Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto paź 13, 2020 11:17 Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Dzień dobry
Mam 2-letnia kotkę, schroniskową.
Kicia od początku nie potrafiła się bawić, mocno gryzła ,zostało jej to do dziś.
W lutym wskoczyła na łóżko, akurat je składałam, łapka wpadła między części łóżka. Kotka zaczęła się szarpać , krzyczeć nie pozwoliła sobie pomóc.Pogryzła mnie tak, że gdy moją rękę zobaczyła weterynarz , wypisała mi antybiotyk, zanim obejrzał kota.
W gabinecie szalała . Musieli ją przyśpić, by móc zbadać.
Na szczęście prześwietlenie nie wykazała żadnych zmian. Po powrocie do domu ( wypadek miała miejsce w sobotę rano) kot dostał szału. Biegała , warczała , krzyczała.Starałam się jej pomóc. odizolować ją i zapewnić jej spokój. Podawałam jej zylkene. Uspokoiła się dopiero w niedzielę ok . godziny 17:00
Kolejny atak nastąpił po ataku padaczki, który miął mój drugi kot. (kwiecień)Pojechałam z nim do weterynarza. Gdy wróciłam Chrupka była już bardzo pobudzona znów biegała , warczała, krzyczała. Znów dostała zylkene. Atak ustąpił na drugi dzień.
W piątek, gdy wychodziłam do pracy, Chrupka schowała się do łazienki. Wiedziałam,że coś nie jest tak .Podałam jej zylkene.
Atak nastąpił w sobotę. Pojechałam do weta.Musiał ją przyśpić,żeby zbadać. Miała lekkie zapałania dziąseł. Pobrała krew na biochemię, morfologię i profil tarczycowy.
Wyniki mam odebrać dziś. Lekarz zaproponował lek ,nie pamiętam nazwy, który wysyca się po ok 3 tygodniach .w tym czasie kot jest pobudzony. Nie chciałam tego leku ,więc dostałam receptę na AFABAM 0,5
Podałam dziś pierwszą tabletkę . Jeszcze nie ma efektu.
Podawanie trudne, bo kot nie pozwala się zbliżyć.
PS Dwóch weterynarzy stwierdziło,że takie koty się usypia.
Czy ktoś z Was spotkał się z takim przypadkiem? Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć. Mam jeszcze trzy koty , które zachowanie Chrupki stresuje.
Czekam na odpowiedzi M
Ostatnio edytowano Wto paź 13, 2020 12:41 przez noel 1, łącznie edytowano 1 raz

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12

Post » Wto paź 13, 2020 12:18 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Nie bardzo rozumiem kiedy sytuacja miała miejsce...
Piszesz o lutym, potem wyliczasz dni tygodnia. Ostatnie incydenty miały miejsce w ostatnim tygodniu czy wtedy w lutym?
To że pogryzła Cię w trakcie uwięźnięcia łapki, to nic dziwnego, była przerażona, że walczy w gabinecie-niektóre koty tak mają.
Właściwie do tej pory weci niewiele zaproponowali :cry: Daj jej szansę na stabilizację emocjonalną, odizoluj od pozostałych kotów, trzeba zrobić badania krwi i moczu i wówczas ewentualnie wkroczyć z farmakoterapią. Trzeba pamiętać że długofalowo nie zadziała jednorazowe czy doraźne podanie leków.
Z pewnością odezwą się osoby które będą umiały Ci coś więcej doradzić.

makrzy

 
Posty: 971
Od: Sob sie 04, 2018 14:23
Lokalizacja: śląsk

Post » Wto paź 13, 2020 12:31 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Pierwszy atak był w lutym, później w kwietniu , ostatni teraz.
Zrobiłam kici badania , dziś będą wyniki

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12

Post » Wto paź 13, 2020 12:41 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

a jak ona sie zachowuje między tymi "atakami"? tak, jak dotychczas na codzien, czy też się coś zmieniło?

Zylkene nie jest środkiem, który działa natychmiast i po 1 podaniu, jak tabletka przeciwbólowa, jednak trzeba go podawac jakiś czas, zeby osiągnąć efekty, mam wrażenie, że uspokojenie kotki było niezależne od podania zylkene,
Z takich łagodzących uspokajaczy teraz sporo osób poleca olejek cbd, ktoś wrzucał nawet specjalny dla kotów.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7117
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Wto paź 13, 2020 12:46 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Poza wszelkimi innymi lekami, zaczęłabym podawać kotce Tryptofan.
25 mg/kg wagi ciała.
Dosypuje się i miesza z mokrym jedzeniem.
Też nie działa od razu tylko najwcześniej po tygodniu (większość wyciszaczy tak ma, że efekty widać po 10-14 dniach podawania dopiero).
Tryptofan kupowałam w sklepach dla kulturystów, największe możliwe kapsułki.
Otwierałam kapsułkę i "na oko" wsypywałam odpowiednią część proszku do jedzenia.
Kapsułki warto zbierać ( po wszystkim co się da, różnej wielkości), bo potem można sobie proszek rozdzielić.
Sprawdzaj skład, żeby był sam Tryptofan bez innych aminokwasów.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13726
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto paź 13, 2020 12:49 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Chrupka jest słodką kicinią , takie małe czarne sreberko. Wszędzie jej pełno. Lubi siedzieć na oknie i "rozmawiać" z ptakami , goni muchy, bawi się zabawkami, przynosi mi je i chce żebym jej rzucała.
Zauważyłam tylko,że jest bardzo agresywna w czasie zabawy. Bawi się tylko Timim ( to duży 10 kilowy kocur)Jest łakomczuszkiem i strasznym przytulakiem.
Chrupka w czasie zabawy gryzie go tak,że Timi ucieka.
Nie wiem, co powoduje jej agresje. W domu nic się nie zmieniło.Nie odwiedza nas tabun gości , więc koty mają spokój.

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12

Post » Wto paź 13, 2020 13:09 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

czy w wynikach będzie poziom T4 ? czy w ogóle były brane pod uwagę zaburzenia pracy tarczycy?
edit: doczytałam że będą.
tu jeden z ostatnich wątków o agresywnym kocie. Szkoda że Rumpus już się nie pojawia
viewtopic.php?f=13&t=195514

SabaS

 
Posty: 4514
Od: Śro lis 14, 2018 8:58

Post » Wto paź 13, 2020 14:40 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Witaj
Moje zdanie. Zaczał bym od dokładnego zbadania kota. pełna Morfologia, biochemia, elektroforeza. Zrobił bym też badanie dna oka, oraz sprawy moczowe. Mój świetej Pamięci Pixuś gdy miał problemy z nerkami i pęcherzem tęż dostawał szału. Kot Ci nie powie że coś go boli. Jeśli zajdzie potem potrzeba można zrobić też usg. Jeśli wszystko będzie dobrze trzeba szukać przyczyn w głowie i lub bechawioralnych.
Zdrówka Kici
Pozdrawiam

beecker

 
Posty: 50
Od: Nie wrz 13, 2015 22:22

Post » Śro paź 14, 2020 11:58 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

dzień dobry
Dostałam wynik profilu tarczycowego
T4 całkowita 1,63 norma 1-2,5
T4 wolna 1,12 norma 0,5-2,6

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12

Post » Śro paź 14, 2020 12:02 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Chrupka dostała drugi dzień Afabam 0,5 i dziś się uspokoiła.
Tylko apetyt jej się wyostrzył

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12

Post » Śro paź 14, 2020 12:04 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Wyniki morfologii i biochemii w normie

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12

Post » Śro paź 14, 2020 12:05 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Oby lek działał i kotka się uspokoiła! :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60387
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro paź 14, 2020 12:10 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Dzięki za kciuki :D

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12

Post » Śro paź 14, 2020 18:10 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Poobserwuj kotkę na leku który bierze, ale gdyby okazało się ze nie działa lub z innego powodu trzeba go odstawić (to silna benzodiazepina) pogadałabym z wetem o podawaniu Gabapentinu. To lek który wycisza układ nerwowy, nadaje się do długotrwałego stosowania i większość kotów reaguje na niego super, działa przy okazji uspokajająco oraz co bardzo ważne - przeciwbólowo na niektóre rodzaje bólu.
Z tego co piszesz to kotka dostaje tych bardzo długich w sumie ataków po sytuacjach dla niej bardzo stresowych (acz nie wiem co było przed 3 atakiem) lub związanych z bólem. Łapa nie musi być złamana by bardzo, bardzo boleć. Może ona ma jakieś ataki bólowe i to one wprowadzają ją w taki stan? Warto by było podać jej silny, szybko działający lek przeciwbólowy (najlepiej opioid) w sytuacji gdy widzisz że atak się zbliża wielkimi krokami lub już ją weźmie. Ustąpienie ataku wkrótce po podaniu leku byłoby bardzo diagnostyczne.

Blue

 
Posty: 23498
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw paź 15, 2020 19:06 Re: Dwóch weterynarzy powiedziało" Kota trzeba uśpić" Pomocy

Dzień dobry
Dziękuję Blue. Rozmawiałam z lekarzem. Przyznał,że lek , który zaproponowałaś jest dobry.Doradził,żeby sprawdzić , jak działa Frontin ewentualnie podać Gabapentin.
Dziś Chrupka (trzeci dzień)brała tabletki i jest grzeczna.
To znów jest mój kochany ,słodki Chrupaczek

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], jolabuk5, magnificent tree, ryniek i 539 gości