Pomoc w ocenie rasowości kotka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lip 19, 2019 23:03 Pomoc w ocenie rasowości kotka

Cześć wszystkim
Chciałabym abyście ocenili "rasowość" kotki mojej koleżanki po załączonych zdjęciach.
Mam pewne wątpliwości co do pochodzenia kotki i chciałabym poznać waszą opinię

Moja koleżanka 2 miesiące temu kupiła kociaka z Olx Maine Coon, w tej chwili ma 9 miesięcy.
Jechałam z nią po niego nie daleko Tarnowa, kiedy weszłyśmy oglądać kotka, zauważyłam że to raczej była hodowla piesków niż kotów rasy Maine coon. Ponieważ była tylko jedna kotka, Pani twierdziła że było ich 5 i że ona została jako ostatnia. Trochę mnie to zdziwiło że nie było matki ani ojca tej kotki. Ale koleżanka się uparła że to jest rasowy i ona chce go wziąć. Więc oczywiście Pani pokazała nam książeczkę szczepień, opowiedziała jak jej pielęgnować sierść, jaką karmę jadła do tej pory, wyprawkę dała. No i ja się zapytałam gdzie jest rodowód? A Pani na to że jak koleżanka chce z rodowodem kotka to musi zapłacić 2500 zł a nie tak jak ustalały 1500 zł. Trochę byłam zdziwiona jej odpowiedzią, ponieważ moja mama posiada rasowego Maine Coona z hodowli w Krakowie i tam dostała rodowód itd za kwotę 1800 zł. "Na boku" odradzałam koleżance wzięcia kotka gdyż na moje oko wydawał się mieszańcem i byłam zaskoczona tym że Pani nie pokazała nam nawet rodowodu. Po próbie przekonania koleżanki żeby jednak wstrzymała się z zakupem kotka z tej "hodowli" ona jednak zdecydowała się na jego zakup gdyż twierdziła że rodowód nie będzie jej do niczego potrzebny. Sądzę jednak że skoro zdecydowała się na zakup kota rasowego warto byłoby znać jego pochodzenie oraz przodków.
Nie chodzi mi tu aby "dopiec" koleżance, chciałabym po prostu jej uświadomić, że kobieta podająca się za hodowce tak na prawdę ją oszukała. Jednak ona jest w przekonaniu, że kot jest czystej rasy.

Dziękuję za odpowiedź
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

lovecat

 
Posty: 1
Od: Pt lip 19, 2019 21:40

Post » Sob lip 20, 2019 0:14 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Kot rasowy to kot z rodowodem. Innej opcji nie ma.
Jeśli hodowla byłaby legalna, to wyrobienie rodowodu to grosze.

Ktoś koleżankę nieźle naciągnął i zwykłego "kundelka" sprzedał jej jako rasowego kota.
Jak by dobrze poszukała po schronach i domach tymczasowych to pewnie ładniejszego- bardziej w typie rasy za darmo by znalazła.
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Sob lip 20, 2019 5:11 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Twoja koleżanka kupiła kota w pseudohodowli i niestety nie jest rasowy, chociaż takiego przypomina.
Rasowy kot posiada rodowód (którego wydanie to koszt ok. 50 pln). Ten kotek jest urodziwą, bo jednak, ale mieszanką jak wszystkie dachowce wkoło. I MCO przypomina w bardzo małym stopniu.
Ty miałaś rację, koleżanka napędziła rozmnażaczowi biznes.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Sob lip 20, 2019 7:22 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Nie znam się na trasach ale ten mi wygląda trochę na persa. Może to mieszanka persa z mco? Niestety oprócz nabicia w butelkę, trzeba sobie zdawać sprawę, że taki kot to również potencjalny nosiciel różnych schorzeń genetycznych, które są związane z rasami. Oczywiście pseudo nic takiego nie bada. Dlatego dziwi mnie że ludzie jednak decydują się na zakup, bo potencjalny koszt utrzymania moze wielokrotnie przewyzszyc cene zakupu. A nawet nie kupuja kota rasowego.

Szukam_kotki

 
Posty: 525
Od: Sob lut 03, 2018 7:53

Post » Sob lip 20, 2019 7:23 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Kotka nie wygląda na maine coona. Na moje laickie oko to już prędzej persa miała w przodkach. Ale jeśli chcesz się dowiedzieć dokładniej, dlaczego nie jest w typie maine coona, to poproś o przeniesienie wątku na dział Hodowcy kotów i tam zapytaj. Miałabyś dla koleżanki konkretne argumenty. Chociaż to niczego przecież już nie zmieni. A czy ta kotka jest kastrowana?
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14232
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Sob lip 20, 2019 7:41 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Kot bez rodowodu nigdy nie bedzie kotem rasowym, a twoja kolezanka nie tylko popelnila glupote, wspierajac rozmnazaczy, ale przy okazji zlamala prawo (zgodnie z Ustawą o ochronie praw zwierząt od 1 stycznia 2012 roku, koty rasowe można kupować tylko w zarejestrowanych hodowlach).
Przy okazji linki do dwoch ciekawych artykulow odn. znaczenia rodowodu i pseudohodowli : pfa.org.pl/zanim-kupisz-kota/
oraz https://www.koty.pl/sprzedam-koty-rasowe-bez-rodowodu/

Kot ze zdjecia nie ma w sobie nic a nic z Maine Cooina - jesli juz to ksztalt pyszczka przypomina nieco persy starego typu, te z noskiem.
Jak wygladaja Maine Coony mozesz zobaczyc na watku forumowej Marii, ktora jest wlascicielka hodowli Grey Shadow: http://greyshadow.egonet.pl/ Mysle, ze nawet osoby nie majace pojecia o kotach, sa w stanie zobaczyc roznice.

Smutne jest to, ze jak dlugo beda istnieli ludzie tacy jak twoja kolezanka, tak dlugo beda istnialy tego typu pseudohodowle- nastawione tylko i wylacznie na zysk i eksploatujace zwierzeta do maximum.
W zamyśleniu majestat mają niedościgły
Wielkich sfinksów, co w głębi pustyni zastygły,
Jakby w wieczny zapadły sen odrętwiający.

Norku

 
Posty: 739
Od: Wto cze 01, 2010 15:25

Post » Sob lip 20, 2019 8:35 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Wg mnie też mieszanka z persem.

Znajdź renomowaną hodowlę i pokaż koleżance zdjęcia.
A najlepiej kilka hodowli, sprzedających koty z rodowodem np FPL, WCF.
I wystawiających swoje koty na wystawach.
Niech sama porówna.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13725
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lip 20, 2019 8:55 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Swoją drogą fascynujące jest to jak ludzie dają się naiwnie wrabiać pseudohodowcom.
Ciekawe czy gdyby ktoś miał kupić telewizor za 1500 zł to by się na to zdecydował gdyby sprzedawca pokazywał mu tylko z daleka pudełko, obiecując że w środku jest świetnie działający sprzęt renomowanej firmy.
Bo to przecież taka sama sytuacja jest. Kobita zapłaciła 1500 zł nie za kota jako takiego (bo on ani rasowy ani choćby MCO przypominający) - ale za puste i nic nie znaczące, bez żadnego pokrycia deklaracje.
Ponieważ kotka mocno przypomina persa a dodatkowo pochodzi z pseudohodowli która lubi przekręty - zasugeruj koleżance zafundowanie koteczce badań - testow na wirusówki FeLV i FIV, panelu diagnostycznego krwi oraz usg brzuszka (persy bywają dosyć często obarczone pewną dziedziczną przypadłością, torbielowatością nerek), bo wiedząc o ewentualnych problemach zdrowotnych kotki wcześniej można jej pomóc bardziej niż czekając na ujawnienie się choroby.

Blue

 
Posty: 23498
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob lip 20, 2019 9:52 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Ludzie wierzą, że można kupić rasowego kota bez rodowodu. Potem się okazuje, że 7-miesieczny "Brytyjczyk" umiera na serce, bo przecież nikt w pseudohodowlach nie bada rozmnażanych kotów pod kątem wad genetycznych. Przy okazji rozmów adopcyjnych ciągle słyszę takie historie. Ta z"Brytyjczykiem" usłyszana kilka dni temu, a słyszałam wiele podobnych.
Do porównania z telewizorem - kupowanie drogiego sprzętu bez gwarancji i sprawdzenia, czy działa.

Arcana

 
Posty: 5668
Od: Nie lip 17, 2005 13:59
Lokalizacja: Warszawa


Adopcje: 15 >>

Post » Sob lip 20, 2019 11:08 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Arcana pisze:Do porównania z telewizorem - kupowanie drogiego sprzętu bez gwarancji i sprawdzenia, czy działa.


Ale kupowanie kociaka tak jak to było zrobione w tym wątku - to także kupowanie kota z którego nie wiadomo co tak naprawdę wyrośnie.
Przecież kobieta nie chciała po prostu kociaka z dłuższą sierścią, jakiegokolwiek za 1500 zł (ludzie mają różne zachcianki i gest), chciała MCO.
Gdyby kupowała telewizor - porównując sytuację - powinna nawet nie mieć pewności że w pudełku jest sprzęt danej firmy.
Nie sądzę by ktoś na coś takiego poszedł - poza osobami wymagającymi szczególnej troski i opieki - a koty idą jak świeże bułeczki. To jest fascynujące.

Blue

 
Posty: 23498
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw lip 25, 2019 17:07 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Będę brutalna.
Za 1500 zł (lub niewiele więcej) koleżanka, jakby dobrze poszukała miałaby MCO z rodowodem a nie "wyrób miakunopodobny" z pseudohodowli.

Nie dziwiłabym się, gdyby kociak kosztował 500 zł, ale za 1500? 8O Ludzie nie przestaną mnie zadziwiać, jak sami dają się nabijać w butelkę za duża kasę. :roll:
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38271
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Czw lip 25, 2019 23:10 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Blue pisze: Ponieważ kotka mocno przypomina persa a dodatkowo pochodzi z pseudohodowli która lubi przekręty - zasugeruj koleżance zafundowanie koteczce badań - testow na wirusówki FeLV i FIV, panelu diagnostycznego krwi oraz usg brzuszka (persy bywają dosyć często obarczone pewną dziedziczną przypadłością, torbielowatością nerek), bo wiedząc o ewentualnych problemach zdrowotnych kotki wcześniej można jej pomóc bardziej niż czekając na ujawnienie się choroby.


Ja bym sugerowała zrobienie badania PKD - na usg u tak młodego kotka nerki mogą wyglądać ok, a torbiele np. pojawią się później :(
Obrazek

katarzyna1207

 
Posty: 5570
Od: Pt lip 03, 2009 21:58
Lokalizacja: Lublin

Post » Pt lip 26, 2019 8:34 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Biedny kotek, oby teraz nie stracił domu...skoro właścicielka dowie się, że ją oszukano... naiwność ludzi i krzywda zwierząt :(

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48

Post » Pt lip 26, 2019 9:55 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Olka_W pisze:Biedny kotek, oby teraz nie stracił domu...skoro właścicielka dowie się, że ją oszukano... naiwność ludzi i krzywda zwierząt :(
No i po co snuć takie teorie? ani nie znasz właścicielki, ani nic o niej nie wiesz. A nie ona jedna kupiła podróbkę kota rasowego. Wcale nie wykluczone, że będzie go kochała i dbała o niego lepiej niż wielu ludzi dba o swoje rasowe=rodowodowe.
Ostatnio edytowano Pt lip 26, 2019 17:27 przez Kazia, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13725
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lip 26, 2019 10:12 Re: Pomoc w ocenie rasowości kotka

Niewykluczone.

Olka_W

 
Posty: 156
Od: Śro sie 08, 2018 11:48

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], magnificent tree i 524 gości