jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sty 14, 2021 12:18 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Witaj, sucha karma dla kota z trzustka nie jest najlepszym rozwiązaniem, hills karmy zawierają dużo węglowodanów a tego powinno się unikać w kociej diecie szczególnie z chora trzustka, mięsne puszki dobrej jakości, może być ta karma lekko strawna i zbilansowana Miamor Milde Mahlzeit (Delikatna Przekąska) we wszystkich odmianach z wyjątkiem tej zawierającej ryż do dostania na zooplus.pl.

Marciniunio

 
Posty: 157
Od: Pon paź 29, 2018 17:01

Post » Czw sty 14, 2021 12:33 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Kicia0319 pisze:Odnawiam temat.. poleci ktoś mokrą karmę dla kota z chorą trzustką? Aktualnie kot je suchą i mokrą karmę hill's i/d. Dodatkowo dojada puszki z feringi. Zastanawia się nad kupnem mokrej Concept for Life Veterinary Diet Gastro Intestinal. Dodam, że jest to młody dwuletni MCO.

Ani Hills ani Concept for Life się nie nadają. Jak już napisali inni, za dużo węglodowanów, za mało tłuszczu i bardzo kiepskie źródło białka.....

Poszukaj dobrych puszek, na przykład w Zooplusie: Applaws Cat Pate, Feringa , Catz Finefood, tacki Miamor , tacki Animonda vom Feinsten dla kastratów, tacki Rosie's Farm czy Tigeria.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon mar 22, 2021 1:10 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Witajcie!

Mój czteroletni kot (mieszaniec, 5,7kg) właśnie przechodzi ostre zapalenie trzustki przy lipolazie DGGR wynoszącej 164 (norma do 26) i lipolazie swoistej ok. 30 (norma 6). Cierpi strasznie, robię mu w domu zastrzyki z pochodnej morfiny i jeździmy co dwa dni na "płukanie" kotka kroplówką do weta (od tygodnia). Robimy tylko to, bo na moje pytanie o podawanie enzymów trzustkowych pani doktor powiedziała tylko "nie". Bez uzasadnienia. Podobnie o osocze zdrowego kotka z inhibitorami enzymów trzustkowych (chwytam się wszystkiego co wyczytam na stronach weterynaryjnych).

Jestem teraz na etapie zmiany karmy i potrzebuję pomocy.

Kot ma alergię pokarmową na drób, do tej pory jechaliśmy tylko na mokrej GranataPet, czysta cielęcina. Wet powiedziała, tak jak tu wyżej pisałyście, że mam zmniejszyć tłuszczowość karmy, bo Granata ma 7,2% tłuszczu. O węglowodanach nie wspominała. Obawiam się, że nie umiem nawet obliczyć tych węglowodanów. :oops:

Chciałam zmienić na Terra Faelis królik z brokułami i kocimiętką, 200g puszki. Czy ten skład jest dobry?

Składniki analityczne
białko surowe: 10,5%, zawartość tłuszczu: 3,9% włókno surowe: 0,4%, popiół surowy: 1,0%, wilgotność: 82,6 %

Skład:
Chude mięso z królika (75%), wątroby królicze (15%), brokuły (5%), włókna kokosowe (2%), olej lniany, koper włoski, kocimiętka (0,3%), algi (0,3%), proszek z owoców dzikiej róży, sproszkowane skorupki organicznych jaj (0,2%), gleba mineralna (0,1%).

Zawartość wilgoci
82,60%

Dodatki na kg
Dodatki zaspokajające żywieniowe potrzeby zwierząt: Tauryna 1500 mg/kg

Najbardziej ujęła mnie tam ilość tłuszczu, bo tylko o nim wet wspominała. Poza tym, koty jedzą ją ze smakiem (a wcześniej spadł apetyt) i kupy po niej na razie są ładne, co rzadko się zdarza, kiedy dodaję im do starej karmy nową (bo wprowadzam na razie w połączeniu ze starą karmą 1:1). Również: czy powinnam dodawać jeszcze tauryny? Bo gdzieś wyczytałam, że to może być mało? Jak obliczyć ile?

I o co chodzi z tymi enzymami? Wy piszecie, że pomagają, moja wetka nie kazała podawać ale nie wytłumaczyła czemu (postaram się dopytać przy następnej okazji).

Bardzo potrzebuję pomocy, na cito, bo powinnam jak najszybciej przestawić go na tę nową karmę, bo ponoć przedłużające się zapalenie, oprócz cierpienia zwiększa też zakres uszkodzenia innych narządów (które na wynikach sprzed tygodnia wyglądały jeszcze całkiem dobrze).

P.S. Czy mogę kotu podawać Scanomune w tej sytuacji? Zwykle na tym jechaliśmy, bo koty w dzieciństwie dość ciężko przeszły kokcydiozę i co jakiś czas następowało pogorszenie zdrowia (kupa i apatia), gdzie scanomune ratowało im skórę przed antybiotykami (jedyny pomysł na leczenie jaki mieli weci).

Przepraszam za tyle pytań na raz ale jestem pod ścianą, nie śpię po nocach ze stresu i szukam desperacko pomocy.

Zlate Prasatko

Avatar użytkownika
 
Posty: 1
Od: Pon mar 22, 2021 0:40

Post » Pon mar 22, 2021 7:39 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Moj Hugo ma zapalenie trzustki i ja podaję enzymy obecnie Lypex. Poprzedno weterynarz przepisał amyladol ale bez efektów. Lypex jest drogi ale naprawdę skuteczny.
Jeżeli chodzi o jedzenie to podaję gotowanego indyka i delikatne lepsze karmy np..catz finefood pure też indyk.

Gosiagosia

Avatar użytkownika
 
Posty: 25544
Od: Wto kwi 23, 2013 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto mar 23, 2021 14:14 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

ile razy dziennie sie podaje? mysle tez nad zmiana, chyba nawet zaloze osobny watek, od 2 miesiecy po leczeniu amylaza i lipaza znowu wskoczyla na wyniki sprzed leczenia...

peggy92

 
Posty: 6
Od: Wto mar 23, 2021 14:13

Post » Czw kwi 15, 2021 14:19 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Gosiagosia pisze:Moj Hugo ma zapalenie trzustki i ja podaję enzymy obecnie Lypex. Poprzedno weterynarz przepisał amyladol ale bez efektów. Lypex jest drogi ale naprawdę skuteczny.
Jeżeli chodzi o jedzenie to podaję gotowanego indyka i delikatne lepsze karmy np..catz finefood pure też indyk.


A czy byłaby szansa na odkupienie 1 listka Lypexu ? Całe opakowanie to koszt 360zl min. i nie mogę sobie na to pozwolić.... :(

My też mamy teraz problem z trzustką ... zaczęły się biegunki i wymioty.. dostał steryd - najpierw Dexamethason a teraz jest na Encortolonie (początkowo pół tabl a teraz 1/4 i chciałam powoli go ostawić..ale przy próbach przestawienia go na Barfa z już w miarę uformowanej ciemniej kupy zaczęły się znów papkowate i lejące), próbowałam przestawić go więc na gotowanego Barfa zaczynając od udźca z indyka gotowanego.. ale nie bardzo chce go jeść więc kolejny posiłeko Catz FineFood Jagnięcina z królikiem no po jakichś 2h znów biegunka z rozpryskiem, no i cały czas mamy cichsze lub głośniejsze bulgotanie w całym kocie.. Dostaje też amyladol 1 tab. mini /dzień ale nie widzę efektów..
Od grudnia z kota 4,7 kg zrobiło się 3,8 :( W USG nie wyszło w sumie zapalenie trzustki tylko bardziej podejrzenie IBD..
Z badań krwi z końca lutego br. amylaza 1389.000 (norma 1248.000), lipaza w normie, mocznik 72.9 (norma 70), kreatynina w normie. W poniedziałek ponawiamy badania krwi.

Wydaje mi się, że Bisiu przestał tolerować obecną mokrą karmę.. i chciałam mu zmienić - myślałam o mokrej koninie (Concept for life) - Dr Berga łososia nie tyka, i kupiłam też chyba w desperacji swej suche insekty Concept for life.. Nie wiem co mam robić, żeby przestał chudnąć.. :( żeby trochę przybrał na wadze i przestał mieć rozwolnienie z wymiotami naprzemiennie.. :(((
Ostatnio edytowano Czw kwi 15, 2021 14:54 przez Indian, łącznie edytowano 1 raz

Indian

 
Posty: 269
Od: Czw mar 27, 2008 21:55

Post » Czw kwi 15, 2021 14:28 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Indian pisze:
Gosiagosia pisze:Moj Hugo ma zapalenie trzustki i ja podaję enzymy obecnie Lypex. Poprzedno weterynarz przepisał amyladol ale bez efektów. Lypex jest drogi ale naprawdę skuteczny.
Jeżeli chodzi o jedzenie to podaję gotowanego indyka i delikatne lepsze karmy np..catz finefood pure też indyk.


A czy byłaby szansa na odkupienie 1 listka Lypexu ? Całe opakowanie to koszt 360zl min. i nie mogę sobie na to pozwolić.... :(

Ja też się podzieliłam z koleżanką z forum. Tańszy jest amylactiv digest i też daje dobre efekty. Jest w opakowaniach 30, 60 i 90 tabletek.

Gosiagosia

Avatar użytkownika
 
Posty: 25544
Od: Wto kwi 23, 2013 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw kwi 15, 2021 23:25 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Zadzwoń do różnych Przychodni Weterynaryjnych w okolicy w sprawie zakupu pojedynczego blistra Lypexu. Ja też kupiłam z bólem portfela opakowanie/ 360 zł/, bo nie było innej możliwości zakupu, a przy wizycie u weta, który prowadzi kota okazało się, że ze względu na wysoki koszt sprzedają w blistrach i w dodatku cena całości wynosi 300 zł. czyli koszt blistra to 75,00. Zawsze lepiej spróbować, jak działa.

nina103

 
Posty: 162
Od: Wto lis 19, 2019 23:51

Post » Pt kwi 16, 2021 4:16 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

nina103 pisze:Zadzwoń do różnych Przychodni Weterynaryjnych w okolicy w sprawie zakupu pojedynczego blistra Lypexu. Ja też kupiłam z bólem portfela opakowanie/ 360 zł/, bo nie było innej możliwości zakupu, a przy wizycie u weta, który prowadzi kota okazało się, że ze względu na wysoki koszt sprzedają w blistrach i w dodatku cena całości wynosi 300 zł. czyli koszt blistra to 75,00. Zawsze lepiej spróbować, jak działa.


Dzięki za podpowiedź.

Indian

 
Posty: 269
Od: Czw mar 27, 2008 21:55

Post » Pt kwi 16, 2021 8:06 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Indian pisze:
Gosiagosia pisze:Moj Hugo ma zapalenie trzustki i ja podaję enzymy obecnie Lypex. Poprzedno weterynarz przepisał amyladol ale bez efektów. Lypex jest drogi ale naprawdę skuteczny.
Jeżeli chodzi o jedzenie to podaję gotowanego indyka i delikatne lepsze karmy np..catz finefood pure też indyk.


A czy byłaby szansa na odkupienie 1 listka Lypexu ? Całe opakowanie to koszt 360zl min. i nie mogę sobie na to pozwolić.... :(

My też mamy teraz problem z trzustką ... zaczęły się biegunki i wymioty.. dostał steryd - najpierw Dexamethason a teraz jest na Encortolonie (początkowo pół tabl a teraz 1/4 i chciałam powoli go ostawić..ale przy próbach przestawienia go na Barfa z już w miarę uformowanej ciemniej kupy zaczęły się znów papkowate i lejące), próbowałam przestawić go więc na gotowanego Barfa zaczynając od udźca z indyka gotowanego.. ale nie bardzo chce go jeść więc kolejny posiłeko Catz FineFood Jagnięcina z królikiem no po jakichś 2h znów biegunka z rozpryskiem, no i cały czas mamy cichsze lub głośniejsze bulgotanie w całym kocie.. Dostaje też amyladol 1 tab. mini /dzień ale nie widzę efektów..
Od grudnia z kota 4,7 kg zrobiło się 3,8 :( W USG nie wyszło w sumie zapalenie trzustki tylko bardziej podejrzenie IBD..
Z badań krwi z końca lutego br. amylaza 1389.000 (norma 1248.000), lipaza w normie, mocznik 72.9 (norma 70), kreatynina w normie. W poniedziałek ponawiamy badania krwi.

Wydaje mi się, że Bisiu przestał tolerować obecną mokrą karmę.. i chciałam mu zmienić - myślałam o mokrej koninie (Concept for life) - Dr Berga łososia nie tyka, i kupiłam też chyba w desperacji swej suche insekty Concept for life.. Nie wiem co mam robić, żeby przestał chudnąć.. :( żeby trochę przybrał na wadze i przestał mieć rozwolnienie z wymiotami naprzemiennie.. :(((


Amylaza nie jest parametrem swoistym trzustkowo. Chyba, że mieliście robione badanie TLI i spec fPL, bo tylko te badania pokażą jak funkcjonuje trzustka przy takich objawach.
Skoro usg wykazało ibd to sama karma i suplementy mogą nie być wystarczające do stabilizacji choroby. I bez sterydów, a czasem dodatkowych leków może się nie udać.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro lut 16, 2022 14:12 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Z mojej strony u mojej 15 letniej seniorki, która ma zapalenie trzustki, lipaza kocia fli 9,5, sprawdził się catz finefood ragout, z tym, że wybieram dodane warzywa i owoce. Kot je chętnie, najlepiej na tym funkcjonuje, tłuszcz 4- 4,5%. Miamor Mild nie chciała jeść. Dodam, że przy zapaleniu trzustki skutecznym preparatem jest tridigest, enzymy podaje się przy niewydolności trzustki, natomiast przy zapaleniu- tutaj koniecznie badanie kociej lipazy, która niestety kosztuje, najważniejsza jest dieta i tridigest. Dodatkowo naprzemiennie gotowany barf, najlepiej wypadał królik, ale z czasem obrzydł.
Testowałam też feringę z królikiem i kocimiętką, ale po niej nastąpiło zaostrzenie objawów.
Najważniejsze aby kot jadł i nie wymiotował.

Dudusiek

 
Posty: 15
Od: Czw lip 15, 2021 6:08
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro lut 16, 2022 15:08 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Dudusiek pisze:Z mojej strony u mojej 15 letniej seniorki, która ma zapalenie trzustki, lipaza kocia fli 9,5, sprawdził się catz finefood ragout, z tym, że wybieram dodane warzywa i owoce. Kot je chętnie, najlepiej na tym funkcjonuje, tłuszcz 4- 4,5%. Miamor Mild nie chciała jeść. Dodam, że przy zapaleniu trzustki skutecznym preparatem jest tridigest, enzymy podaje się przy niewydolności trzustki, natomiast przy zapaleniu- tutaj koniecznie badanie kociej lipazy, która niestety kosztuje, najważniejsza jest dieta i tridigest. Dodatkowo naprzemiennie gotowany barf, najlepiej wypadał królik, ale z czasem obrzydł.
Testowałam też feringę z królikiem i kocimiętką, ale po niej nastąpiło zaostrzenie objawów.
Najważniejsze aby kot jadł i nie wymiotował.


A z Catz Finefood ragout jaki smak się u Was sprawdził ? U nas jest uczulenie na drób, ale wołowina jest ok...

Indian

 
Posty: 269
Od: Czw mar 27, 2008 21:55

Post » Śro lut 16, 2022 15:17 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Chyba najbardziej kangur-kaczka, wieprzowina-cielęcina i gęś-indyk. Kurczak-omułek nie próbowaliśmy, że względu na uczulenie ma małże.

Dudusiek

 
Posty: 15
Od: Czw lip 15, 2021 6:08
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro lut 16, 2022 20:46 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Z uporem maniaka bede polecala normalne mieso, przy zaostrzeniu stanu cos delikatnego (piers indyka, krolik, gotowane) z dodatkiem gluta z siemienia w razie potrzeby, po zaleczeniu surowe, sparzone z suplementacja barfowa.
Do tego od czasu do czasu twarog, zoltko, ryba/krewetka, oliwa, tran. Rozne miesa, podroby jako dodatek (serca, watrobki, zoladki.

Latwiej wylapac, co nie sluzy, taniej wychodzi i najzdrowiej.

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Czw lut 17, 2022 12:28 Re: jaka karma dla kota z chorą trzustką?

Trovet Hepatic HLD puszki
Moje koty za TM: Gaja - 4 lata; 21.09.2009 Bobik - 8 lat; 16.08.2018 Myszka - 14,5 lat; 17.01.2020 Szymek - 19 lat; 07.05.2021 Kuba - 17 lat; 28.03.2022

Koty z Opola pod moją wirtualną opieką: Skarbinka - 16.02.2010 Maskotka - 22.10.2010 Fatimka - 01.11.2010 Irenka - 29.06.2012
Roki - 16.08.2012
Henio ze Szczecina - lipiec 2022
Bibi - 17.08.2022

Szymkowa

 
Posty: 4654
Od: Pon lis 21, 2005 17:06
Lokalizacja: Warszawa - Żoliborz

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: elmas, Google [Bot], kasiek1510 i 292 gości