Od alergii do trzustki?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie sie 16, 2020 10:39 Od alergii do trzustki?

Witajcie, proszę o radę albo skierowanie na właściwy wątek.
Moja kotka 8 lat, sterylizowana niewychodząca.
Kilka lat temu przestawiana z Applawsa z kurczakiem z powodu rozdrapywania na pyszczku, potem po jakimś dłuższym czasie Purrizon, bodajże jagnięcina z rybą, powodował ten sam problem. Do kwietnia tego roku karmiona Farminą z jagnięcina i borówką bez zbóż + mokra Aniomnda Protect Sensitive jagnięcina z ryżem, Sensitive indyk ziemniaki.
Po podaniu tacek z Feringi (jest taki pakiet próbny 12 różnych smaków) w kwietniu zaczęła się drapać do krwi na pyszczku.
Po kilku tygodniach bezskutecznych zabiegów Octeniseptem i solą fizjologicznąpojechałam do weta.
Diagnoza alergia pokarmowa. Zmiana karmy na antyalergiczną z hydrolizowanym białkiem (wybrałam Farminę WetLife) .
W zeskrobinach brak grzybów i obecna jakaś bakteria, w związku z czym leki: antybiotyk Synergal 250mg na 21 dni, flora, maści i płyny na rany.
Z podawaniem flory był problem.
Po 2 tyg leczenia 2 lub 3 razy wymioty na żółto, w 15 dniu rozwolnienie. Przestałam dawać antybiotyk. Flora przez następne dni.
2 tyg temu chciałam urozmaicić dietę i sprawdzić tę alergię i dałam trochę mokrej karmy z Feringi, co skończyło się rozwolnieniem.
Leki od weta: Dia Dog & Cat na zaburzenia żołądkowo jelitowe, Nifuroksazyd, flora.
W czwartek pobrana krew panel geriatryczny. Wyniki mogę wrzucić w poniedziałek, jak dostane z lecznicy.
Lekarz poinformował mnie o podwyższonym enzymie trzustkowym, nie wiem który, norma 26 , wynik kotki 29,5. Rokowania ostrożne.
Leki Metronidazol (problem z podaniem), flora, Immunoactive (nie chce), Nifuroksazyd (strzykawką i pluje).
Karma ma być o obniżonej zawartości tłuszczu, nie wolno podać nic innego (zresztą po mokrej rozwolnienie), czyli dostaje tylko Farminę z hydrolizowanym białkiem.
Poradziciecie coś? Nie chcę błądzić w weterynaryjnych komplikacjach i żywieniowych pomyłkach.
Pozdrawiam

agnie8

 
Posty: 8
Od: Nie sie 16, 2020 10:36

Post » Pon sie 17, 2020 17:08 Re: Od alergii do trzustki?

Fruktozamina 707
Bilirubina całkowita 0,100
AST (GOT)32,9
ALT (GPT)56
ALP 17,9
Mocznik39,9
Kreatynina1,8
Lipaza(DGGR) 29,3
WBC 2,22
RBC12,34
HGB 16,2
HCT45,4
MCV 36,8
MCH 13,1
MCHC 35,7
PLT 112
LYM 0,69
MON 0,05
NEU 1,18
EO%13,5

agnie8

 
Posty: 8
Od: Nie sie 16, 2020 10:36

Post » Czw sie 27, 2020 5:18 Re: Od alergii do trzustki?

Metronidazol skończony, kupy dalej bez poprawy. Najpierw raz dziennie nieuformowana, potem 2 dni normalna, potem 1-2 dni bez kupy i teraz 2 dni raz dziennie kompletnie na rzadko.. naprawdę nikt ,nic??

agnie8

 
Posty: 8
Od: Nie sie 16, 2020 10:36

Post » Czw sie 27, 2020 11:55 Re: Od alergii do trzustki?

Może poproś moderatora o przeniesienie wątku do działu Koty - tam wchodzi wiecej osób, które mogą Ci coś poradzić.
Nie podałaś norm przy wynikach, ani jednostek, ale chyba obniżone są też krwinki białe (WBC).
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60310
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt sie 28, 2020 14:02 Re: Od alergii do trzustki?

Jolabuk5, dzięki, napisałam prośbę

agnie8

 
Posty: 8
Od: Nie sie 16, 2020 10:36

Post » Pt sie 28, 2020 17:48 Re: Od alergii do trzustki?

Nie było robione USG ? Przydałoby się, tylko takie porządne, zrobione przez specjalistę od diagnostyki obrazowej. Z krwi można by zrobić jeszcze wit. B9 i B12, lipazę fpl, TLI albo badanie kału na strawność. Bez tego, to takie leczenie trochę w ciemno chyba.
Alergia może być związana z tego typu problemami. Może to być jakiś rodzaj nieswoistego zapalenia jelit na tle alergicznym właśnie. W stanach zapalnych jelit łatwo o podrażnienie trzustki. Ale to wszystko trzeba zdiagnozować i najlepiej zacząć od USG.
Co do diety w przypadku alergii, to karmy hypoalergiczne tak naprawdę wcale nie są odpowiednie. Mają w sobie mnóstwo składników i każdy z nich może uczulać. Najlepiej byłoby testować różne rodzaje mięsa, po kolei sprawdzać które uczulają. Ale karmienie samym mięsem wymagałoby suplementacji.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pt sie 28, 2020 20:59 Re: Od alergii do trzustki?

USG nie było, sama się zastanawiam dlaczego.
Jeśli chodzi o mięso to kotka nigdy nie jadła surowego mięsa. Jak ją znaleźliśmy to o kotach nic nie wiedziałam, poszło w Royal Canin. Potem z niego wychodziłam 1,5 roku. Jak wreszcie zaczęła jeść chrupki bezzbożowe i animondę to fruwałam z radości. Wyjątek stanowi gotowany indyk .

agnie8

 
Posty: 8
Od: Nie sie 16, 2020 10:36

Post » Sob sie 29, 2020 19:26 Re: Od alergii do trzustki?

Może spróbuj podawać jej przez kilka dni tylko gotowanego indyka i obserwuj. Może na tym biegunka zastopuje, o ile kotka nie ma alergii na indyka. Z surowym mięsem lepiej teraz nie próbować, bo przy zapaleniu/podrażnieniu trzustki może szkodzić.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Nie sie 30, 2020 18:17 Re: Od alergii do trzustki?

Ten indyk to też odkrycie ostatniego miesiąca, czyli nie jadła go nigdy regularnie.. Jak myślisz, trzeba by wprowadzać stopniowo, zwiększając ilość? Zastanawiam się, bo nie chcę jej jeszcze bardziej rozregulować.
No i ile takiego indyka musiałaby zjeść dziennie żeby się najeść? Do tej pory nie były to wielkie ilości.
Dzięki, że piszesz

agnie8

 
Posty: 8
Od: Nie sie 16, 2020 10:36

Post » Nie sie 30, 2020 21:53 Re: Od alergii do trzustki?

Jak masz obawy, to możesz stopniowo wprowadzić np pierwszego dnia jako jeden z posiłków i obserwować. Jeśli nic się nie będzie działo, to następnego dnia dwa posiłki itd. Chodzi przede wszystkim o to, żebyś wiedziała co kotce szkodzi, a co nie. Jak by było dobrze, to i tak za długo nie możesz karmić samym mięsem bez suplementacji. Ale przez krótki czas nic się nie stanie i najważniejsze, żeby jadła teraz to, po czym będzie czuła się w miarę dobrze. No i oczywiście w międzyczasie diagnostyka.
Mięsa daje się dziennie około 25g na kg masy ciała. Taką ilość stosuje się w diecie BARF.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510, makrzy i 264 gości