Nagłe skurcze łap , paraliż u kotki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie maja 31, 2020 9:02 Nagłe skurcze łap , paraliż u kotki

Witajcie. Moja kotka ma prawie 16lat, od dwóch dni nagle dostaje silnych skurczy czy paraliżu najpierw przednich potem tylnich łapek, sama nie wiem jak to nazwać co się z nią dzieje. W tym czasie nie miauczy ale widać, że sprawia jej to ból, w trakcie w zasadzie nie traci kontaktu z otoczeniem. Dodam, że pomimo tych ataków wszystko jest ok, nie ma żadnych zaburzeń. Czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia z kotkiem? Jutro jedziemy do lekarza ale chciałabym wiedzieć czy ktoś z Was może cokolwiek wie na ten temat...? :( :?: :idea:

cicik

 
Posty: 2
Od: Nie maja 31, 2020 8:29

Post » Nie maja 31, 2020 9:57 Re: Nagłe skurcze łap , paraliż u kotki

Koniecznie trzeba zrobić szybko badania krwi, absolutnie koniecznie musi mieć w nich oznaczony jonogram, hormony tarczycy, morfologia, biochemia, fruktozamina. Pamiętaj żeby kotka była na wizycie na czczo.
Gdyby wet nie chciał zrobić badań - musisz nalegać albo udać się do takiego co zrobi.
Pewnie dobrze byłoby nawet w ciemno podać w zastrzyku witaminy z grupy B, głównie B12. To nie zaszkodzi, a wiele starszych kotów ma niedobory tej witaminy, co bardzo negatywnie wpływa na układ nerwowy i bywa że sam taki niedobór u seniora kociego może wywołać dramatyczne objawy lub je nasilać.

Nie wiem co się dzieje z kotką bo opis wiele nie wyjasnia, nie wiem co wet dodatkowo zobaczy podczas badania - ale przy takich objawach badania krwi są podstawą.

Blue

 
Posty: 23501
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie maja 31, 2020 10:32 Re: Nagłe skurcze łap , paraliż u kotki

Miałam podobny epizod u mojej 8 letniej wówczas kotki. Nagle dostała paraliżu tylnych łapek, ciągnęła je przez chwilę za sobą, przeraźliwie miaucząc. Na szczęście trwało to najwyżej pół minuty, po czym przeszło. Przez kolejne 2-3 dni kotka byla osowiała, nie chciała jeść, pić ani wychodzić na dwór. Wet po zrobieniu morfologii stwierdził przewlekłą niewydolność nerek. Jeździliśmy na zastrzyki, dodatkowo były jakieś leki do podawania w domu i zalecenie ograniczenia białka w diecie. Kotka szybko wróciła do siebie i na szczęście nigdy więcej się to nie powtórzyło. Nie mam pewności, czy diagnoza była słuszna, gdyż kotka nie miała żadnych objawów wskazujących na problem z nerkami. Po tym incydencie nie zauważyliśmy również nic, co by wskazywało na jakiekolwiek nieprawidłowosci. W każdym razie teraz jest ok, kotka odżywia się i zachowuje zupełnie normalnie.

Rrotka

 
Posty: 6
Od: Nie maja 31, 2020 6:22

Post » Nie maja 31, 2020 15:46 Re: Nagłe skurcze łap , paraliż u kotki

Dziękuję,zrobimy te wszystkie badania. Mam wrażenie, że to dzieje się po wykonaniu jakiegoś ruchu lub gdy chce coś szybko zrobić. Trudno to opisać. Nagrałam ją prawie od początku , myślę, że filmik najlepiej to pokaże, zwróćcie proszę szczególną uwagę co dzieje się z jej łapkami... Czy ktoś się już może z tym spotkał?
https://youtu.be/zYeYd-wCd4I

cicik

 
Posty: 2
Od: Nie maja 31, 2020 8:29

Post » Nie maja 31, 2020 18:59 Re: Nagłe skurcze łap , paraliż u kotki

Ten epizod, o którym wspomniałam wyżej, miał bardziej dramatyczny przebieg. Wyglądało to inaczej. Kotka chciała koniecznie iść i ciągnęła te łapki, wydając z siebie naprawdę przeraźliwie dźwięki. Twoja kotka jest dużo spokojniejsza, choć widać że ją ta sytuacja denerwuje. Wygląda to faktycznie jak skurcze. Mam nadzieję, że badania wszystko wyjaśnią, trzymam kciuki.

Rrotka

 
Posty: 6
Od: Nie maja 31, 2020 6:22

Post » Nie maja 31, 2020 20:15 Re: Nagłe skurcze łap , paraliż u kotki

Ta koteczka już dzisiaj powinna być u weta.... Mam nadzieję ze jutro jesteście umówieni z samego rana? Bo to wygląda naprawdę poważnie :(
Koniecznie weź ze sobą filmik do pokazania wetowi.
Wet do którego idziecie jest dobry?
Najlepszy byłby taki który ogarnia neurologię, ale i tak najważniejsze są teraz badania krwi i ogólne badanie koteczki.
To mogą być ataki padaczkowe (co nie oznacza jednoznacznie padaczki jako takiej, one mogą być wyzwalane przez wiele czynników), te łapki jej się wykręcają, tak trochę jak dystonia to wygląda też, tu przyczyn także może być sporo.
Do badań krwi dodaj, poproś weta o ile sam na to nie wpadnie o badanie w kierunku toksoplazmozy.
Nerwowa postać też może dawać takie objawy. Tak osobiście to pogadałabym z nim o podaniu na wszelki wypadek Dalacinu w ciemno - bo przy nerwowej postaci każda chwila się liczy.
I koniecznie B12 w iniekcji.
Nie wiem w jakich relacjach jesteś ze swoim wetem, zobacz co sam zaproponuje.
Ale gdyby nie mial za bardzo pomysłów - to pogadaj z nim o tym co napisałam.
A - gdyby zechciał podać steryd - nie broń się, też być może by się przydał.
Oczywiście wet najpierw musi kotkę obejrzeć, moze zobaczy coś czego na filmie nie widać.
Jej oczka wyglądają normalnie?
Jednakowo reagują na światło?

Gdy kotka nie ma ataków zachowuje się normalnie?
Czesto je ma?


Rrotka - przy ostrym zapaleniu nerek może pojawić się silny ból i niedowład tylnych łap, to jeden z objawów, dosyć charakterystyczny. Przy szybkim wprowadzeniu prawidłowego leczenia jest możliwe zupełne wyzdrowienie.

Blue

 
Posty: 23501
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie maja 31, 2020 20:53 Re: Nagłe skurcze łap , paraliż u kotki

U mojej koteczki, ktora wlasnie kilka dni temu zaczela leczenie na toksoplazmoze (wystapily u niej objawy neurologiczne) podanie klindamycyny (dalacin T) i witaminy b12 (250 MIKROgram dziennie) spowodowaly szybkie polepszenie i mam nadzieje ze bedzie podobnie u Was! Wielkie kciuki
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4250
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Sob cze 06, 2020 0:13 Re: Nagłe skurcze łap , paraliż u kotki

Wyjaśniło się, co się dzieje z koteczką? :( Co powiedział wet? Jak wyszły badania? Nadal pojawiają się te skurcze? Na filmiku wyglądają one bardzo poważnie :( Najmocniejsze kciuki za koteczkę!

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 495 gości