Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto paź 08, 2019 21:53 Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Mój kot od wczoraj popołudnia nie ma apetytu i coraz gorzej sie czuje tzn. od wczorajszego popołudnia je coraz mniej, dziś skubnął tyle co nic po południu, wieczorem już nic. Jest apatyczny a był zawsze b. żywiołowy,zmierzyłam mu przed chwilą temp i ma 40 stopni, trochę się trzęsie. Gdy macam jego brzuch troszkę pomrukuje gdy macam okolice jelit czy nerek ale możliwe że po prostu boi się albo ma dość tego co robię a nie że go boli. Mam go z ulicy od zeszłego roku gdy miał koci katar ale został wyleczony + usuwanie zębów i kastracja. Od tamtej pory nie chorował. Obecnie nie kicha, nie ma wysieku z nosa czy oczu tylko to co opisuję. Jest wychodzący ale tylko do ogrodu, biorę tez pod uwagę jakiś wypadek , upadek z drzewa itp. ale niby go nic nie boli by się potłukł.
W niedzielę późnym wieczorem jedliśmy usmażone kanie i znając domowników możliwe że ktoś zostawił resztki bez nadzoru na szafach ale tego nie da się stwierdzić, jednak nie wykluczam, że kot mógł zjeść tego grzyba. Czy ktoś wie czy jest szkodliwy dla kotów?

Paulusek

 
Posty: 426
Od: Pt wrz 02, 2011 9:45
Lokalizacja: powiat Poznański :)

Post » Wto paź 08, 2019 22:26 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Koniecznie do weta!!!!! Zamiast rozważań na forum.
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35338
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Wto paź 08, 2019 22:35 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Marzenia11 pisze:Koniecznie do weta!!!!! Zamiast rozważań na forum.

Wiedziałam, że to przeczytam :evil: ... jutro jedziemy ale chciałam zapytać tutaj już w tej chwili bo może ktoś wie bo inaczej nie będę mogła zasnąć z
niepewności!

Paulusek

 
Posty: 426
Od: Pt wrz 02, 2011 9:45
Lokalizacja: powiat Poznański :)

Post » Śro paź 09, 2019 6:21 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

No ale co można więcej napisać?
To czy jakaś roślina (tudzież grzyb) jest trująca dla kotów nie wynika z badań naukowych zazwyczaj - tylko obserwacji i przekazywaniu tej wiedzy dalej.
To że kania nie będzie w wykazie roślin (grzybów) trujących - nie oznacza że kotu nie może zaszkodzić. To specyficzny rodzaj pokarmu a koty pewne rzeczy metabolizują inaczej niż ludzie.

Faktem jest że Twój kot ma bardzo wysoką gorączkę, źle się czuje, ma dreszcze (mogą być od gorączki ale i bólu).
Czy zatruł się grzybem (którego nie wiesz czy zjadł) czy miał jakiś wypadek, czy podłapał jakąś zarazę (jest szczepiony?) - tak czy owak wymaga szybkiej wizyty u weta. I trudno coś gdybać na podstawie tylko tego co napisałaś. Co by zmieniło gdyby ktoś napisał - tak, mógł zatruć się grzybem?
Czego więcej oczekiwałaś?

Trzeba też wiedzieć że w lasach coraz częściej spotyka się czubajkę czerwieniejącą. Która bywa do złudzenia podobna do czubajki kani jadalnej - ale u niektórych osób może silne powodować zaburzenia pokarmowe a nawet zagrażające życiu zatrucia.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro paź 09, 2019 9:15 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Paulusek pisze:
Marzenia11 pisze:Koniecznie do weta!!!!! Zamiast rozważań na forum.

Wiedziałam, że to przeczytam :evil: ... jutro jedziemy ale chciałam zapytać tutaj już w tej chwili bo może ktoś wie bo inaczej nie będę mogła zasnąć z
niepewności!

Ja bym już nie mogła zasnąć z lęku o swojego kota pierwszej nocy i popędziła do weta następnego dnia. Zmiana zachowania jest tak wyraźna a objawy tak konkretne ze naprawdę nie wiem, nie rozumiem Twojego czekania z wizytą..
Daj znać co powiedział lekarz. Trzymam mocno kciuki !!!!!!!!!
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35338
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Śro paź 09, 2019 11:19 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Co z kiciem?
Paulusek pisze:Jest wychodzący ale tylko do ogrodu

W ogrodzie też mógł zjeść coś trującego, niestety.
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34246
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Śro paź 09, 2019 18:03 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Na wielu listach roślin trujących dla kotów, grzyby funkcjonują jako potencjalne zagrożenie i dotyczy to wszystkich gatunków.
Aktualny wątek Noliny: viewtopic.php?f=46&t=216241

madrugada

Avatar użytkownika
 
Posty: 7711
Od: Pon maja 18, 2009 12:01
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw paź 10, 2019 9:11 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Nast dnia rano temp. miał 38,7 u wet trochę wyższą (kot był u wet nast dnia po poście pisanym w nocy), dostał zastrzyk chyba przeciwzapalny i drugi nie wiem jaki, chyba przeciw-wymiotny (o ile wiem nie wymiotował przed wet no ale dała) + kroplówkę dożylna, wyniki krwi: obniżone trochę czerwone krwinki, reszta w normie, jeden wskaźnik wątrobowy gorszy i kreatynina "2,coś tam"- piszę z pamięci bo jestem w pracy i to wszystko, mocznik w normie, generalnie wet mówiła o chorych nerkach, nie wiadomo czy to ostre czy przewlekłe czyli czy od grzyba czy juz kiedyś chorował na nerki ale nie było tego dotąd widać- mamy go od roku, z ulicy, nie miał nigdy badań krwi, w zeszłym roku po zabraniu do nas leczyliśmy go na kk bo mu leciało białą ropą z nosa i kichał + wyrwanie zębów itp w pyszczku z kastracją. Okazało się wczoraj, że ma stan zapalny dziąseł i znów musi do dentysty ale traz najważniesza to kwestia tych nerek. Dziwi mnie że nie dano mi nic do niego na wątrobę, drugi mój kot który miał kilka lat temu podobne wyniki i nerkowe i dostawał też kroplówki, dostał coś bez recepty co dostają też ludzie ale nie pamiętam nazwy, ten zaś jedynie zalecenie kroplówek przez kilka dni (dożylne- będę je robić w domu bo nie dam rady wciąż do wet) i kapsułki zdaje się renalvet. Wczoraj siku robił, kupy od 2, może 3 dni nie więc zamierzam dziś mu podac parafinę albo laktulozę choć wet nic nie mówiła na ten temat, kontrola krwi w poniedz, chciała w piątek ale ja wolałam w poniedziałek do tej pory kroplówka 1xdz. Wczoraj jadł, dziś też choć nie tyle co dawniej, może połowę z tego,widać że nie czuje się idealnie.Zazwyczaj siedzi przycupnięty na wprost i tak chyba drzemie ale gorączki chyba nie ma bo się nie trząsł dziś rano,no w sumie czuje się lepiej ale nie dobrze. Zamierzam poszukać to coś na wątrobę co brał tamten ale nie wiem czy skojarzę nazwę... myślę że trzeba go przeczyścić skoro nie robi kupy może ten grzyb nie może wydalić albo ma kule włosowe bo moje koty notorycznie teraz je mają. Ogólnie czytałam że kota po grzybie należy kroplówkować i przeczyścić sorbitolem aby wydalił toksyny i podawać węgiel dlatego tak myślę o tej kupie....

Paulusek

 
Posty: 426
Od: Pt wrz 02, 2011 9:45
Lokalizacja: powiat Poznański :)

Post » Czw paź 10, 2019 9:33 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Jeśli ktoś wie jaki lek z apteki podaje sie kotom na wątrobę, nie lek kupiony u wet tylko w ludzkiej aptece to prosze o odp tu lub na pw,bo szukam i nie przypominam sobie co to było...

Paulusek

 
Posty: 426
Od: Pt wrz 02, 2011 9:45
Lokalizacja: powiat Poznański :)

Post » Czw paź 10, 2019 10:16 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Lpeiej idz po prostu do innego veta. Nie dawaj nic tak na własną rękę -bo innemu kotu pomogło.

leki dla ludzi bywają trujące dla kotów

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27156
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw paź 10, 2019 11:01 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Hepatiale forte. Dostępny tylko u wet. Nie ma ludzkich odpowiedników.
Dlaczego działasz na własną rękę? Nie ufasz swojemu wetowi?
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35338
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Czw paź 10, 2019 11:28 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

dałabym też wywar z ostropestu, na 100% kotu można ostropest, a to bardzo wspomaga watrobę
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7101
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Czw paź 10, 2019 11:48 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Marzenia11 - pytam tak dla włsnej informacji, bo eksperymentów z ludzkimi lekami nie polecam, ale może cos wiesz - a czy ludzki hepatil to przypadkiem nie to samo, co weterynaryjne hepatiale?

Wasylisa

 
Posty: 990
Od: Sob lis 02, 2013 14:43

Post » Czw paź 10, 2019 16:57 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Kupiłam coś z ostropestem i drugim składnikem- nie pamietam nazwy tego drugiego. Nie kupuję nigdy leków dla kotów w ludzkiej aptece bez porównania składu tych weterynaryjnych. Oba składniki tego co kupiłam są właśnie w tym wet. Hepatiale. Generalnie zależało mi na składniku S-...........- taka długa nazwa zaczyna się od S i myślnik ale w aptece nic z tym nie mieli, to cośw jest w weterynaryjnym Hepatiale wersji dla kotów po zatruciu ale brałam co jest, te 2 składniki są w Hepatiale wersji dla kotów ogólnie mających problemy z wątrobą więc lepsze to niż nic. Wet. zmienię nie tyle, że nie ufam (byłam tam pierwszy raz) ile że wzięła dużo kasy a ja nie mam stałej pracy, tylko dorywcze po parę godzin...

Dziś zjadł wszystko, nie pije wody bo nigdy tego nie robił. Sika ale kupy brak. Pierwsza parafina za kilka godzin i zobaczymy, teraz idę z kroplówką obym dobrze pamiętała jak to robić :? !

Paulusek

 
Posty: 426
Od: Pt wrz 02, 2011 9:45
Lokalizacja: powiat Poznański :)

Post » Czw paź 10, 2019 17:24 Re: Czubajka Kania- czy jest toksyczna dla kotów?

Leki oprócz substancji czynnej, głównej mają tez dodatkowe substancje których nazw nie znasz a mogą być groźne dla zwierząt !!!!!
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35338
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 107 gości