Koty się drapią (po odpchleniu).

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob mar 14, 2020 21:22 Koty się drapią (po odpchleniu).

Ok. 2 tygodni temu moje stado wychodzących kotów zostało odpchlone (Bravecto), jednak do dziś często się drapią. Głównie okolice głowy (uszy, pyszczek), w mniejszym stopniu reszta ciała.
Jednocześnie wiem, że od ponad 2 miesięcy mogły mieć kontakt z kotem, który ma/miał(?) świerzb uszny. (stwierdzone u weterynarza, dostał leki, w ostatnich dniach go nie widuję, choć pałętał się po okolicy).
Podejrzewam zatem świerzb... ale drapanie nie obejmuje wyłącznie uszu, a w uszach nie zaobserwowałam wydzieliny (jak szybko się ona pojawia w przypadku świerzbu?).
Podczytuję również o świerzbie drążącym, ale żadnych strupków czy łysiejących plam nie zaobserwowałam.
Podczas ostatniej wizyty pani weterynarz pobieżnie obejrzała futro i stwierdziła, że nie ma odchodów pcheł, więc Bravecto pchełki wybił... Mam umówioną wizytę na czwartek, czy macie inne pomysły, czym może być spowodowane drapanie?

imatotachi

 
Posty: 124
Od: Śro maja 17, 2017 19:35

Post » Śro kwi 01, 2020 22:51 Re: Koty się drapią (po odpchleniu).

Pozwolę sobie odświeżyć temat.
U weterynarza nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, brak zaczerwienienia, opuchlizny, itd. Trochę mnie to uspokoiło, ale drapanie nie ustaje. Oglądam futra, nie widzę zupełnie nic.
Uszka czyste - ale drapanie to właśnie uszka (również wewnątrz), pyszczki i szyje. Jedna z kotek drapała się 5-krotnie w ciągu ostatnich 45 minut. To chyba wykracza poza skalę normalności?

Jakiś grzyb lub pasożyt niewidoczny gołym okiem?

imatotachi

 
Posty: 124
Od: Śro maja 17, 2017 19:35

Post » Czw kwi 02, 2020 5:59 Re: Koty się drapią (po odpchleniu).

Jeśli zaczęło się to po odpchleniu to Bravecto mógł uczulić (chociaż to dziwne, że wszystkie koty) lub w ogóle nie zadziałał tak jak powinien i powoduje swędzenie.
Do uszu było zaglądane głębiej niż z wierzchu ? Może głęboko w uchu jest stan zapalny.
Może gdzieś podjadają i karma nie służy ?

Chikita

 
Posty: 6393
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Czw kwi 02, 2020 22:15 Re: Koty się drapią (po odpchleniu).

Nie zaczęło się po Bravecto, lek był podawany, by wyeliminować pchły i kleszcze (kiepska zima, więc spodziewałam się szybkiego wysypu), więc to raczej kontynuacja drapania - pytanie czy ta sama przyczyna. Już raz miały podawane Bravecto (w zeszłym roku) i nie było skutków ubocznych, więc o ile nie zmienił się skład, nie to powinno być przyczyną.
Uszy były sprawdzane przy szczepieniu na wściekliznę 10 marca; jedna z kotek jest obecnie (od 18 marca) leczona na zapalenie ucha, więc w uszka pani weterynarz zaglądała głęboko specjalnym przyrządem, ale brak objawów świerzbu.

Podjadać również nie sądzę... koty są bardzo wybredne i mają dość zróżnicowane gusta, więc nie wydaje mi się, żeby poszły do jednej osoby (raczej nie chadzają razem i są takimi trochę dzikusami), a jeszcze mniej prawdopodobne, żeby wszystkie zjadły jedną karmę/surowiznę/cokolwiek, co by je uczulało. W domu jedzą dość zróżnicowane jedzonko, jedynym punktem wspólnym jest Purizon, który jedzą już od dłuższego czasu... chociaż omyłkowo zamówiłam wór karmy dla kociąt zamiast dorosłych. Na pewno są tam inne proporcje składników odżywczych. Czy to może być przyczyną drapania?

imatotachi

 
Posty: 124
Od: Śro maja 17, 2017 19:35




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot] i 230 gości