Problemy z Ukladem moczowym

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw maja 28, 2020 22:36 Problemy z Ukladem moczowym

Hej wszystkim. Jestem tu po raz pierwszy ale chcialam zaczerpnąć jakiej kolwiek wiedzy od Was. Mam kocurka 7 letniego. Czesto po wysterylizowaniu chorowal mi. Mial problemy z dodawaniem moczu lub robil to wszędzie, a co gorsza siusial nawet krwia. Przez dluzszy czas byl z tym spokoj lecz niestety znow zaczal mi chorowac. Pani weterynarz kazala mi go troche odchudzic ale nie mam pojęcia jak. Wazy 6.200kg nie wychodzi z domu ew. Na smyczy, jest bardzo do mnie przywiazany jak i ja do niego, zalatwia sie normalnie i potrafi z minuty na minutę nagle przestać sie załatwiać ,miauczy. Nie wiem juz jak mu pomoc. Kazda wizyta u weterynarza to dla niego stres. Dodam jeszcze ze mieszkam gdzie indziej. Kotek jest u mamy. Ale przyjezdzam do niego codziennie rano i nawet siedze z nim pol dnia. Nie moge patrzec jak on tak Cierpi bo az sie rozklejam i placze jak male dziecko...

Dzasta955

 
Posty: 16
Od: Czw maja 28, 2020 22:24

Post » Czw maja 28, 2020 23:32 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Poproś moderatora o przeniesienie wątku do działu Koty.
Napisz wiecej o chorobie kotka. Jakie miał badania (najlepiej wklej wyniki!), jakie leki dostał? Jakie dostaje teraz? Czym go karmisz (karma sucha, mokra, mięso). Dieta w chorobach dróg moczowych jest bardzo ważna!
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59704
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Czw maja 28, 2020 23:35 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Dzasta, czy on je mokre jedzenie? Najprostsza rada na poczatek - nie karmic suchym (chrupkami) bo to prosta droga do problemow. Karmic mokrym jedzeniem, puszkami, miesem. Wtedy i schudnie i bedzie zdrowszy. Tylko w miare mozliwosci nie kupuj najtanszego jedzenia puszkowanego, a najlepsze na jakie Cie stac. Kupisz dobrej jakosci karme mokra, ktora jest bogata w mieso to wtedy kot zje mniej i predzej bedzie najedzony i odzywiony. Takze te lepsze karmy beda ekonomiczniejsze. Ja wole placic troszke wiecej za kocie jedzenie, bo wiem ze to zaprocentuje tym, ze koty beda zdrowsze.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pt maja 29, 2020 9:25 Re: Problemy z Ukladem moczowym

No wlasnie karmie sucha karma. Ale nie kupuje byle jakiej najczesniej purine albo nawet i royal canin. Weterynarz stwierdzil ze to wlasnie od mokrej tyje. I sucha na jego wage kazala ograniczyc do 50g karmy na dobe ale chodzil ciagle glodny. Jednak jest to kawal kocurka.
Nie mam wynikow badan ale robione mial badanie moczy i ph w porządku i USG pęcherza to widac bylo jakas cienka warstwe na pęcherzu ale po antybiotykach przeszlo jemu. Ostatnie leki jakie dostawal to byl URINOLOXAN. Z jakis miesiac temu jak zaczal miec problemy to podałam jemu nospe i przeszlo. Moze byc tak ze stresuje sie innymi kotami na podwórku i ktore czasami wchodza do bloku?

Dzasta955

 
Posty: 16
Od: Czw maja 28, 2020 22:24

Post » Pt maja 29, 2020 9:31 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Teraz jak zobaczyłam ze zaczynaiec problem kupilam my karme (sucha tak jak weterynarz kazal) royal canin urinary i mokrą. A powiedzcie mi czy whiskas mokry to dobra karma? Ponoc jest szkodliwa dla kota porownanie r dostalam ze whiskas dla kota to jak dla nas MCdonald... a zawsze jadl whiskasa mokrego i pouszki mokre i w sumie problemu takiego nie miał a teraz powtarza sie to często

Dzasta955

 
Posty: 16
Od: Czw maja 28, 2020 22:24

Post » Pt maja 29, 2020 10:33 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Dzasta955 pisze:Teraz jak zobaczyłam ze zaczyna miec problem kupilam mu karme (sucha tak jak weterynarz kazal) royal canin urinary i mokrą. A powiedzcie mi czy whiskas mokry to dobra karma? Ponoc jest szkodliwa dla kota porownanie dostalam ze whiskas dla kota to jak dla nas MCdonald... a zawsze jadl whiskasa mokrego i puszki mokre i w sumie problemu takiego nie miał a teraz powtarza sie to często. Po nospie dzisiaj zalatwia sie normalnie tylko ze lekko zabarwione krwia. Ale dalam jemu mokrej karmy to od razu poszedł sie załatwić. Moze faktycznie pora na zmiane żywienia. Myślałam o zmianie kuwety na zamknięta ale to będzie dodatkowy stres wiec odpuszcze

Dzasta955

 
Posty: 16
Od: Czw maja 28, 2020 22:24

Post » Pt maja 29, 2020 11:21 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Z karmieniem jest tak, że najzdrowsze jest surowe mięso z suplementami (czyli barf). W dodatku jest to tani sposób żywienia. Tylko bardziej czasochłonny niż karmienie mokrym i suchym. Whiskas to byle jaka karma, chociaż koty bardzo ją lubią i ja trochę swoim też daję. Ale daję też inne.
Sucha Royal Canin Urinary jest polecana przez wetow przy problemach z moczem, ale zwykły suchy Royal Canin (nie weterynaryjny, jak Urinary) to karma kiepskiej jakości. Zacznij czytać sklady karm. Wiele z nich (w tym royal, purina) w składzie bardziej przypomina karmę dla kur niż dla miesozernego kota. Poczytaj sobie w tym dziale wątek o karmach.
Dobrze jest wybierać karmy suche tzw, bezzbożowe (bez ziaren zbóż). A generalnie sucha karma nie jest dla kota zdrowa, bo wymagałaby, żeby kot bardzo dużo pił, a koty często piją mało. Ja daję trochę suchej, ale ograniczam, staram się, żeby koty zjadły najpierw mokre a ewentualnie na deser trochę suchej. No i codziennie daję surowe mięso.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59704
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt maja 29, 2020 12:38 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Mozna tak podawac surowe mieso? Tez mi powiedzieli ze to nie zdrowo tyle miesa surowego zeby jadl kot ze ja nie pomyslalam od razu o takim forum ze tyle sie dowiedziec można ‍♀️

Dzasta955

 
Posty: 16
Od: Czw maja 28, 2020 22:24

Post » Pt maja 29, 2020 13:39 Re: Problemy z Ukladem moczowym

A czy chociaż zbadaliście mu mocz w obecnej sytuacji ? Rozumiem że wizyty u weta to stres ale jak się wam zatka (np. czopem śluzowym a ten może powstać m.in. z powodu ogólnie przewlekłej sytuacji stresowej) to i tak trzeba będzie na cito jechać na cewnikowanie. Krew w moczu tu już daleko idący stan zapalny - kota trzeba przebadać i leczyć. I to niestety historie dość powtarzalne przy neurotycznych kotach. Nie zawsze przyczyną jest niewłaściwa dieta (choć bardzo często).
Karmę Urinary podaje się dopiero wtedy gdy badania wykazują permanentnie niewłaściwy odczyn PH (bo to on powoduje krystalizację) w moczu co oznacza że organizm nie radzi sobie z przemianą materii i nawodnieniem organizmu, a w konsekwencji w jakimś stopniu upośledzeniem nerek.
kot też człowiek...
04.06.2018 Myszunia [*]
13.08.2013 Lesio [*]

color1

Avatar użytkownika
 
Posty: 1592
Od: Czw cze 27, 2013 11:52
Lokalizacja: wawa

Post » Pt maja 29, 2020 15:29 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Tak. Mial robione PH moczu i ma wporzadku wiec tu wiem ze Purina ktora je nie szkodzi jego zdrowiu. Weterynarz sam nie wie co jemu dolega. Dał antybiotyk,zastrzyk rozkurczowy i po tygodniu na kontrolę mam sie zjawić. Ale za kazdym razem twierdzi ze ze to dlatego ze jest za gruby kot

Dzasta955

 
Posty: 16
Od: Czw maja 28, 2020 22:24

Post » Pt maja 29, 2020 18:54 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Grubość kota nie ma związku. Jeśli masz pełne wyniki ostatniego badania moczu to wklej tutaj. Rozumiem, że USG nie miał robionego (to też bardzo istotne badanie mogące wyjaśnić podłoże problemów) ?
kot też człowiek...
04.06.2018 Myszunia [*]
13.08.2013 Lesio [*]

color1

Avatar użytkownika
 
Posty: 1592
Od: Czw cze 27, 2013 11:52
Lokalizacja: wawa

Post » Pt maja 29, 2020 19:50 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Dzasta955 pisze:Tak. Mial robione PH moczu i ma wporzadku wiec tu wiem ze Purina ktora je nie szkodzi jego zdrowiu. Weterynarz sam nie wie co jemu dolega. Dał antybiotyk,zastrzyk rozkurczowy i po tygodniu na kontrolę mam sie zjawić. Ale za kazdym razem twierdzi ze ze to dlatego ze jest za gruby kot


Czy kot miał robione pełne badanie moczu z osadem czy tylko sprawdzono PH ? Samo PH niewiele ci powie, co z tego, że jest prawidłowe, skoro Twój kotek ma problem z siusianiem. Tym samym nie rozumiem, jak wywnioskowałaś, że Purina nie szkodzi jego zdrowiu. Przy takich problemach szkodzi i to bardzo, ponieważ odwadnia kota, a schorzenia pęcherza wymagają zawsze dobrego nawadniania.
Czy zrobiony został posiew moczu ? Bez tego nie powinno podawać się antybiotyku. Po pierwsze nie wiadomo czy przyczyną stanu zapalnego są bakterie, bo równie dobrze może to być idiopatyczne zapalenie pęcherza, którego nie leczy się antybiotykami. Po drugie, jeśli są bakterie, to antybiotyk powinien zostać dobrany na podstawie anybiogramu, inaczej można leczyć w ciemno, bezskutecznie.
Czy nie zmieniło się w ostatnim czasie coś w otoczeniu kota ? Być może kot cierpi na idiopatyczne zapalenie pęcherza. Wtedy należałoby zminimalizować stres.

inezka70

 
Posty: 201
Od: Nie lip 21, 2019 12:40

Post » Pt maja 29, 2020 20:03 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Dzasta955 pisze:Tak. Mial robione PH moczu i ma wporzadku wiec tu wiem ze Purina ktora je nie szkodzi jego zdrowiu. Weterynarz sam nie wie co jemu dolega. Dał antybiotyk,zastrzyk rozkurczowy i po tygodniu na kontrolę mam sie zjawić. Ale za kazdym razem twierdzi ze ze to dlatego ze jest za gruby kot


Dzasta, dobrze ze tu trafilas. To jest pierwszy krok do lepszego zdrowia Twojego kocurka.
Tak jak przedwmowczynie napisaly -
1) potrzebne wyniki badan moczu.

2) Zacznij go karmic mokra karma.

Karmienie wylacznie sucha karma jest bardzo niezdrowe dla kotow a zwlaszcza dla kocurkow z problemami z ukladem moczowym!
Od najlepszej i najdrozszej karmy suchej ZDROWSZA bedzie karma mokra - niekoniecznie ta z najwyzszej polki. Jest tu gdzies watek ze spisem karm mokrych polecanych. Wejdz sobie na zooplus i popatrz na ceny i zamow mokra karme przynajmniej ze sredniej polki cenowej. Albo zakup w lokalnych sklepiku zoologicznym.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Pt maja 29, 2020 22:47 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Dzasta955 pisze:No wlasnie karmie sucha karma. Ale nie kupuje byle jakiej najczesniej purine albo nawet i royal canin.


Royal canin i purina to wlasnie byle jaka karma.
Zapisz sie do newslettera PETA i pomagaj zwierzetom wysylajac email!
https://www.peta.org/about-peta/learn-a ... -to-enews/

pibon

 
Posty: 4221
Od: Pon lip 09, 2012 10:26

Post » Sob maja 30, 2020 11:44 Re: Problemy z Ukladem moczowym

Whiskas, nieważne mokry czy suchy, tym bardziej :|
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, kicalka, skaz i 211 gości