Kot uczulony na opioidy.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon paź 12, 2020 17:10 Kot uczulony na opioidy.

Kot uczulony na opioidy. Czy alergia jest na wszystkie opioidy? Co podać w zapaleniu trzustki?
Kot rano u weta dostał Bunodol. Wpadł we wstrząs anafilaktyczny. Druga wizyta. USG, RTG, diagnoza: zapalenie trzustki. Temperatura 35 st. Mamy matę grzewczą ale kotka ucieka. Płacze. Co robić?
Uroda moja nie sięga szczytu szczytów, ale mój pies patrzy na mnie oczami pełnymi zachwytu
L. J. Kern
1 - Trudne początki kota Dropsa
2 - Drops + reszta (trudne życie)
3 - Drops + koty
Amorka i Mumiś

Obrazek

ewkkrem

Avatar użytkownika
 
Posty: 7989
Od: Czw lip 27, 2017 15:20
Lokalizacja: Włocławek

Post » Pon paź 12, 2020 19:02 Re: Kot uczulony na opioidy.

Zaznaczam

anka1515

 
Posty: 4100
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon paź 12, 2020 19:27 Re: Kot uczulony na opioidy.

Na wysokości zadania stanął FB. Tzn. dostaliśmy szybko odpowiedzi i porady. Na razie kotka się uspokoiła ale przyjmuje pozycję bólową. My też się uspokoiłyśmy (troszkę) bo informacje z FB pokrywają się z informacjami od weta. Najtrudniej jest "utrzymać kotkę w cieple". Z termoforka ucieka. Z maty grzewczej, na najniższej temperaturze, też :( . Na razie leży na łóżku, (na kołdrze) przy boku pańci ale nie tak swobodnie.
Kocham Forum Miau a teraz zaczynam się przekonywać do FB-ka.
Kotka, o której piszę nie jest moja. Nie mam przed oczami jej wypisu, leków, które jej podano. Wyglądała strasznie. Miała, wg. weta, typowy "odlot" narkotyczny. Źrenice jak piłki, bezwład, miauczenie i nawet jak na chwilę się uspokoiła to najlżejszy dotyk powodował miauczenie. Ślinienie potworne i dyszenie jak w wielkim stresie i baaardzo szybki oddech.
Czekamy do jutra.
Uroda moja nie sięga szczytu szczytów, ale mój pies patrzy na mnie oczami pełnymi zachwytu
L. J. Kern
1 - Trudne początki kota Dropsa
2 - Drops + reszta (trudne życie)
3 - Drops + koty
Amorka i Mumiś

Obrazek

ewkkrem

Avatar użytkownika
 
Posty: 7989
Od: Czw lip 27, 2017 15:20
Lokalizacja: Włocławek

Post » Pon paź 12, 2020 19:57 Re: Kot uczulony na opioidy.

Ewkkrem tak na szybko
O kotach nie wiem ale nie dawno dawałam i chyba to dobrze nie działało
Ale dwa złamania miałam leczone przez tel
Na koniec dostałam plaster i odleciałam
Dostałam toksycznego zapalenia wątroby jak im wierzyć
To tak na szybko
Robiłam sama badania wcześniej ale prawie były ok
Przed odlotem usg chwil ok zróbcie wątrobowe poZniej postaram się poszukać
Chyba alat i gtp bardzo przekroczylo

anka1515

 
Posty: 4100
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon paź 12, 2020 20:04 Re: Kot uczulony na opioidy.

anka1515 pisze:Ewkkrem tak na szybko
O kotach nie wiem ale nie dawno dawałam i chyba to dobrze nie działało
Ale dwa złamania miałam leczone przez tel
Na koniec dostałam plaster i odleciałam
Dostałam toksycznego zapalenia wątroby jak im wierzyć
To tak na szybko
Robiłam sama badania wcześniej ale prawie były ok
Przed odlotem usg chwil ok zróbcie wątrobowe poZniej postaram się poszukać
Chyba alat i gtp bardzo przekroczylo

anka1515 Ty czy kot??? 8O . U naszej kotki usg, rtg i krew (m.in. nerki i wątroba) były robione ok 2 godź po "ataku". Trzustka - to co z krwi można - też. Alat i gtp to nie wiem. Wyniku u sąsiadki a nie chcę dzwonić, coby nie stresować kotki :mrgreen: . Na razie chyba kotka się trzyma bo ... tel. milczy. Noc wyjęta :(
Uroda moja nie sięga szczytu szczytów, ale mój pies patrzy na mnie oczami pełnymi zachwytu
L. J. Kern
1 - Trudne początki kota Dropsa
2 - Drops + reszta (trudne życie)
3 - Drops + koty
Amorka i Mumiś

Obrazek

ewkkrem

Avatar użytkownika
 
Posty: 7989
Od: Czw lip 27, 2017 15:20
Lokalizacja: Włocławek

Post » Pon paź 12, 2020 20:14 Re: Kot uczulony na opioidy.

Ja

anka1515

 
Posty: 4100
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Pon paź 12, 2020 20:46 Re: Kot uczulony na opioidy.

To był wstrząs anafilaktyczny - jak napisałaś w pierwszym poście - czy zdarzająca się u kotów reakcja na zbyt dużą (czasem tak ogólnie a czasem dla danego kota) dawkę opioidu? Bo z tego co piszesz potem - to raczej chodziło o to drugie.
Nie do końca rozumiem Twoje komentarze odnośnie FB i Miau, porównywanie ich? Nie stanęliśmy na wysokości zadania?
Zadałaś pytanie na które nikt akurat nie znał odpowiedzi a sprawa była z gatunku specjalistycznych jeśli by to był wstrząs, co Ci doradzić? Podaj inny lek? A jak kot się przekręci? Ja bym się nie odważyła udzielać tak wymagających ogromnej wiedzy i znajomości kota rad.

Teraz napisałaś że kot miał objawy silnego pobudzenia układu nerwowego po podaniu opioidów. To coś zupełnie innego niż wstrząs.

Ja dopiero teraz tu zajrzałam, widzę że kotka jest już dogrzewana. Przy ostrym zapaleniu trzustki trzeba to robić ostrożnie, lepiej żeby wokół kotki było bardzo ciepło (skierować w jej kierunku farelkę? a ona niech leży na czymś co dobrze izoluje od zimna) niż grzać sam brzuch na termoforze. Z taką temperaturą powinna tak naprawdę być w inkubatorze bo jest to stan zagrożenia życia :(
Dostaje coś przeciwbólowego?
Taka reakcja na opioid, jeśli podana dawka była prawidłowa dla jej wagi - może świadczyć o niewydolności wątroby lub nerek i zaburzonym metaboliźmie.

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon paź 12, 2020 23:12 Re: Kot uczulony na opioidy.

Blue pisze:To był wstrząs anafilaktyczny - jak napisałaś w pierwszym poście - czy zdarzająca się u kotów reakcja na zbyt dużą (czasem tak ogólnie a czasem dla danego kota) dawkę opioidu? Bo z tego co piszesz potem - to raczej chodziło o to drugie.
Nie do końca rozumiem Twoje komentarze odnośnie FB i Miau, porównywanie ich? Nie stanęliśmy na wysokości zadania?
Zadałaś pytanie na które nikt akurat nie znał odpowiedzi a sprawa była z gatunku specjalistycznych jeśli by to był wstrząs, co Ci doradzić? Podaj inny lek? A jak kot się przekręci? Ja bym się nie odważyła udzielać tak wymagających ogromnej wiedzy i znajomości kota rad.

Teraz napisałaś że kot miał objawy silnego pobudzenia układu nerwowego po podaniu opioidów. To coś zupełnie innego niż wstrząs.

Ja dopiero teraz tu zajrzałam, widzę że kotka jest już dogrzewana. Przy ostrym zapaleniu trzustki trzeba to robić ostrożnie, lepiej żeby wokół kotki było bardzo ciepło (skierować w jej kierunku farelkę? a ona niech leży na czymś co dobrze izoluje od zimna) niż grzać sam brzuch na termoforze. Z taką temperaturą powinna tak naprawdę być w inkubatorze bo jest to stan zagrożenia życia :(
Dostaje coś przeciwbólowego?
Taka reakcja na opioid, jeśli podana dawka była prawidłowa dla jej wagi - może świadczyć o niewydolności wątroby lub nerek i zaburzonym metaboliźmie.

Blue, przede wszystkim dziękuję bardzo, że się odezwałaś, że znalazłaś czas i chęć :201494 . Opiszę sytuację: Chanel to spokojna, 10-cio letnia kotka. Rano zaczęła wokalizować i jej opiekunka pobiegła do weta. W dodatku w tym domu jest inna kotka, która ma problemy bechawioralne?, psychicznne? Nie wiemy. Ma ataki agresji. Jest w trakcie diagnostyki i weci zalecają eutanazję. Jest to dom czterokoci więc inne koty też zaczynają "świrować". Opiekunka również :( . Sytuacja psychiczna dla kotów nieciekawa :(
Ja, tak na cito, znalazłam "opinie w internecie" że na zapalenie trzustki przeciwbólowe leki to najlepiej opioidy. Nie wiem ile w tym prawdy ale jeżeli kot może być uczulony na np. Bunodol, który dostał to inny opioid może nie powodować alergii? Czego próbować?
Przepraszam za chaos w wypowiedzi ale co robić? Morfologia, biochemia, wątroba i nerki są dobre, Jedynie trzustka podrażniona.
Napewno nie "zdradzę" forum Miau dla FB tylko ... jak trwoga to FB odpowiada szybciej :D . Nie znaczy to, że lepiej ale czyż mogłam marzyć, że Ty się odezwiesz? :1luvu:
Uroda moja nie sięga szczytu szczytów, ale mój pies patrzy na mnie oczami pełnymi zachwytu
L. J. Kern
1 - Trudne początki kota Dropsa
2 - Drops + reszta (trudne życie)
3 - Drops + koty
Amorka i Mumiś

Obrazek

ewkkrem

Avatar użytkownika
 
Posty: 7989
Od: Czw lip 27, 2017 15:20
Lokalizacja: Włocławek

Post » Wto paź 13, 2020 6:33 Re: Kot uczulony na opioidy.

To prawda że opioidy są najskuteczniejszymi i najbezpieczniejszymi lekami przeciwbólowymi przy zapaleniu trzustki.
Podane w zbyt dużej dawce mogą spowodować takie objawy jak u tej koteczki, dawka mogła być też prawidłowo dobrana ale bardzo chory organizm mógł na nią nadmiernie zareagować. Jeśli to nie był wstrząs tylko reakcja układu nerwowego, mniejsza dawka powinna być bezpieczna i nie dawać takich jazd. No ale pytanie - co to było. Ja na nie nie odpowiem...
A jesli uczulenie - to nie odpowiem czy na opioid czy na dodatkowy składnik leku. No niestety, tu już wet musi podjąć decyzję, ważne by lek został podany w lecznicy i kotka była w zasięgu weta przez godzinę (conajmniej pół) po podaniu.

Koteczka musi być ostrożnie dogrzewana, intensywnie płukana (to podstawa przy zapaleniu trzustki) - co do zawartości kroplówek (muszą być ogrzane!) wszystko zależy od wyników jonogramu (przy zapaleniu trzustki bywa zaburzony mocno, do stanu zagrożenia życia włącznie i trzeba to stabilizować) oraz reszty wyników i tego czy kotka je. Podaje się też dodatkowe leki w zależności od stanu i sytuacji.
Ona nie miała żadnych objawów przed tym pojawieniem się wokalizacji? Co wykazało zapalenie trzustki?

To nie chodzi o zdradę - w pilnych sprawach trzeba szukać pomocy gdzie się da i jest to ze wszech miar słuszne :)
Tylko to tak zabrzmiało, ekhm ;) z wyrzutem ;)
A może ja się czepiam - też możliwe :)

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto paź 13, 2020 10:12 Re: Kot uczulony na opioidy.

Dzień dobry
To moja koteczka Chanel jest bohaterką tego wątku. Kicia milutka kochana, grzeczna.Trochę płochliwa.Nie daje się wziąć na ręce
Wczoraj rano zaczęła płakać i chodzić na ugiętych łapkach.Natychmiast ja zabrałam do weterynarza. Obejrzał , osłuchała stwierdził ,że temperatura w normie , węzły w normie, Śluzówki róŻowe, wilgotne crt 1s, brzuch tkliwy , masy kałowe w prostnicy
Dostała FATROLAX 100ML- 10 1ml
TOLFINE INJ 100ML- 0,4 ml
BUPAQ MULTIDOSE 10ML - 0,05
Kiedy wracałam do domu kicia zaczęła płakać
Gdy wyjęłam ją z kontenerka przewróciła się na plecy , zaczęła się wić , miała jakieś drgawki, języczek zrobił się siny, bardzo ciężko oddychała
Zadzwoniłam do gabinetu kazali mi natychmiast wracać

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12

Post » Wto paź 13, 2020 10:35 Re: Kot uczulony na opioidy.

W czasie drugiej wizyty miała zrobione RTG
-zagazowane jelita cienkie,żołądek
-płuca czyste
stopień zmian : Duży
Diagnoza - zapalenie trzustki i wątroby
reakcja anafilaktyczna po bupaqu
rokowania ostrożne

Zastosowane leki
SEDATOR 10 ML - 0,1 ML
CERENIA INJ (20 ML)- 0,3 ML
ENROXIL INJ 5% 100ML - 0,4 ML
RAPIDEXON INJ 0,2%-1 SZT
LINCO-SPECTIN 0,8 ML

Po powrocie do domu kicia płakała , nie mogła sobie znaleźć miejsca. Nie chciała dogrzewać się termoforem. Po kilku godzinach się uspokoiła. Zrobiła siusiu i kupkę. W nocy trochę spała , trochę się kręciła.
Rano nie chce jeść.
Czy można podać jej convę?
Dziś jestem umówiona u weta na 16.

noel 1

 
Posty: 328
Od: Czw kwi 26, 2012 18:12




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ASK@, Blue i 244 gości