Suche karmy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro paź 21, 2020 22:31 Suche karmy

Dobry wieczór
Jakiś czas temu umieściłam już tutaj post o podsikiwaniu mojej kotki, i chciałam wam bardzo podziękować za rady, udało nam się rozwiązać problem :D .
Teraz jednak przychodzę do was z pytaniem, a mianowicie czy kotka może jeść wyłącznie suchą karmę? Kicia od jakiegoś czasu preferuje tylko chrupki, mimo iż staram się jej podsuwać mokre kąski (bozita, miamor, animonde która była karmiona w poprzednim domu, Dolina Noteci,nawet te mniej polecane jak Winston czy Sheba). Wylizuje tylko sosik, albo wogole nie tyka mokrego, i leci one do kosza :( . Natomiast suchy mogła by jeść cały czas. Wiadomo że jej go odpowiednio wydzielam, plus dostęp do wody w różnych miejscach w mieszkaniu. Aktualnie je Carnilove, Crave oraz Josere. Je też surowe mięso - lubi kurczaka i indyka, ale też w nie oszałamiających ilościach. Martwię się, bo ponoć koty które jedzą wyłącznie suchą karmę mogą mieć w przyszłości problemy z nerkami, ale z drugiej strony nie chcę jej też karmić na siłę. Czy macie może jakieś sposoby żeby ją zachęcić do jedzenia mokrego, i ewentualnie karmy które dostaje są wystarczające czy dawać jej coś innego?
Pozdrawiam

Limbo96

 
Posty: 86
Od: Wto sie 25, 2020 6:25

Post » Czw paź 22, 2020 0:46 Re: Suche karmy

Moje koty też uwielbiają suchą karmę, ale dostają tylko garstkę jako przysmak. I staram się, żeby nie były to karmy zawierające 40% węglowodanów (to raczej karma dla kur, a nie mięsożernych kotów). Naucz się liczyć zawartość węglowodanów w karmie - częściowo jest podawana na opakowaniu. Trzeba zsumować zawartość białka, tłuszczu, popiołu i włókien oraz wody (tzw. Wilgotność - przy suchej karmie często nie jest podawana, wtedy można w przybliżeniu przyjąć 10%). Po zsumowaniu tych 5 składników, podawanych w %, należy sumę odjąć od 100 i wtedy otrzymuje się zawartość węglowodanów (cukrów) w karmie.
Są karmy suche ze stosunkowo niewielką ilością węglowodanów (thrive, purizon, porta21), ale nawet te nie są zdrowe, bo kot nie pije po nich wystarczająco dużo i stąd potem problemy z nerkami.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60347
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw paź 22, 2020 6:21 Re: Suche karmy

Limbo, wiele osób mówi, że dopóki kot wie, że ma do dyspozycji karmę suchą, może nie jeść karmy mokrej. W dodatku, stała obecność suchej powoduje, że kot podgryza jeśli ją lubi, tak naprawdę nie jest głodny, więc nie ma motywacji, by jeść tę mniej przez siebie lubianej. Możesz w procesie przestawiania posypać mokrą karmę sproszkowaną suchą, jakimiś sosikami, pastami, które kot lubi itp.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7113
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw paź 22, 2020 8:31 Re: Suche karmy

Czy człowiek może jeśc wyłącznie suchary?

teoretycznie tak
ale praktycznie? suche jedzenie nie jest dobrym ani zdrowym rozwiązaniem

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27168
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], jolabuk5, kasiek1510, muza_51, Zeeni i 294 gości