Lakowanie kocich ząbków

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lut 29, 2020 17:12 Lakowanie kocich ząbków

Hej :)
Mam pytanie, czy ktoś poddał zabiegowi lakowania kocich ząbków po usunięciu kamienia i fluoryzacji? Potrzebuję opinii z doświadczenia.
Zastanawiam się, czy ten zabieg jest faktycznie skuteczny i czy istotnie ogranicza ponowne osadzanie się kamienia na szkliwie ząbków.
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Obrazek ANATOLEK [*] 25.03.2000 - 18.02.2015.

Anatolek

 
Posty: 1312
Od: Nie mar 11, 2012 14:07
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob lut 29, 2020 20:21 Re: Lakowanie kocich ząbków

Rozmawiałam o tym z dobrym weterynarzem i u kotów nie za bardzo ma to sens.
Kocie zęby zwykle zaczynają się psuć poniżej linii dziąseł tam gdzie lakowanie nie zabezpiecza.

Drążyłam temat, bo miałam psa, który po nosówce, którą przeszedł jako szczeniak w okresie wymiany zębów miał uszkodzone i częściowo niewykształcone szkliwo.
Jemu lakowałam zęby. W sumie 3-krotnie w ciągu psiego prawie 15-to letniego życia. Miał złamane 2 kły, ale reszta zębów wytrzymała mimo paskudnego wyglądu.
Wiedząc wtedy, że koty też mają potężne problemy z zębami dopytywałam czy profilaktyka właśnie w postaci lakowania by coś dała, ale uzyskałam taką odpowiedź jak napisałam na wstępie.
Obrazek

andorka

 
Posty: 13128
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Wto mar 03, 2020 19:00 Re: Lakowanie kocich ząbków

andorka pisze:Rozmawiałam o tym z dobrym weterynarzem i u kotów nie za bardzo ma to sens.
Kocie zęby zwykle zaczynają się psuć poniżej linii dziąseł tam gdzie lakowanie nie zabezpiecza.

Drążyłam temat, bo miałam psa, który po nosówce, którą przeszedł jako szczeniak w okresie wymiany zębów miał uszkodzone i częściowo niewykształcone szkliwo.
Jemu lakowałam zęby. W sumie 3-krotnie w ciągu psiego prawie 15-to letniego życia. Miał złamane 2 kły, ale reszta zębów wytrzymała mimo paskudnego wyglądu.
Wiedząc wtedy, że koty też mają potężne problemy z zębami dopytywałam czy profilaktyka właśnie w postaci lakowania by coś dała, ale uzyskałam taką odpowiedź jak napisałam na wstępie.


Dzięki andorko za opinię :1luvu:
Mnie bardziej chodzi o kwestię minimalizacji odkładania się kamienia na szkliwie, który przyczynia się do uszkodzeń dziąseł i powstawaniu stanów zapalnych. Ponieważ, jeśli chodzi o "psucie" się zębów, to w istocie, u kotów ten proces przebiega bardziej od wewnętrznej strony, aniżeli od strony korony zęba.
My będziemy jutro na wizycie oględzinowej u kolejnego wet stomatologa i też zapytam o opinię :)

P.S. przepraszam, że dopiero dzisiaj odpowiadam. Awaria komputera odcięła mnie od aktywności :(
Obrazek ANATOLEK [*] 25.03.2000 - 18.02.2015.

Anatolek

 
Posty: 1312
Od: Nie mar 11, 2012 14:07
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro mar 04, 2020 12:14 Re: Lakowanie kocich ząbków

Anatolek pisze:My będziemy jutro na wizycie oględzinowej u kolejnego wet stomatologa i też zapytam o opinię :)

P.S. przepraszam, że dopiero dzisiaj odpowiadam. Awaria komputera odcięła mnie od aktywności :(


Spoko, technika ma swoje prawa ;)

Daj znać co Ci wet powiedział, bo technika poszła do przodu, a moje info sprzed dobrych kilku lat jest, może już mało aktualne
Obrazek

andorka

 
Posty: 13128
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie

Post » Śro mar 04, 2020 19:11 Re: Lakowanie kocich ząbków

andorka pisze:
Anatolek pisze:My będziemy jutro na wizycie oględzinowej u kolejnego wet stomatologa i też zapytam o opinię :)

P.S. przepraszam, że dopiero dzisiaj odpowiadam. Awaria komputera odcięła mnie od aktywności :(


Spoko, technika ma swoje prawa ;)

Daj znać co Ci wet powiedział, bo technika poszła do przodu, a moje info sprzed dobrych kilku lat jest, może już mało aktualne



Jesteśmy po wizycie. Jako obiecałam, tak odpowiadam, jaką otrzymaliśmy opinię od kolejnej wet stomatolog ;)
Otóż, lakowanie ma sens tylko pod jednym warunkiem, że będzie ponawiane co, max 3 miesiące.
Zatem logicznym jest, że tak naprawdę nie ma sensu z choćby jednego, bardzo prostego powodu. Każdy taki zabieg u kota musi być poprzedzony premedykacją.
Nie wyobrażam sobie poddawać kota narkozie co 3 miesiące.
Obrazek ANATOLEK [*] 25.03.2000 - 18.02.2015.

Anatolek

 
Posty: 1312
Od: Nie mar 11, 2012 14:07
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro mar 04, 2020 20:29 Re: Lakowanie kocich ząbków

No i wszystko jasne, chociaż uczciwie postawiona sprawa :ok:
Dzięki za info
Obrazek

andorka

 
Posty: 13128
Od: Wto kwi 25, 2006 22:33
Lokalizacja: Łódź-Polesie




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 504 gości