy w ciągu roku wbrew temu co przewidują regulaminy
Żaden związek ani klub tego nie gwarantuje.
Hodowcy są dokładnie tak samo uczciwi, staranni, dbali o zwierzęta - jak społeczeństwo, w którym żyją.
Również dokładnie tak samo zachłanni i nieuczciwi, jak reszta społeczeństwa.
Trzeba samemu obejrzeć hodowlę, rodziców, wszystkie koty w hodowli, inne kociaki.
Popatrzeć w rodowody rodziców.
Poczytać o rasie i dopytać o badania przynależne tej rasie.
Dopilnować terminu odbioru kociaka, szczepień, odrobaczeń.
Po prostu trzeba samemu lekcję odrobić...przed zakupem kociaka.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 21, 2021 16:46 Re: Koty rasowe

Tak, to swoją drogą, ale kotek szkoda, bo one jeszcze jednego miotu nie odchowają a już są kryte, gdzie czas na regenerację? Przecież to się tak samo odbije na zdrowiu tych maluchów z kolejnych miotów:( Hodowca tylko ze strony usuwa poprzednie mioty żeby nie można było sprawdzić ile ich jest w ciągu roku i wystawia kolejne ogłoszenia na olx-ach czy gratkach. No i tak się zastanawiam jakim cudem te kociaki dostają rodowody ..

Kasiula777

 
Posty: 4
Od: Wto kwi 28, 2020 14:26

Post » Pt kwi 23, 2021 16:02 Re: Koty rasowe

Proponuje porobić skany wystawionych miotów (łącznie z imionami matek!) i wysłać uprzejmy donosić do odpowiedniej organizacji. Nie ma co się łudzić, że dowolny związek sam z siebie wyłapał wszystkie takie sytuacje...

Sierra

 
Posty: 6297
Od: Sob cze 13, 2020 22:51




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aania, Goldberg, imatotachi, magic99, włóczka i 235 gości