Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon lip 27, 2020 7:10 Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Cześć,
Mam problem z moją kotką 8 lat, sterylizowana, domowa.

Problem występuje od października. Praktycznie codziennie, czasami jest 2-3 dni przerwy.
Od weterynarza wiem, że to normalna sprawa, ale nie powinno się to dziać codziennie tylko rzadziej.
Wymiotuje najpierw wylatuje kulka kłaków lub karma, a później jeszcze z 2-3 razy wymiotuje samą wodą (brązowa lub lekko różowa zabarwiona od krwi - ponoć podrażnienie).
Wymiotuje zazwyczaj w nocy nad ranem ok 3-6. Śpi nagle wstaje wymiotuje kłakami z płynem idzie do innego pomieszczenia i wymiotuje jeszcze 2-3 razy wodą

Próbowałem już:
- wyczesywać codziennie
- przegłodzić
- odstawić suchą karmę i zmienić na inną
- więcej ją "przegonić" laserkiem żeby pobiegałą

Byliśmy u weterynarza, ale też rozkłada już ręce (może poszukam innego)
- krew ok
- zrobione prześwietlenie z kontrastem i nie ma ciał obcych ani zwężeń i ponoć dość dobra persytaltyka
- stosowaliśmy zalecony proszek, do posypywania jedzenia na odkłaczanie
- j/w tylko kapsułki z proszkiem na nadkwasotę, którymi posypuje się jedzenie

Nie wiem już co robić, kot niby czuje się ok, ale pewnie to nie jest zbyt zdrowe.
A ja w nocy muszę palić światła w korytarzu aby nie wdepnąć, albo dzieci nie weszły a po wyjeździe np. na 1 dzień muszę całe mieszkanie oglądać wszystkie podłogi już nie mówiąc o praniu narożnika, dywanów itp.

salut

Od: Pon lip 27, 2020 7:02

Post » Pon lip 27, 2020 10:21 Re: Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Witaj,
na odkłaczanie zwykle stosuje się pasty, np. Bezo-pet:
https://zooart.com.pl/product-pol-9376- ... -120g.html
Pewnie że wymioty są niezdrowe, powodują odwodnienie.
Czy było USG?
Obrazek Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Od: Wto lip 18, 2006 12:53

Post » Pon lip 27, 2020 10:26 Re: Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Mam takiego rzygacza z nadkwasotą. Naliże się kłaków, to traci apetyt, wtedy nie je, gromadzą się mu soki i wymiotuje. Twoja kotka wyraźnie jest nadwrażliwa, kiedy zwymiotuje raz, albo więcej razy, ma podrażnioną śluzówkę i potem już z samego podrażnienia są kolejne wymioty. Mój przede wszystkim jada mało i często. Jest stale wyczesywany furminatorem, pilnuję też, żeby kłaki w jelitach nie zalegały, bo wtedy traci apetyt. A kiedy już zwymiotuje, to najpierw dostaje 2ml Alugastrinu w płynie na neutralizację kwasów, potem za pół godziny strzykawką trochę rozrobionej płynnej karmy Hillsa i/d - i kot wraca do normy, chyba że coś więcej mu jeszcze zalega. W każdym razie kot z nadwrażliwą śluzówką powinien jeść mało a często, karmę lekkostrawną.
Niezależnie od wszystkiego trzeba jej zrobić badania krwi - morfologię, profil nerkowy, wątrobowy, trzustkę, tarczycę - bo to też może się przyczyniać do wymiotów. Już nie mówiąc o tym, że niezaleczone wymiotowanie z powodu kłaków wpływa mocno na trzustkę, wątrobę i jelita i u kota wszystko zaczyna szwankować. A jeżeli wyniki będą ok, to warto zrobić jeszcze USG, czasem mimo dobrych wyników przy takich objawach ukrywa się chłoniak.
Zmień weta. W opisanej sytuacji kot powinien przez jakiś czas poza alugastrinem dostawać leki na zahamowanie wydzielania kwasu żołądkowego.
Na noc kotka powinna być nakarmiona i dostać alugastrin, bo najwyraźniej pogarsza się u niej w okresie niejedzenia. Mój tak samo ma, ale ja go karmię co 3 godziny strzykawką intestinalem, niewiele, ze dwa łyki, wtedy wraca mu apetyt i właściwe posiłki je samodzielnie.
Tu wątek mojego rzygacza
viewtopic.php?p=12025500
A tu inny na temat
viewtopic.php?f=1&t=186846
Obrazek

mziel52

Od: Czw gru 27, 2007 20:51

Post » Pon lip 27, 2020 11:34 Re: Kot wymiotuje codziennie kilka razy dziennie

Dzięki za odpowiedzi

Gretta pisze:Witaj,
na odkłaczanie zwykle stosuje się pasty, np. Bezo-pet:
https://zooart.com.pl/product-pol-9376- ... -120g.html
Pewnie że wymioty są niezdrowe, powodują odwodnienie.
Czy było USG?

USG nie było było robione RTG cały przełyk/jelita z kontrastem (bodajże przed podaniem, 5 minut po podaniu i 2 godziny po podaniu)
Spróbuję tej pasty.

mziel52 pisze:Mam takiego rzygacza z nadkwasotą. ...

Może też tak być, bo często stoi w kuchni i żebra przy misce, ale jak ma pełną to nawet nie zje, aż mu się nie zachce, więc pewnie podobna sytuacja że je więcej a rzadziej.
Badania krwi były robione, wszystko ok. USG nie było ale j/w napisałem było RTG z kontrastem.

Sprawdzę te tematy i poszukam lżejszej karmy.

salut

Od: Pon lip 27, 2020 7:02