jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw wrz 24, 2020 9:48 jaka karma dla kota z chorą trzustką?

witam


która karma dla kota który ma problemy z trzustką będzie dobra?

DR. BERG PRO-SCHONKOST

Skład: łosoś 70%, substancje mineralne 1%, lecznicza glinka 0,1%, mniszek lekarski 0.05%.

Składniki analityczne: surowe białko 7%, tłuszcz surowy 4%, surowe włókno 1%, surowy popiół 1,5%

wilgotność 80%, sód 0,11%, potas 0,25%.

Dodatki dietetyczne (na kg): witamina A 4000 IE, witamina D3 400 IE, witamina E 90 mg, cynk jako siarczan cynku 15 mg, mangan w postaci siarczanu manganu II 3 mg, jod w postaci jodanu wapnia 0,75 mg, selen w postaci selenianu sodu 0,03 mg, cytrynian wapnia 5000 mg, tauryna 1500 mg


czy

VET GUSSTO GASTRO INTESTINAL


Skład: 65% Indyk (mięso, podroby), 27,6% wywar własny z mięsa, 3% dynia, 2% marchew, 1,1% minerały, 1% olej z łososia, 0,1% babka jajowata, 0,1% MOS, 0,1% FOS.

Składniki analityczne: białko 10,5%, tłuszcz 4,5%, popiół surowy 2,5%, włókno surowe 0,4%, wilgotność 80%, wapń 0,27%, fosfor 0,20%, sód 0,22%, potas 0,31%, kwasy tłuszczowe Omega-3 0,25%, Omega-6 0,75%

Zrównoważony stosunek wapń/fosfor 1,35/1 (0,27%/0,20%).

Wartość energetyczna: 88,74 Kcal/100g, 371,29 kJ/100g

Dodatki żywnościowe ważne dla fizjologii odżywiania/kg: witamina D3 220 IE, cynk jako siarczan cynku, monohydrat 27,5 mg, mangan jako siarczan manganu (II), monohydrat 1,5 mg, miedź jako siarczan miedzi 1mg, jod jako jodan wapnia 0,83 mg, Tauryna 2000 mg, Biotyna 330 µg.

jacek1982

 
Posty: 285
Od: Wto mar 08, 2011 22:15

Post » Czw wrz 24, 2020 10:36 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Mój Hugo ma zapalenie trzustki i też chętnie bym się dowiedziała jak karma jest odpowiednia?
Weterynarz zasugerował Royal Canin ale ja nie lubię tej karmy to badziewny skład ma. Obecnie dostaje gotowanego indyka i karmę niskotluszczowa.

Gosiagosia

Avatar użytkownika
 
Posty: 25542
Od: Wto kwi 23, 2013 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw wrz 24, 2020 10:59 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

no własnie te suche karmy dla trzustkowców mają w składzie same śmieci pszenica kukurydza i w dodatku sucha karma odwadnia kota...A ile waży twoj kotek? I jaką to karmę nisko tłuszczową stosujesz?

jacek1982

 
Posty: 285
Od: Wto mar 08, 2011 22:15

Post » Czw wrz 24, 2020 11:44 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Ta pierwsza karma nie nadaje się, ma ponad 30% węglowodanów w suchej masie, a przy zapaleniu trzustki nadmiar węglowodanów może doprowadzić do cukrzycy. Z kolei białka ma 35% w suchej masie, co według mnie nawet dla kota nerkowego jest zbyt małą ilością, natomiast nie ma żadnych wskazań, żeby kotu z zapaleniem trzustki ograniczać jakoś specjalnie białko.
Druga karma ma o wiele lepsze parametry, chociaż węglowodanów też nie jest mało, bo 10%. Pod względem tłuszczu obie są ok.

Poza tym najlepsza dieta dla kota przy zapaleniu trzustki, to taka, po jakiej dobrze się czuje. Różna może być np. tolerancja na tłuszcz, czy surowe mięso. Moja Kitka wcześniej była cały czas na BARF-ie, ale od czasu problemów jelitowo-trzustkowych przeszłam w części na gotową mokrą karmę, bo surowe mięso jej teraz szkodzi. Teraz karmię ją Select Gold Pure, głównie smaki wołowina, kurczak, indyk, które mają tłuszczu około 30% w suchej masie, czyli nie tak mało i jest ok. Akurat te smaki, bo mają trochę mniej fosforu, a u nas to akurat ważne, bo mamy jednocześnie pnn. Czasem dla urozmaicenia kupuję też koninę z tej serii i ona ma około 25% tłuszczu w sm.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Czw wrz 24, 2020 11:44 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

jacek1982 pisze:no własnie te suche karmy dla trzustkowców mają w składzie same śmieci pszenica kukurydza i w dodatku sucha karma odwadnia kota...A ile waży twoj kotek? I jaką to karmę nisko tłuszczową stosujesz?

Hugo ma 12 lat i waży około 8 kg.
Obecnie gotuję mu indyka, kawałeczki z udzca ale też dostaje feringe kurczak z dynią i kocimiętką, ma 5,7 % tłuszczu. Mało ok 6% ma też animonda czarny.
Musisz patrzeć na procent tłuszczy w opisie
Royal Canin intensial na trzustke ma ok 6-7 % więc Feringa jest lepsza. Hugo dostaje obecnie enzymy trzustkowe Amyladol ale zamówiłam za radą koleżanki z Miau Lypex.

Gosiagosia

Avatar użytkownika
 
Posty: 25542
Od: Wto kwi 23, 2013 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw wrz 24, 2020 12:00 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Tylko najlepiej przeliczać sobie te zawartości na suchą masę, dlatego że karmy mają różną wilgotność i łatwo się wprowadzić w błąd. Select Gold też ma około 6% tłuszczu w całości.

No właśnie, gotowane mięso byłoby bardzo dobre, tylko moja Kitka nie uznaje gotowanego za jedzenie :(

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Czw wrz 24, 2020 12:51 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

inezka70 pisze:Tylko najlepiej przeliczać sobie te zawartości na suchą masę, dlatego że karmy mają różną wilgotność i łatwo się wprowadzić w błąd. Select Gold też ma około 6% tłuszczu w całości.

No właśnie, gotowane mięso byłoby bardzo dobre, tylko moja Kitka nie uznaje gotowanego za jedzenie :(

Hugo jest wszystkożerny :mrgreen: więc nie mam problemu.

Gosiagosia

Avatar użytkownika
 
Posty: 25542
Od: Wto kwi 23, 2013 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw wrz 24, 2020 13:03 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Mój Bootsie jak miał zapalenie trzustki to jadł to samo czyli ja go karmię tylko mięsnymi puszkami Grau puszka dla łasucha, catz fine kangur bo na kurczaka ma uczulenie, delicatesen. Ilość tłuszczu nie jest ważna bo koty trzustkowe tolerują dobrze tłuszcz, nie tolerują węglowodanów, więc żadna sucha karma nie jest dobra nawet najlepsza a royal canin to śmieć prawie same węglowodany. Najlepiej dla trzustki na początek to gotowany barf jak się stabilizuje to wprowadzić surowy ale to zależy od kota co lubi i co toleruje. Mój Bootsie nie chce jeść gotowanego barfa a po surowym wymiotuje po większości mies, więc nie mam opcji tylko dobra mokra pucha mięsna.
Te dwie Gusto i dr Berg są dobre, musicie spróbować co kot lubi i chce jeść i się dobrze czuje potem. Przy zapaleniu trzustki ważne aby karmić małymi porcjami ale często 4-6 razy.
Co do Lypex ja podaję mojemu Bootsie ale tylko 6 kulek z jedzeniem ok 3-4 razy i naprawdę pomaga. Cały Lypex to dla kotów z niewydolnoscia trzustki.
Ważne żeby przy zapaleniu trzustki wzmocnić wątrobę aby odciążyć trzustkę więc ja podaję pół kapsułki bicaps sylimarin, no i cerenia jak są nudności.

Marciniunio

 
Posty: 157
Od: Pon paź 29, 2018 17:01

Post » Czw wrz 24, 2020 13:17 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Marciniunio pisze:Mój Bootsie jak miał zapalenie trzustki to jadł to samo czyli ja go karmię tylko mięsnymi puszkami Grau puszka dla łasucha, catz fine kangur bo na kurczaka ma uczulenie, delicatesen. Ilość tłuszczu nie jest ważna bo koty trzustkowe tolerują dobrze tłuszcz, nie tolerują węglowodanów, więc żadna sucha karma nie jest dobra nawet najlepsza a royal canin to śmieć prawie same węglowodany. Najlepiej dla trzustki na początek to gotowany barf jak się stabilizuje to wprowadzić surowy ale to zależy od kota co lubi i co toleruje. Mój Bootsie nie chce jeść gotowanego barfa a po surowym wymiotuje po większości mies, więc nie mam opcji tylko dobra mokra pucha mięsna.
Te dwie Gusto i dr Berg są dobre, musicie spróbować co kot lubi i chce jeść i się dobrze czuje potem. Przy zapaleniu trzustki ważne aby karmić małymi porcjami ale często 4-6 razy.
Co do Lypex ja podaję mojemu Bootsie ale tylko 6 kulek z jedzeniem ok 3-4 razy i naprawdę pomaga. Cały Lypex to dla kotów z niewydolnoscia trzustki.
Ważne żeby przy zapaleniu trzustki wzmocnić wątrobę aby odciążyć trzustkę więc ja podaję pół kapsułki bicaps sylimarin, no i cerenia jak są nudności.

Dziękuję za tak szczegółowa informację o karmieniu. A mi weterynarz kazał patrzeć na zawartość tłuszczu.

Gosiagosia

Avatar użytkownika
 
Posty: 25542
Od: Wto kwi 23, 2013 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw wrz 24, 2020 13:28 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Gosia wklejam ci fragment z forum barfny świat są tam linki do bardzo dobrych artykułów przeczytaj, polecam, a co do twojego weta l, to niestety wielu wetow tak myśli i moi też, dlatego mój Bootsie się posypał bo zaczęło się od zapalenia pęcherza i słuchałam weta i podawałam karmę weterynaryjna i po ok 2 miesiącach mój Bootsie nabawił się zapalenia jelit i żołądka, mało nie odszedł bo doszło do silnego zagazaeonia ale zaczęłam szukać i czytać na temat żywienia kotów i niestety koty to bezwzględni mięsożercy tolerują do 2-5 procent węglowodanów w posiłku.
Oto przytaczam troszkę na temat zapalenia trzustki:
BARF w chorobach trzustki

Badania diagnostyczne:
1. krew:
- fPL – specyficzna kocia lipaza, najczulszy parametr do wyłapywania ostrego zapalenia trzustki; może nie wyłapać zapalenia przewlekłego
- TLI – trypsyny, kiedyś używany do stwierdzania zapalenia trzustki, obecnie głównie do stwierdzania jej niewydolności zewnątrzwydzielniczej
- kwas foliowy i B12 – przy upośledzonym wchłanianiu mogą wystąpić ich niedobory
2. USG

Żywienie:
1. W przypadku ostrego zapalenia trzustki podaje się „barf gotowany” ( http://www.barfnyswiat.or...?t=5497&start=0 ) albo mięsne puszki
2. W przypadku zapalenia przewlekłego można karmić barfem, ale trzeba bacznie obserwować kota.
3. W przypadku niewydolności zewnątrzwydzielniczej należy wprowadzić enzymy trzustkowe.

Często można usłyszeć, że dieta trzustkowego kota ma być niskotłuszczowa. Nie oznacza to jednak, że należy karmić go filetówkami. Po pierwsze, w trawieniu tłuszczu pomagają wspomniane enzymy. Po drugie, należy obserwować odchody. W przypadku pojawienia się biegunki tłuszczowej albo kawałków niestrawionego tłuszczu należy zmniejszyć tłustość mieszanki.

Trzeba pamiętać, że podaż węglowodanów dodatkowo obciąża chorą już trzustkę. Zarówno dieta bogata w węglowodany, jak i zapalenie trzustki zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, więc wysoka podaż węglowodanów u kota z zapaleniem trzustki oznacza znaczny wzrost ryzyka wystąpienia cukrzycy.

*Leczenie oczywiście to sprawa weterynarza, jednak „Należy przeanalizować podawane leki i odstawić wszystko, co obciąża chory narząd. Do takich leków należą wszystkie niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), azatiopryna, l-asparaginaza, furosemid, metoclopramid, sulfonamid z trimetoprimem i inne [2-5, 7].” (cytat z http://weterynarianews.pl...a-nowa-odslona/ ).

http://www.kociesprawy.pl...taj_caly_tekst/

Artykuł anglojęzyczny http://www.idexx.com.au/p...ble-article.pdf

Marciniunio

 
Posty: 157
Od: Pon paź 29, 2018 17:01

Post » Czw wrz 24, 2020 13:42 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

skoro ten dr berg jest taki zły to czemu jest napisane że dla kotów trzustkowych ?

jacek1982

 
Posty: 285
Od: Wto mar 08, 2011 22:15

Post » Czw wrz 24, 2020 13:55 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Ja napisałam że dr Berg wydaje się być dobra składowo karma, miałam na myśli kary weterynaryjne które są sprzedawane u weta jak: hills, Purina czy royal canin.

Marciniunio

 
Posty: 157
Od: Pon paź 29, 2018 17:01

Post » Czw wrz 24, 2020 14:04 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

jacek1982 pisze:skoro ten dr berg jest taki zły to czemu jest napisane że dla kotów trzustkowych ?

Pewnie dlatego, że według producentów i niektórych weterynarzy, karma dla kotów trzustkowych ma być przede wszystkim chuda i ta karma nie ma dużo tłuszczu. Zapominają jednak, że trzustce szkodzą przede wszystkim węglowodany, podczas gdy właśnie na tłuszcz koty mają stosunkowo wysoką tolerancję.


Marciniunio, sama pisałaś, że nadmiar węglowodanów szkodzi. Liczyłaś ich zawartość w tej karmie ? :wink:

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Czw wrz 24, 2020 14:26 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

a mac's indyk byłby dobry?

jacek1982

 
Posty: 285
Od: Wto mar 08, 2011 22:15

Post » Śro sty 13, 2021 14:17 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Odnawiam temat.. poleci ktoś mokrą karmę dla kota z chorą trzustką? Aktualnie kot je suchą i mokrą karmę hill's i/d. Dodatkowo dojada puszki z feringi. Zastanawia się nad kupnem mokrej Concept for Life Veterinary Diet Gastro Intestinal. Dodam, że jest to młody dwuletni MCO.

Kicia0319

 
Posty: 3
Od: Wto lis 24, 2020 0:09

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 126 gości