Ile powinna jeść kotka?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 09, 2019 19:05 Ile powinna jeść kotka?

Cześć :)

Pytanie jak w temacie - ile mniej więcej dziennie powinna pochłaniać dorosła kotka Maine Coon (2 lata)?
Około 2 miesięcy temu została wysterylizowana i ilość jedzenia, które dziennie wciąga zwiększyła się dramatycznie. Boję się, że zaczyna nam się robić KLUSKA!
Fakt, przed sterylizacją miała ciągłe ruje, prawdopodobnie z tego mniejszy apetyt, była wybiedzona - i ja nie wiem, czy ona teraz po prostu je tyle ile powinna, bo wcześniej jadła za mało, czy poszło w drugą stronę i je za dużo?
Śmiejemy się z tego, bo jest to urocze, że ciągle chce następną michę i następną, ale to będzie urocze do czasu ;)

Wciąga dziennie całą puszkę Feringa Pure Meat 400 g + surowe mięsko około 50-100 g

Dla porównania nasz pies 8-kilogramowy wciąga 250 g mięsa... wiem, że mięso jest bardziej sycące niż przetworzona karma, ale i tak... :O

Jesteście w stanie określić +/- ile Wasze zwierzaki jedzą codziennie?

Viann

 
Posty: 9
Od: Sob kwi 14, 2018 14:22

Post » Pon gru 09, 2019 19:49 Re: Ile powinna jeść kotka?

Mój dwuletni kocur, ważący 5,5 kg, je 200 g mokrej karmy i 100 g surowego mięsa (lub karmy filetowej). Daję na podstawie opisu jaki jest na opakowaniu na karmie dla tej wielkości kota.

Samira33

 
Posty: 216
Od: Pon sty 05, 2009 23:10
Lokalizacja: KRK

Post » Wto gru 10, 2019 4:30 Re: Ile powinna jeść kotka?

Kotka je tyle, ile powinna. Cóż to jest 500 gram na dużego maine coona. Na grupie o maine coonach możesz przeczytać, że koty te lekko potrafią zjeść 600 gram, a nawet więcej, zwłaszcza, gdy rosną. To duże koty, które rosną do 3 roku życia. Być może dajesz jej nawet za mało jedzenia w stosunku do jej potrzeb. Jeśli je mokre plus mięso, to raczej otyłość jej nie grozi.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7604
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Wto gru 10, 2019 5:11 Re: Ile powinna jeść kotka?

Viann pisze:Dla porównania nasz pies 8-kilogramowy wciąga 250 g mięsa..

Mówisz mięso: dla porównania moje koteczki (ok 2,7kg) jedzą po około 110 g mieszanki mięsnej na dzień) (pewnie chętnie by zjadły więcej)
Z tego co czytam to kot powinien jeść około 25g/kg ciała (dorosły). Nie wiem ile waży Twoja panna, ani ile jest dla rosnącego kota.

gusiek1

 
Posty: 1662
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro gru 11, 2019 0:54 Re: Ile powinna jeść kotka?

wydaje mi się, że to pytanie powinnaś zadać w dziale hodowlanym.
Bo permanentne ruje są bardzo wyniszczające dla organizmu i kotka być może nadrabia zaległości, ale też istotne jest z jakiej linii hodowlanej pochodzi, jaka była jej matka, babka, rodzeństwo - czy są to takie duuuże koty, czy ciut drobniejsze.
A co hodowca kotki mówi w tym temacie ?

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15073
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro gru 11, 2019 19:50 Re: Ile powinna jeść kotka?

Hodowca obawiam się wiele nie pomoże, już kiedyś pytaliśmy to niestety dostaliśmy odpowiedź, że nie jest w stanie stwierdzić, bo daje wszystkim kotom wspólnie. Może popytam innych hodowców... do tej pory kierowaliśmy się zasadą, że kotki nie należy ograniczać, ale weterynarz ostrzegł że po sterylizacji musimy obserwować. Jak bidulka nie miała apetytu, tak teraz wciąga aż jej się uszy trzęsą :D

na 150 gramach to ona nie przeżyje na pewno, nawet podczas rui jadła więcej.

Waży około 6 kg, nie jest duża, raczej jest malutka jak na Maine Coona (w porównaniu do innych kotów, które widzieliśmy na wystawie to jest naprawdę mała), rodzina raczej też nie z olbrzymów.

Viann

 
Posty: 9
Od: Sob kwi 14, 2018 14:22

Post » Śro gru 11, 2019 20:11 Re: Ile powinna jeść kotka?

Drobne sprostowanie do tego co napisano wyżej - jeżeli kot jest na barfie to przyjmuje się 25g mięsa na kilogram masy ciała (do tego dochodzą suplementy), przy czym dotyczy to dorosłego kota. Rosnące kocięta oraz koty "odrabiające" potrafią zjeść dużo więcej (moja Carmen jako 6-miesięczne kocię wciągała dzienną porcję na 4-kilowego kota na jedno posiedzenie, żarła tak dopóki nie nadrobiła okresu niedożywienia).
Te 25 g dotyczy mięsa w barfie, a nie gotowych karm. Karmy mają inne dawkowanie.

Moje kotki, ok. 4-kilowe, zjadają teraz dziennie po porcji barfa z 100g mięsa. Taka porcja mieści się w słoiczku po gerberku.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33246
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Czw gru 12, 2019 0:47 Re: Ile powinna jeść kotka?

mnie się nasuwa jeszcze jedno pytanie - dlaczego kotka została doprowadzona do takiego stanu ? dlaczego nie zostala wykastrowana przed pierwszą rują, co oszczędziłoby wielu kłopotów - tych obecnych z niedożywieniem i ew. przyszłych związanych z zagrożeniem nowotworem listwy mlecznej czyli rakiem sutka ?
Sam fakt niedożywienia w okresie największego rozwoju organizmu już jest czymś obciążającym, do tego ruje...a jakie ma wyniki z krwi ?

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15073
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt gru 13, 2019 17:23 Re: Ile powinna jeść kotka?

Co do barfowania, a wlasciwie 'barfowania', bo koty preferuja mieso z suplementami, podroby nie bardzo im leza.
Bengal i brytol, dorosle, ok.4 kg koty wciagaja po ok. 180-200g miesa dziennie kazdy.
Nie sa ani zatuczone, ani niedokarmione, same sobie dawkuja, w razie potrzeby podjadaja na zmiane ze swoich misek. Dobre jest to, ze nie rzucaja sie na jedzenie, zjedza czesc, reszte podjadaja w ciagu dnia.

FuterNiemyty

 
Posty: 3648
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Sob gru 14, 2019 2:53 Re: Ile powinna jeść kotka?

.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7117
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Sob sty 04, 2020 16:49 Re: Ile powinna jeść kotka?

izka53 pisze:mnie się nasuwa jeszcze jedno pytanie - dlaczego kotka została doprowadzona do takiego stanu ? dlaczego nie zostala wykastrowana przed pierwszą rują, co oszczędziłoby wielu kłopotów - tych obecnych z niedożywieniem i ew. przyszłych związanych z zagrożeniem nowotworem listwy mlecznej czyli rakiem sutka ?
Sam fakt niedożywienia w okresie największego rozwoju organizmu już jest czymś obciążającym, do tego ruje...a jakie ma wyniki z krwi ?


Kotka hodowlana, były wobec niej wielkie plany wystawowe, niestety ze względu na jej "nimfomanię" nic z tego nie wyszło i zrezygnowaliśmy z obawy o zdrowie właśnie.

Stricte na barfie kicia nie jest, ponieważ nie przetrwaliśmy fochów, a coś musiała jeść, nie zagłodzimy kota w imię barfa. Je mięso bo lubi (i pies je, to ja też chcę!) plus puszki bo mięso bez suplementów to droga donikąd. Może kiedyś podejmiemy drugą próbę :) Stąd właśnie ciężko jest mi skalkulować dawkę dla niej.
Byliśmy u weterynarza, wagę ma odpowiednią ale odkłada się tłuszczyk na brzuszku, więc już tyć więcej nie powinna (a tyje, nie ma umiaru w jedzeniu - to już było widać w hodowli, 20 kotów, jak znaleźć Hondę? przy misce ;) )

Staramy się zapewnić jej więcej ruchu, jak to mówią najpierw masa potem siłka :mrgreen:

Dziękuję Wam za odpowiedzi, pokazały mi że naprawdę nie ma reguły i po prostu trzeba kontrolować kota.

Viann

 
Posty: 9
Od: Sob kwi 14, 2018 14:22




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 498 gości