[*] Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon paź 12, 2020 16:35 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

6.10 byliśmy u dr Łukaszewskiej zawieźć krew na rozmaz. Dr. Łukaszewska podejrzewa przewlekłą erytroleukemie, powiedziała, że wygląd krwi jest bardzo charakterystyczny. Druga diagnoza to anemia immunohemolityczna, dla wykluczenia tej drugiej diagnozy mamy zalecenie podać jednorazowo dużą dawkę encortolonu 4mg/kg - dr powiedziała, że po tym może mu całkowicie wszystko przejść.
Ta dawka jest tak duża, że na razie sprawdzaliśmy zmniejszanie dawki dexafortu, niestety po zmniejszaniu dawki hematokryt obniżył a Romeo gorzej się czuje.
Dzisiaj dostał większą dawkę dexafortu, a w czwartek chyba spróbujemy Encortolon.

Zastanawiam się czemu od czasu podawania sterydu Romeo nie chce pić wody...

Wyniki od dr Łukaszewskiej
Obrazek
Obrazek

Wyniki z dzisiaj:
Obrazek

Ghiaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 169
Od: Wto cze 08, 2010 20:02
Lokalizacja: Lubin

Post » Pon paź 19, 2020 22:38 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Romeo na jutro był umówiony do dr Hildebranda na biopsje szpiku i śledziony... ale nic z tego nie będzie :( zrobimy tylko USG (biopsja śledziony, też zależna od jej wyglądu).
Mamy duży spadek parametrów czerwonokrwinkowych, od kilku dni Romeo liże ścianę pokrytą tynkiem (brak żelaza??), ogólnie cofnęliśmy się do wartości początkowych.
Sam steryd chyba przestał działać :( w piątek miał podaną dawkę początkową i nie widać poprawy. Dzisiaj rano ( wtedy jest najbardziej blady) jego nosek i łapki były niemal białe. Do tego pojawiła się lekka przeczulica skóry, tak jak kiedyś po transfuzji, zauważyłam też obrzęk na przednich łapkach. Możliwe, że jutro podamy krew.

Rozmaz krwi z 12.10

W obrazie krwi obserwowano:

- w szeregu czerwonokrwinkowym:
- nieznaczną erytropenie
- zmianę wielkości komórek (anicytoza : makrocyty - ok.10% erytrocytów, mikrocyty - ok.10% erytrocytów)
- zmianę kształtu komórek (poikilocytoza : pojedyncze owalocyty)
- komórki wielobarwliwe (retikulocyty: 0-2 wpw)
- erytoblasty kwasochłonne 10-18 wpw

- w szeregu białokrwinkowym:
- leukocytoze, silną neutropenię
- liczne komórki atypowe (duże komórki z przejaśnieniem okołojądrowym, owalnym jądrem komórkowym, widocznym zarysem jąderek, niekiedy komórki z silnie bazofilną czytoplazmą)
- aktywowane limfocyty - ok. 40% limfocytów (komórki ze zwiększonym stosunkiem cytoplazma/jądro)
- dość liczne cienie leukocytów

w szeregu trombocytarnym:
- makrotrombocyty - ok. 20% płytek
- obniżoną liczbę płytek krwi (2-6 wpw)

Brak możliwości określenia odsetka postaci pałeczkowatych ze względu na silną neutropenię.

Retikulocyty (oznaczenie manualne):
Odsetek 0,9 % (0,050-1.17)
Liczba 0,041 T/l (0,001 - 0,030)
Indeks retikulocytarny 0,564%

Ocena stopnia regeneracji u kotów na podstawie bezwzględnej liczby retikulocytów:
brak reaeneracii <0.030 T/l
łagodna 0.030-0.050 T/l
umiarkowana 0.050-0.100 T/l
znaczna 0.100-0.200 T/l
Indeks retikulocytarny uwzględnia hematokryt pacjenta i służy ocenie reakcji szpiku kostnego adekwatnie do stopnia niedokrwistości (<0.4% - regeneracja nieadekwatna).

Wyniki morfologii z dnia 12.10 : (z maszyny i wysyłkowo ta sama krew z vetlabu)
Obrazek

16.10 w dniu podania sterydu (dexafort)
Obrazek

Ghiaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 169
Od: Wto cze 08, 2010 20:02
Lokalizacja: Lubin

Post » Wto paź 20, 2020 6:01 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

nic mądrego nie napiszę, zbyt specjalistyczna wiedza, ale chciałabym, żebyś wiedziała, że ktoś czyta i trzyma kciuki za Romeo.

Z tym tynkiem,to chyba wapń bardziej? Bo żelazo skąd w tynku?
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7102
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Wto paź 20, 2020 8:52 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Też zaglądam, ale nie napiszę nic madrzejszego od wniosków laboratorium pod wynikami morfologii. Trzymam kciuki :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60186
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Śro paź 21, 2020 1:55 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

:1luvu: Dziękujemy

Usg w skrócie : śledzionę mamy większą niż w poprzednim badaniu, ale jest mniej widocznych grudek chłonnych?/ognisk hematopoezy? są wielkości 2mm, tak jak ostatnio i dokładnie nie wiadomo co to jest.
Powiększona jest trzustka, w poprzednim badaniu była w górnej granicy czyli 7mm teraz ma 8mm. Wątroba w górnej granicy. Pęcherzyk żółciowy z zagęszczoną żółcią, przewód żółciowy wspólny nieznacznie poszerzony do 35mm o nieco krętym przebiegu (cholangitis / stan po?), nerki, nadnercza, cewka, moczowody ok. Pęcherz moczowy ok, ale wypełniony zbyt zagęszczonym moczem ( Romeo nie chce pić wody, więc pewnie to jest tego przyczyną).

Diagnoza:
Mierna ilość płynu w jamie brzusznej - w dalszym ciągu niespecyficzna.
Poprawa w obrazie węzłów chłonnych krezkowych - w dalszym ciągu trzeba wziąć pod uwagę pobudzenie związane z podrażnieniem przewodu pokarmowego.
Utrzymująca się splenomegalia ze słabiej wyrażonymi zmianami ogniskowymi - może wynikać z procesu zaleczenia - w dalszym ciągu w diagnostyce różnicowej trzeba wziąć pod uwagę ogniska hematopoezy pozaszpikowej, przerost guzkowy, hemofagocytoze - do dalszej diagnostyki.


https://tinyurl.com/y4ek34ut

Płytki krwi :(
WBC maszynowo sfałszowany, krew poszła jeszcze do badania w vetlabie.
Obrazek
Ostatnio edytowano Pt paź 30, 2020 0:27 przez Ghiaa, łącznie edytowano 1 raz

Ghiaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 169
Od: Wto cze 08, 2010 20:02
Lokalizacja: Lubin

Post » Śro paź 21, 2020 21:28 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Jutro mamy podać dermipred (to samo co encortolon) i pomimo niskiego hematokrytu mamy wstrzymać się z transfuzją.

Właśnie przyszła część wyników z vetlabu...

Romeo zużył żelazo które ostatnio było dużo ponad normę.
(analizuję wynik TIBC... możemy mieć niedobór żelaza: norma TIBC dla kota to 222-423 µg/dL Romeo ma 428.9 µg/dL, niskie wysycenie poniżej 20% i podwyższone UIBC 65,9 μmol (Prawidłowa wartość UIBC wynosi 27-60 μmol/l i zwiększa się w anemii z niedoboru żelaza oraz zmniejsza się w przebiegu chorób przewlekłych..)
Żelazo - norma dla kota 59-169 µg/dL, Romeo ma 60.9 µg/dL,
do tego mikrocyty w rozmazie też mogą wskazywać na niedobory żelaza.

Wątroba :( : mamy bardzo wysokie ALT i AST - wynik USG sugerował zapalenie przewodów żółciowych - na wątrobę podajemy Hepatiale forte advance i Ursocam

Wysoki stosunek albumin do globulin (wcześniej było w normie).

Bardzo wysokie LDH

GGTP - nieoznaczalne

Dzisiejsze samopoczucie kota - słabe, blady, od rana śpi; na plus - w końcu zaczął pić sam wodę.


Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano Czw paź 22, 2020 19:00 przez Ghiaa, łącznie edytowano 5 razy

Ghiaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 169
Od: Wto cze 08, 2010 20:02
Lokalizacja: Lubin

Post » Śro paź 21, 2020 21:34 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Ghiaa, nadal odzywam się tak, bo coś mi świta, ale skoro ma zle wyniki wątrobowe, pogadaj ze swoim wetem może o omnipuralu, wszyscy tu piszą, że działa cuda, moja wetka tez bardzo chwali. Zwykle jest problem z dostępnością, ale zupełnie niedawno dwie osoby oferowały, ktoś do odsrzedaży od razu, a ktoś zbiera zamówienia na koniec października.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7102
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw paź 22, 2020 18:53 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Romeo dostał dzisiaj Ornipural, na szczęście nasz wet miał ten lek na miejscu. Podaliśmy też troszkę żelaza domięśniowo.

Ghiaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 169
Od: Wto cze 08, 2010 20:02
Lokalizacja: Lubin

Post » Czw paź 22, 2020 23:52 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Miałam wczoraj napisać ale nie daje rady
Ornipural jest dobrym lekiem ale Wy musicie uważać
Nie za dużo go
On potrafi odwodnić
U niektórych kotów ładnie pomagał ale u Myszki (*)
Musiałam ostrożnie
Miałam nisko mocznik ale po nim podwyższał się mimo małych ilości
Trzeba podawać kroplówki i walka z anemia
I dobrze ze zareagowali odrazu na woreczek
U nas był tyle czasu zagęszczony nic nie podawane aż się kamien zrobił
Z tym lekiem co od woreczka nie weszłam u nad na wszystko były biegunki
A od woreczka musisz i tu znowu kot musi pic żeby się nie zagęszczało w woreczku czy kroplówki i pogłębia się anemia
I takie błędne koło
Po prostu musisz bardzo uważać
Miałam jeszcze podać zdzieblo heparegen ale bałam się o ten kamien
Może u was spytaj by można podać
Chyba na forum ktoś podaje
Ja trzeci miesiąc biorę po zatruciu to na początku wątrobowe się poprawiły

anka1515

 
Posty: 4089
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Nie paź 25, 2020 19:14 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Mamy już krew dla Romea.
Bardzo prosze o rade czy pomimo brania sterydu prednizolon powinien dostać jeszcze dodatkowo inny steryd przed transfuzją?
Niestety mamy pod górkę, kliniki u nas pozamykane, jedna zgodziła się podać krew ale... Romeo właśnie ma stan podgorączkowy 39,4, źle się czuje, wodnista koopa, nie wiemy co robić :(

Ghiaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 169
Od: Wto cze 08, 2010 20:02
Lokalizacja: Lubin

Post » Nie paź 25, 2020 22:23 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Tam jest wbc wysokie czy bierze antybiotyk
Co do sterydu nie wiem
U nas był cały czas stan zapalny (skakało )
I ja nie zgodziłam się na steryd cały czas byliśmy na antybiotyku
Ale przy podaniu krwi to nie wiem inne koty miały steryd
Jednorazowo
Sprawdź ten lek od woreczka czy niema w skutkach ubocznych coś z jelitami czy biegunkami
Ja jechałam shinington tez odwadnia ale na woreczek było ok i było lepiej

anka1515

 
Posty: 4089
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Wto paź 27, 2020 13:30 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Wczoraj podaliśmy krew. Ze względu na poprzednią reakcję po podaniu, dostał dodatkowo steryd przed transfuzją.

Antybiotyk będzie musiał brać, jaki tego jeszcze nie wiem. Mamy nawrót infekcji pęcherza, badanie moczu wykazało nieliczne bakterie, świeże erytrocyty 0-1 wpw, leukocyty 1-3 wpw do tego liczne kryształy szczawianu wapnia, Mocz jest wysłany na posiew.
Nie możemy podać doxycykliny ze względu na wątrobę, choć nie jestem przekonana co do wyniku tych parametrów, ponieważ na badaniu jest dopisek "lekka hemoliza w próbce", a to może zawyżać wynik m.in. ALT, AST, LDH. Zastanawiam się czy żelazo też uległo sfałszowaniu, oznaczało by to że mamy je jeszcze niższe...
Wczoraj wieczorem miał temperaturę 40 stopni, ale sama spadła zanim podałam Biovetalgin, ogólnie temperatura nam skacze i jeszcze ta wodnista
koopa...


Obrazek

Ghiaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 169
Od: Wto cze 08, 2010 20:02
Lokalizacja: Lubin

Post » Wto paź 27, 2020 16:45 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Bakterie są nieliczne w preparacie (nawet nie - w polu widzenia, tylko w preparacie, czyli co kilka pól widzenia), to jest bardzo mało i raczej świadczy o przypadkowym zanieczyszczeniu, a nie o zakażeniu. Leukocyty w takiej ilości to norma, erytrocyty pojedyńcze też nie są patologią. W tej sytuacji białko raczej pichodzi z nerek, a nie jest wynikiem obecności bakterii. Jak dla mnie to nie ma wyników świadczących o zapaleniu pęcherza. A objawy są? Częste sikanie po kropelce?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60186
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto paź 27, 2020 17:02 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

Z objawów to już kilka dni temu zauważyłam, że częściej sie tam myje i nie zakopuje w kuwecie, dlatego zrobiliśmy badanie moczu, po antybiotykach było już bez bakterii i świeżych erytrocytów. Rzeczywiście bakterie w preparacie - to nie jest jeszcze źle, ale może się coś rozwinąć. Zobaczymy co będzie w posiewie.

Ghiaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 169
Od: Wto cze 08, 2010 20:02
Lokalizacja: Lubin

Post » Wto paź 27, 2020 17:22 Re: Kot z Felv+ nagła gorączka, anemia - hemobartoneloza?

No tak, to może być jakiś początek, trzeba uważać :ok:
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 60186
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Silverblue, Szeska i 394 gości