Kot bez pęcherzyka żółciowego-instrukcja obsługi?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie paź 20, 2019 17:41 Kot bez pęcherzyka żółciowego-instrukcja obsługi?

Mój 14-letni Hugo ponad tydzień temu miał operację usunięcia pęcherzyka żółciowego.
Dostawał przez dwa lata Ursocam, ale jak widać nie bardzo on pomógł, bo w pęcherzyku
były złogi, większe konglomeraty, które po ostatnim USG okazały
się na tyle duże, że lada dzień mogły zatkać ujście żółci i dopiero byłby problem.
Jutro zdejmujemy szwy z brzuszka, a ja nie wiem, jak postępować, jak karmić kota bez
pęcherzyka, który ma w dodatku IBD (biegunki z krwią i temu podobne sytuacje). Czy ktoś
ma/miał takiego kota? Albo wie jak karmić, na co uważać, jakie objawy czego mogą być groźne?
Nawet na kocich grupach na FB nie znalazłam takich osób. Wetka, która zajmuje się Hugo
nigdy nie miała takiego kota pod opieką. Ale mam nadzieję, że się jutro czegoś przy okazji dowiem.
Będę wdzięczna za Wasze podpowiedzi.
Meoniku ['] - tak bardzo kocham i tęsknię każdego dnia. Na zawsze jesteś w moim sercu, czekaj na mnie, przyjdę na pewno.

Marcelibu

Avatar użytkownika
 
Posty: 21276
Od: Nie sty 11, 2009 1:10
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów

Post » Nie paź 20, 2019 20:20 Re: Kot bez pęcherzyka żółciowego-instrukcja obsługi?

Bardzo ważną zasadą u kotów bez pęcherzyka żółciowego jest to by jadły małe porcje ale często.
Do dwunastnicy takich kotów nieustannie spływa bardzo drażniąca ciecz - normalnie zbierana w pęcherzyku i wyrzucana po posiłku, mieszająca się z kwaśnym sokiem żołądkowym (co nieco łagodzi jej "jadowitość") który też intensywniej wytwarza się po posiłku oraz pokarmem.
Gdy kot pęcherzyka nie ma - jego dwunastnica i jelito cienkie nieustannie są narażone na działanie czystych enzymów trawiennych.
IBD nie ułatwia tu sprawy :(

Miałam kota po usunięciu pęcherzyka - nowotwór. Podstawowym zaleceniem było że powinien jeść jak najczęściej ale po trochę.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon paź 21, 2019 19:24 Re: Kot bez pęcherzyka żółciowego-instrukcja obsługi?

Dzięki!!! :1luvu:
Meoniku ['] - tak bardzo kocham i tęsknię każdego dnia. Na zawsze jesteś w moim sercu, czekaj na mnie, przyjdę na pewno.

Marcelibu

Avatar użytkownika
 
Posty: 21276
Od: Nie sty 11, 2009 1:10
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 229 gości