Problem z sikającym kotem

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro gru 18, 2019 8:20 Problem z sikającym kotem

Witam, mam 3 koty (10, 12, 14 lat) oraz psa (suczka, 18). Są razem niemal od początku, nie ma między nimi większych problemów. Kotem dominującym jest kot średni wiekowo, najmłodszy czasem aspiruje. Problem jest właśnie z najmłodszym. Był wykastrowany za dzieciaka, ale mniej więcej od 2 roku życia sika.. kiedyś było to raczej sporadyczne. Jeśli chodzi o miejsca to zawsze było to albo łóżko / kanapa gdzie śpimy albo posłanie psa. Od jakiegoś czasu tylko kanapa gdzie śpimy i bardzo nagminnie.. zdarza się nawet kilka razy w tygodniu. Choroby zostały wykluczone poprzez dokładne badania. Był pomysł, że to problemy na tle psychicznym, ale kot ma naprawdę dużo miłości i uwagi, nie bywa zbyt często sam (pracuję głównie z domu, więc nieraz całe dnie się przytula). Nie dzieje się to tylko jak nas nie ma w domu, czasem wyjdę tylko do toalety czy po herbatę i już.. Próbowaliśmy obroże z feromonami, ale nie przyniosła efektu. Jestem w takim momencie życia, ze nie stać mnie na regularną opiekę behawiorysty, ale bardzo potrzebuję pomocy. Mój partner nie jest już w stanie tego dłużej tolerować, strasznie się denerwuje, często chodzimy niewyspani, bo jak incydent zdarzy się pod wieczór to musimy kombinować gdzie się podziać. Z resztą nie ma co ukrywać, ze mi tez już brakuje cierpliwości. Wiem, że niby zawsze musi być jakaś przyczyna i bardzo chciałabym ją znaleźć i nam wszystkim pomóc, ale już brak mi pomysłów. Błagam o podpowiedzi co robić..

Karola.j.b

 
Posty: 1
Od: Śro gru 18, 2019 8:06

Post » Śro gru 18, 2019 10:36 Re: Problem z sikającym kotem

Mozesz doprecyzowac, jakie badania i kiedy robione?

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Śro gru 18, 2019 11:57 Re: Problem z sikającym kotem

Jak pisze FuterNiemyty - doprecyzuj, co to za badania. Bo gwarantuję, że jest sporo do wykonania, zanim uzna się, że problem jest wyłącznie na tle psychicznym.
Kanapę czy łóżko możecie zabezpieczyć folią. Albo specjalnym pokrowcem. Metod jest kilka. Gdzieś czytałam o używaniu podkładów.
Posłanie psa podobnie: poduchę owinąć folią/zamknąć w pokrowcu, a to wsadzić w jakąś miłą w dotyku poszewkę, żeby psu było wygodnie. Jeśli kot nasika na posłanie, do prania będzie tylko poszewka. Warto też mieć kilka poszewek na zmianę.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10670
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Nie sty 05, 2020 16:49 Re: Problem z sikającym kotem

Hej. Miałem podobny problem z wysterylizowanymi kocicami. Najstarszą (wysterylizowaną po pierwszym miocie) i jej dwiema córkami. Powiedz mi czy tyle samo uwagi poświęcasz każdemu zwierzakowi czy też może masz typowego pupila? Takie zachowanie często wynika z zazdrości. Koci zazdrośnik chce zaznaczyć, że to jego posłanie itd. Być może też zbyt wczesna kastracja mgła mieć negatywny wpływ.

Gustlik

 
Posty: 3
Od: Nie sty 05, 2020 16:25

Post » Pon sty 06, 2020 17:34 Re: Problem z sikającym kotem

Wczesna kastracja nie powoduje sikania na posłania czy poza kuwetą. Wręcz przeciwnie, ma szansę uniemożliwić wykształcenie takiego nawyku (kocice podobnie jak samce mogą znaczyć terytorium moczem, jeśli nie są wykastrowane).
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10670
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon sty 06, 2020 21:06 Re: Problem z sikającym kotem

Miałam sikającą kotkę i miejsca gdzie były regularnie obsikiwane (czyli łóżko po każdej stronie) zaścielałam prześcieradłem nieprzemakalnym z gumkami. Miałam kilka prześcieradeł i jak kot nasikał jedno do prania, drugie do nałożenia. Folia nie zdała egzaminu, bo Bąbel pazurami ją dziurawiła i były przecieki.
Są też domowe sposoby jak ocet, pieprz, intensywnie pachnące środki do prania, ale u nas nie zdały egzaminu.
Żeby na bieżąco pozbywać się zapachu (przed kupieniem tego wspaniałego prześcieradła) zalewałam łóżko UrineOff, kota nie zniechęcił, bo lała dalej, ale zapach dla człowieka był niewyczuwalny.

Chikita

 
Posty: 6401
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 475 gości