sika przed kuwetą

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw lis 28, 2019 9:19 sika przed kuwetą

Drodzy forumowicze,
mam bardzo męczący problem z jednym z moich kotów. Gebcio ma 6 lat, i generalnie nigdy nie miał problemu z załatwianiem się. Sporadycznie w ciągu życia zdarzało mu się nasikać na łóżko (wypadki się zdarzają ;) ), ale generalnie bez problemów korzystał z kuwety, i cały czas to robi, z tym, że od kilku miesięcy wypracował sobie nie do końca odpowiednią technikę sikania ;) Staje na krawędzi kuwety, przednimi łapami stojąc przed kuwetą, niestety, zanim skończy sikać - zaczyna robić dwa - trzy kroki, przez co część moczu zostaje przed kuwetą. Chwilowo pomogło zdjęcie górnej pokrywy - wchodził głębiej, albo stał dumnie w miejscu do końca, ale niestety - tylko przez kilka pierwszych dni, teraz to takie 50:50 - raz jest ok, a potem z kolei znowu nie. Sporadycznie w tym wsyztkim zdarza mu się też wyjść zdecydowanie za wcześnie, i większość moczu leci przed kuwetę, albo w jej ścianki :roll:
Koty niestety są trochę podróżujące - mieszkają w dwóch domach, tzn. około miesiąc - dwa siedzą w jednym miejscu, a potem na kolejny miesiąc - dwa - w innym. Staram się ograniczyć przeprowadzki do minimum, ale wynika to z naszej pracy - dużo wyjeżdżam, więc na czas nieobecności koty zostają w rodzinnym domu, z innymi opiekunami, więc nawet, jak wyjeżdżam na krócej, to i tak zostawiam je dłużej w domu. Weterynarz mówiła, że to może być reakcja na stres związana ze zmianą miejsc i opiekuna, ale szczerze mówiąc - nie zauważyłam przy tych zmianach, żeby sikał poza kuwetą, bo de facto, on nie obsikuje wszystkiego naokoło - wie, że trzeba do kuwety, tylko niepotrzebnie wychodzi o te 3 sekundy za wcześnie :kotek: I jeżdżą tak od małego, więc chyba są przyzwyczajone. Choć faktycznie, problem się zaczął chwilę po tym, jak zmieniłam jedno z mieszkań, ale nie wiem, czy trzeba te fakty wiązać, bo sika tak zarówno w nowym mieszkaniu, jak i w starym domu (mam wrażenie, że w domu nawet częściej).
Poza tym "mankamentem" ;) - w zachowaniu kotów nie ma niczego niepokojącego, co by wskazywało, na jakieś choroby - bo nad tym też się zastanawiałam. Je jak zawsze, załatwia się chyba tak, jak zwykle, tzn nie zauważyłam, żeby kursował do kuwety częściej lub rzadziej, niż to miało miejsce wcześniej, nie ma problemów z poruszaniem się, bawi się chętnie, goni się z bratem (czasami aż za bardzo).

Macie może jakieś pomysły lub rady, co powinnam zrobić?

vacerrosa

Avatar użytkownika
 
Posty: 92
Od: Sob kwi 28, 2018 16:22
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw lis 28, 2019 9:51 Re: sika przed kuwetą

jakie masz kuwety? spróbowałabym z bardzo wysokimi, żeby nie mogł stanąc w sposób przez Ciebie opisywany, albo z takimi z wejściem od góry https://www.zooplus.pl/shop/koty/kuwety ... uze/692225 https://www.zooplus.pl/shop/koty/kuwety ... yid=103248. U mnie w zasadzie wszystkim kotom poza najstarszymi bardzo podpasowały te kuwety wchodzone od góry i dla mnie to zbawienie, ilość zwirku, jaką roznoszą przy korzystaniu z nich zmniejszyła się bardzo.
Ostatnio kupiłam też w Ikei taką- miskę, pojemnik z rączkami, chyba na pranie, ze ściankami jakby gumowymi, silikonowymi, wysokie brzegi i to jest hit. Kształt taki akurat, kotom bardzo pasuje, wysokość brzegów idealna, wchodzą chetnie wszystkie, nie wysypują nic przy zagrzebywaniu, a mam wrazenie, że przy wyskakiwaniu też otrząsują łapki ze żwirku dodatkowo. Jak znajde, wrzuce. Wydaje mi się, ze przy takim kształcie kuwety kot też nie mógłby stanąc tak, jak opisujesz.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7117
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw lis 28, 2019 9:59 Re: sika przed kuwetą

Złapałabym mocz do badania. Na wszelki wypadek.
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw lis 28, 2019 10:03 Re: sika przed kuwetą

znalazłam to z IKEI, to teoretycznie kosz na pranie https://www.ikea.com/pl/pl/p/torkis-fle ... -80339224/
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7117
Od: Pon gru 03, 2018 16:47




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510 i 482 gości