czy to choroba pęcherza?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro mar 04, 2020 8:37 czy to choroba pęcherza?

Witam,
proszę o pomoc, martwię się ostatnio wynikami moczu 3-letniej kotki.
To są pierwsze wyniki robione zaraz po kroplówkach i nie wiem czy są przez to wiarygodne (mocz pobrany bezpośrednio do pojemniczka):
https://zapodaj.net/32c12289afcff.jpg.html
a to kolejne po mniej więcej tygodniu (mocz pobrany przez punkcję):
https://zapodaj.net/279fa546e8f2c.jpg.html
Dostaliśmy o weta zalecenie, żeby ten mocz kontrolować w domu papierkami (PH) i on jest ciągle w granicach 7. Czy można już tutaj przesądzić , że mamy do czynienia z kryształkami i należy je leczyć? Czy zmienić coś w diecie? W pierwszym badaniu ich nie było, nic z tego nie rozumiem.
Kotka jest na barfie. Był w tym czasie robiony też jonogram, biochemia, usg i echo. Wszystko było w porządku. Więc co z tym moczem, proszę o poradę :(
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro mar 04, 2020 8:51 Re: czy to choroba pęcherza?

Ja bym dala Urosept. 1/2 tabletki 2-3 razy dziennie. I powtórzyłabym badanie po kilku tygodniach, jeżeli przez ten czas nic podejrzanego się nie będzie działo.
Kot powinien jak najwięcej pić, przyjmować płynów. Czyli zachęcanie do picia i więcej wody w jedzeniu.
A pH warto w tym czasie badać co kilka dni.
Ja mam takie paski do badania moczu
https://allegro.pl/oferta/paski-test-do ... 7163496810
jak cokolwiek się dzieje, to badam nawet codziennie.
Są też inne z mniejsza ilością wskaźników...tak naprawdę 8 spokojnie wystarczy. Leukocyty źle wskazują, bo to ludzkie paski.
Najważniejsze wskaźniki to krew, białko i pH.
Badanie paskiem nie zastąpi profesjonalnego badania moczu, ale pozwoli wyłapać szybko, że coś się dzieje.
I nie panikowałabym...kryształki owszem, są, ale struwity czyli te "łatwiejsze"
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13725
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro mar 04, 2020 9:32 Re: czy to choroba pęcherza?

W pierwszym badaniu ich nie było, bo kryształki dość ciężko wyłapać. Mocz jest niestabilnym materiałem i jego parametry lubią w badaniu wychodzić nie takie, jakie są in vivo.
Dobrze byłoby zrobić USG pęcherza żeby ocenić skalę problemu, jeśli nie było.
A poza tym dodać jakiś zakwaszacz i kontrolować pH. :)

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48

Post » Śro mar 04, 2020 9:35 Re: czy to choroba pęcherza?

Urosept taki zwykły dla ludzi? Nie zaszkodzę jej tym?
Słyszałam też, że można wit. C?
Z tym piciem wody, to wiesz jak to jest ;) niby jedząc barfa, w którym jest odpowiednia ilość wody powinna wystarczać?
Ja mam takie:
https://allegro.pl/oferta/dr-jacobs-pap ... NjMwMGY%3D
ale one chyba tylko PH badają, więc słabo?
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro mar 04, 2020 9:36 Re: czy to choroba pęcherza?

Yocia pisze:W pierwszym badaniu ich nie było, bo kryształki dość ciężko wyłapać. Mocz jest niestabilnym materiałem i jego parametry lubią w badaniu wychodzić nie takie, jakie są in vivo.
Dobrze byłoby zrobić USG pęcherza żeby ocenić skalę problemu, jeśli nie było.
A poza tym dodać jakiś zakwaszacz i kontrolować pH. :)


Usg było robione wszystkich wnętrzności :ryk:
czyli nerki, pęcherz, wszystko ślicznie :oops:
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro mar 04, 2020 9:47 Re: czy to choroba pęcherza?

Czemu kotka miała podawane kroplówki?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Śro mar 04, 2020 9:58 Re: czy to choroba pęcherza?

Ponieważ kreatynina była podwyższona. Wynik 2,1 na normę 0,7-1,8
Tak na prawdę nie jestem pewna co było powodem, jeden wet powiedział, że to problem z nerkami i zalecił royala, z którego nie skorzystaliśmy.
U drugiego weta okazało się, że jest stan zapalny dziąseł, kamień do usunięcia a w trakcie zabiegu okazało się, że jeden ząb trzeba usunąć, to chyba mogło spowodować podniesienie krea?
Kolejne wyniki biochemii już były w normie + jonogram, usg również. Drugi wet twierdzi, że ze swojego doświadczenia zauważył, że mięsna dieta może powodować minimalne podniesienie krea, chociaż nie ma na to naukowego poparcia. Zauważyła, że jeden kot w domu karmiony barfem miał podwyższone, potem doszedł drugi i również podwyższone, mimo, że wszystko inne w normie.
Kazała nam po prostu obserwować i kontrolować nerki.
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro mar 04, 2020 13:11 Re: czy to choroba pęcherza?

Mam kotkę, która od wczesnej młodości (teraz ma 10 lat) ma krea 2-2,1. Przy tym mocznik w środku normy.
Ona po prostu tak ma.
Dopóki mocznik jest niewysoki (środek normy) to wg mnie nie wskazuje na nerki.
Jednak warto to monitorować, czyli badać przynajmniej raz na rok (jeśli dzieje się cokolwiek podejrzanego, np wymioty, to szybciej).
Urosept kotu nie zaszkodzi.
Ma lekkie działanie zakwaszające, przy tym przeciwbakteryjne i jeszcze jakieś tam...poczytaj.
Kotka miała robione dokładne USG, więc na razie zostałabym przy Urosepcie i powtórzyła badania za kilka tygodni. A pH paskiem co kilka dni.
Pod warunkiem, że kotka ma dobry apetyt, i ogólnie nic Cię nie niepokoi.

Zaopatrzyłabym się w Rowatinex kapsułki (bez recepty, w aptece).
Bo przy kryształkach może się pojawić zapalenie pęcherza i krwiomocz.
Rowatinex pozwala bardzo szybko (1-2 dni) usunąć krwiomocz, i kotka prawie od razu przestaje się męczyć przy sikaniu (na zapalenie pęcherza wskazuje sikanie co kilka minut po kropelkach, i długie siedzenie w kuwecie. Może też być posikiwanie poza kuwetą)
Rowatinex daje się raz dziennie najlepiej pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Ogólnie, na czczo.
No i wtedy oczywiście do weta...ale mocz lepiej badać jak już nie ma w nim krwi.
Wit C kotu nie zaszkodzi, ale nie jestem pewna, czy zakwasi mocz.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13725
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro mar 04, 2020 13:24 Re: czy to choroba pęcherza?

No to mnie uspokoiłaś. Wet nr 1 od razu powiedział, że to problem z nerkami, że już raczej tak będzie i już tylko royal...
Mocznik za każdym razem był trochę za połową normy.
Kotka ma apetyt, nigdy żadnych oznak w kuwecie niepokojących nie było, wchodzi i wychodzi :)
Ten urosept będzie okej?
https://www.doz.pl/apteka/p2340-Urosept ... ane_30_szt.
Rozumiem, że ten Rowatinex dopiero jak będą objawy zapalenia pęcherza?
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro mar 04, 2020 13:30 Re: czy to choroba pęcherza?

A co myślicie o L-METHIOCID?
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro mar 04, 2020 17:41 Re: czy to choroba pęcherza?

darianna1 pisze:No to mnie uspokoiłaś. Wet nr 1 od razu powiedział, że to problem z nerkami, że już raczej tak będzie i już tylko royal...
Mocznik za każdym razem był trochę za połową normy.
Kotka ma apetyt, nigdy żadnych oznak w kuwecie niepokojących nie było, wchodzi i wychodzi :)
Ten urosept będzie okej?
https://www.doz.pl/apteka/p2340-Urosept ... ane_30_szt.
Rozumiem, że ten Rowatinex dopiero jak będą objawy zapalenia pęcherza?

Urosept ok, innego chyba nie ma. Dużo taniej wychodzi opakowanie 60 tabl, a jego warto długo podawać, po ustąpieniu problemów jeszcze przez kilka tygodni.
Rowatinex jak będą objawy, ale lepiej go mieć w domu na zapas. Bo zapalenie pęcherza, poza problemem zdrowotnym, to również porządny ból przy sikaniu...kotka się bardzo męczy. Lepiej, żeby to jak najkrócej trwało. Niektórzy twierdzą, że on też leczy, ale ja Rowatinex traktuję u kotów tylko wspomagająco. Czyli 3-5 dni podawania, a w tym czasie badania i wdrożenie leczenia.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13725
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw mar 05, 2020 8:15 Re: czy to choroba pęcherza?

oki, miałam na myśli czy zamiast uroseptu można L-METHIOCID?
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Czw mar 05, 2020 8:23 Re: czy to choroba pęcherza?

darianna1 pisze:oki, miałam na myśli czy zamiast uroseptu można L-METHIOCID?
L-METHIOCID tylko obniża pH. Ja nie używałam. Myślę, że możesz....tylko w tym drugim badaniu już jest odrobina białka w moczu. Jak jest białko to znaczy, że już tylko krok do infekcji. Nie wiem, czy Urosept nie będzie bardziej wszechstronny.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13725
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw mar 05, 2020 9:39 Re: czy to choroba pęcherza?

Dobrze, to zaopatrzę się w urosept. Czyli 0,5 tabletki 2-3 razy dziennie i jak długo to podawać? Jest jakiś max jak długo maksymalnie można? Jak PH się obniży to zaprzestać stosowania?
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Czw mar 05, 2020 11:51 Re: czy to choroba pęcherza?

Za kilka tygodni zrobisz kontrolne badanie moczu. Jeśli wtedy będą kryształki, to trzeba będzie pomyśleć, co dalej. A do tego czasu, ja bym podawała. Jeśli wcześniej spadnie pH, to może nie po 1/2 a po 1/3 3 x dziennie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13725
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, florka i 555 gości