Nieustepujaca biegunka u kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sty 30, 2020 16:21 Nieustepujaca biegunka u kota

Dzień dobry. Mam pytanie: Mój roczny kot dostał biegunki. Próbowałam karmic go różnymi sposobami ale biegunka nie ustępuje. Co mogę mu podać aby ja zahamować i czym go karmić aby nie pojawiła się ponownie?

Olciak123

 
Posty: 11
Od: Czw sty 30, 2020 16:17

Post » Czw sty 30, 2020 20:51 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Przede wszystkim, skad wiesz, że biegunka jest na tle pokarmowym? Byłaś u weterynarza?
Podaj jakieś informacje- czym kot był karmiony, gdy biegunka się zaczęła, czym karmiłas w czasie- jak rozumiem- prób "wyleczenia" kota? Jak długo ta biegunka trwa? Plus, jak ona wygląda?
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7113
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw sty 30, 2020 21:11 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Wcześniej kot karmiony był mokra karma z biedronki(kitty) wtedy nie miał biegunki ale kiedy zaczął dostawać surowe mieso (korpusy) wtedy zaczął się problem. Kot robi luźne kupy nie tylko w kuwecie ale także popuszcza po domu. Konsultowalam się już z weterynarzem kazał podawac mu węgiel i zrobic głodówke ale nie wiem czy to pomoże

Olciak123

 
Posty: 11
Od: Czw sty 30, 2020 16:17

Post » Czw sty 30, 2020 21:17 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Doraźnie daję węgiel. Ludzki, bezsmakowy, wysypuję z kapsułki i mieszam z karmą.
Przyczyn trzeba dociekać. Może być wiele. Począwszy od zmiany karmy a skończywszy na groźnych schorzeniach.
Uroda moja nie sięga szczytu szczytów, ale mój pies patrzy na mnie oczami pełnymi zachwytu
L. J. Kern
1 - Trudne początki kota Dropsa
2 - Drops + reszta (trudne życie)
3 - Drops + koty
Amorka i Mumiś

Obrazek

ewkkrem

Avatar użytkownika
 
Posty: 7989
Od: Czw lip 27, 2017 15:20
Lokalizacja: Włocławek

Post » Czw sty 30, 2020 21:43 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Do pytań maczkowej dodam:
- czy kot jest wychodzący?
- czy to jest jedyny kot oraz jedyny zwierzak w domu?
- skąd pochodzi kot?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt sty 31, 2020 0:38 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Olciak123 pisze:Wcześniej kot karmiony był mokra karma z biedronki(kitty) wtedy nie miał biegunki ale kiedy zaczął dostawać surowe mieso (korpusy) wtedy zaczął się problem. Kot robi luźne kupy nie tylko w kuwecie ale także popuszcza po domu. Konsultowalam się już z weterynarzem kazał podawac mu węgiel i zrobic głodówke ale nie wiem czy to pomoże

Może nie pomóc, a głodówka nie powinna być wprowadzana bez jednoczesnego robienia kroplówek podskórnych. Poza tym jak długo ma ta głodówka trwać? Oraz od jak dawna kot ma biegunkę?
W tej sytuacji zrobiłabym tak:
- codziennie kroplówka z płynu wieloelektrolitowego z dodatkiem aminokwasów
- kał na posiew na bakterie i grzyby
- do picia glut z siemienia lnianego
- po maks. 2 dniach głodówki, która może być wprowadzona wyłącznie POD WARUNKIEM ROBIENIA KROPLÓWEK (bez kroplówek głodówka nie powinna trwać dłużej niż 1 dzień, bo potem zaczynają się zmiany w wątrobie) wprowadzanie jedzenia (zacząć od małych porcji). Tymczasowo niech będzie ta karma z Biedronki, ale w przyszłości lepiej ją zmienić. Do tych małych porcji jedzenia też dobrze jest dolewać gluta z siemienia lnianego, jeśli kot nie zechce pić samego gluta
- Attapectin, żeby zwiększyć resorpcję wody z jelit
- u mnie dobrze sprawdza się pasta Coloceum (4 dawki na 2 dni), pomagająca w regeneracji układu pokarmowego
- jeśli biegunka nadal się będzie utrzymywać, badanie kału w kierunku kokcydiów, lamblii i rzęsistka

Kiedy kot był odrobaczany i czym?

Karma mokra z Biedronki jest niskiej jakości. Surowe mięso to dobry pomysł, ale po pierwsze zmiany w żywieniu powinny być wprowadzane stopniowo, a po drugie dieta powinna być dobrze zbilansowana czyli do mięsa powinny zostać dołożone dodatki (jak tauryna, drożdże browarnicze itp.) Chyba że mięso jest tylko od czasu do czasu. Ponadto surowe mięso dobrze jest przemrozić w temperaturze -18 st. C (albo niższej) przez min. 3 dni, aby uniknąć zarażenia kota toksoplazmozą.
Jeśli nie surowe mięso z suplementami, to chociaż dobra mokra karma, tutaj wątek: viewtopic.php?f=1&t=183659
Suchą karmę lepiej sobie odpuścić, z góry uprzedzam.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt sty 31, 2020 7:03 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

korpusy, jak rozumiem drobiowe, jako wyłaczne jedzenie to w ogóle nie jest dobry pomysł. Generalnie kurczak, to jeden z najmniej wartościowych mięs dla kota. Kot zjada to z koścmi? Ile tam jest mięsa? to zdecydowanie za dużo kości w diecie, jak popuszcza, w ogóle nie trzyma kału, to coś się dzieje poważnego. Wegiel, jako coś leczniczego, to w przypadku wirusowych problemów ( bo koty mają tez wirusówki ). A przy zwykłej biegunce to chwilowo zatrzymuje biegunkę. Głodówka dla kota to żadne lekarstwo, dzień, można spróbować, dłużej po prostu mu zaszkodzisz. Jak surowe mięso, spróbowałabym mu podać wołowinę, taką gulaszową, albo pręgę, łatę ( nie chudą ). Przy biegunce zmieloną, albo drobniutko pokrojoną. Ale generalnie dobrego weterynarza znajdz. \Nie napisałaś, ile to trwa??
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7113
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Pt sty 31, 2020 7:14 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Ja mam jeszcze kilka dodatkowych pytań - co oznacza sformułowanie "konsultowałaś się" z wetem?
Widział kota?
Badał go?
Czy zadzwoniłaś, powiedziałaś że kot ma biegunkę i tyle?

Co kot je tak w ogóle?
Te korpusy były urozmaiceniem diety? Czy jej podstawą? Skąd pomysł z korpusami? Tam jest głównie skóra, tłuszcz i kości.
Co on dostaje do jedzenia teraz?
Mięso jest super, ale właściwe, i przede wszystkim właściwie suplementowane, samo jest zbyt ubogie, można je podać jako jeden z posiłków ale do stałego żywienia kot powinien dostawać pokarm pełnowartościowy. Jeśli nie chcesz/nie możesz się bawić we wgłębienie w temat żywienia BARFem, postaw na karmienie dobrą jakościowo, gotową mokrą karmą.

U kotów bardzo rzadko zaleca się głodówki - a jeśli już, to jak napisała Stomachari - pod osłoną odpowiednio skomponowanego żywienia w kroplówkach.
Po pierwsze - nawet koty w doskonałej formie źle ją znoszą. Ich organizmy nie sa przystosowane do głodowania, szybko dochodzi do niekorzystnych zmian.
W sytuacji choroby może to przebiegać o wiele szybciej bo kot nie ma rezerw, organizm często już częściowo głoduje bo zaburzone jest wchłanianie.
Co to za zalecenie?

Od kiedy trwa ta biegunka?
Zakładam że już jakiś czas? Co węgiel może pomóc w takim problemie?

Trzeba kota dokładnie zbadać, bo czasem biegunka jest jedynie jednym z objawów i dopiero zauważenie pozostałych pozwala postawić prawidłową diagnozę. Może być objawem zatrucia pokarmowego - i chemicznego/toksycznego i bakteryjnego, może być objawem infekcji wirusowej - w tym bardzo groźnej panleukopenii. Może to być objaw alergii ale i posiadania pierwotniaków których inwazja się zaostrzyła.

Kot ma biegunkę i to do tego stopnia że gubi kał poza kuwetą. Jak przypuszczam nie trwa ona doby.
Może być już bardzo odwodniony. Może mieć zaburzenia jonowe.

Napisz coś więcej - bo może faktycznie problem jest błahy, biegunka trwa krótko, wet kota widział a zalecenie głodówki obowiązywało przez 12 godzin po podaniu węgla.

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt sty 31, 2020 8:42 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Narazie zrobiłam mu głodówke która trwa już 10 h i pomaga. Kot nie popuszcza jest w dobrym stanie, bawi się. Jeśli chodzi o korpusy one są urozmaiceniem, daje je od czasu do czasu bo koty bardzo je lubia. Mam w domu 11 kotów wszystkie są zdrowe i żadne nie ma problemów zdrowotnych. Wszystkie moje koty są wychodzące.

Olciak123

 
Posty: 11
Od: Czw sty 30, 2020 16:17

Post » Pt sty 31, 2020 8:46 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Kot odrobaczany był tydzień temu więc to raczej nie robaki.

Olciak123

 
Posty: 11
Od: Czw sty 30, 2020 16:17

Post » Pt sty 31, 2020 22:26 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Wątek zmierza w znanym na forum kierunku: nie zrobiono badań, ale kotu się poprawiło, więc reszta nieważna.
Mam rację? Czy jednak chcesz spróbować pogadać i rozważyć inne warianty opieki?
Bo jeśli jesteś otwarta na dialog, to ważne jest, czym dokładnie kot był odrobaczany i w jakim schemacie podawania. Wiele preparatów działa tylko na glizdy, nie działa na tasiemca. Dlatego już wcześniej pytałam o nazwę preparatu.

Skoro masz 11 kotów i wszystkie wychodzące, to nasuwa się natychmiast pytanie: czy kotki i kocury są wykastrowane?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt sty 31, 2020 22:32 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Olciak123 pisze:Narazie zrobiłam mu głodówke która trwa już 10 h i pomaga. Kot nie popuszcza jest w dobrym stanie, bawi się. Jeśli chodzi o korpusy one są urozmaiceniem, daje je od czasu do czasu bo koty bardzo je lubia. Mam w domu 11 kotów wszystkie są zdrowe i żadne nie ma problemów zdrowotnych. Wszystkie moje koty są wychodzące.


Kot nie popuszcza, bo już opróżnił jelita i nie ma, czym popuszczać. To tak jak u ludzi - jak musisz wyjść z domu, mając biegunkę, to na wszelki wypadek nie jesz. To wcale nie znaczy, że problem zniknął.

paranoiczna_paranoja

 
Posty: 106
Od: Pon paź 28, 2019 14:47

Post » Sob lut 01, 2020 9:31 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Kot odrobaczany był tabletkami o nazwie CESTAL. Koty nie były kastrowane ale na pewno niedługo będą.

Olciak123

 
Posty: 11
Od: Czw sty 30, 2020 16:17

Post » Sob lut 01, 2020 9:36 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Jeśli chodzi o kroplówki to chciałabym dodac że mam 14 lat i nie mam pieniędzy na takie leczenie. Chciałabym abyście napisali mi może są jakieś domowe sposoby na biegunkę?

Olciak123

 
Posty: 11
Od: Czw sty 30, 2020 16:17

Post » Sob lut 01, 2020 13:58 Re: Nieustepujaca biegunka u kota

Olciak123 pisze:Jeśli chodzi o kroplówki to chciałabym dodac że mam 14 lat i nie mam pieniędzy na takie leczenie. Chciałabym abyście napisali mi może są jakieś domowe sposoby na biegunkę?


Nie ma bezpiecznych domowych sposobów na długotrwałe biegunki u kotów jeśli nie zna się ich tła. Chwilowe zamaskowanie objawów nie leczy a może bardzo zaszkodzić. Podanie preparatów zapierających czy głodówki mogą dać pozory poprawy - ale nie tędy droga.
Jeśli biegunka się utrzymuje - ma jakąś przyczynę i to ją trzeba zidentyfikować i leczyć.
Z domowych sposobów można tak naprawdę jedynie przeanalizować w skupieniu potencjalne przyczyny na które ma się wpływ. Czy kot nie je czegoś co mu szkodzi? Nie pije czegoś co mu szkodzi - np. mleko. Czy nie ma w domu jakichś trujących roślin dla kota? To kot wychodzący więc może coś podgryzać na dworze, na to wpływu nie masz, ale przegląd domowych możesz i powinnaś zrobić.
Trzeba w tym okresie bardzo uważać na to co kot je i musi to być pokarm jak najbardziej pełnowartościowy. Zawsze powinien taki być, ale różnie z tym jest w praktyce - jeśli jednak kot ma niedyspozycje pokarmowe wtedy absolutnie nie wolno mu dawać żadnych dziwnych rzeczy typu ludzkie jedzenie etc.
Koty są szczepione?

Pewne rzeczy może wykluczyć tylko wet - np. obecność pierwotniaków i tylko on może dać specjalne leki.
Pamiętaj że większość leków dla ludzi jest dla kotów bardzo trująca!
Nigdy nie wolno ich podawać na własną rękę!

Możesz liczyć na wsparcie rodziców/innych dorosłych w opiece nad kotami?

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510, Zeeni i 298 gości